Süleymaniye Camii Tarihi Ve Mimarisi

Süleymaniye Camii Tarihi Ve Mimarisi Hakkında Bilgi, İç ve Dış Mekan Fotoğrafları

İstanbul şehrine gelen ziyaretçiler, genelde Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı üçgeninde günü geçirir ve alışveriş için Kapalıçarşı’ya yönelirler.  İstanbul’u günübirlik ziyaret eden yerli ve yabancı turistler için genellikle şehirde görülecek yerler bunlarla sınırlıdır.

İki veya daha fazla gün kalanlar ise Boğaz Turu yaparlar, Mısır Çarşısı’nı ziyaret ederler ve günün sonunda, biraz yürüyüş ve eğlence için İstiklal Caddesi’nin yolunu tutarlar.

Bu kısıtlı zaman ve ziyaret edilecek yerlerin çokluğu içerisinde genelde gözden kaçan bir yer vardır: Süleymaniye Camii ve Külliyesi. Mimar Sinan tarafından inşa edilen bu heybetli caminin tarihi ve mimarisi çok ilgi çekicidir. Ayrıca Süleymaniye Camii‘nin içi ve avlusu güzel fotoğraflar çekmek için idealdir.

Süleymaniye Camii İç Mekanı Ve Kubbesi

Süleymaniye Camii Tarihi Ve Mimarisi
Süleymaniye Camii İç Mekanı Ve Kubbesi © Serhat Engul

Süleymaniye Tarihi Ve Mimarisi Hakkında Bilgi

Külliye, Osmanlı döneminde halkın yararına inşa edilen ve içinde caminin yanı sıra medrese, kütüphane, hastane, sıbyan mektebi, hamam, imaret ve dükkanlar bulunan yapılar bütünüdür.  Bu çeşitli yapıların içinde, tarihin en büyük Osmanlı Padişahı olarak kabul edilen Kanuni Sultan Süleyman’ın ve büyük aşkla bağlı olduğu eşi Hürrem Sultan’ın Türbeleri de bulunur.

Süleymaniye Camii şehrin 7 tepesinden birine konumlanmış çok belirgin bir tarihi eserdir. Haliç’in öte yakasından İstanbul Tarihi Yarımada’ya bakıldığında bir mücevher gibi kendini belli eder. Zaten bu tam da Mimar Sinan ve Kanuni Sultan Süleyman’ın Cami için tasarladığı şeydir. Tarihi İstanbul’un kalbinde Muhteşem Süleyman’ın şanına yakışır bir tarihi eser.

Süleymaniye Camii Kaç Yılında Yapıldı?

Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman adına Mimar Sinan tarafından 1550 ile 1557 yılları arasında inşa edildi. 1520 ile 1566 yılları arasında hüküm süren Sultan I. Süleyman, kendisinden önce vefat eden eşi Hürrem Sultan‘ı bu caminin bahçesindeki türbeye defnetti.

Kendisi de öldüğünde bitişikte kendisi için ayrılan türbeye gömüldü. Caminin mimarı Koca Sinan da, bu büyük eserinden çok uzakta değildir. Mimar Sinan türbesi de bu camiye çok yakın bir bölgede bulunur.

Süleymaniye Camii Tarihi Ve Mimarisi
Süleymaniye Camii resimleri ve fotoğrafları
Süleymaniye Camii Tarihi Ve Mimarisi © Serhat Engul

Bir Mimar Sinan Eseri Süleymaniye Camii

Camiyi çevreleyen bahçelere ilk adımınızı attığınız andan itibaren bir sessizlik ve huzur sarıp sarmalar sizi, Sultanahmet Camii’nin önündeki kalabalık ve kargaşadan eser yoktur. Eşsiz mimarinin tadını çıkarmanız ve içsel bir yolculuğa çıkmanız için her şey mevcuttur. Caminin avlusunda porfir, mermer, granit sütunları ve revaklarıyla büyüleyici bir görkem ve simetri vardır.

Sadeliğin İhtişamı Ve Sükûnetin Bilgeliği

Caminin iç mekanına adım attığınız anda sade bir ihtişam göze çarpar. Kubbede, duvarlarda veya sütunlarda göze batan abartılı bir süsleme yoktur. Yapı; duvarları, sütunları, işlemeleri ve vitray pencereleri ile bir bütün olarak sizi sarıp sarmalar. Süleymaniye Camii sadeliğin ihtişamı, sükunetin bilgeliğidir.

Süleymaniye Camii İç Mekan Fotoğrafları
Süleymaniye Camii iç mekan fotoğrafları
Mihrabı ve Minberi ile Süleymaniye Camii’nin enfes iç mimarisi… © Serhat Engul

Süleymaniye Camii Mimari Özellikleri

Cami kubbesi yerden 47 metre yükseklikte ve kubbeyi destekleyen “Fil Ayağı” sütunları mümkün olduğunca köşelerdedir. Bu yüzden kubbenin altındaki ana bölüm, dev boyuttaki fil ayağı sütunların merkeze çok yakın olduğu Sultanahmet Camii’nden çok daha geniş gözükür.

Yapının boyutları ve mükemmel simetrisi estetiğe meraklı gözleri derinden etkiler. Mimar Sinan’ın neden 624 yıllık Osmanlı İmparatorluğu’nun en meşhur mimarı olduğunun canlı kanıtıdır. Edirne şehrindeki Selimiye Camii her ne kadar Sinan’ın mimarisinde doruk noktası olarak kabul edilse de, İstanbul şehir sınırlarında, Süleymaniye’nin rakibi yoktur.

Kanuni Sultan Süleyman Ve Hürrem Sultan’ın Türbeleri
Kanuni Sultan Süleyman Ve Hürrem Sultan Türbeleri
Kanuni Sultan Süleyman Ve Hürrem Sultan Türbeleri © Serhat Engul

Sultan Süleyman Ve Hürrem Sultan Türbeleri

Caminin yanında Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan’ın türbeleri vardır. Bu türbelerden caminin Kuzey kanadına geçiş yapabilir ve yan bahçede İstanbul’un en güzel manzaralarından birini görebilirsiniz.

Hürrem Sultan’ın Topkapı Sarayı’na genç ve isimsiz bir cariye olarak gelmesi ve Padişahın nikahına girecek kadar yükselmesi kayda değer bir peri masalıdır.

Zira Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi olarak İmparatorluğa hükmeden gücün önemli bir parçası olmuştur. Osmanlı’da, kadınların yönetimde baskın olduğu bir dönemin (Bkz: Kadınlar Saltanatı) ilk ve en güçlü üyesidir.

Kanuni Sultan Süleyman Türbesi Süslemelerin Fotoğrafı
süleymaniye camii hakkında bilgi
Kanuni Sultan Süleyman Türbesi © Serhat Engul

Mimar Sinan Hakkında Bilgi

Koca Sinan olarak da bilinen Mimar Sinan uzun bir yaşam sürmüş ve üç padişaha başmimarlık yapmıştır. Bunların ilki Kanuni Sultan Süleyman, ikincisi Sultan II. Selim ve sonuncusu da Sultan III. Murad‘tır.

Mimar Sinan eserleri arasında, Sultan Selim için Selimiye Camii‘ni, III. Murad için ise Topkapı Harem Dairesi içinde inşa ettiği III. Murad Has Odası‘nı örnek verebiliriz.

Üst satırlarda değindiğimiz üzere, Mimar Sinan, Osmanlı tarihinde inşa edilen bu en önemli tarihi eserin yakınına defnedilmiştir. Türbesi kolaylıkla bulunup, ziyaret edilebilir.

Süleymaniye Camii Nerededir? Nasıl Gidilir?

Süleymaniye Camii Kapalıçarşı’ya yürüme mesafesindedir. Caminin bulunduğu bölgede yollar dar ve trafik hep karışıktır. Bu yüzden yürüyerek gidilmesi tavsiye edilir.

Arabayla gelecekler Unkapanı‘ndaki Atatürk Caddesi‘nden öncelikle Bozdoğan Kemeri‘nin altından geçip, sonra da 15 Temmuz Şehitleri Caddesi’ne dönebilirler. Bu istikameti izleyenler, aynı zamanda Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Mehmet’e adanmış olan Şehzade Camii‘nin de önünden geçmiş olacaklar. Bu noktada içinde bulunan semtin adı Vezneciler‘dir.

15 Temmuz Şehitleri Caddesi’nden bir süre devam ettikten sonra sol istikamete, Süleymaniye Caddesi‘ne yönelmek gerekir. Bu dar ve uzun yolun sonu, Süleymaniye Camii‘ne ulaşır.

Süleymaniye Camii Külliyesi

Süleymaniye Camii kaç yılında yapıldı
Süleymaniye Camii Külliyesi

Süleymaniye Semtinin Kuru Fasulyecileri

Camiyi öğlen yemeği öncesi ziyaret edebilirsiniz. Zira Cami bitişiğindeki küçük lokantalarda Türk mutfağının ayrılmaz ikilisi olan Kuru Fasulye ve Pilav servis edilir. Fasulye yemekleri lezizdir fakat bu menü ilginizi çekmediyse, Türk mutfağının yerel lezzetlerini çok uygun fiyata bulabilirsiniz.


Önerilen Diğer Tarih Yazıları:


Süleymaniye Camii Tarihi Ve Mimarisi – İç Mekan Fotoğrafları by Serhat Engül

  • Altında isim yazan resimler yazara aittir. İzin alarak veya yazıya link vererek kullanabilirsiniz.

Sülemaniye Camii Tarihi Ve Mimarisi – İç-Dış Mekan Fotoğrafları 2018

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *