serhateng(at)gmail.com

 Sultanahmet Semtinde Gezilecek Yerler

Sultanahmet Turu Gezilecek Yerler Ve Görülecek Tarihi Eserler

Günümüzde İstanbul’un en popüler tarihi yürüyüş turları, Sultanahmet bölgesini kapsar. Zira Sultanahmet, tarih boyunca İmparatorlukların merkezi olmuş ve en önemli yapılar Sultanahmet ve civarına inşa edilmiştir. Bizans imparatorlarının Büyük Saray‘ı da, Osmanlı padişahlarının Topkapı Sarayı da, bu bölgede konumlanmıştır.

Sultanahmet’te bir yürüyüşe veya rehberli bir tura çıktığınızda gezilecek başlıca yerlerin kısa tarih özetleri ve resimler ile süslü bir listesini bu yazıda bulabilirsiniz. Her başlığın altında daha ayrıntılı yazılara giden linkler bulunmaktadır. Böylece ilginizi çeken tarihi eserler ile ilgili daha çok bilgi edinebilirsiniz.


Not: Sultanahmet’te özel rehberli bir tur düşünüyorsanız, yazı sonunda irtibat adresini bulabilirsiniz.


  • Ayasofya Müzesi

532 yılında yapımına başlanan ve 537 yılında tamamlanan bu muhteşem mimari eser, Bizans imparatoru Justinianus tarafından, Anadolu’da o dönem yaşamış iki önemli mimarına yaptırılmıştır.

Tralles’li (Aydın) Anthemios ve Miletus’lu (Milet) Isidoros olan bu mimarlar, insanlık tarihinin o güne kadar inşa edilmiş en büyük yapısını ortaya çıkarmış ve hem imparatoru hem de şehir halkını büyülemiştir.

Ayasofya’nın insanlık tarihinde uyandırdığı merak ve heyecan yüzyıllarca sürmüş ve bina 16.Yüzyıl’da Aziz Petrus Bazilikası (Vatikan) inşasına kadar dünyanın en büyük dini yapısı olarak boy göstermiştir.İstanbul’un En Çok Ziyaret Edilen Müzesi Ayasofya

Sultanahmet Turu Gezilecek Yerler Ve Tarihi Eserler Ayasofya
Ayasofya Müzesi – Sultanahmet Turu Gezilecek Tarihi Ve Turistik Yerler
  • Topkapı Sarayı Müzesi

Bizans İmparatorluğu (Doğu Roma) Batı Roma ile ayrılarak 395 yılında başladığı tarih koşusuna 1000 yılı aşkın süre devam etmiş ve 13.Yüzyıl’dan itibaren artık bir çöküş sürecine girmiştir.

Osmanlı Sultanı Fatih Sultan Mehmet‘in  şehre ilk girdiğinde büyük bir hayal kırıklığı ile karşılaştığı rivayet edilir. Zira şehrin yapıları, yıkılma sürecinde olan Bizans’ın son yıllarında; ne bir onarım, ne de iskan görmemiş ve harap bitap haldedir. Üstüne bir de kuşatma ve savaşın yükü eklenince, bir zamanların en medeni ve gelişmiş şehri Konstantinopolis bir kasabaya dönmüştür.

Roma ve Bizans İmparatorları’nın dillere destan Büyük Saray’ını ve yanı başındaki Hipodrom’un bakımsız halini gören ve kederlenen Sultan Mehmed, Topkapı Sarayı’nı inşa etmeye karar verir. Bunun için de milattan önce şehirdeki ilk yerleşimin üzerine kurulduğu tepe olan Sarayburnu’nu (Seraglio Point)  seçer. Şehrin en muhteşem manzaralı tepesinde, Boğaz’a nazır bu muhteşem saray yaklaşık 400 yıl boyunca 25 Sultan’a yaşam alanı olmuştur.Topkapı Sarayı Anıtsal Giriş Kapısı, 3. Ahmed Çeşmesi Ve Surlar

Topkapı Sarayı ve Çeşme Sultanahmet Turu
Topkapı Sarayı – Sultanahmet Turu Osmanlı Tarihi Ve Mirası
  • Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii, şehri ziyaret eden turistler tarafından Mavi Cami olarak bilinir. Bu şöhretini de, içindeki paha biçilemez İznik Çinileri’ne borçludur.

Meşhur Osmanlı mimarı Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Sedefkar Mehmet Ağa tarafından yapılan cami, 1609 ile 1616 yılları arasında sadece 7 senede tamamlanmıştır.

Sultanahmet Camii Avlusu Ve Minareleri

Sultanahmet Turu Sultanahmet Camii Avlusu
Sultanahmet Camii – Sultanahmet Turu Gezilecek Camiler
  • Yerebatan Sarnıcı

Bizans döneminde İstanbul’da yüzden fazla sarnıç vardı. İstanbul tarihi yarımadası, su kıtlığı çekilen bir yer olduğu için; su kemerleri aracılığı ile şehre su taşınıyor ve  yer altındaki sarnıçlarda muhafaza ediliyordu.

Şehir üç taraftan denizlerle çevrili ve kuşatmaya çok müsait olduğu için de su depolamak bir mecburiyetti. Zira Konsantinopolis, Fatih Sultan Mehmet’ten once de defalarca kuşatılmış fakat güçlü surları ve örgütlü şehir savunması sayesinde ayakta kalmayı başarmıştır.

Tarihi İstanbul yarımadasında yüzden fazla sarnıç olduğu tahmin edilmektedir. Bunlar arasında en büyüğü ise Yerebatan Sarnıcı olarak da bilinen Bazilika Sarnıcı’dır. Sarnıç Bizans’ın en ünlü imparatoru olan Justinianus döneminde 540’lı yıllarda yapılmıştır.


Yerebatan Sarnıcına güncel giriş ücreti için Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti 2017 yazısına bakabilirsiniz.


Yerebatan Sarayı Olarak Da Bilinen Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı
  • Hipodrom (Atmeydanı)

Hipodrom, İstanbul’un en eski tarihi eserlerinin bulunduğu yerdir. 3500 yıllık Dikilitaş (Mısır Obeliski), 2500 yıllık Yılanlı Sütun, günümüzün Sultanahmet At Meydanı’nda arz-ı endam eder.

İmparator Konstantin tarafından inşa edilen Hipodrom, Roma ve Bizans döneminde İstanbul’un başlıca eğlence merkeziydi. 4 atlının çektiği savaş arabaları, bu stadyumda ölümüne yarışırlardı. Yaklaşık 40.000 kişinin izlediği yarışları, İmparator da kraliyet locasından takip ederdi.

Sultanahmet At Meydanı’ndaki Mısır Obeliski (Dikilitaş)

At Meydanı’ndaki Mısır Obeliski
  • Küçük Ayasofya Camii

Bu yapı ünlü Bizans imparatoru Justinianus’un eşi Theodora tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde cami olarak hizmet veren 1500 yıllık yapı, aslında Hristiyanlık aleminin iki azizine adanmış bir kilisedir. Gerçek adı Secgius ve Bacchus Kilisesi’dir.

Mimari tarzı ve yapısı Ayasofya’ya çok benzediği için Küçük Ayasofya olarak da anılır. Yapımına Ayasofya’dan beş yıl önce 527’de başlanmış ve 536’da tamamlanmıştır. Bazı kaynaklara göre Ayasofya’nın tarihe imza atan dev kubbesinin bir provası, bu küçük kilisede yapılmıştır.

Sultanahmet’teki Küçük Ayasofya Camii

Sultanahmet Turu Küçük Ayasofya Camii
Küçük Ayasofya Camii – Sultanahmet Turu Ve Gezisi
  • İstanbul Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji müzesinin zarif ana binası, Alexandre Vallaury isimli Fransız asıllı mimarın 1897 ile 1901 yılları arasında inşa ettiği Neo-Klasik tarzda bir eserdir. Mimar Vallaury, Tarihi İstanbul’da ve Boğaz kıyısında inşa ettiği güzel eserlerle şehrin silüetine güzellik katmış bir mimardır.

Müze koleksiyonunda, dünyanın bilinen ilk yazılı antlaşması olarak kabul edilen ve Hititler ile Eski Mısırlılar arasında imzalanan Kadeş Antlaşması Tableti, İskender Lahti, Antik Yunan Heykelleri gibi eserler barındıran bu geç dönem Osmanlı yapısı, dünyanın en büyük Arkeoloji koleksiyonlarından biri olarak kabul edilir.

Osmanlı İmparatorluğu‘nun üç kıtada ne kadar geniş topraklara yayıldığı düşünüldüğünde, 19.Yüzyıl’ın ikinci yarısında Topkapı Sarayı’nda toplanan ve bu sonradan bu müzeye nakledilen tarihi eserlerin ne kadar geniş bir koleksiyon olduğu tahmin edilebilir.

Medeniyetler beşiği olarak kabul edilen Anadolu ve Mezopotamya’nın binlerce yıllık tarihinde büyülü bir yolculuğa çıkmak isterseniz, bu müzeyi mutlaka listenize eklemenizi öneririm.

Ayrıca Müze kompleksinin binalarından bir tanesi, şehirdeki ilk Osmanlı binalarından sayılabilecek 1471 tarihli Çinili Köşk’tür.

Müzenin yapımında ve tarihi eserlerin bir araya getirilmesinde, ünlü Osmanlı ressamı Osman Hamdi Bey’in de büyük emekleri vardır. Osman Hamdi Bey, Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu ile ünlüdür.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti 2017

Gülhane Parkı’ndaki İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Sultanahmet Turu İstanbul Arkeoloji Müzesi Gülhane
İstanbul Arkeoloji Müzeleri – Sultanahmet Turu
  • Türk Ve İslam Eserleri Müzesi

Hipodrom’un hemen yanı başında bulunan görkemli Osmanlı yapısının ilk sahibi, Kanuni Sultan Süleyman’ın Sadrazamı İbrahim Paşa’dır.

Zamanında Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi Hatice Sultan ile evli olan ve bu dönemde Makbul İbrahim Paşa olarak anılan sadrazam, uzun yıllar geniş yetkilerle Osmanlı’nın yönetiminde pay sahibi olmuştur.

Padişah’ın evlilik yoluyla akrabası ve yakın arkadaşı olan İbrahim Paşa, uzun yıllar sonra bir anda gözden düşmüş ve apar topar idam edilmiştir.

Kendisi için inşa edilen muhteşem Saray, günümüzde Türk İslam Eserleri Müzesi olarak hizmet verir. Müze koleksiyonunda, Hz. Muhammed’in ölümünden sonra kurulan Halifelikler çağından kalma İslami eserler görülebilir. Geniş ve etkileyici koleksiyon, Selçuk Devleti ve Osmanlı döneminden de önemli eserler barındırmaktadır.

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti 2017

Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Sultanahmet

Sultanahmet Turu Türk Ve İslam Eserleri Müzesi İbrahim Paşa Sarayı
Türk ve İslam Eserleri Müzesi – Sultanahmet Turu Ziyaret Edilecek Müzeler

Tavsiye Edilen Blog Yazıları


Özel Turist Rehberi İle Sultanahmet Turu Ve Gezisi

İstanbul’un tarihi eserler ile dolu Sultanahmet semtinde, yurt dışından gelen yakınlarınızla; veya ailenizle özel rehberli bir yürüyüş turu düzenlemek isterseniz, özel turist rehberi Serhat Engül ile irtibata geçebilirsiniz.

Serhat Engül İletişim Bilgileri

E mail: serhateng@gmail.com – WhatsApp: +90 532 256 93 12


Sultanahmet Turu Gezilecek Yerler, Gezi Rehberi Ve Blog Yazısı – Serhat Engül

Sultanahmet Turu Gezilecek Yerler Ve Tarihi Eserler 2017 Ve 2018

Sultanahmet Turu Gezilecek Yerler Ve Tarihi Eserler was last modified: December 1st, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

16 + three =