Sultanahmet’ten Yol Tarifi ve Ulaşım

İstanbul’u ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin büyük bir bölümü, konaklama için Sultanahmet veya Beyoğlu semtlerini seçiyorlar. Beyoğlu‘nun tercih edilme sebebi, ulaşım açısından avantajlı olması ve İstanbul gece hayatının merkezi olması diyebiliriz. Sultanahmet‘te konaklayanlar ise Ayasofya ve Topkapı Sarayı gibi tarihi eserlere yakın olmak istiyorlar.

Beyoğlu’nun Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi, Cihangir ve Galata gibi konaklama noktaları, zaten şehrin en işlek caddelerine çok yakın ve özel bir adres tarifi gerektirmiyor.

Sultanahmet‘te konaklayanlar ise şehrin en önemli tarihi eserlerini ve Kapalıçarşı‘yı keşfettikten sonra, Haliç‘in diğer yakası olan Beyoğlu ve Beşiktaş‘a veya Anadolu Yakası’ndaki Kadıköy ve Üsküdar‘a merak duymaya başlıyorlar.

Bu yazıda, Sultanahmet‘ten, İstanbul’un çekim merkezleri olan Beyoğlu, Beşiktaş ve Kadıköy gibi semtlere en ucuz ve en kolay nasıl ulaşılabileceğini ele alacağız. Öncelikle toplu ulaşım seçeneklerini ele alsak da, zaman kazanmak için taksi tutmanın gerekli olduğu durumları da vurgulayacağız.

  • Sultanahmet’ten Taksim Meydanı’na Nasıl Gidilir

Sultanahmet‘te konaklayanlar, gün boyunca Ayasofya, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii ve Kapalıçarşı gibi eserleri gezerler. Otele dönüp bir duş aldıktan ve biraz dinlendikten sonra ise şehrin gece hayatının tadını çıkarmaya odaklanırlar.

İstanbul’a yeni gelmiş olan insanlar için, başlıca tarihi eserleri gördükten sonra gidilecek ilk yer, genelde Beyoğlu‘nun kalbindeki İstiklal Caddesi’dir. İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı‘ndan, Tünel’e kadar uzanan şehrin en hareketli caddesi olarak öne çıkar. Yolu biraz daha uzatırsak, Galip Dede Caddesi vasıtasıyla Galata Kulesi‘ne kadar uzanan, şehrin en keyifli yürüyüş rotası olacaktır.

Bu cadde üzerine envai çeşit restoranlar, kafeler, barlar ve pastaneler bulunuyor. Peki şehrin en keyifli noktaları olan Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ve Galata Kulesi aksına, Sultanahmet’ten nasıl gidilir?

Sultanahmet’ten İstiklal Caddesi’ne Nasıl Gidilir?

Sultanahmet‘ten bir yere gitmek için tavsiye edilen en kolay yol, T1 kodlu Bağcılar-Kabataş tramvay hattını kullanmaktır. Bu sebeple öncelikle Sultanahmet’in merkezinde konumlanan Sultanahmet Tramvay Durağı‘nı bulmamız gerekiyor.

Sultanahmet Tramvay Durağı‘ndan şehrin diğer turistik noktalarına ulaşmak için tramvaya KABATAŞ istikametinde bindiğinize emin olmalısınız.

Tramvay Sultanahmet’ten KABATAŞ istikametine giderken, Gülhane (İstanbul Arkeoloji Müzesi), Sirkeci (Marmaray Aktarma Noktası), Eminönü (Mısır Çarşısı ve Boğaz Vapur İskelesi) gibi önemli turistik noktalardan geçiyor olacak. Biz ise Taksim Meydanı‘na ulaşmak için son durağa kadar gideceğiz.

Son durak olan KABATAŞ’ta indiriğimizde, F1 kodlu füniküler hattına aktarma yapmamız gerekecek. F1 füniküler istasyonu, Kabataş Tramvay Durağı ile yalnızca birkaç dakikalık yürüme mesafesinde konumlanıyor.

Füniküler, bizi Taksim Meydanı‘na çıkan dik yokuşları çıkmaktan kurtaran, tek istasyonlu bir araç. Hareket ettikten yaklaşık 5 dakika sonra, Taksim Meydanı’na varmış olacağız.

Taksim Meydanı’na bir göz gezdirdikten sonra, Galata Kulesi istikametinde yürüyüşe başlayabilir ve İstiklal Caddesi’nin tadını çıkarabilirsiniz. İstiklal’in arka sokaklarında restoranları ile ünlü Pera (Tepebaşı), antikacıları ile meşhur Çukurcuma, kafeleri ile ünlü Cihangir gibi komşu semtler de vardır.

Tarihi Yarımada Tramvay İstasyonları Harita
sultanahmet tramvay istasyonu nerede harita
Sultanahmet Tramvay İstasyonu Haritası
  • Sultanahmet’ten Karaköy’e ve Galata Kulesi’ne Nasıl Gidilir

Üst satırlarda Sultanahmet‘ten Taksim Meydanı’na nasıl gidildiğini anlattık. Bu vesileyle Galata Kulesi’ne de İstiklal’de yapılacak uzun bir yürüyüşle varılacağını vurguladık. Ancak direkt olarak Galata Kulesi‘ne gitmek isteyenler için çok daha kolay bir yol da mevcut.

Sultanahmet‘ten son yılların yükselen değeri olan Galata semtine ve onun merkezindeki Galata Kulesi‘ne gitmek için, yine T1 kodlu Tramvay’ı kullanmamız gerekecek. Sultanahmet Tramvay İstasyonu’ndan yola çıkıp, Karaköy Tramvay Durağı‘na kadar gidiyoruz.

Karaköy‘de indiğinizde, dilerseniz Bizans ve Osmanlı dönemlerinde şehrin limanı olagelmiş Karaköy semtini de gezebilirsiniz. Tarihte İpek Yolu‘ndan kervanlarla İstanbul‘a gelen malların, Avrupa‘ya ihraç edilmesi işini, İtalyan kolonileri Venedikliler ve Cenevizliler üstlenmişti. Latin kökenli bu kolonilerin izlerini Karaköy ve Galata gibi semtlerde açıkça görebilirsiniz

Sultanahmet’ten Tramvay ile Taksim’e Gidiş Harita
Sultanahmet'ten nasıl gidilir Karaköy, Galata, Taksim
Sultanahmet’ten Ulaşım Haritası

Karaköy’den Galata Kulesi’ne Nasıl Gidilir?

Tramvay ile vardığımız Karaköy‘den, Galata Kulesi‘ne gitmek için iki seçenek önümüzde duruyor. Ya Yüksek Kaldırım Caddesi‘nden yokuş yukarı biraz yorucu bir yürüyüş yapacağız. Veyahut F2 kodlu Karaköy-Taksim füniküler hattı ile Tünel Meydanı‘na çıkacağız.

Tünel Meydanı, aslına bakarsanız üç büyük meydanı olan İstiklal Caddesi’nin başlangıç noktası. Tünel, Galatasaray ve Taksim Meydanları, İstiklal Caddesi’nin üç büyük merkezini oluşturuyor.

Ancak Galata Kulesi’ne gitmek için, Tünel‘den çıktıktan sonra Galip Dede Caddesi‘ne yönelmemiz gerekecek. Yokuş aşağıya giderken, müzik aletleri ve hediyelik eşya satan renkli dükkanları göreceğiz. Yokuşun yarısına geldiğimizde sağda, tüm heybetiyle Galata Kulesi bizi karşılayacak.

Galata Kulesi aslına bakarsanız çevresindeki birçok güzel sokağın merkezindeki bir anıt. Galata Kulesi’nden Serdar-ı Ekrem Caddesi aracılığı ile Cihangir ve Çukurcuma’ya, Büyük Hendek Caddesi aracılığı ile Şişhane ve Meşrutiyet Caddesi’ne (Pera) veyahut Galata Kulesi Sokak aracılığı ile Karaköy’deki Bankalar Caddesi ve Arap Camii gibi tarihi yerlere ulaşılabilir.

  • Sultanahmet’ten Dolmabahçe Sarayı’na Nasıl Gidilir?

Sultanahmet’te konumlanan Topkapı Sarayı, 1470‘li yıllardan, 1850‘lere kadar Osmanlı padişahlarının yaşadığı yerdi. Ancak 19. Yüzyıl‘da tahta çıkan Sultan Abdülmecid, çağın gereksinimlerine uymadığı gerekçesi ile yeni bir saray inşa ettirmeye karar verdi.

Osmanlı tarihinin en yetenekli mimarlarından Nikoğos Balyan, padişahın emri üzerine İstanbul Boğazı‘nın en güzel yerlerinden birine, Dolmabahçe Sarayı’nı inşa etti. Bu saray Osmanlı İmparatorluğu’nun parçalanmasına kadar ana yerleşke olarak kullanıldı. Ardından Yıldız, Beylerbeyi ve Çırağan gibi saraylar inşa edilmiş olsa da, Dolmabahçe Sarayı‘nın ihtişamına erişemediler.

Sultanahmet‘ten, Dolmabahçe Sarayı’na gidiş için yine Kabataş istikametinde tramvaya binmeniz gerekiyor. Bağcılar-Kabataş tramvay hattının son istasyonu olan Kabataş‘ta indiğinizde, Dolmabahçe Sarayı‘na yürümek 10 dakika sürecektir.

Bezmialem Valide Sultan Camii

Dolmabahçe’ye ulaşmadan önce sağınızda Sultan Abdülmecid‘in annesine ithaf edilmiş olan Bezmialem Valide Sultan Camii‘ni göreceksiniz. Bu cami halk arasındaki yaygın kullanımı ile “Dolmabahçe Camii” olarak da bilinir.

Dolmabahçe Sarayı’nın Yanındaki Valide Sultan Camii

Sultanahmet'ten Dolmabahçe'ye Nasıl Gidilir?
Dolmabahçe
  • Sultanahmet’ten Beşiktaş’a Nasıl Gidilir?

Beşiktaş semti, Avrupa Yakası‘nın en merkezi noktasında konumlanan bir yer. Beşiktaş‘tan Barbaros Bulvarı aracılığı ile İstanbul’un en iyi alışveriş merkezlerine veya LeventMaslak gibi iş hayatının kalbi olan bölgelere ulaşılabilir.

Beşiktaş aynı zamanda Ortaköy ve Bebek gibi Boğaziçi semtlerine gidiş için de bir köprü vazifesi görür. Beşiktaş sahilinden bineceğiniz bir tekne ile Anadolu Yakası‘ndaki Üsküdar‘a yalnızca 5 dakikada ulaşabilirsiniz.

Beşiktaş, tüm bu istikametler için bir geçiş noktası olduğu gibi, kendisi de başlı başına gezilmesi gereken bir semttir. Örneğin Beşiktaş Çarşısı, İstanbul’da rakı-balık yapmak için veya en lezzetli dönerin (Karadeniz Döner) tadına bakmak için biçilmiş kaftandır.

Sultanahmet‘ten Beşiktaş‘a ulaşmak için, yine Sultanahmet Tramvay İstasyonu‘ndan tramvay ile Kabataş‘a gidebilir ve oradan Beşiktaş istikametine giden otobüslere binebilirsiniz. Kabataş‘tan geçen otobüslerin çok büyük bir bölümü, nereye gidiyor olursa olsunlar Beşiktaş‘a uğrarlar.

  • Sultanahmet’ten Ortaköy ve Bebek’e Nasıl Gidilir?

Ortaköy adı gibi tam da Boğaz‘ın ortasında konumlanıyor. Ortaköy’ün meydanı ve ara sokakları, insanların güzel vakit geçirmek için hafta sonları akın ettiği yerler. İstanbul Boğazı‘nın en güzel seyir noktalarından biri olan Ortaköy, bir çekim noktası olarak harika restoranlara ve kafelere de sahip.

İstanbul’da kahvaltı etmek isteyenlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Ortaköy, Osmanlı döneminden kalan en şık camilerden biri olan Ortaköy Camii’ne de ev sahipliği yapıyor.

Sultanahmet’ten Ortaköy veya aynı güzergah üzerindeki Bebek‘e gitmek için, Kabataş‘a kadar tramvay ile gelip; Ortaköy, Arnavutköy, Rumeli Hisarüstü, İstinye yönüne giden İETT otobüslerinden birine binmek en mantıklı çözüm olacaktır.

Yolculuğu hızlandırmak için taksi de tercih edebilirsiniz. Yalnız Ortaköy‘e sahilden giden yolun, İstanbul’un trafik açısından en yoğun noktası olduğunu da unutmayın!

Ortaköy’den Boğaz Manzarası

Sultanahmet'ten Ortaköy ve Bebek'e nasıl gidilir?
Ortaköy
  • Sultanahmet’ten Kadıköy’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’un Anadolu Yakası‘nda turistik anlamda iki semt ön plana çıkıyor. Bunlardan biri Üsküdar, diğer ise Kadıköy. Tarihi eserleri görmek için Üsküdar ön plana çıkarken, alışveriş ve yürüyüş için tavsiye edilen yer ise Kadıköy.

Kadıköy Çarşısı, günün neredeyse 24 saati hareketin olduğu bir yer. Gündüz güzel bir yürüyüşe çıkmak ve Balık Pazarı civarlarından alışveriş yapmak mümkün. Bunun yanında Baylan gibi harika bir pastane ve Çiya gibi mükemmel bir restoran da bu semtte konumlanıyor.

Kadıköy Çarşı‘da yapılacak şeyler bittiğinde, Moda‘ya geçmek ve Moda Burnu’ndan Marmara Denizi‘nin harika manzarasını izlemek mümkün. Moda semti, butik kafeleri ve dondurmacıları ile ön plana çıkıyor.

Sultanahmet’ten Kadıköy‘e gitmek için, Eminönü‘ndeki Eminönü-Kadıköy İskelesi’nden 20 dakikada bir kalkan vapurlara binmek gerekiyor. Eminönü İskelesi akşam 21:00’de kapandığı için, dönüşte Karaköy‘e gelmek ve tramvay ile Tarihi Yarımada‘ya geçmek daha mantıklı bir çözüm.

Kadıköy Çarşısı Canlı ve Hareketli Bir Yer

Sultanahmetten Kadıköye nasıl gidilir
Kadıköy
  • Sultanahmet’ten Üsküdar’a Nasıl Gidilir?

Üsküdar, İstanbul‘un en eski semtlerinden biri olarak; derin bir Osmanlı mirasına sahip. Semtin camileri ve diğer yapıları tarihe ilgi duyanları cezbedecektir.

Bunun yanında Üsküdar’da şehrin en ünlü lokantalarından bazıları da bulunabilir. (Örn. Kanaat Lokantası) Üsküdar sahilden, Kız Kulesi istikametinde yapılacak bir yürüyüş, size harika fotoğraf kareleri sunacaktır. Ayrıca sürekli sefer yapan teknelerden biri ile Kız Kulesi‘ne geçebilir ve Bizans İmparatorluğu döneminden kalan bu tarihi eserin tadını çıkarabilirsiniz.

Sultanahmet’ten Üsküdar‘a gitmek için, Eminönü‘nde bulunan Eminönü-Üsküdar İskelesi‘nden 20 dakikada bir kalkan vapurlara binebilirsiniz. Üsküdar vapurları, 21:00’de sona eren Kadıköy vapurlarının aksine gece saatlerine kadar hizmet vermeye devam eder.

İstanbul’un Simge Yapısı Kız Kulesi

Sultanahmetten Üsküdara Nasıl Gidilir
Kız Kulesi
  • Sultanahmet’ten Adalar’a Nasıl Gidilir?

Büyükada, Kınalıada ve Burgazada; İstanbul’da yapılacak bir Adalar seyahatinde tercih edilebilecek üç güzel yer. İlk sefer gidenler için en uygun seçenek Büyükada olsa da, diğer iki ada da kendi içerisinde gizli hazineler barındırır. İstanbul‘un yorucu günlük hayatından uzak, romantik ve huzurlu bir kaçamak arayışınız varsa; Adalar gezisi sizin için mükemmel bir seyahat olabilir.

Sultanahmet’ten Adalar‘a gitmek için, öncelikle Tramvay T1 Hattı‘nın son durağı olan Kabataş‘a gitmeniz gerekiyor. Buradan Adalar‘a yaklaşık 1,5 saatte varacak olan teknelere binebilirsiniz. Yolculuk biraz uzun gibi gözükse de, Boğaz‘ın güzel esintisi, martıların refakati ve İstanbul manzarası ile bezeli bir yolculuk olacağını söyleyebilirim.

Nostaljik Vapur ile Adalar’a Gitmek Çok Keyifli!

sultanahmetten adalara nasıl gidilir
Boğaz Vapuru
  • Sultanahmet’ten Şişli ve Mecidiyeköy’e Nasıl Gidilir?

Şişli, İstanbul’un en iyi alışveriş merkezleri ve iş merkezleri ile donanmış bir yer. Ayrıca İstanbul‘un en iyi beş yıldızlı otellerinden bazıları da bu bölgede konumlanıyor. İstanbul‘a iş veya alışveriş amacıyla gelen birçok turist, Şişli‘de bulunan otelleri tercih ediyorlar.

Mecidiyeköy, İstanbul’un en yoğun semtlerinden biri. Birçok yerli şirketin ofisi burada bulunduğu gibi, çeşitli rezidanslar ve alışveriş merkezleri de Mecidiyeköy‘ü çevreliyor. İstanbul’un en merkezi noktalarından biri olan Mecidiyeköy, bir önceki satırda bahsettiğimiz Şişli’ye de komşu konumda bulunuyor.

Sultanahmet’ten Şişli veya Mecidiyeköy‘e gitmek için, Tarihi Yarımada‘nın sahil kısmında bulunan Eminönü‘nden otobüslere binebilirsiniz.

Şayet Sultanahmet’ten tramvay ile yola çıkacaksanız, Eminönü yerine Kabataş‘a kadar devam edebilir ve oradan da otobüse binebilirsiniz. Kabataş’tan Şişli ve Mecidiyeköy tarafına daha sık otobüs kalkmaktadır.

Şişli ve Mecidiyeköy, İstanbul’un Alışveriş Noktaları

Sultanahmet'ten Şişli ve Mecidiyeköy'e Nasıl Gidilir?
İstanbul Alışveriş Festivali
  • Sultanahmet’ten Sabiha Gökçen Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Sultanahmet’ten, Sabiha Gökçen Havalimanı‘na gitmek için, Tramvay T1 ile Sultanahmet’ten, Eminönü’ne gidebilir ve Eminönü-Kadıköy vapuruna binebilirsiniz. Kadıköy’den Havabus adıyla kalkan otobüsler, sizi 15 TL karşılığında havalimanına kadar götürürler.

Havabus, İstanbul çapında havalimanlarına yolcu taşıyan resmi bir şirketti. Ancak Havabus‘e alternatif olarak İETT’nin E-10 ve E-11 gibi ekspres otobüsleri de Kadıköy ile Sabiha Gökçen arasında yolcu taşımaktadır.

Sultanahmet’ten Sabiha Gökçen’e Gitmek İçin Alternatif Yol

Alternatif bir yol olarak, Sultanahmet‘ten T1 Tramvay hattı ile Kabataş‘a, oradan da F1 Füniküler Hattı ile Taksim Meydanı’na gidebilir ve Taksim’den kalkan Havabus otobüslerine binebilirsiniz. Bu otobüsler köprüden geçerek direkt olarak Sabiha Gökçen Havalimanı’na gitmektedir.

Yol Tarifleri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *