Sırbistan’da Yaşam Şartları

Sırbistan’da Yaşayan Türkler ve Yaşam Şartları Hakkında Bilgi

Yurt dışında yaşam konulu yazılarımıza Kanada’da Yaşam isimli yazı ile başlamış ve Avustralya’da Yaşam yazısı ile devam etmiştik. Arkasından İsveç ve Norveç gibi İskandinav ülkelerine değindik. İngiltere ve Yeni Zellanda gibi ülkelere değindikten sonra, Güney Amerika‘ya bile el attık. Bu yazılarla ilgili linkleri yurt dışında yaşam başlığı altında bulabilirsiniz.

Sırbistan’da Yaşayan Bir Türk’ün Gözünden Sırbistan Hakkında Bilgi

Konu yurt dışında yaşamak olunca, merak edilen konular birbirine benziyor. Bu yüzden diğer yazılarda sorduğum soruların aynısını, Sırbistan‘da yaşayan arkadaşım Derya‘ya da yönelttim. Ortaya Sırbistan’da yaşam şartlarını merak eden okurlar için bilgilendirici bir yazı çıktı.

Sırbistan’da Yaşam, Göçmenlik, Hayat Şartları 2020

Sırplar Genel Olarak Nasıl İnsanlardır?

Ben açıkçası Sırp halkını çok sevdim. Onlar hakkındaki tüm ön yargıların aksine sakin ve anlayışlı insanlar. Genel anlamda ön yargılar ile hareket eden insanlar değiller. Türk olduğumu söylediğime hiçbir olumsuz geri dönüş ile karşılaşmıyorum. Tam tersine bildikleri Türkçe kelimeleri söyleyerek, 500 yıl birlikte yaşadığımızı vurguluyorlar.

Türk adetlerine, yemeklerine ve tabi ki Türk dizilerine de büyük sempatileri var. Müziği, yemeyi, içmeyi, dansı ve eğlenmeyi çok seviyorlar. Bence yaşadıkları kötü günleri de böyle geride bırakmışlar, birbirlerine tutunarak ve kafanalara giderek. Hala süren bir gelenek kafana kültürü ve rakija.

Sırbistan’da Türk Meyhane Kültürüne Benzeyen Kafanalar Var

sırbistan hakkında kısa bilgi
Sırbistan’da Kafana Kültürü

Sırbistan’da Sosyal Hayat Nasıldır? İyi Vakit Geçirmek İçin Neler Yapılır?

Sosyal hayat yaş gruplarına göre farklılık gösteriyor. Ancak istisnasız herkes kafanalara eğlenmeye gidiyor. Cafe ve AVM kültürü elbette burada da var. Ancak sıkça düzenlenen tekne partileri, eğlenme tarzında fark yaratıyor diyebilirim. Sava ve Tuna nehirlerindeki teknelerde haftanın yedi günü partilere katılma imkanı var.

Türkiye‘de eğlence mekanları genelde Cuma ve Cumartesi günü dolu olur. Ancak burada öyle bir ayrım yok. Hafta içi de barlar ve tekneler oldukça yoğun, insanlar garip bir şekilde hiç yorulmuyor! Gece geç saatlere kadar eğlenip, ertesi gün de erkenden işe gidiyorlar.

Sırbistan’da Ekonomik Şartlar İyi Mi? Sırbistan’da Yaşamak Pahalı Mı?

Ekonomik şartların harika olduğunu söyleyemeyiz. Diğer Doğu Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ortalama gelir oranı düşük. Maaşlar ortalamaya vurunca 350-400 euro civarında ve ay sonuna kadar ucu ucuna geçim sağlanıyor. Ancak buna karşılık sokaklardaki herkes iyi görünüyor. İnsanların morali yüksek ve keyifliler.

Günlük hayatta gözlemlediğim herkesin giyimi kuşamı iyi ve kadınlar çok bakımlı. Zaten Sırbistan‘da kadınlar genel olarak güzel gözükmeye çok önem veriyor.

Ortalama bir ev kirası 150-200 euro bandında ve yeme-içme oldukça ucuz sayılır. Yine de yerel maaşlara bakıldığında en büyük problem kira ödüyor olmak. Ev sahibi olmayanlar için geçim konusu bir tık daha zor.

Sırbistan’da Yaşayan Türkler

sırbistanda yaşam
Sırbistan

Sırbistan’da Göçmenlere Yaklaşım Nasıl? Genel Anlamda Olumlu Mu?

Sırplar, Dünya Savaşları yıllarında ve Yugoslavya‘nın çöküşü sırasında büyük sarsıntılar yaşamışlar. Kendileri de göçmenliğin zorluklarını bildikleri için, dışarıdan gelen insanlara olumsuz yaklaşmıyorlar.

Ben kendi adıma Sırbistan’da yaşayan bir Türk olarak, kimliğimden dolayı hiçbir olumsuz olay yaşamadım.

Sırbistan’da İklimin İnsanlar Ve Sosyal Hayat Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Var?

Balkanlar‘dan gelen soğuk hava dalgasının gerçekte ne demek olduğunu burada öğrendim. Türkiye ile çok büyük iklimsel farklar olmasa da, ortalamaya bakınca en az 3-4 derece daha düşük bir hava sıcaklığı var.

Sırbistan, Türkiye gibi denizle iç içe bir ülke olmadığı için ılıman bir iklimi yok. Kış bastırdığı zaman gerçekten keskin bir soğuk oluyor. Ancak şehirlerde yağan kar ve dondurucu soğuk, sosyal yaşamın hızını kesmiyor. Kafanalarda eğlenmeye giden insanlar, kar-kış demeden aynı yaşam tarzını sürdürüyorlar.

Sırbistan’da Sosyal Yaşam

sırbistanda yaşayan türkler
Sırbistan’da Gece Hayatı

Sırbistan’a Yerleşmek Ve Yerel Kültüre Uyum Sağlamak Zor Mu?

Sırbistan’da yaşamaya alışmak benim için zor olmadı. Hatta hiçbir uyum sorunu yaşamadım diyebilirim. En büyük problemim kahvaltıda peynir, zeytin ve domates gibi yemek kültürüyle özdeş şeyleri özlemekti.

Sırbistan‘a yerleşmenin yasal prosedürleri hakkında yeterince bilgi sahibi değilim. Bunun da sebebi, buraya evlenerek yerleşmiş olmam. Benim için her şey çok kolay oldu. Ancak Sırbistan‘daki bir iş yerinden teklif alanların veya burada iş kurmak için başvuruda bulunanların kolay yerleştiğini biliyorum.

Toplum içinde insanlar adeta yardım etmek için fırsat bekliyor. Turist olarak Sırbistan‘a geldiğimde insanların sıcaklığından ve yardımseverliğinden çok etkilenmiştim.

Cüzdanımın çalınması gibi kötü bir olay yaşamama rağmen, içimde hiçbir negatif his oluşmadı. Çünkü bunu takip eden süreçte bana yardımcı olmaya çalışan bir sürü insan oldu. Ülkelerine misafir olan birinin başına böyle bir şey gelmesi, adeta konuştuğum insanları mahçup etmişti ve polis de dahil etrafımda pervane oldular.

Kaderin bir cilvesi olarak, bana bu süreçte yardımcı olan birine aşık oldum ve sonra da evlendik. Böylesine şanssız bir olaydan, çok güzel bir sonuç çıktı.

Çizdiğim bu olumlu tabloya rağmen, dinine ve kültürüne fazlasıyla bağlı olan insanlar buraya alışmakta zorluk çekebilirler. Ne kadar açık fikirli ve yeniliğe açık olursanız, uyum süreci de o denli kolay olacaktır.

Sırbistan’da İnsanlarla Yakınlık Kurmak, Arkadaş Olmak Kolay Mı?

Bence Sırplarla yakınlık kurmak oldukça kolay. Akdeniz insanları gibi içleri dışları bir ve tepkilerini hiç düşünmeden hemen gösteriyorlar. Görüntülerinin aksine oldukça duygusal insanlar ve sizden de aynı yaklaşımı  gördüklerinde hemen yakınlaşıyorlar .

Sırbistan‘daki insan ilişkilerinde güven problemi yok. Hatta ben kendimi onlara göre daha temkinli ve zor güvenen biri olarak hissediyorum. Sırplar verdikleri sözlerin arkasında durmayı çok önemsiyorlar. Bu da bence toplumsal dayanışmayı güçlendiren bir şey.

Elbette ben şu an kendi etrafımda olan insanları referans alarak konuşuyorum. Sırbistan‘ın geneline bakarsak, kötü niyetli veya güvenilmez insanlar mutlaka vardır. Ancak benim bakış açımı değiştirecek kadar kötü bir şey yaşamadım.

Sırbistan’da Nereden Alışveriş Yapılır, Standart Gündelik Yaşam Nasıldır?

Burada çok ucuz ve güzel semt pazarları var. Pijaca (Piyatsa olarak okunuyor ve bizdeki ‘Piyasa’ anlamına geliyor) adındaki bu pazarlardan alışveriş yapılıyor. Köylüler pazara taze meyve ve sebzeler getirip, uygun fiyata satıyorlar. Ancak sebze çeşitliliği bizdeki kadar değil. Örneğin semizotu, enginar bulmak pek mümkün değil!

Kerevizi bile yemeklerde kullanmayı yakın zamana kadar bilmiyorlarmış. Genel olarak et ağırlıklı bir yemek yeme anlayışları var. Zdrava Hrana dedikleri “Sağlıklı Yiyecek Dükkanları” var ve buradan bolca kuruyemiş, bakliyat veya çeşitli sağlıklı ürünler alabiliyorsunuz. Organik ürünlerin fiyatı Türkiye‘ye göre oldukça ucuz.

Marketler ve kasaplar, Türkiye’de olduğu gibi çeşitlilik gösteriyor. Taze balık yemek isterseniz sadece nehir, yani tatlı su balıkları yiyebilirsiniz. Lezzetli deniz balıkları dondurulmuş olarak dışarıdan geliyor .

Gündelik hayat tarzı, elbette sizin beklentilerinize ve ne yapmak istediğinize göre değişiyor. Yazının başından beri vurguladığım hareketli ve eğlenceye dayalı yaşam tarzına rağmen, sokaklar oldukça sakin ve dingin.

Sırbistan Hakkında Bilgi

Sırbistanda yaşam hakkında bilgi
Sırbistan’da Yaşamak

Sırbistan’da Yeni Bir Hayat Kurmak Senin İçin Nasıl Bir Deneyimdi?

Öncelikle benim Sırbistan’a karşı hiç ön yargım yoktu. Bu sayede insanlara içtenlikle yaklaştım ve aynı şekilde karşılık aldım. Bu süreçte Sırpların geçmişte yaşanan savaşlar ve siyasi problemler dolayısıyla üzgün olduklarını da gördüm.

Onlara böyle objektif yaklaştığım için beni çok kolay içlerine aldılar. Zaten siyaseti ve günlük yaşamı birbirinden ayırmayı iyi biliyorlar ve sağduyuları gelişmiş insanlar.

Elbette politik düzeyde bakıldığında Türkiye ile Sırbistan arasında büyük problemler var. Türkiye, Sırbistan Parlamentosu tarafından dost ülke olarak görülmüyor. Türkiye‘nin de Sırbistan‘a karşı görüşleri aynı şekilde olumsuz. Ancak toplumsal düzeyde bunun karşılığı yok. Ben şahsen Türk olduğumu söylediğim hiçbir ortamda olumsuz bir geri dönüş almadım.

Sanırım benim en çok zorlandığım konu, Türkiye’de alışmış olduğumuz tüketim çılgınlığı. Sırbistan’da bir şey satın alacağınız zaman, ona gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünmek zorunda kalıyorsunuz. Gönlünce alışveriş yapmaya alışmış biri olarak; bu konu beni biraz zorlasa da, alışmaya çalışıyorum.

Burda insanlar evinin boyasını, veyahut eşyalarının eskiliğini hiç umursamıyor. Ancak herkes İngilizce konuşmayı biliyor ve en az 5-6 ülke gezip görmüş oluyorlar. Hep kendi kültürlerine ve kişisel gelişimlerine yatırım yapıyorlar.

Sırpça zor bir dil mi? sorusuna cevabım “evet” olacaktır. Türkçe gibi eki bol bir lisan olduğundan, öğrenmesi uzun zaman alıyor ve kolay değil. Ancak abartılacak kadar zor da değil. Sırpça öğrenme sürecinde, Sırbistan’da yaşamak konusunda zorluk da çekmedim. Bunun sebebi de herkesin akıcı şekilde İngilizce konuşabiliyor olması.

Sırbistan’da Üniversite Eğitimi Almanın Şartları Nelerdir?

Bir Sırp lise diploması puanına göre paralı ya da parasız üniversite eğitimi almaya hak kazandırıyor.

Türkiye’de olduğu gibi hem devlet okulları, hem de özel üniversiteler var. Ancak devlet üniversitelerinden mezun olmak daha prestijli olarak algılanıyor. Devlet okulunda paralı, veyahut burslu okuyabiliyor.

Yabancıların Sırbistan’da üniversite öğrenimi görme şartları konusunda pek bilgi sahibi değilim.

Sırbistan’da Yaşanılacak En İyi Şehir Neresidir?

Benim en sevdiğim şehirler: Belgrad, Novi  Sad, Niş ve Subotica.

Belgrad elbette başkent olmasıyla ön plana çıkıyor. Festivaller, sanatsal aktiviteler, sosyal yaşam ve iş bulma imkanları açısından en gelişmiş şehir.

Buna karşılık Novi Sad ve Niş şehirleri de, en az Belgrad kadar çeşitli olanaklar sunuyor.

Sırbistan‘ın Macaristan sınırında konumlanan Subotica ise, yine iyi olanaklar sunan; fakat diğerlerine göre daha küçük çaplı ve sakin bir şehir.

Ben Belgrad şehrinde yaşıyorum ve sanırım evim burada olduğu için de, en çok Belgrad‘ı seviyorum.

Sırbistan’da Yaşam Şartları Blog by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *