Ayrıcalıklı Bir Otel: Soho House Hotel İstanbul

Soho House Hotel İstanbul

Bizans ve Osmanlı dönemlerinin önemli yerleşim yeri Pera, günümüzde İstanbul’un en popüler semti olan Beyoğlu’nun bir paçasıdır. Pera’da İstanbul’un en eski otellerinden Pera Palas, en güzel sanat koleksiyonlarından Pera Müzesi ve en iyi restoranlarından Mikla bulunmaktadır.

Bu listeye şehrin en şık otellerinden birisinin de eklendiğini söyleyebiliriz. Zira eski Amerikan Konsolosluğu binasında açılan Soho House Otel, bu ünvana sonuna kadar layık gözüküyor.

Soho House Hotel İstanbul Pera
Soho House Hotel Istanbul *Fotoğraf: sohohouseistanbul.com

Pera’nın Tarihçesi

Bizans döneminde, Konstantinopolis olarak bilinen surlarla çevrili şehir çeşitli yapılarla dolduğunda; yerleşim kuzeye, yani Haliç’in öte tarafına doğru taşmaya başladı. Yunan dilinde “Uzak” anlamına gelen Pera’ya doğru genişledi. Ne var ki, Pera’nın popüler bir yerleşim yeri olmak için birkaç yüzyıl daha beklemesi gerekecekti.

1856’da, Sultan Abdülmecid’in, Haliç’in (Golden Horn) öte yakasındaki Dolmabahçe Sarayı’na taşınması ve sonrasında, Pera semtinde ve İstanbul Boğazı’nın köylerinde popülarite en üst seviyeye çıktı.

Osmanlı’nın bu son döneminde, Pera yabancı büyükelçilik binalarının kümelendiği bir semt haline geldi. İstanbul’un Avrupalı yerleşimcileri de Pera’ya hücum ettiler. Neo-Klasik, Barok, Art Nouveau mimari üsluplarında birbirinden güzel binalar inşa edildi.

Pera Palace Hotel
Dünyaca ünlü Pera Palace Hotel

Pera Palace ve Agatha Christie

Pera ile özdeşleşmiş Meşrutiyet Caddesi üzerinde bu güzel mimarinin izlerini taşıyan oteller görülebilir. Bunların en ünlüsü şüphesiz ki Pera Palas otelidir.

İsmi meşhur yazar Agatha Christie ve onun “Murder in the Orient Express” romanı ile bütünleşmiş olan Pera Palas, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de geçmişte konakladığı bir oteldir.

Grand Rue De Peraa
Eski bir kartpostalda Pera.

Soho House Hotel

The Marmara Pera, Palazzo Donizetti, Rixos Pera, Büyük Londra Oteli gibi oteller ve Pera Müzesi gibi nefis bir müze ile süslü Pera’da, yakın geçmişte yeni bir otel daha açıldı. İsmi: Soho House Istanbul.

Eski Amerikan Konsolosluğu binasının bir otele dönüştürülmesi ile açılan Soho House, insanın içine ferahlık veren, harika bir bahçeye sahip. Otelin içine adım attığınızda, lobinin klasik ve modern dekorasyonun harika bir harmanı ile bezendiğini fark ediyorsunuz.

Bahçe ile lobi arasında nefis bir uyum var. Lobi katındaki resepsiyon, bar, kitaplıklar ve mobilyalar büyük bir incelikle seçilmiş ve hiçbir şekilde dekorasyonun önüne çıkmıyor.

Yarı-klasik iç dekorasyonun hakkını verdikten sonra otelin başka bir özelliğinden de bahsetmekte fayda var: İçeri maalesef üye olmayan giremiyor.

Soho Club Üyesi Olmanın Ayrıcalıkları

Soho House üyelerine yüzde yüz mahremiyet olanağı tanıyan bir işletme olduğu için, içeride fotoğraf çekmek kesinlikle yasak. Şöyle bir durup düşününce, bunun dünyadaki birçok insan için gerekli bir şey olduğu kanaatine varıyorsunuz.

Hollywood yıldızları, ünlü ses sanatçıları, büyük çaplı yapımcılar veya siyasetçiler özel bir konu görüşmek istediklerinde paparazzilere malzeme olmak istemiyorlar. Soho House ve onun gibi özel kulüpler de üyelerine yüzde yüz gizlilik ve sınırsız konfor vaat ediyor.

Soho House Hotel İstanbul İç Mekan
Soho’nun muhteşem iç dekorasyonundan bir demet. *Fotoğraf: sohohouseistanbul.com

Soho House Otel’in Hizmetleri

Soho, bünyesinde bulundurduğu Cecconi’s İtalyan Restoranı ile leziz Akdeniz mutfağı seçenekleri sunuyor.

Embassy Club adındaki kulübüyle ise canlı müzik ve DJ performansı eşliğinde eğlenme imkanı var.

Otelin içinde bir Türk Hamamı var. İstanbul’un tarihi hamamlarına benzer bir deneyim burada sizi bekliyor.

Cowshed Relax adında bir SPA da mevcut. Burada masaj yaptırmak ve günün yorgunluğunu rahatlayarak üzerinizden atmak mümkün.

Zemin katta sabah kahvaltısı ve öğle yemeği için dizayn edilmiş The Allis ise, benim yazının girişinde çokça övdüğüm, bahçeyle doğal bir şekilde bütünleşen lobi katında bulunuyor.

Soho House Otel’in Ziyaretçi Profili

Soho House Otel’in yurt dışından gelen ziyaretçilerinin her biri, kendi mesleklerinde başarıyı yakalamış insanlar. İstanbul’u gezmek için çoğunlukla özel tur rehberi tercih ettiklerinden, ben de birçok misafire iştirak etme şansı buldum. Şehirde birçok otelden müşteri alıp gezdiren bir rehber olarak, bir otelin kendine has müşteri karakteri olmasını en çok Soho’da tecrübe ettim diyebilirim.

Soho House İstanbul’un misafirleri genelde yarım günlük turlar tercih ediyorlar ve daha fazla yer görmek için kendilerini harap etmiyorlar. Tarihi eserleri az ve öz olarak görüp, daha çok şehrin keyfini çıkarma gibi bir tarzları var. Sokaklarda yürümek, ilginç kıyı köşeleri keşfetmek ve şehrin yerlisi gibi alışveriş yapmak hoşlarına gidiyor. Genel olarak çok neşeli ve rahat insanlar.

Soho House Türkiye şubesinin üyeleri nasıl olacak, kim olacak bilinmez. Çünkü yalnızca 3000 üye alacaklarmış. Bu da üye olmak isteyip de olamayan bir çok insan demek. Fakat Soho’nun da seçkinliği ve cazibesi buradan geliyor olsa gerek.


*** Fotoğraflar sohohouseistanbul.com sitesinden alınmıştır.


Önerilen Yazılar:


Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *