Sultanahmet Gezilecek Yerler

Sultanahmet Gezilecek Yerler, Görülecek Tarihi Eserler, Sultanahmet Turu

İstanbul’un en popüler yürüyüş turları, Sultanahmet ve çevresindeki tarihi eserleri kapsıyor. Sultanahmet, tarihte Roma, Bizans ve Osmanlı gibi imparatorlukların yönetim merkezi olduğu için, en önemli yapılar da haliyle Sultanahmet ve çevresinde inşa edilmiş.

Bizans imparatorlarının Büyük Saray‘ı ve Osmanlı padişahlarının Topkapı Sarayı burada olduğu gibi; geçmişin en önemli kiliseleri ve camileri de Sultanahmet yakınlarında konumlanıyor.

Sultanahmet‘te gezilecek yerlerin, tarihi eserlerin ve müzelerin kısa bir tarih özetini bu yazıda bulabilirsiniz. Ayrıca her başlığın altında daha ayrıntılı gezi yazılarına linkler görebilirsiniz. Bu yazılar sayesinde ilgilendiğiniz eserler ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Sultanahmet Gezilecek Yerler, Müzeler, Eserler

Sultanahmet Gezilecek Yerler Ve Gezi Rehberi Blog Yazısı

 1. Ayasofya Müzesi
 2. Topkapı Sarayı Müzesi
 3. Sultanahmet Camii
 4. Yerebatan Sarnıcı
 5. Hipodrom (Atmeydanı)
 6. Küçük Ayasofya Camii
 7. İstanbul Arkeoloji Müzesi
 8. Türk Ve İslam Eserleri Müzesi
 • Ayasofya Müzesi

532 yılında yapımına başlanan ve 537 yılında tamamlanan bu muhteşem mimari eser, Bizans imparatoru Justinianus tarafından, Anadolu’da o dönem yaşamış iki önemli mimarına yaptırılmış.

Tralles’li (Aydın) Anthemios ve Miletus’lu (Milet) Isidoros isimli bu mimarlar, insanlık tarihinin o güne kadar inşa edilmiş en büyük yapısını ortaya çıkarmışlar.  Bu vesileyle de hem İmparator Justinianus‘u, hem de Konstantinopolis (İstanbul’un eski adı) halkını büyülemişler.

Ayasofya’nın insanlık tarihinde uyandırdığı merak ve heyecan yüzyıllarca sürmüş ve yaklaşık bin yıl boyunca dünyanın en büyük mabedi olarak kalmış. 16.Yüzyıl’da, Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası yeniden inşa edilince, Ayasofya birinciliği kaptırmış.


Ayasofya hakkında bilgi içeren bu gezi yazıları ilginizi çekebilir:


İstanbul’un En Çok Ziyaret Edilen Müzesi Ayasofya
Sultanahmet görülecek tarihi eserler
Ayasofya Müzesi – Sultanahmet Turu
 • Topkapı Sarayı Müzesi

Doğu Roma, (Nam- diğer Bizans İmparatorluğu) Batı Roma‘dan 395 yılında, İmparator Theodosios‘un kararı ile ayrılmış. 1453‘teki İstanbul’un fethine kadar varlığını sürdüren Bizans, tarihin en uzun süre ayakta kalan medeniyetlerinden biri olarak biliniyor.

Bizans İmparatorluğu tarihi boyunca zaferler olduğu gibi, büyük yenilgiler de var. Bunların en kötüsü ise 1204 yılında yaşanan Latin İstilası olarak biliniyor. 57 yıl boyunca talan edilen şehirde, Haçlılar deyim yerindeyse taş üstünde taş bırakmamışlar.

Osmanlı Sultanı Fatih Sultan Mehmet İstanbul’a adımını attığında, Ayasofya‘nın üzerine çıkar ve şehri izler. Ancak büyük bir hayal kırıklığına kapılmıştır. Orta Çağ‘ın o meşhur şehri Konstantinopolis, bir harabeden başka bir şey değildir. Bizans, Latin İstilası‘ndan sonra şehri eski haline getirecek kaynak bulamadığı için, İstanbul bir virane haline gelmiş. Dillere destan Roma Sarayı ise bakımsız bir taş yığınını halindedir.

Büyük Konstantin döneminde inşa edilen ve Justinianus döneminde ihya edilen İmparatorluk Sarayı’nda yaşamaktan vazgeçen Sultan Mehmet, kendi sarayını inşa etmeye karar verir. Bunun üzerine Antik Yunan Akropolisi olan Byzantion kalıntıları üzerine Topkapı Sarayı inşa edilir.

İstanbul’un tarihte üç ismi olmuştur: Byzantion, Konstantinopolis ve İstanbul. Konu hakkında daha çok bilgi için İstanbul’un tarihteki isimleri veya İstanbul’un kuruluşu yazıları işinize yarayabilir.


Topkapı Sarayı hakkındaki bu gezi yazıları ilginizi çekebilir:


Topkapı Sarayı Anıtsal Giriş Kapısı, 3. Ahmed Çeşmesi Ve Surlar
Sultanahmet'te gezilecek yerler
Topkapı Sarayı – Sultanahmet Turu Osmanlı Tarihi Ve Mirası
 • Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii, şehri ziyaret eden turistler tarafından Mavi Cami olarak da bilinir. Bu şöhretini de, içindeki paha biçilemez İznik Çinileri’ne borçludur.

Meşhur Osmanlı mimarı Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Sedefkar Mehmet Ağa tarafından yapılan cami, 1609 ile 1616 yılları arasında sadece 7 senede tamamlanmış.

Sultanahmet Camii Avlusu Ve Minareleri
Sultanahmet Gezi Blog
Sultanahmet Camii – Sultanahmet Turu Gezilecek Camiler
 • Yerebatan Sarnıcı

Bizans döneminde İstanbul’da yüzden fazla sarnıç olduğunu biliyoruz. Bunun başlıca sebebi, İstanbul Tarihi Yarımada‘nın su kaynaklarının çok kısıtlı olması. Şehrin birinci evresi olan Antik Yunan kolonisinde (Byzantion) nüfus seyrek olduğundan idare edebilmişler.

Ancak Roma İmparatorluğu‘nun yönetim merkezi 4. Yüzyıl‘da İstanbul’a taşınınca, artan nüfus ile birlikte su problemini kalıcı olarak çözme gereği duyulmuş.

İmparator Valens‘in uzaklardan şehre su taşımak üzere inşa ettiği kemerler sayesinde, İstanbul asırlarca su sıkıntısı çekmemiş. Osmanlılar da özellikle Mimar Sinan döneminde bu sistemi geliştirmişler ve çeşmelere bağlamışlar.

İstanbul üç taraftan denizlerle çevrili ve kuşatmaya çok müsait olduğu için, su depolamak bir mecburiyet olagelmiş. Orta Çağ boyunca Konsantinopolis, Fatih Sultan Mehmet’ten önce de defalarca kuşatılmış fakat güçlü surları sayesinde ayakta kalmış.

Şehir halkı bazen aylarca süren bu kuşatmalar sırasında, sarnıçlardan su içerek hayatta kalmışlar. İstanbul‘un altında bir yeraltı şehri olduğunu çok azımız biliyoruz. Yüzlerce sarnıç ve onları birbirine bağlayan dehlizler, Tarihi Yarımada boyunca keşfedilmeyi bekliyor.

Bu sarnıçlar arasında elbette en ünlüsü Yerebatan Sarnıcı olarak biliniyor. Antik Yunan kentinden devşirme sütunlardan inşa edilen bu su deposu, adeta bir saray kadar güzel.

Yerebatan Sarayı Olarak Da Bilinen Yerebatan Sarnıcı
Sultanahmet Gezi Yazısı
Yerebatan Sarnıcı
 • Hipodrom (Atmeydanı)

Hipodrom, İstanbul’un en eski tarihi eserlerinin bulunduğu yer. 3500 yıllık Dikilitaş (Mısır Obeliski), 2500 yıllık Yılanlı Sütun, günümüzün At Meydanı’nda yükseliyorlar.

İmparator Konstantin tarafından inşa edilen Hipodrom, Roma ve Bizans dönemlerinde İstanbul’un başlıca eğlence merkeziydi. Savaş arabaları arasında yapılan yarışları, imparator da locasından izlerdi.

Şehrin en büyük sosyal merkezi burası olduğu için, isyanlar da burada patlak vermiş. Bizans’ın en büyük imparatoru olan Justinianus‘u neredeyse canından edecek Nika Ayaklanması burada çıkmış.

Sultanahmet At Meydanı’ndaki Mısır Obeliski (Dikilitaş)
Sultanahmet Gezi Rehberi
At Meydanı’ndaki Mısır Obeliski
 • Küçük Ayasofya Camii

İstanbul’un tarihine baktığımızda, mimari anlamda şehre damga vuran dört kişi görüyoruz.

 1. Antik Yunan Dönemi – Byzas
 2. Roma İmparatorluğu – Konstantin
 3. Bizans İmparatorluğu – Justinian
 4. Osmanlı İmparatorluğu – Fatih Sultan Mehmet

Farklı dönemlerde şehrin yeniden yapılanmasına önayak olan bu önemli kişiler, İstanbul’un 2700 yıllık tarihinde en belirgin figürler olmuşlar.

Byzas şehri ilk kuran kişi olarak öne çıkıyor. Konstantin ise küçük bir kent olan Byzantion’u, Roma’nın eş başkenti yapmış. Justinianus; Aya İrini, Ayasofya ve Yerebatan Sarnıcı’nı inşa etmiş. Fatih Sultan Mehmet ise şehre yeni bir kültürün imzasını atarak Topkapı Sarayı ve Fatih Camii’ni yaptırmış.

Küçük Ayasofya Camii‘nin ise tarihte ayrı bir önemi var. Günümüzde cami olarak hizmet veren 1500 yıllık yapı, aslında Hristiyanlık aleminin iki azizine adanmış eski bir kilise. Tarihte Sergius ve Bacchus Kilisesi olarak geçiyor.

İmparator Justinianus‘un eşi Theodora tarafından inşa edilen yapı, Ayasofya’ya çok benzediği için “Küçük Ayasofya” olarak da anılır. Yapımına Ayasofya’dan beş yıl önce 527’de başlanmış ve 536’da tamamlanmış. Bazı kaynaklara göre Ayasofya’nın dev kubbesinin bir provası burada yapılmış.

Sultanahmet Gezilecek Yerler – Küçük Ayasofya Camii
Sultanahmet Kültür Turu
Küçük Ayasofya Camii – Sultanahmet Turu Ve Gezisi
 • İstanbul Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji müzesinin zarif binası, Alexandre Vallaury isimli bir mimarın 1897 ile 1901 yılları arasında inşa ettiği Neo-Klasik tarzda bir eser. Mimar Vallaury, Beyoğlu‘nda ve Boğaz kıyısında inşa ettiği güzel eserlerle şehrin silüetine güzellik katmış Fransız asıllı bir mimar.

Müze koleksiyonunda, dünyanın ilk yazılı antlaşması olarak kabul edilen Kadeş Antlaşması Tableti bulunuyor. Bu antlaşmanın Orta Doğu topraklarında büyük bir güç mücadelesine giren Antik Mısır ve Hitit medeniyetleri arasında imzalandığını biliyoruz.

Müzede ayrıca İskender Lahti adında nefes kesen bir sanat eseri var. Bunun yanında Antik Yunan ve Roma dönemi heykelleri ve paha biçilemez başka tarihi eserler de var. İstanbul Arkeoloji Müzesi dünyanın en büyük tarih koleksiyonlarından biri olarak kabul görüyor.

Osmanlı İmparatorluğu‘nun üç kıtada ne kadar geniş topraklara yayıldığı düşünüldüğünde, bu müzeye nakledilen tarihi eserlerin ne kadar geniş bir koleksiyon olduğu tahmin edilebilir. Osmanlı‘da arkeoloji atılımına önderlik eden kişi ise “Kaplumbağa Terbiyecisi” tablosu ile bilinen Osman Hamdi Bey.

Gülhane Parkı’ndaki İstanbul Arkeoloji Müzeleri
Sultanahmet Rehberli Tur
İstanbul Arkeoloji Müzeleri – Sultanahmet Turu

Arkeoloji Müzesi’ndeki Çinili Köşk

Müzenin bahçesinde bulunan yapılardan bir tanesi, Topkapı Sarayı‘nın en eski köşklerinden biri. Rivayete göre Fatih Sultan Mehmet döneminde; İran (Pers), Frenk (Avrupa) ve Türk tarzlarında üç ayrı köşk inşa edilmiş.

Doğu Avrupa, Anadolu ve Mezopotamya‘ya yayılan Osmanlı, bu hakimiyetini üç ayrı mimari nizam ile taçlandırmak istemiş. Ancak bunlardan yalnızca 1471 tarihli Çinili Köşk günümüze ulaşabilrmiş.

Fatih Sultan Mehmet’in Yaptırdığı Çinili Köşk
İstanbul Arkeoloji Müzesi Çinili Köşk
 • Türk Ve İslam Eserleri Müzesi

Üst satırlarda bahsettiğimiz At Meydanı‘nı (Hipodrom) iki önemli tarihi yapı çevreliyor. Bunlardan doğu tarafında Sultanahmet Camii bulunurken, Batı tarafında ise İbrahim Paşa Sarayı konumlanıyor.

İsmini andığımız “İbrahim Paşa”, son yıllarda Muhteşem Yüzyıl dizisi ile kitleler tarafından tanınan Pargalı İbrahim Paşa‘dan başkası değil.

16. Yüzyıl’da, Kanuni Sultan Süleyman henüz bir şehzade iken, Pargalı İbrahim de Topkapı Sarayı’nın Enderun Mektebi‘nde eğitim gören bir gençmiş. Yunanistan‘daki bir köyden devşirme usulüyle İstanbul‘a gelen Pargalı, Müslüman olunca İbrahim adını almış.

Sultan Süleyman‘ın önce hasodabaşısı, sonra ise sadrazamı olarak görev yapan Pargalı İbrahim Paşa, padişahın kız kardeşi Hatice Sultan ile evlenerek saraya damat olmuş. Uzun yıllar devleti yöneten Paşa, Hürrem Sultan‘ın etkisiyle gözden düşmüş ve apar topar idam edilmiş.

Kendisi için inşa edilen muhteşem Saray, günümüzde Türk İslam Eserleri Müzesi olarak hizmet veriyor. Müze koleksiyonunda, Hz. Muhammed’in ölümünden sonra kurulan Halifeliklerden kalma “İslami Eserler” görülebilir.

Buna ek olarak Türk tarihini aydınlatan önemli tarihi eserler de vardır. Özellikle de Selçuklu Devleti döneminden kalma antika Türk Halıları, müzenin en göz alıcı koleksiyonları arasındadır.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Sultanahmet
Sultanahmet Gezilecek Yerler
Türk ve İslam Eserleri Müzesi – Sultanahmet Gezilecek Yerler

Tavsiye Edilen Blog Yazıları


Özel Turist Rehberi Eşliğinde Sultanahmet Turu

İstanbul’un tarihi eserler ile dolu Sultanahmet semtinde, yurt dışından gelen yakınlarınızla; veya ailenizle özel rehberli bir yürüyüş turu düzenlemek isterseniz, özel turist rehberi Serhat Engül ile irtibata geçebilirsiniz.

Profesyonel tur Rehberi İletişim Bilgileri

Sultanahmet’te özel rehberli tur için iletişim bilgileri

Sultanahmet Gezilecek Yerler, Gezi Rehberi Ve Blog Yazısı – Serhat Engül

Sultanahmet Gezilecek Yerler – Sultanahmet Turu 2019-2020

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *