Sultanahmet Camii Tarihi

Sultanahmet Camii Tarihi ve Mimari Özellikleri Hakkında Bilgi

İstanbul’un en önemli tarihi yapılarının bulunduğu Sultanahmet semti, adını Osmanlı padişahı I. Ahmed tarafından yapılmış olan camiden almıştır. Ayasofya ve Topkapı Sarayı‘na komşu olan Sultanahmet Camii, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

1609 ile 1616 yılları arasında inşa edilmiş olan cami, Osmanlı İmparatorluğu‘nun klasik dönem mimarisinin en güzel eserlerinden biridir. Osmanlı tarihinin en önemli mimarı olan Mimar Sinan‘ın öğrencisi Sedefkar Mehmed Ağa tarafından inşa edilmiştir.

Sultanahmet Camii, içindeki İznik Çinileri sebebiyle yurt dışında mavi cami anlamında gelen “Blue Mosque” olarak bilinir. Türk çini sanatının zirve yaptığı dönemde inşa edilen cami, İznik çinilerinin en güzel örnekleriyle süslenmiştir.

Sultanahmet Camii İç Mekan
Sultanahmet Camii Mimarisi
Sultanahmet Camii İç Mekanı

Sultanahmet Camii Mimarisi ve Özellikleri

Sedefkar Mehmed Ağa, Sultanahmet Camii’nin merkez kubbesini, dört yarım kubbe ve birçok çeyrek kubbe ile desteklemiştir. Bu kubbelerin zerafeti, dışarıdan bakınca enfes bir görüntü verir. Merkez kubbeden aşağıya kat kat inen kubbeler dizisi, oldukça estetiktir.

Osmanlı tarihinin en ünlü mimarı olan Mimar Sinan‘ın yanında yetişen Sedefkar Mehmed Ağa, hocasının sanatını örnek almıştır. Sultanahmet Camii‘ni yaparken, Sinan’ın eserlerinden olan Şehzade Camii‘nden esinlenmiş ve üzerine kendi yorumunu eklemiştir.

Sultanahmet Camii‘nde en çok dikkat çeken mimari özellik, caminin iç mekanındaki dev sütunlardır. Merkez kubbeyi desteklemesi için yerleştirilen bu sütunlara “Fil Ayağı” adı verilir. Dev boyuttaki bu sütunların göze güzel gözükmesi için, etrafları mermerler ve kalem işleri ile süslenmiştir. Sütunların üst tarafından başlayan süslemeler; kemerler aracılığı ile kubbeye kadar uzanır ve bir bütünlük hissi verir.

Caminin iç mekanı, yarım ve çeyrek kubbeler sayesinde yanlara doğru genişletilmiş ve derinlik kazanmıştır. Sultanahmet Camii, İstanbul‘daki en büyük Osmanlı camisi değildir. Mimar Sinan‘ın inşa etmiş olduğu Süleymaniye Camii‘nden daha küçüktür. Ancak merkezi konumu sebebiyle en çok ziyaret edilen camidir.

Sultanahmet Camii’nin Kubbesi ve Süslemeleri
Sultanahmet Camii Mimarisi
Sultanahmet Camii Kubbesi

Sultanahmet Camii Ziyaret Saatleri

Sultanahmet Camii, namaz saatlerinde turistik ziyarete kapalıdır. Bu sebeple camiyi ziyaret edeceğiniz saate dikkat etmeniz gerekir. Genelde ezan saatinden bir saat önce kapanır ve yarım saat sonra da tekrar açılır. İnternetten güncel ezan saatlerini kontrol edip, bu hesapla ziyaret zamanınızı ayarlayabilirsiniz.

Sultanahmet Camii’ni ziyaret ederken, dikilitaşların olduğu Hipodrom tarafından gelmenizi tavsiye ederim. Böylece caminin avlusuna açılan anıtsal kapıdan geçebilir ve kubbelerin fotoğrafını en güzel açıdan çekebilirsiniz. Camiden çıkarken de, Ayasofya tarafındaki kapıdan çıkabilirsiniz. Böylece Sultanahmet Camii‘nin kapısından gözüken muhteşem Ayasofya manzarasına şahit olabilirsiniz.

Sultanahmet Camii Anıtsal Giriş Kapısı
Sultanahmet Camii tarihi
Sultanahmet Camii

Anıtsal Kapıdan Geçince Gözüken Avlu Manzarası

Sultan Ahmet Camii Özellikleri
Sultanahmet Camii’nin Avlusu

Altı Minareli Osmanlı Camii

Sultanahmet Camii, İstanbul‘daki diğer Osmanlı camilerinden farklı olarak 6 minareye sahiptir. Selatin camilerinde genelde 2 veya 4 olan minare sayısı burada altıya çıkarılmıştır. Sultan Ahmed, özünde bir kilise olan Ayasofya‘nın karşısına, onunla boy ölçüşebilecek bir yapı inşa etmek istemiş ve Sultanahmet Camii’nin heybetini artırmıştır.

Caminin Etrafında Gezilecek Tarihi Eserler

Sultanahmet Camii’ni gezdikten sonra, hemen bitişiğindeki Türk ve İslam Eserleri Müzesi‘ni de ziyaret edebilirsiniz. Halifelikler döneminden kalan İslami eserleri barındıran bu müze mutlaka ilginizi çekecektir. İçeride ayrıca Selçuklu Devleti ve Osmanlı’dan kalma eserler de vardır.

Yine camiye çok yakın mesafede İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi de bulunur. Gülhane Parkı’nın içinde konumlanan müzede, tarih boyunca İslam alimlerinin bilime katkıları anlatılır. Elbette vaktiniz varsa Topkapı Sarayı ve Ayasofya gibi İstanbul’un en çok ziyaret edilen iki müzesini de gezmeniz tavsiye edilir.

Sultanahmet Camii Tarihi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *