Taksim’den Yol Tarifi ve Ulaşım

Taksim’den Nasıl Gidilir? Eminönü, Sultanahmet, Üsküdar, Kadıköy, Ortaköy

“İstanbul’un merkezi neresidir?” diye sorulduğunda, çoğu insanın aklına Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi gelecektir. Taksim Meydanı, gerçekten de şehrin en turistik bölgelerine uzanan yolların tam merkezinde bulunur.

Taksim Meydanı’ndan “Sıraselviler Caddesi” Yönüne Gitmek

Taksim’den Sıraselviler Caddesi yönünde ilerlediğinizde, kafeleri ve sanatsal etkinlikleri ile meşhur olan Cihangir veya antikacı dükkanları ile meşhur Çukurcuma Caddesi‘ne ulaşabilirsiniz.

Direkt olarak deniz istikametinde devam ettiğinizde karşınıza Tophane semtindeki Kılıç Ali Paşa Camii ve yeni restore edilmiş olan Kılıç Ali Paşa Hamamı çıkacaktır. Camiyi geçtikten sonra Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak’ta Karaköy’ün son yıllarda popülerliğinin artması ile açılan çeşitli kafe ve barları görebilirsiniz.

Taksim Meydanı > Sıraselviler Caddesi > Cihangir > Defterdar Yokuşu > Tophane > Karaköy

Tophane’nin Simgesi Haline Gelmiş Olan Kılıç Ali Paşa Camii

Taksim Meydanı'ndan Yürüyerek Karaköy Gezisi
Tophane Çeşmesi
 • Taksim Meydanı’ndan Galata Kulesi ve Karaköy’e Nasıl Gidilir?

Taksim Meydanı’ndan Karaköy istikametine gidiş için en keyifli yol İstiklal’den geçer. Meydandan İstiklal Caddesi’ne yönelip, şehrin en popüler yürüyüş yolu olan İstiklal Caddesi’ni bir baştan diğerine kat edebilirsiniz.

İstiklal Caddesi’nin omurgasını oluşturan üç meydan sırasıyla Taksim Meydanı, Galatasaray Meydanı ve Tünel Meydanı‘dır. Bu meydanların açıldığı ara sokaklar, eğlence anlamında sayısız seçenek sunar.

Örneğin İstiklal’in bitişiğinde Nevizade, Asmalı Mescit ve Meşrutiyet Caddesi gibi çok canlı ve gezmesi keyifli sokaklar görebilirsiniz. İstiklal Caddesi’ni Taksim Meydanı’ndan diğer uca kat ettiğinizde, F2 kodlu füniküler hattının olduğu Tünel Meydanı‘na gelirsiniz. Füniküler aracılığı ile kestirme yoldan Karaköy’e inilebilir. Ancak yürüyüş kesinlikle daha keyiflidir.

Galip Dede Caddesi ile İstiklal’den Galata Kulesi’ne Gitmek

Tünel Meydanı’ndan aşağıya doğru salınan Galip Dede Caddesi, müzik aletleri satan onlarca dükkanın yan yana sıralandığı bir yoldur. Bu yol üzerinde Galata Mevlevihanesi de görülebilir.

Galip Dede Caddesi, İstiklal Caddesi ile Galata Kulesi’nin olduğu meydanı bağlayan bir ara yoldur. Galata Kulesi ve çevresindeki caddeleri keşfetmek isterseniz, Galata Gezilecek Yerler isimli yazımıza da bakabilirsiniz.

Galata Kulesi’ne giden meydanı gördükten sonra, yokuş aşağı inmeye devam ederseniz, Yüksek Kaldırım Caddesi‘nde yürüyor olduğunuzu fark edeceksiniz. Bu sokak sizin Karaköy‘e, Karaköy Tramvay İstasyonu’na, Bankalar Caddesi’ne veya Galata Köprüsü’ne ulaşmanızı sağlar

Taksim Meydanı > İstiklal Cad. > Galip Dede Cad. > Galata Kulesi > Yüksek Kaldırım Cad. > Karaköy

Yüksek Kaldırım Caddesi Karaköy’den Galata Kulesi’ne Ulaşmanızı Sağlar

Karaköy'den Galata Kulesi'ne Nasıl Gidilir?
Yüksek Kaldırım Caddesi

Adım Adım Karaköy Gezisi İçin Yazısı Önerisi

Karaköy, İstanbul’da son yılların en hızlı yükselen semtlerinden biri olarak çeşitli kafe, bar, otel ve restoranlara ev sahipliği yapıyor. Karaköy ve çevresini keşfetmek isterseniz, Karaköy Gezilecek Yerler yazımızı gözden geçirebilirsiniz.

Taksim’den Tarlabaşı Bulvarı ile Tarihi Yarımada’ya Gidiş

Tarlabaşı Bulvarı, üst satırlarda bahsettiğimiz gibi keyifli yürüyüş rotaları sınıfına girmiyor. Tarlabaşı, Taksim Meydanı ile Tarihi Yarımada arasında bağlantı kuran yoğun bir cadde işlevi görüyor.

Tarlabaşı Bulvarı ve devamındaki Atatürk Köprüsü aracılığı ile Taksim Meydanı’ndan kolayca Balat, Unkapanı, Şehzadebaşı ve Vezneciler gibi semtlere bağlanabilirsiniz.

Akıcı bir trafikte Taksim Meydanı’ndan Vezneciler‘e taksi ile ulaşmak yalnızca 10-15 dakika sürecektir. Buradan dilerseniz Süleymaniye Camii ve Kapalıçarşı gibi eserlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Tarlabaşı Bulvarı > Atatürk Köprüsü > Tarihi Yarımada > Unkapanı > Şehzadebaşı > Vezneciler

Şu Ana Kadar Çizdiğimiz Güzergâhların Mütevazı Bir Haritası
Taksim'den Nasıl Gidilir Haritalı Yol Tarifi
Taksim’den Galata, Karaköy, Tophane ve Eminönü’ne Gidiş
 • Taksim Meydanı’ndan Harbiye, Nişantaşı ve Şişli’ye Nasıl Gidilir?

Taksim Meydanı’ndan Harbiye’ye doğru uzanan Cumhuriyet Caddesi, sizi Harbiye Kongre Merkezi veya civardaki lüks otellere kolayca ulaştıracaktır. Harbiye ve Maçka civarında İstanbul’un en lüks otelleri olan Swissotel, Hilton, Ritz Carlton ve Intercontinental gibi oteller konumlanır.

Cumhuriyet Caddesi sonuna geldiğinizde, yolun iki çatala ayrıldığını göreceksiniz. Bunlardan sağa doğru giden Valide Konağı Caddesi sizi lüks butikleri ve alışveriş merkezleri ile ünlü olan Nişantaşı‘na ulaştırır.

Şayet Taksim Meydanı’ndan; Osmanbey, Şişli ve Mecidiyeköy tarafına gidecekseniz, Cumhuriyet Caddesi sonundaki çataldan sola doğru sapmanız gerekir. Halaskargazi Caddesi, sizi Cevahir, Kanyon gibi alışveriş merkezleri ve Marriott gibi oteller ile donanmış olan Şişli‘ye götürecektir.

Şişli‘ye doğru gidecekseniz, İstanbul En İyi Alışveriş Merkezleri yazısı işinize yarayabilir.

 • Taksim Meydanı’ndan Eminönü’ne (Mısır Çarşısı) Nasıl Gidilir?

Üst satırlarda Taksim Meydanı’ndan, İstiklal Caddesi ve Galip Dede Caddesi aracılığı ile Galata Kulesi’ne ve Yüksek Kaldırım Caddesi aracılığı ile Karaköy’e gitmekten bahsetmiştik.

Haliç’in üzerinden geçen Galata Köprüsü‘nün bir ayağı Karaköy, diğeri ise Eminönü‘nde olduğu için, Karaköy’e geldikten sonra, Eminönü’ne yürüyerek kolayca geçebilirsiniz.

Şayet çok sıcak bir havada karşıya geçmeniz gerekirse, klimalı tramvay ile yolculuk etmek, güneş altında yürümekten daha kolay gelebilir. Böylece bir duraklık mesafeyi tramvay ile de kat edebilirsiniz.

Eminönü’nün en önemli tarihi eseri olan Mısır Çarşısı’nı ziyaret etmeyi unutmayın!

Mısır Çarşısı, Eminönü Meydanı ve Güvercinler
taksimden eminönüne nasıl gidilir
Mısır Çarşısı
 • Taksim’den Sultanahmet’e (Ayasoyfa ve Topkapı Sarayı) Nasıl Gidilir?

Taksim Meydanı’ndan Sultanahmet‘teki tarihi eserleri görmeye gitmenin birkaç yolu bulunuyor.

Taksim’den Füniküler ve Tramvay ile Sultanahmet’e Gidiş

Taksim Meydanı’ndaki metro istasyonundan, Füniküler F1 (Taksim-Kabataş) aracılığı ile Kabataş‘a inebilir ve Tramvay T1 ile Sultanahmet‘in merkezine kadar gidebilirsiniz. Bu tavsiye edilen yoldur.

Taksim Meydanı’ndan Metro ve Tramvay ile Sultanahmet’e Gidiş

Alternatif olarak yine Taksim Meydanı’ndaki metro istasyonundan Metro M2 (Yenikapı-Hacıosman) aracılığı ile Yenikapı‘ya gidebilirsiniz. Yenikapı Metro-Marmaray İstasyonu‘ndan, Aksaray Tramvay Durağı‘na yürüyebilir ve Sultanahmet‘e kadar (Yaklaşık 4 durak) tramvay yolculuğu yapabilirsiniz.

Karaköy’den Tramvay T1 ile Sultanahmet’e Gidiş

Şayet oteliniz Tünel’e veya Galata Kulesi’ne yakınsa, Karaköy‘e yürüyebilir ve tramvay istasyonundan T1 hattı ile kolayca Sultanahmet’e ulaşabilirsiniz. Böylece aktarma yapmadan, tek vasıta ile yolculuk yaptığınız gibi, Galata-Karaköy bölgesinin güzel ara sokaklarını keşfetme şansınız olabilir.

Taksim’den Sultanahmet Tramvay Durağı‘na yaklaşık yarım saat süren bir yolculuk yapmış olacaksınız. Tramvay durağından Ayasofya, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı ve Sultanahmet Camii gibi tarihi eserlere birkaç dakikalık yürüme mesafesiyle ulaşabilirsiniz.

Sultanahmet Tramvay Durağı ve Çevresindeki Duraklar
Taksim'den Sirkeci, Sultanahmet ve Beyazıt'a nasıl gidilir?
Taksim’den Nasıl Gidilir? Sirkeci, Sultanahmet, Beyazıt
 • Taksim’den Beyazıt’a ve Kapalıçarşı’ya Nasıl Gidilir?

Taksim’den lezzetli esnaf lokantalarının, sahafların ve Kapalıçarşı‘nın olduğu Beyazıt‘a en kolay ulaşım yolu tramvay aracılığı ile olacaktır. Üst satırlarda bahsettiğimiz üzere Füniküler F1 ve Tramvay T1 bağlantısı Tarihi Yarımada’nın kalbindeki Sirkeci, Sultanahmet ve Beyazıt gibi çekim noktalarına ulaşmak için en iyi yoldur.

 • Taksim’den Ortaköy ve Bebek Semtlerine Nasıl Gidilir?

Taksim Meydanı’ndan, İstanbul halkının hafta sonları gezmek için çok rağbet ettiği Ortaköy’e direkt olarak gidiş yoktur. Taksim Meydanı’ndan Füniküler F1 aracılığı ile Kabataş’a inmek ve Ortaköy, Arnavutköy, Rumeli Hisarüstü, İstinye yönüne giden İETT otobüslerinden birine binmek en mantıklı çözüm olacaktır.

Ortaköy Meydanı, insanların İstanbul Boğazı’nı fotoğraflamak için en çok tercih ettikleri noktadır. Ortaköy Camii ve Boğaz Köprüsü’nün eşsiz görüntüsü hafızalara adeta kazınmıştır. Bu sebeple Ortaköy denince akla bu ikilinin eşsiz uyumu gelir.

Ortaköy’de vakit geçirdikten sonra, Ortaköy-Arnavutköy-Bebek parkurunda nefis bir yürüyüşe de çıkabilirsiniz. Yaklaşık 30-40 dakika süren bu yürüyüşten sonra, Bebek‘te boğaz manzarasına nazır bir kahve içmek çok keyifli bir seçenek olabilir.

Taksim Meydanı’ndan Ortaköy veya Bebek‘e gidiş için aynı vasıtalar kullanıldığından, Bebek’i ayrıca tarif  etmeden geçmiş oluyoruz. Hatta bu yöntem ile aynı hat üzerindeki Rumeli Hisarı’na ulaşmak da mümkündür.

Boğazın En Popüler Semti Ortaköy

taksimden ortaköye nasıl gidilir yol tarifi
Ortaköy Camii
 • Taksim Meydanı’ndan Mecidiyeköy ve Şişli’ye Nasıl Gidilir?

Taksim’den Şişli’ye gitmenin iki yolu vardır. Dilerseniz Taksim Meydanı‘ndan Şişli istikametine doğru hareket eden İETT otobüslerine binebilirsiniz. Aradaki mesafe oldukça kısa olduğundan, otobüs sizi Şişli‘ye kolayca ulaştıracaktır.

Ancak İstanbul‘un trafik yoğunluğu birçok farklı etkene göre değiştiğinden, varacağınız yere kaç dakikada gideceğiniz bir soru işareti olarak kalacaktır. Elbette bundan kaçınmanın da güzel bir yolu mevcut.

Trafiğin sebep olacağı sürprizlerden kurtulmak için, Taksim Meydanı’ndan Metro aracılığı ile Şişli, Mecidiyeköy ve Levent gibi yerlere kolaylıkla gidebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, Taksim Meydanı’ndaki metro istasyonundan aşağı inmek ve M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattına “Hacıosman” yönünde binerek dilediğiniz durakta inmek.

 • Taksim Meydanı’ndan Kadıköy’e Nasıl Gidilir?

Taksim Meydanı’ndan Kadıköy’e gitmenin birkaç yolu bulunuyor. Bunlardan en keyifli olanı, Karaköy’den vapura binmek ve 20 dakika sürecek deniz yolculuğu ile Boğaz’ın güzelliklerini izleyerek Kadıköy’e varmak.

Nostaljik Tramvay, F2 Taksim-Karaköy Tüneli ve Karaköy-Kadıköy Vapuru

Taksim Meydanı’ndan T2 nostaljik tramvay ile Tünel Meydanı’na gidebilir ve F2 kodlu Taksim-Karaköy füniküler hattıyla Karaköy’e ulaşabilirsiniz. Tünel’den Karaköy Meydanı‘na doğru ilerlediğinizde bir alt geçit göreceksiniz.

Envai çeşit alet ve edevatın satıldığı bu yeraltı geçidinden geçtikten sonra, Karaköy Rıhtım’daki Karaköy-Kadıköy vapuruna binebilir ve yaklaşık 20 dakika içinde Kadıköy‘e varabilirsiniz.

M2 Hacıosman-Yenikapı Metrosu, Marmaray ve M4 Tavşantepe-Kadıköy Hattı

Şayet tamamen yer altından bir yolculuk yapmak isterseniz. Taksim Meydanı’ndan M2 kodlu Hacıosman-Yenikapı hattını kullanarak Yenikapı‘ya gidebilir ve Marmaray‘a aktarma yaparak Ayrılık Çeşmesi durağında inebilirsiniz.

Ayrılık Çeşmesi Durağı’ndan, M4 Tavşantepe-Kadıköy Metrosu’na aktarma yapabilir ve Kadıköy’e ulaşabilirsiniz.

Anadolu Yakası’nın En Güzel Semti Kadıköy

taksimden kadıköye nasıl gidilir yol tarifi
Kadıköy
 • Taksim Meydanı’ndan Üsküdar’a Nasıl Gidilir?

Üsküdar, Anadolu Yakası‘ndaki en popüler tarihi semtlerden biri. Hatırı sayılır bir Osmanlı mirasının olan Üsküdar’da, Kanaat Lokantası gibi geleneksel restoranlar bulabilir ve yüzlerce yıllık camileri gezebilirsiniz.

Üsküdar’a komşu olan Beylerbeyi, Çengelköy ve Kuzguncuk gibi harika semtlerde yürüyüş yapabilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, Üsküdar’ın simgesi olan Kız Kulesi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Taksim Meydanı’ndan, Üsküdar‘a gitmek için en kısa yol F1 Füniküler aracılığı ile Kabataş‘a gitmektir. Kabataş’tan sabahın erken saatlerinden, gecenin geç saatlerine kadar Üsküdar yönüne sık aralıklarla kalkan Dentur motorlarına binebilirsiniz. Aynı yöntem Üsküdar’dan, Taksim’e dönüş için de geçerlidir.

 • Taksim’den Adalar’a (Büyükada ve Heybeliada) Nasıl Gidilir?

Adalar, İstanbul halkının hafta sonu günübirlik gezinti için en çok tercih ettiği yerlerin başında gelir. Büyükada, Heybeliada ve Burgazada; Prens Adaları’na yapılacak bir yolculuk için en çok tercih edilen noktalardır.

Taksim Meydanı’ndan, Adalar’a gitmek de oldukça kolaydır. Öncelikle Taksim Meydanı‘ndaki metro istasyonundan F1 Füniküler Hattı ile Kabataş‘a inebilir ve Kabataş’tan Adalar yönüne giden vapurlara binebilirsiniz. Yolculuk 1,5 saat kadar sürecektir. Ancak bu uzun yolculukta güzel İstanbul fotoğrafları çekme şansı bulabilirsiniz.

Taksim’den Toplu Ulaşımla Nasıl Gidilir?
taksimden adalara nasıl gidilir yol tarifi
Boğaziçi
 • Taksim Meydanı’ndan Sabiha Gökçen’e Nasıl Gidilir?

Taksim Meydanı‘ndan Sabiha Gökçen Havalimanı‘na Havataş servisleri kalkar. Eğer kara yoluyla ulaşmak isterseniz, bu en hızlı ve pratik çözüm olacaktır. Aradaki mesafe oldukça uzun olduğundan, bagaj taşımadan ve aktarma yapmadan gitmenin en kolay ve ucuz yolu bu servislerdir.

Yol Tarifleri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *