İstanbul şehrine gelen ziyaretçiler, genelde Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı üçgeninde günü geçirir ve alışveriş için Kapalıçarşı’ya yönelirler.  İstanbul’u günübirlik ziyaret eden yerli veya yabancı turistler için genellikle şehirde görülecek yerler bunlarla sınırlıdır. İki veya daha fazla gün kalanlar ise Boğaz Turu yaparlar, Mısır Çarşısı’nı ziyaret ederler ve günün sonunda, biraz yürüyüş ve eğlence için İstiklal Caddesi’nin yolunu tutarlar. İstanbul’da gezilecek yerlerin çokluğu içerisinde genelde Süleymaniye Camii gözden kaçar.

Halbuki Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş olan Süleymaniye Camii’nin tarihi ve mimarisi oldukça ilgi çekicidir. Ayrıca Süleymaniye Camii‘nin içi ve avlusu, güzel fotoğraflar çekmek için idealdir.

Süleymaniye Camii Tarihi ve Mimarisi

Külliye, Osmanlı döneminde halkın yararına inşa edilen bir yapılar bütünüydü. Klasik bir külliyenin içinde, caminin yanı sıra medrese, kütüphane, hastane, sıbyan mektebi, hamam, imaret ve dükkanlar bulunurdu. Süleymaniye Camii’nin içinde en büyük Osmanlı padişahı olarak kabul edilen Kanuni Sultan Süleyman’ın ve büyük aşkla bağlı olduğu eşi Hürrem Sultan’ın Türbeleri de bulunmaktadır.

Süleymaniye Camii, şehrin 7 tepesinden birine konumlanmış çok belirgin bir tarihi eserdir. Haliç’in öte yakasından Tarihi Yarımada’ya bakıldığında bir mücevher gibi kendini belli eder. Zaten Mimar Sinan ve Kanuni Sultan Süleyman da böyle olmasını istemiştir.

Süleymaniye Camii Kaç Yılında, Kim Tarafından Yapıldı?

Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman adına Mimar Sinan tarafından 1550 ile 1557 yılları arasında inşa edildi. 1520 ile 1566 yılları arasında hüküm süren Sultan Süleyman, kendisinden önce vefat eden eşi Hürrem Sultan‘ı bu caminin bahçesindeki türbeye defnetti.

Kendisi de öldüğünde bitişikteki diğer türbeye gömüldü. Camiyi tasarlayan ve inşa eden Mimar Sinan’ın türbesi de bu camiye çok yakın bir bölgede konumlanır.

Bir Mimar Sinan Eseri Süleymaniye Camii

Camiyi çevreleyen bahçelere ilk adımınızı attığınız andan itibaren bir sessizlik ve huzur sarıp sarmalar sizi, Sultanahmet Camii’nin önündeki kalabalık ve kargaşadan eser yoktur. Eşsiz mimarinin tadını çıkarmanız ve içsel bir yolculuğa çıkmanız için her şey mevcuttur. Caminin avlusunda porfir, mermer, granit sütunları ve revaklarıyla büyüleyici bir görkem ve simetri vardır.

Sadeliğin İhtişamı Ve Sükûnetin Bilgeliği

Caminin iç mekanına adım attığınız anda sade bir ihtişam göze çarpar. Kubbede, duvarlarda veya sütunlarda göze batan abartılı bir süsleme yoktur. Yapı; duvarları, sütunları, işlemeleri ve vitray pencereleri ile bir bütün olarak sizi sarıp sarmalar. Süleymaniye Camii sadeliğin ihtişamı, sükunetin bilgeliğidir.

Süleymaniye Camii Tarihi ve Mimarisi

Süleymaniye Camii Tarihi
Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii Mimari Özellikleri

Cami kubbesi yerden 47 metre yükseklikte ve kubbeyi destekleyen “Fil Ayağı” sütunları mümkün olduğunca köşelerdedir. Bu yüzden kubbenin altındaki ana bölüm, dev boyuttaki fil ayağı sütunların merkeze çok yakın olduğu Sultanahmet Camii’nden daha geniş gözükür.

Yapının boyutları ve mükemmel simetrisi estetiğe meraklı gözleri derinden etkiler. Mimar Sinan’ın neden 624 yıllık Osmanlı İmparatorluğu’nun en meşhur mimarı olduğunun canlı kanıtıdır. Edirne şehrindeki Selimiye Camii her ne kadar Sinan’ın mimarisinde doruk noktası olarak kabul edilse de, İstanbul şehir sınırlarında, Süleymaniye’nin rakibi yoktur.

Sultan Süleyman Ve Hürrem Sultan Türbeleri

Caminin yanında Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan’ın türbeleri vardır. Bu türbelerden caminin Kuzey kanadına geçiş yapabilir ve yan bahçede İstanbul’un en güzel manzaralarından birini görebilirsiniz.

Hürrem Sultan’ın Topkapı Sarayı’na genç ve isimsiz bir cariye olarak gelmesi ve Padişahın nikahına girecek kadar yükselmesi kayda değer bir peri masalıdır. Zira Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi olarak İmparatorluğa hükmeden gücün önemli bir parçası olmuştur. Osmanlı’da, kadınların yönetimde baskın olduğu bir dönemin (Bkz: Kadınlar Saltanatı) ilk ve en güçlü üyesidir.

Kanuni Sultan Süleyman Türbesi
Süleymaniye Camii mimarisi
Kanuni Sultan Süleyman Türbesi

Mimar Sinan Hakkında Bilgi

Koca Sinan olarak da bilinen Mimar Sinan uzun bir yaşam sürmüş ve üç padişaha başmimarlık yapmıştır. Bunların ilki Kanuni Sultan Süleyman, ikincisi Sultan II. Selim ve sonuncusu da Sultan III. Murad‘tır.

Mimar Sinan‘ın diğer eserleri arasında, II. Selim için Selimiye Camii‘ni, III. Murad için ise Topkapı Sarayı’nın Harem Dairesi içinde inşa ettiği III. Murad Has Odası‘nı örnek verebiliriz.

Üst satırlarda değindiğimiz üzere, Mimar Sinan, Osmanlı tarihinde inşa edilen bu en önemli tarihi eserin yakınına defnedilmiştir. Türbesi kolaylıkla bulunup, ziyaret edilebilir.

Süleymaniye Camii Nerededir? Nasıl Gidilir?

Süleymaniye Camii, Kapalıçarşı’ya yürüme mesafesindedir. Caminin bulunduğu bölgede yollar dar ve trafik hep karışıktır. Bu yüzden yürüyerek gidilmesi tavsiye edilir.

Arabayla gelecekler Unkapanı‘ndaki Atatürk Caddesi‘nden öncelikle Bozdoğan Kemeri‘nin altından geçip, sonra da 15 Temmuz Şehitleri Caddesi’ne dönebilirler. Bu istikameti izleyenler, aynı zamanda Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Mehmet’e adanmış olan Şehzade Camii‘nin de önünden geçmiş olacaklar. Bu noktada içinde bulunan semtin adı Vezneciler‘dir.

15 Temmuz Şehitleri Caddesi’nden bir süre devam ettikten sonra sol istikamete, Süleymaniye Caddesi‘ne yönelmek gerekir. Bu dar ve uzun yolun sonu, Süleymaniye Camii‘ne ulaşır.

Süleymaniye Semti’nin Kuru Fasulyecileri

Camiyi öğlen yemeği öncesi ziyaret edebilirsiniz. Zira Cami bitişiğindeki küçük lokantalarda Türk mutfağının ayrılmaz ikilisi olan kuru fasulye ve pilav servis edilir. İstanbul’daki en lezzetli fasulyeyi burada yiyeceğinize emin olabilirsiniz.

Sülemaniye Camii Tarihi ve Mimarisi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *