Ayasofya Meydanı Ve Sultanahmet

Sultanahmet Caddeleri, Sokakları Ve Meydanları

Sultanahmet Caddeleri, Sokakları Ve Meydanları

Sultanahmet bölgesi ismini yabancı ziyaretçiler tarafından “Mavi Cami” olarak bilinen Sultanahmet Camisi’nden alır. İstanbul Tarihi Yarımadası’nın, İstanbul Boğazı ile buluştuğu burun olan Sultanahmet, yazılı tarih boyunca çok önemli bir yerleşim yeri olmuştur. İstanbul’un en güzel tarihi caddeleri ve meydanlarından bazıları Sultanahmet’te bulunur.

Sultanahmet Kısa Tarihi

İstanbul M.Ö. 638 yılında kurulmuş bir şehirdir ve yaklaşık 2650 yıllık bir tarihi vardır.

İstanbul’un Tarihteki İsimleri Byzantion, Konstantinopolis ve İstanbul
İstanbul Boğazı @ Foto: Serhat Engül

Byzantion

Sultanahmet bölgesindeki ilk yerleşim, günümüzde Topkapı Sarayı’nın bulunduğu tepelik bölgede, bir Yunan Akropolisi olarak vücut bulmuştur. Antik Yunanistan’dan M.Ö. 638 yılında göç eden Byzas ve beraberindekiler, buraya bir Yunan kolonisi kurmuş ve liderlerinden esinlenerek, Byzantion (Byzantium) adını vermişlerdir.

Konstantinopolis

195 yılında İmparator Septimus Severus’un şehri almasıyla, Byzantion bir Roma eyaleti olur. Yıllar sonra başka bir Roma İmparatoru, Konstantin, şehrin konumunu çok beğenerek, burayı Roma İmparatorluğu’nun yeni başkenti haline getirir. Sultanahmet bölgesi, Hipodrom ve Büyük Roma Sarayı’nın varlığı nedeniyle Konstantinopolis’in kalbi olmuştur.

İstanbul

395 yılında Roma İmparatorluğu’nun ikiye bölünmesi ile Doğu Roma İmparatorluğu’nun (Bizans) başkenti olarak bin yılı aşkın bir süre devam eder. 1453’ten sonra ise şehir Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilir ve böylece yepyeni bir kültür ve mimari ile yeniden inşa edilir.

Önerilen Blog Yazısı: İstanbul’un Kuruluşu Ve Kısa Tarihi

Sultanahmet’in En Meşhur Meydanı olan Ayasofya Meydanı

Sultanahmet Caddeleri, Sokakları Ve Meydanları
Ayasofya Meydanı © Foto: Serhat Engul

Sultanahmet’te Keyifli Yürüyüş Rotaları

Sultanahmet günümüzde trafiğe kapalı bir turizm merkezidir. Özellikle son 20 yılda turizm gözle görülür ölçüde canlandırmış;  yeni oteller, restoranlar, cafeler ve dükkanlar açılmıştır.

Sultanahmet’in en işlek ve keyifli bir yürüyüşe müsait caddeleri; Divanyolu, Akbıyık, Yerebatan ve Nuruosmaniye ve Küçük Ayasofya Caddeleri’dir.

Divanyolu Caddesi (Tramvay Yolu)

Topkapı Sarayı’ndaki Divan-ı Humayun’a giden ana yol olduğu için bu ismi almıştır. Bizans Döneminde bu yol, Mese olarak anılırdı ve Forum Constantine (Beyazıt Meydanı) ile Büyük İmparatorluk Sarayı arasında yine ana yol işlevi görürdü.

Divanyolu Caddesi, günümüzde Sultanahmet bölgesinin en canlı ve işlek yoludur. Roma ve Bizans İmparatorluğu döneminde, şehrin merkez noktası olarak kabul edilen Milyon Taşı ile başlar ve Kapalı Çarşı yönünde devam eder. Tramvay yolu olarak da bilinir.

Pudding Shop, Sultanahmet Köftecisi gibi lezzetli restoranlar. Sultanahmet’in tatlıları ile meşhur Çiğdem Pastanesi, leziz Sedef Usta Dönercisi, Ali Usta Baklavacısı ve sayısız tarihi eser bu cadde üzerinde konumlanmıştır.

Akbıyık Caddesi (Barlar ve Restoranlar Sokağı)

Son yılların en gözde noktalarından biridir. Normalde Sultanahmet’te gece yaşamı yok denecek kadar azdır denilebilir. Saat gece yarısını geçmeden, turistik restoranlar kapanır ve etraf sessizliğe bürünür. Eğlenmek isteyen insanlar Beyoğlu’na veya Boğaz’a giderler.

Son yıllarda Akbıyık Caddesi’nde ardı ardına açılan restoran, cafe ve barlar ile bu durum biraz değişmeye başladı diyebiliriz. Akbıyık Caddesi üzerindeki hostellerde konaklayan genç ziyaretçiler bölgeye güzel bir hareketlilik getirdiler.

Akbıyık Caddesi’nden kolayca ulaşılabilecek bir mesafede, İstanbul’un en iyi balık lokantalarından biri olan Balıkçı Sabahattin bulunur. Mezeleri ve taze balıkları ile Sabahattin on yılı aşkın bir süredir Sultanahmet’in en popüler Balık lokantasıdır. Ona rakip olarak Akbıyık alt geçidinden geçilerek kısa bir yürüyüş ile ulaşılabilen Giritli Lokantası’nı örnek verebiliriz.

Yerebatan Caddesi (Yerebatan Sarnıcı)

Bu cadde meşhur Yerebatan Sarnıcı ile başlar. Geniş ve güzel bir yürüyüş yoludur. Caddenin ortasında konumlanmış Adamar Hotel’in çatı katındaki Panoramik Restoran, civarın en güzel çatı manzarasını sunar. Boğazı ve Sultanahmet’teki tüm tarihi eserleri tek bir seyir terasından görmek ve harika fotoğraflar çekmek mümkündür.

Cadde üzerinde ayrıca Cağaloğlu Hamamı bulunur. Hamam Tarihi İstanbul’un en önemli dört hamamından biridir. Diğer güzel tarihi hamamlar: Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı, Çemberlitaş Hamamı ve Süleymaniye Hamamları’dır.

Adamar Otel’in Terasındaki Panoramic Restoran Manzarası

Panoramic Restoran Manzarası

Nuruosmaniye Caddesi (Kapalıçarşı Yolu)

Bu cadde aslında Kapalı Çarşı’ya giden bir yaya yoludur. Üzerinde keyifli zaman geçirebileceğiniz  cafeler, kaliteli mağazalar ve lezzetli restoranlar bulunur.

Bu sokakta İstanbul’un en büyük halı mağazalarını, çeşitli mücevhercileri ve Tarihi Yarımada’nın en iyi restoranlarından Nar Lokantası’nı görebilirsiniz.

Dünya çapında üne sahip mücevher tasarımcısı Sevan Bıçakçıyan’ın göz alıcı eserlerini görebileceğiniz dükkan da bu sokağın hemen paralelindedir.

Nuruosmaniye Caddesi’nin sonunda, Sultan III.Osman tarafından yaptırılan, Nuruosmaniye Camii vardır. Camii’nin avlusundan geçilince Kapalı Çarşı’nın ana giriş kapısına varılır.

Önerilen Blog Yazısı: Kapalı Çarşı Tarihi Hakkında Bilgi

Küçük Ayasofya Caddesi (Oteller Sokağı)

Bu caddenin Sultanahmet Camii tarafında meşhur Arasta Çarşısı vardır. Arasta Çarşısı küçük dükkanları ile küçük bir Kapalıçarşı izlenimi verir.

Çarşının içinden Büyük Saray Mozaikleri Müzesi‘ne geçiş vardır. Bu müzede Roma ve Bizans İmparatorları’nın muhteşem sarayından kalan yer mozaikleri sergilenmektedir. Ne yazık ki, tarihte dillere destan olmuş bu saraydan günümüze yalnızca bu mozaikler kalmıştır.

Arasta’dan çıkınca sağlı sollu oteller, hediyelik eşya dükkanları ve restoranlar eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Küçük Ayasofya Camii

Caddenin bitiminde, caddeye adını veren Küçük Ayasofya Camii vardır. Bu güzel yapı, aslında bir Bizans Kilisesi’dir. Ayasofya’dan bile eski olan bu küçük kiliseye aynı ismin verilmesinin sebebi, Ayasofya’nın eşsiz mimarisinin bu yapıda bir nevi test edilmiş olmasındandır. Kilisenin hamisi Bizans tarihinin en güçlü kadını, hatta bir nevi “Hürrem Sultanı” olan İmparatoriçe Theodora’dır. Theodora bin yıllık Bizans tarihinin en ünlü hükümdarı Justinianus’un karısıdır.


Önerilen Blog Yazıları


Sultanahmet Caddeleri, Sokakları Ve Meydanları – Serhat Engül

Sultanahmet Caddeleri, Sokakları, Meydanları Ve Yürüyüş Rotası

Sultanahmet Caddeleri, Sokakları Ve Meydanları was last modified: August 1st, 2018 by Serhat Engül

4 thoughts on “Sultanahmet Caddeleri, Sokakları Ve Meydanları”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *