Soho House İstanbul

Soho House Hotel İstanbul Hakkında Bilgi

Bizans ve Osmanlı dönemlerinin önemli yerleşim yeri Pera, günümüzde İstanbul’un en popüler semti olan Beyoğlu’nun bir paçasıdır. Pera’da İstanbul’un en eski otellerinden Pera Palas, en güzel sanat koleksiyonlarından Pera Müzesi ve en iyi restoranlarından Mikla bulunmaktadır.

Bu listeye şehrin en şık otellerinden birisinin de eklendiğini söyleyebiliriz. Zira eski Amerikan Konsolosluğu binasında açılan Soho House Hotel, bu ünvana sonuna kadar layık gözüküyor.

Pera’nın Tarihçesi

Bizans döneminde, Konstantinopolis olarak bilinen surlarla çevrili şehir çeşitli yapılarla dolduğunda; yerleşim kuzeye, yani Haliç’in öte tarafına doğru taşmaya başladı. Yunan dilinde “karşı taraf” anlamına gelen Pera’ya doğru genişledi. Ne var ki, Pera’nın popüler bir yerleşim yeri olmak için birkaç yüzyıl daha beklemesi gerekecekti.

1856’da, Sultan Abdülmecid’in, Haliç’in öte yakasındaki Dolmabahçe Sarayı’na taşınması ve sonrasında, Pera semtinde ve İstanbul Boğazı’nın köylerinde popülarite en üst seviyeye çıktı.

Osmanlı’nın bu son döneminde, Pera yabancı büyükelçilik binalarının kümelendiği bir semt haline geldi. İstanbul’un Avrupalı yerleşimcileri de Pera’ya hücum ettiler. Neo-Klasik, Barok, Art Nouveau mimari üsluplarında birbirinden güzel binalar inşa edildi.

Pera Palace ve Agatha Christie

Pera ile özdeşleşmiş Meşrutiyet Caddesi üzerinde bu güzel mimarinin izlerini taşıyan oteller görülebilir. Bunların en ünlüsü şüphesiz ki Pera Palas otelidir.

İsmi meşhur yazar Agatha Christie ve onun “Murder in the Orient Express” romanı ile bütünleşmiş olan Pera Palas, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de geçmişte konakladığı bir oteldir.

Soho House Hotel

The Marmara Pera, Palazzo Donizetti, Rixos Pera, Büyük Londra Oteli gibi oteller ve Pera Müzesi gibi nefis bir müze ile süslü Pera’da, yakın geçmişte yeni bir otel daha açıldı. İsmi: Soho House Istanbul.

Eski Amerikan Konsolosluğu binasının bir otele dönüştürülmesi ile açılan Soho House, insanın içine ferahlık veren, harika bir bahçeye sahip. Otelin içine adım attığınızda, lobinin klasik ve modern dekorasyonun harika bir harmanı ile bezendiğini fark ediyorsunuz.

Bahçe ile lobi arasında nefis bir uyum var. Lobi katındaki resepsiyon, bar, kitaplıklar ve mobilyalar büyük bir incelikle seçilmiş ve hiçbir şekilde dekorasyonun önüne çıkmıyor.

Yarı-klasik iç dekorasyonun hakkını verdikten sonra otelin başka bir özelliğinden de bahsetmekte fayda var: İçeri maalesef üye olmayan giremiyor.

Soho House Hotel Hakkında Bilgi
Soho House Hotel

Soho Club Üyesi Olmanın Ayrıcalıkları

Soho House Istanbul üyelerine yüzde yüz mahremiyet olanağı tanıyan bir işletme olduğu için, içeride fotoğraf çekmek kesinlikle yasak. Şöyle bir durup düşününce, bunun dünyadaki birçok insan için gerekli bir şey olduğu kanaatine varıyorsunuz.

Hollywood yıldızları, ünlü ses sanatçıları, büyük çaplı yapımcılar veya siyasetçiler özel bir konu görüşmek istediklerinde paparazzilere malzeme olmak istemiyorlar. Soho House ve onun gibi özel kulüpler de üyelerine yüzde yüz gizlilik ve sınırsız konfor vaat ediyor.

Soho House Hotel Hizmetleri

Soho, bünyesinde bulundurduğu Cecconi’s İtalyan Restoranı ile leziz Akdeniz mutfağı seçenekleri sunuyor.

Embassy Club adındaki kulübüyle ise canlı müzik ve DJ performansı eşliğinde eğlenme imkanı var.

Otelin içinde bir Türk Hamamı var. İstanbul’un tarihi hamamlarına benzer bir deneyim burada sizi bekliyor.

Cowshed Relax adında bir SPA da mevcut. Burada masaj yaptırmak ve günün yorgunluğunu rahatlayarak üzerinizden atmak mümkün.

Zemin katta sabah kahvaltısı ve öğle yemeği için dizayn edilmiş The Allis ise, benim yazının girişinde çokça övdüğüm, bahçeyle doğal bir şekilde bütünleşen lobi katında bulunuyor.

Soho House Hotel Blog Yazısı by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *