Steve Jobs Kimdir?

Steve Jobs Kimdir, Kısaca Hayatı ve Biyografisi

Steve Jobs‘u, en basit haliyle ABD‘li bir mucit, tasarımcı ve iş adamı olarak tanımlayabiliriz. Jobs, ortağı Steve Wozniak ile birlikte kurdukları Apple şirketinin, yönetim kurulu üyesi olduğu gibi baş yöneticisiydi. Çağının çok ötesinde olan vizyonuyla, iPhone ve iPad gibi dünyayı sallayan tasarımlara imza attı.

Apple firmasının büyülü oyuncakları sektöre yön vermeden önce, Steve Jobs‘un ismini ABD dışında sınırlı sayıda insan biliyordu. Apple‘ın başarısından sonra ise Steve Jobs, Amerikan Rüyası‘nın yeni idolü oldu. Onun hayatı, yaptıkları ve teknoloji ile ilgili söylediği sözlere hepimiz çok daha fazla ilgi duyar olduk.

Steve Jobs‘un şöhreti dünyayı sarmadan önce, hayatında ilgi çekici dönüm noktaları olmuş. Dilerseniz bu yazıda onun kısaca yaşam öyküsüne göz atıp, zirveye nasıl tırmandığına birlikte şahitlik edelim.

Steve Jobs Kimdir, Kısaca Hayatı, Biyografisi

Steve Jobs, 1955 yılında San Francisco‘da dünyaya gözlerini açtı. Ancak Jobs‘un doğumu maalesef klasik bir aile tablosu içinde gerçekleşmedi. Steve Jobs, evlatlık olarak büyüdü ve biyolojik anne-babasının yaşadığı şeyler, üzücü de olsa üzerinde biraz durmayı gerektiriyor.

Steve Jobs’un babası Abdulfattah Jandali, Suriye asıllı bir genç olarak eğitimini ABD‘nin Wisconsin Üniversitesi‘nde sürdürürken; Joanne Schieble ile tanışır. Jandali oldukça parlak bir öğrencidir ve genç yaşta eğitim görevlisi olur. Joanne ise derslerine giren öğrencilerden biridir. İkili birbiri ile kaynaşır ve aşık olurlar.

Ancak Joanne‘nin babası tam bir despottur. Jandali ile ilişkisini etnik kökeni ve dini inancı sebebiyle kesin olarak reddeder. Joanne hamile kaldığını fark ettiğinde büyük bir paniğe kapılır ve ailesini utandırmamak için bebeği evlatlık vermeye kesin olarak karar verir.

Paul ve Clara Jobs, bebeği evlat edinirler. İyi eğitimli, varlıklı ve bilinçli insanlar olarak, ona iyi bir hayat sunmaya hazırdırlar. Bebeğin yeni ailesine teslim edildiğinde bir adı bile yoktur. Adını Steven Paul Jobs koyarlar ve ona layıkıyla ebeveynlik yaparlar.

Steve Jobs, yıllar sonra evlatlık olduğunu öğrendiğinde, biyolojik anne ve babasını kendisini üreten “sperm ve yumurtalık bankası” olarak tanımlamış ve “Paul ve Clara‘yı %1000 oranda gerçek ebeveynlerim olarak görüyorum.” diye vurgulamıştır.

Steve Jobs’un Öğrencilik Yılları ve Gençliği

Steve Jobs, çocukluğundan itibaren zeki ve yaratıcı biri olagelmiş. Ancak tarihteki birçok mucit gibi, okulla arası ilk öğretimden itibaren hiçbir zaman iyi olmamış. Derslerde aşırı sıkıldığından yaramazlık yapan Jobs‘a, öğretmeni tarafından çeşitli hediyelerle adeta rüşvet verilmiş ve okula kazandırılmak istenmiş.

Okul idarecileri Jobs‘un derste öğretilenlerin çok önünde olduğunu fark etmişler ve ona birkaç sınıf atlatmak istemişler. Ancak ailesi yaşıtlarına yabancılaşmaması için kabul etmemiş.

Steve Jobs, genç bir delikanlı olduğunda, Oregon eyaletindeki Reed College‘da yükseköğrenim görmeye başladı. Ancak yine derslere adapte olamamıştı. Yalnızca 6 ay eğitim gördükten sonra, derslere girmemeye başladı ve okuldaki çeşitli sanat aktivitelerine merak sardı. Bunlar içinde kaligrafi özellikle ilgisini çekmişti. Bu dönemde aldığı dersler, bilgisayar yazılımcılığı boyutuna geçince ona büyük ilham verecekti.

Steve Jobs’un Gençlik Fotoğrafı

Steve Jobs biyografisi özet
Steve Jobs kimdir?

Steve Jobs’un İş Dünyasına Adım Atması

Steve Jobs‘un ilk işi bir dönem video-oyunları dünyasına yön veren Atari‘nin bünyesinde oldu. Ancak okul yıllarındaki ele avuca sığmazlığı yine nüksetmişti. Birkaç ay içinde sıkılıp, işten ayrıldı ve Hindistan‘a yola çıktı. Zihinsel tatminden önce, ruhsal aydınlanmanın peşindeydi.

Jobs, Hindistan günlerinde ruhsal bir yolculuğa çıkmayı, ilaçlarla da garantiye almıştı. Hayatının bu döneminde halüsinasyon görmesini sağlayacak türden haplar kullandı. Sonradan kendisi ile yapılan bir röportajda, bu dönemde yaşadıklarının kesinlikle ilginç bir deneyim olduğunu söyledi.

Eski Dostlar Steve Jobs ve Steve Wozniak

Steve Jobs, henüz liseye giderken, en iyi arkadaşlarından biri Steve Wozniak idi. İkili oldukça benzer kafa yapılarına sahipti ve zihinlerini serbest bırakma konusunda uzmandılar.

Steve Wozniak, sonradan kendisi ile yapılan bir röportajda bir araya gelme hikayelerini şöyle anlattı: “İkimiz de elektronik dünyasına büyük ilgi duyuyorduk ve çiplerle yatıp kalkıyorduk. O dönemlerde bilgisayar çiplerini bilen veya umursayan çok az kişi vardı. Ben bu alanda Jobs‘tan çok öndeydim. Çünkü birçok bilgisayar tasarlamış ve tecrübe kazanmıştım. Ancak ikimiz çok iyi anlaşıyorduk ve olaylara özgün bir bakış açımız vardı.”

Steve Wozniak Ve Steve Jobs Yeni İcatlar Peşinde

Steve Jobs hayatı kısaca
Steve Jobs Ve Steve Wozniak

Steve Jobs ve Wozniak’ın Apple Bilgisayarı İcat Etmesi

Jobs ve Wozniak‘ın dostluğu ve iş ortaklığı 1976 yılında meyvelerini verdi. Steve Jobs, o dönemde henüz 21 yaşındaydı ve Apple Bilgisayarı üzerine evin garajında çalışmaya başlamışlardı.

Bu girişim için kaynak sağlamak amacıyla, çok sevdiği bazı eşyalardan vazgeçmeleri gerekmişti. Örneğin Jobs çok sevdiği Volkswagen minibüsünü (68 kuşağının hippie aracı), Wozniak ise gözü gibi baktığı Bilimsel Hesap Makinesini satmıştı. Yola çıkarken koydukları hedef çok büyüktü. Teknolojik aletleri herkesin satın alabileceği kadar ucuz ve taşıyabileceği kadar küçük hale getireceklerdi. Yaptılar da!

Apple Bilgisayarın Bir Piyasa Devi Olması

Steve Wozniak uzun süre kullanıcı dostu kişisel bilgisayarlar üzerinde çalıştı. Steve Jobs ise işin tanıtım ve pazarlama kısmı ile ilgileniyordu. Apple ilk ürettiği bilgisayarı 666 Dolar‘dan satışa çıkardı. Şirket bu ilk nesil bilgisayardan toplamda 774.000 Dolar para kazandı. Bu başarıyı takip eden üç yılda, 2. nesil Apple bilgisayar geliştirildi ve piyasaya sürüldü. Satışlar adeta patlamıştı. Şirket bu modelden 139 Milyon Dolar para kazandı.

İki mucit, bu başarıyı yalnızca 4 yılda kazanmış ve 1980 itibariyle şirketi halka arz etmişti. Borsada piyasa değeri 1.2 milyar dolara kadar yükselen Apple, artık bir dev haline gelmişti. Steve Jobs, Pepsi‘nin pazarlama dehası olan CEO’su John Sculley‘i transfer etti.

Steve Jobs’a Bir Servet Kazandıran Apple II Bilgisayar

blank
Apple II Bilgisayar

Apple Ve IBM Firmalarının Kıyasıya Rekabeti

Devler ligine yükselen Apple, Macintosh model bilgisayarları piyasaya sürdü. Fakat karşısında ölümcül bir düşman bulmuştu: IBM‘in PC‘leri… Kişisel bilgisayar üretme ve satma konusunda Apple‘ın devamlı önünde giden IBM, Apple’a kök söktürüyordu.

Bunun üzerine Apple bugün halen geçerli olan bir felsefe ile karşı atağa geçti. Gençlere hitap eden, yaratıcı ve romantik MAC bilgisayarlar geliştirildi. Hamle satışları etkilemişti, ancak halen IBM önde gidiyordu. Artık kurumsal bir yönetimi olan Apple’da, CEO John Sculley; Steve Jobs’un firmaya zarar verdiğini düşünüyordu. Yönetim kurulu kararıyla Jobs‘u pasifize ettiler ve karar alma mekanizmasının dışında bıraktılar. (1985)

Steve Jobs’un Yeni Oyuncağı: Pixar

Steve Jobs, Apple’daki yeni konumundan hoşlanmadı ve ayrılmaya karar verdi. 50 Milyon Dolar değerindeki kişisel servetini, Pixar isimli Çizgi Film Stüdyosu‘nu satın almaya yatırdı. Çoğu insana göre çılgınca gelen bu yatırım, Jobs’a göre büyük bir fırsattı. Çünkü Pixar‘ın potansiyeline çok inanıyordu.

Jobs, şirketi devraldıktan sonra, Pixar inanılmaz bir başarı yakaladı. Dünyada en çok izlenen animasyon filmler olan Toy Story, Finding Nemo ve The Incredibles gibi çizgi filmler ardı ardına piyasaya sürüldü ve şirketin piyasa değeri 4 Milyar Dolar‘a yükseldi. Jobs sonradan yönetimi ortak olduğu Walt Disney şirketine bıraktı.

Steve Jobs Kimdir Kısaca Hayatı

Steve Jobs kimdir kısaca
Steve Jobs’un Başarı Hikayesi

Apple’da İkinci Steve Jobs Dönemi

Jobs gerçek aşkı olan bilgisayar teknolojilerini boşlamamış ve NeXT üzerinden çalışmaya devam etmişti. Apple, 429 Milyon Dolar‘a bu şirketi satın aldı ve Jobs‘u da şirkete geri çağırdı.

Jobs 1990’larda Apple‘a geri döndüğünde, şirket ortalama bir pazar payına sahipti. Eski görkemli günlerinden adeta eser kalmamıştı. Jobs, hemen yönetim kadrosunu değiştirdi ve dinamik bir ekip kurdu. Apple ürünleri yeni bir felsefe ile donatıldı ve makyajlandı. Şirket gelişme göstermeye başlamıştı.

Steve Jobs‘un dönüşü ile şaha kalkan Apple; Macbook Air, iPod and iPhone gibi günümüzde halen piyasa lideri olan ürünleri piyasaya sürmeye başladı. Apple, bilgisayar piyasasını yönlendiren bir konuma yükselmişti. Kendi segmentinde rakiplerini adeta ezmişti.

Şirket milyarlarca dolar kar etti ve 2008 yılını sıfır borçla kapattı. Üstelik bankada hazır bekleyen 18 Milyar Dolar tutarında bir nakit para vardı. Bu para yeni tasarımlar için kullanılacaktı.

Steve Jobs Devrim Yaratan iPhone’u Tanıtıyor

blank
Steve Jobs ve Büyülü Oyuncağı iPhone

Steve Jobs’un Sağlık Problemleri ve Ölümü

Her şey böyle mükemmel giderken Steve Jobs kanserle boğuşuyordu. Pankreas kanseri tanısı koyulduğunda ameliyat olmayı ertelemiş ve doğal diyetlerle hastalığı yenmeye çalışmıştı. Ancak bir süre sonra ameliyat olmayı kabul etti. 2003 yılında başarılı bir operasyon geçiren Jobs, birkaç seneyi sorunsuz geçirdi. Ancak 2008 yılında sağlık problemleri nüksetti.

Sonrasında kademeli olarak arka plana geçmeye başladı. Ancak hala tüm icatların arkasındaki beyin kendisiydi. Sağlık problemleri ağırlaşınca, Apple‘daki CEO‘luk görevinden istifa etti ve yönetimi Tim Cook‘a bıraktı. 2011 yılında, modern zamanın en ünlü mucidi olarak hayata gözlerini yumdu.


Kaynak Siteler: Wikipedia.org ve www.biography.com


Steve Jobs Kısaca Kimdir by Serhat Engül

2 thoughts on “Steve Jobs Kimdir, Kısaca Hayatı, Biyografisi”

 1. Ben başarılı insanlara takıntılı bir insanım, Jobs gibi devrin akışını değiştiren birçok insanın biyografileriyle haşır-neşir oldum. Onları okurken onlar gibi düşünmek, hatta kimi araştırdıysam onun rutinlerini uygulayarak araştırdım.
  Tabi 3 yıldır araştırdığım ve hala araştırmaya devam ettiğim Jobs’a kadar her şey çok ilgi çekiciydi ama bu bambaşka bir şey. Nereden nasıl altyapı aldı nasıl bu kadar büyüdü?
  Rüya Mentorum olarak adlandırdığım Steve Jobs benim de hayatımı değiştirdi, kendisini birçok konuda örnek almaya başladım.
  Konu ne zaman Steve’dan açılsa hep yazılarımı toplayamıyorum, anlatacaklarımı birleştiremiyorum. Beni enteresan bir forma sokuyor zihnimi çok fazla yoruyor. Kendisi inanılmaz bir mucitti. Çoğu mucit sadece üretir ve işin arkaplan kısmında olur fakat Steve neyi başarmak istediyse eninde sonunda o yolda başarılı oluyordu.
  Hem üretimini yapıyordu, hem tasarlıyordu hem pazarlıyordu. Tabiki hepsini o yapmıyordu fakat karar mercii kendisiydi. Eğer kendisinin karar mercii olmadığını düşünürsek Ive’ın ilk tasarımını reddetme olayına göz atabiliriz. İkinci tasarımıyla da zaten devrim yarattı. Bu cümleyi okuduğunuzda muhtemelen bir bütün okuduğunuzu düşünmeyeceksiniz fakat bu adam çılgın ve sapık gibi bir zekaya sahipti, keşke onun gibi düşünebilsem. Eğer onun gibi düşünüyor olsaydım bugün yaptığım her işte dünyanın en iyisi olabilirdim. Bence ders kitaplarında da kendisinden söz edilmeli.

  1. Merhaba Renç, Steve Jobs’un hayat öyküsünün ve başarılarının seni motive ettiği belli oluyor. Elbette bu güzel bir şey. Umarım incelediğin dahilerin yaptıkları, sana da iş hayatında ışık tutar ve önünü açar. Ancak bu tarz insanları biraz da içinde bulundukları çağın ortaya çıkardığını unutma. Jobs, Musk, Gates gibi adamlar, bilgisayarların ilk gelişmeye başladığı dönemde ortaya çıktılar ve yelkenlerini o rüzgar ile doldurdular. Başarıları kendilerine özel ve zamanın ruhuna uyum sağlıyor. Bugün artık şartlar farklı, ama modern dünyada her zaman yeni bir fırsatlar var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *