Stranger Things

Stranger Things Dizi Konusu ve Yorum

2017 yılı yoğun kar yağışı ile birlikte geldi. An itibariyle dışarıda lapa lapa kar yağarken, evde dizi veya fim izlemek en yapılabilecek en keyifli şey. Ancak eve kapanmanın sıkıcılığını unutturacak bir dizi veya film bulmak da kolay değil. En son hevesle izlediğim diziler True Detective ve Hannibal olmuştu. Gerçekten de etkileyici ve sürükleyici diziler olduklarını söyleyebilirim. Ancak Lost‘un veya Prison Break dizilerinin ilk sezonları kadar sürükleyici değillerdi.

Bazen bir şarkıyı öyle çok seversiniz ki 50 kere art arda dinlersiniz ya, bağımlısı olacağınız bir dizi bulmak da buna benziyor. Bir TV yapımı, ya sizi en başından sizi içine alıyor ve müptelası oluyorsunuz, ya da öylesine vakit geçirmek için izliyorsunuz.

Hele bir de çift olarak izleyecekseniz, seçmek daha da zorlaşıyor. Sonuçta birinin beğendiğini bir diğeri beğenmeyebiliyor. Ancak aynı anda iki kişiyi birden büyüleyen bir film veya dizi bulunca da tadından yenmiyor.

2017 Kışı
kardan-adam
An itibarı ile bizim pencerenin önü böyle…

80’lerden Bir Esinti Stranger Things

Stranger Things, 80’lerde doğmuş biri olarak, çocukluğuma dair birçok şey bulduğum bir dizi oldu. Stephen King kitaplarına müptela olan biri olarak, Kings’in kitaplarının sinema uyarlamalarını hep çok zayıf bulmuştum. “O”, “Hayvan Mezarlığı”, “Christine” gibi içinde kaybolduğum romanların filmlerinde hiçbir zaman aynı şeyleri hissetmemiştim. Stranger Things ise sağlam bir Stephen King kitabının ekranda izlenebilen versiyonu gibi insanı içine çekebiliyor.

Dizinin oyuncuları mükemmel seçilmiş ve başroldeki küçük çocuklar harika iş çıkarıyorlar. Tüm favori bilim kurgu ve gerilim filmlerim gibi 80’li yıllarda geçiyor ve bu nostalji hissi, dizinin seyirciye yaşatmak istediği heyecanı perçinliyor.

Stranger Things’in Başarılı Oyuncuları

stranger-things-dizisi-konusu
Stranger Things

Bilim Kurgu Dizileri

Korku filmi müptelası biri olarak, gerilim öğelerinin doğru kullanıldığı yapımları çok seviyorum. Bu kategorideki yapımlara kalkışmak gözlemlediğim kadarıyla hiç de kolay değil. Stephen King filmlerinin sinema uyarlamalarında yarattığı büyük hayal kırıklığı gibi, çok iyi bir senaryo olması bir şeyi değiştirmiyor. O atmosferi yaratacak çok iyi oyuncular, yüksek bütçeli bir prodüksiyon ve iyi bir yönetmen her zaman bir araya gelmeyen öğeler.

Sonuç olarak Stranger Things’te ben hepsinin bir araya geldiğini düşünüyorum. Bu yüzden de bu diziyi bilim kurgu ve gerilimi seven herkese kesinlikle tavsiye ediyorum. Özellikle 80’lere aşina olan izleyiciler benim gibi çok keyif alacaklardır.

Stranger Things’in Konusu Hakkında

stranger-things-dizisi-imdb
80’lerde geçen bilim-kurgu dizisi

Stranger Things Dizisi Konu Özeti ve Yorum

Stranger Things, Amerika‘nın Indiana eyaletinde, kendi halinde bir kasabada geçiyor. Filmde FRP (Fantasy Role Playing) oyunlarına çok düşkün dört küçük çocuk var. Dizi, bu afacanlardan birinin esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolması ile başlıyor.

İlk başlarda bir şeylerin ters gittiğinin farkında olan tek kişi, kaybolan çocuğun (Will Byers) annesi oluyor. Ancak Will’in kayboluşunun ardından o kadar garip olaylar oluyor ki, yaşadığı olaylara kimseyi inandıramıyor.

Will’in arkadaşları da hayal güçlerinin zenginliği sayesinde birkaç ipucu yakalıyor ve peşinden gidiyorlar.

Kasabanın şerifi inatçı karakteri ile şüphe uyandıran ipuçlarının peşine düşüyor. Şerif araştırmayı derinleştirdikçe olağanüstü olayların arkasında bazı somut sebeplerin olduğunu fark ediyor.

Kasabanın yakınlarında üst düzey güvenlikle korunan askeri bir tesis var. Tahmin edeceğiniz gibi burada gizli bir laboratuvar var. Sonuçta herkesin yolu burada kesişiyor ve Will Byers’ı bulmanın yollarını arıyorlar.

Sonuç olarak, Stranger Things, Klişe gibi gözüken ama müthiş ayrıntılarla renklendirilmiş bir senaryoya sahip. Kesinlikle tavsiye edilir. 2017 Temmuz’a kadar ikinci sezonu beklemek zor olacak.

2019’da Gelen Edit: Stranger Things 2 sezon daha yayınlandı ve hayal kırıklığına uğratmadı. Heyecan aynı şekilde devam ediyor. Diğer dizi yorumlarımı okumak isterseniz, Netflix Dizi Önerileri başlığına göz atabilirsiniz.

Stranger Things Dizisinin IMDB Puanı 8.9

Stranger Things Dizi Konusu 2018
Stranger Things Yabancı Dizi

Stranger Things Dizi Konusu by Serhat Engül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir