info(at)istanbulclues.com

Süleymaniye Camii Tarihi Ve Mimarisi

Süleymaniye Tarihi Ve Mimarisi Hakkında Bilgi

İstanbul şehrine gelen ziyaretçiler, genelde Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı üçgeninde günü geçirir ve alışveriş için Kapalıçarşı’ya yönelirler.  İstanbul’u günübirlik ziyaret eden yerli ve yabancı turistler için genellikle İstanbul şehrinde görülecek yerler bunlarla sınırlıdır.

İki veya daha fazla gün kalanlar ise Boğaz Turu yaparlar, Mısır Çarşısı’nı ziyaret ederler ve günün sonunda, biraz yürüyüş ve eğlence için İstiklal Caddesi’nin yolunu tutarlar.

Bu kısıtlı zaman ve ziyaret edilecek yerlerin çokluğu içerisinde genelde gözden kaçan bir yer vardır: Heybetli Süleymaniye Camii ve Külliyesi.

Süleymaniye Camii İç Mekanı Ve Kubbesi

Süleymaniye Camii İç Mekanı Ve Kubbesi

Süleymaniye Tarihi Ve Mimarisi Hakkında Bilgi

Külliye, Osmanlı döneminde halkın yararına inşa edilen ve içinde caminin yanı sıra medrese, kütüphane, hastane, sıbyan mektebi, hamam, imaret ve dükkanlar bulunan yapılar bütünüdür.  Bu çeşitli yapıların içinde, tarihin en büyük Osmanlı Padişahı olarak kabul edilen Kanuni Sultan Süleyman’ın ve büyük aşkla bağlı olduğu eşi Hürrem Sultan’ın Türbeleri de bulunur.

Süleymaniye Camii şehrin 7 tepesinden birine konumlanmış çok belirgin bir tarihi eserdir. Haliç’in öte yakasından Tarihi Yarımada’ya bakıldığında bir mücevher gibi kendini belli eder. Zaten bu tam da Mimar Sinan ve Kanuni Sultan Süleyman’ın Cami için tasarladığı şeydir. Tarihi İstanbul’un kalbinde Muhteşem Süleyman’ın şanına yakışır bir tarihi eser.

Süleymaniye Camii Mimarisinin Dışarıdan Görüntüsü

Süleymaniye Camii Bahçeleri
Süleymaniye Camii Tarihi Ve Mimarisi © Serhat Engul

Bir Mimar Sinan Eseri Süleymaniye Camii

Camiyi çevreleyen bahçelere ilk adımınızı attığınız andan itibaren bir sessizlik ve huzur sarıp sarmalar sizi, Sultanahmet Camii’nin önündeki kalabalık ve kargaşadan eser yoktur. Eşsiz mimarinin tadını çıkarmanız ve içsel bir yolculuğa çıkmanız için her şey mevcuttur. Caminin avlusunda porfir, mermer, granit sütunları ve revaklarıyla büyüleyici bir görkem ve simetri vardır.

Sadeliğin İhtişamı Ve Sükûnetin Bilgeliği

Caminin iç mekanına adım attığınız anda sade bir ihtişam göze çarpar. Kubbede, duvarlarda veya sütunlarda göze batan abartılı bir süsleme yoktur. Yapı; duvarları, sütunları, işlemeleri ve vitray pencereleri ile bir bütün olarak sizi sarıp sarmalar. Süleymaniye Camii sadeliğin ihtişamı, sükunetin bilgeliğidir.

Süleymaniye Camii Mihrap, Minber Ve Süslemeler

Süleymaniye Camii Mihrap ve Minber
Mihrabı ve Minberi ile Süleymaniye Camii’nin enfes iç mimarisi… © Serhat Engul

Süleymaniye Camii Mimari Özellikleri

Cami kubbesi yerden 47 metre yükseklikte ve kubbeyi destekleyen “Fil Ayağı” sütunları mümkün olduğunca köşelerdedir. Bu yüzden kubbenin altındaki ana bölüm, dev boyuttaki fil ayağı sütunların merkeze çok yakın olduğu Sultanahmet Camii’nden çok daha geniş gözükür.

Yapının boyutları ve mükemmel simetrisi estetiğe meraklı gözleri derinden etkiler. Mimar Sinan’ın neden 624 yıllık Osmanlı İmparatorluğu’nun en meşhur mimarı olduğunun canlı kanıtıdır. Edirne şehrindeki Selimiye Camii her ne kadar Sinan’ın mimarisinde doruk noktası olarak kabul edilse de, İstanbul şehir sınırlarında, Süleymaniye’nin rakibi yoktur.

Kanuni Sultan Süleyman Ve Hürrem Sultan’ın Türbeleri

Kanuni Sultan Süleyman Ve Hürrem Sultan Türbeleri
Kanuni Sultan Süleyman Ve Hürrem Sultan Türbeleri © Serhat Engul

Sultan Süleyman Ve Hürrem Sultan Türbeleri

Caminin yanında Süleyman ve eşi Hürrem Sultan’ın türbeleri vardır. Bu türbelerden Caminin güney kanadına geçiş yapabilir ve İstanbul’un en güzel manzaralarından birini görebilirsiniz. Hürrem Sultan’ın Osmanlı Sarayı’na genç bir cariye olarak gelmesi ve Padişah’ın nikahına girecek kadar yükselmesi kayda değer bir peri masalıdır. Zira Hürrem, Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi olarak İmparatorluğa hükmeden gücün önemli bir parçası olmuştur. Osmanlı’da, kadınların yönetimde baskın olduğu bir dönemin ilk ve en güçlü üyesidir.

Kanuni Sultan Süleyman’ın İznik Çinileri İle Süslü Türbesi
Kanuni Sultan Süleyman Türbesi
Kanuni Sultan Süleyman Türbesi © Serhat Engul

Mimar Sinan’ın Türbesi

Mimar Sinan veya Koca Sinan olarak bilinen büyük Osmanlı mimarının türbesi de yine Süleymaniye Külliyesi’nin yakınında yer alır.

Mimar Sinan uzun bir yaşam sürmüş ve üç padişaha mimarlık yapmıştır. Bunların ilki Kanuni Sultan Süleyman, ikincisi Sultan II.Selim ve sonuncusu da Sultan III.Murad‘tır.

Mimar Sinan eserleri arasında, Sultan Selim için Selimiye Camii’ni, III.Murad için ise  Harem içinde inşa ettiği III.Murad Has Odası’nı örnek verebiliriz.

Cami Kapalıçarşı’ya yürüme mesafesindedir. Caminin bulunduğu bölgede yollar dar ve trafik hep karışıktır. Bu yüzden yürüyerek gidilmesi tavsiye edilir.

Süleymaniye Camii Külliyesi

Süleymaniye Camii Külliyesi
Süleymaniye Camii Külliyesi

Süleymaniye Semtinin Kuru Fasulyecileri

Camiyi öğlen yemeği öncesi ziyaret edebilirsiniz. Zira Cami bitişiğindeki küçük lokantalarda Türk mutfağının ayrılmaz ikilisi olan Kuru Fasulye ve Pilav servis edilir. Fasulye yemekleri lezizdir fakat bu menü ilginizi çekmediyse, Türk mutfağının yerel lezzetlerini çok uygun fiyata bulabilirsiniz.


Önerilen Diğer Tarih Yazıları:


Süleymaniye Tarihi Ve Mimarisi Hakkında Bilgi Blog Bilgilendirme Yazısı By Serhat Engül

  • Altında isim yazan resimler yazara aittir. İzin alarak veya yazıya link vererek kullanabilirsiniz.

Sülemaniye Camii Tarihi Ve Mimarisi, Süleymaniye Külliyesi İç Ve Dış Mekan Resimleri

Süleymaniye Tarihi Ve Mimarisi Hakkında Bilgi was last modified: November 24th, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

six − six =