Tarabya Gezi Rehberi

Tarabya Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi Blog Yazısı

Sarıyer’de yer alan Tarabya, Osmanlı döneminden beri İstanbul’un en çok tercih edilen sayfiye yerlerinden biri olarak biliniyor. Boğazın şirin bir koyu üzerine kurulu olan Tarabya, aynı zamanda birçok Yeşilçam filmine dekor olmuş bir yer.

Şehrin gürültüsünden ve kalabalığından uzak bir noktada bulunan Tarabya, günübirlik vakit geçirmek ya da bir hafta sonu kaçamağı yapmak için oldukça uygun bir yer.

Son yıllarda yapılan iyileştirme ve arıtma çalışmaları sayesinde, Tarabya’da denize girmek de mümkün. Tarabya’da keyifli vakit geçirmenizi umarak, Tarabya Gezilecek Yerler yazısına başlayalım.

Tarabya Semti Tarihi

Tarabya, Yunan mitolojisinde önemli bir yere sahip. Altın Post’u arayan Argonotlar’ın Tarabya kıyılarından geçerken, kendilerini zehirlemek isteyen kıskanç büyücü Medeia’yla karşılaştıkları rivayet edilir.

Başka bir rivayete göre, Jason isimli mitolojik kahraman tarafından terk edilen Madeia, sevgilisini zehirlemek için yüreğinde üretip ağzında gizlediği bütün zehri Tarabya kıyılarına döker. Semtin ilk adı bu yüzden zehirleyen anlamına gelen Pharmakeus’dır.

Ancak Bizans İmparatorluğu döneminde yaşayan Attikos isimli bir Papaz, Pharmakeus ismini pek beğenmez ve buraya Therapia ismini koyar. Therapia isminin ise bölgenin şifa veren havasından geldiği rivayet edilir. Ayrıca Tarabya’nın akıl hastaları için bir rehabilitasyon merkezi olarak kullanıldığı da biliniyor.

Bunun dışında Tarabya’nın Bizans dönemindeki durumuyla ilgili pek fazla bilgiye sahip değiliz. Ancak Osmanlı İmparatorluğu döneminde saray eşrafının ve devletin önde gelenlerinin burayı sayfiye yeri olarak kullandığını biliyoruz.

Sultan II. Selim’in Boğaziçi’nde gezerken buradaki servi ağaçlarının gölgesinde dinlendiği rivayete dilir. Diğer yandan, Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa’nın burada bir köy kurdurduğu ve köşk yaptırdığı da biliniyor. 1655 yılında Terkos Metropolitliği‘nin merkezini Tarabya’ya taşıması, burayı önemli bir merkez hâline getirdi.

19. Yüzyıl‘a kadar Tarabya’da Rum nüfusun ağırlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Mora İsyanı’ndan sonra Tarabya’da ikamet eden Rum soylularının, oluşan huzursuzluktan dolayı bölgeyi terk ettiğini bilmekteyiz.

Nitekim bu kişilere ait konakların, Sultan Abdülaziz döneminde istimlak edilip, devletin ileri gelenlerine ve yabancı elçilere hediye edildiği biliniyor. Diğer yandan, Tarabya’nın konsolosluklara ve elçilerin özel konutlarına ev sahipliği yaptığını Moltke’nin anılarından da okumak mümkün. (Bkz: Osmanlı Dönemi İstanbul)

Tarabya, aynı zamanda Nazım Hikmet’in Türkiye’de bulunduğu son yer. Ünlü şair, Türkiye’yi terk etmeden önce son gününü burada geçirmiş ve bir motor kiralayarak buradan Karadeniz’e açılmış.

Tarabya Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

  • Cezayirli Hasan Paşa Camii

Askeriyenin hemen yan kısmında yer alan Cezayirli Hasan Paşa Camii, esasında Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa’nın cerrahı Mehmet Efendi tarafından 1551 senesinde yaptırıldı.

III. Murat döneminde yaptırılan bu camiinin küçük olmasının sebebi, Mehmet Efendi’nin geniş bir camii yaptırmak için yeterli paraya sahip olmayışıdır.

Camii, Sultan II. Selim’in av sahası olarak bilinen Çayırbaşı’nda yer alıyor. Eski fotoğraflarda bu caminin doğrudan deniz kıyısında olduğunu görmekteyiz, ancak daha sonra kıyı doldurulduğu için bugün denizden epey uzak.

Cami, 1782 yılında Cezayirli Hasan Paşa tarafından restore edildiği için bu ismi taşıyor. Gazi Hasan Paşa’nın, bir gezinti esnasında tesadüfen gördüğü bu caminin harap hâlini fark edip yenilettiği rivayet edilir. Cami her ne kadar Hasan Paşa tarafından restore ettirilmiş olsa da, kitabesinde denizcileri sembolize eden bir çapa arması bulunmaktadır.

  • İpsilanti Yalısı

Tarabya’nın önemli yapılarından biri olan İpsilanti Yalısı, günümüzde Marmara Üniversitesi tarafından Fransızca Kamu Yönetimi bölümü olarak kullanılıyor. 18. Yüzyıl‘da yaptırılan bu yalı, adını Osmanlı’nın son döneminde bürokraside önemli konumlara gelmiş olan İpsilanti ailesinden alıyor.

Fener semtinden yetişme bir bey olan Konstantin İpsilanti, 1774 yılında Babıali’de baş tercüman (dragoman) olarak çalışmaktaydı. Sonradan Osmanlı’nın elinde olan Boğdan Eyaleti‘ne Voyvoda (Vali) olarak atandı.

Vali olduktan sonra Osmanlı‘nın aleyhine çalışmaya başlayan İpsilanti, Eflak ve Boğdan eyaletlerini Osmanlı’dan koparma yönünde çaba gösterdi. Sonradan oğlu Alexander İpsilanti, Yunanistan’ın bağımsızlık için ayaklanmasında önemli bir rol oynadı.

İpsilanti, 1799 yılında ülkeyi terk edip Rusya’ya kaçtığında, adını taşıyan bu yalı 1807 yılında dönemin Fransa büyükelçisi General Horace Sebastiani’ye armağan edildi. (İngilizlerin İstanbul‘a saldırmasını engelleyen Napolyon Bonapart onuruna verilmişti.) 1913’te yapının büyük kısmı yok olsa da, 1989 yılında tekrar onarıldı. Binanın tapusu halen Fransızlara aittir.

  • Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Klasik arabalara meraklıysanız, Tarabya’daki Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi ilk durağınız olmalı.

Nuripaşa Caddesi’nde yer alan müzede, 1920-70 yılları arasında üretilen otomobilleri görebilirsiniz. 1960’tan fazla otomobilin sergilendiği müzeyi özel kılan tek unsur koleksiyonu değil.

İçeri girdiğinizde kendinizi zaman tünelinde gibi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz. Müze, nostaljik bir dekorasyona sahip ve arabaları incelerken size arabaların yapıldığı yıllarda popüler olan şarkılar eşlik ediyor.

Burada yalnızca otomobiller değil, eski otomobil parçaları ve otomobil kültürüyle ilgili koleksiyonlar da bulunuyor. Hafta içi her gün 11.00-18.00 saatleri arasında açık olan müzeye girmek için cüzi bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Tarabya Gezilecek Yerler

Tarabya Gezilecek Yerler
Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi
  • Huber Köşkü (Cumhurbaşkanlığı Konutu)

Tarabya Koyu’nun güneyinde yer alan Huber Köşkü, II. Abdülhamit döneminden kalan nadide eserlerden biri. Bugün Cumhurbaşkanlığı Konutu olarak kullanılan köşk, Mauser ve Krupp firmasının Türkiye’deki temsilcisi olan Huber kardeşlerden Auguste Huber ve ailesi tarafından yaptırılmış. Auguste Huber’in, bu köşkü Alman elçiliğine ve elçilik konutlarına yakın olduğu için bulunduğu bölgede yaptırdığı biliniyor.

İtalyan mimar Raimondo D’Aranco tarafından inşa edilen bu köşk, 1980 yılından beri Cumhurbaşkanlığı Rezidansı olarak kullanılıyor. Yılın belli zamanlarında ziyarete açık olsa da, ziyaret etmek için kayıt olmanız ve birtakım güvenlik önlemlerinden geçmeniz gerekiyor.

  • Aya Yorgi Kilisesi ve Metropolitlik Binası

Günümüzdeki Tarabya Otel’in arazisinde bulunan Aya Yorgi Kilisesi ne yazık ki bugün mevcut değil. Ancak bu kilise Tarabya’nın tarihinde önemli bir yere sahip.

Terkos Metropolitliğinin merkezi olan Aya Yorgi Kilisesi, 1655 yılında, Bizans döneminde inşa edilen Azize Eufemia Kilisesi‘nin yanına yapılmıştı. Yazılı kayıtlar, bu kilisenin mermer zeminli, bazilikalı ve kiremit örtülü bir yapı olduğunu belirtmektedir.

Metropolitlik binası, 6-7 Eylül olayları esnasında yakılarak yok edilmiş, geriye kalan harabe ise 1958 yılında belediye tarafından istimlak edilerek yapılmıştır.

Tarabya Gezilecek Yerler

Tarabya Semti Tarihi
Metropolitlik Binası

Tarabya Kafeler, Restoranlar ve Mekanlar

  • Guguk Kuşu Cafe & Restaurant

Kitap okuyabileceğiniz ya da huzurlu vakit geçirebileceğiniz bir yer arıyorsanız, Guguk Kuşu Cafe & Restaurant tam size göre. Tarabya Sanatçılar Sitesi’nde hizmet veren Guguk Kuşu Cafe, menüsünde dünya mutfağından cheese cake çeşitlerine kadar birçok farklı lezzete yer veriyor. Üstelik kahve menüsünün de oldukça zengin olduğunu söylemekte fayda var.

Müşteriler için ücretsiz bir otoparka sahip olan Guguk Kuşu Cafe, haftanın her günü ve dört mevsim hizmet veriyor. Tarabya’ya yolunuz düşerse buraya mutlaka uğramalısınız.

  • Kıyı Restaurant

Tarabya’nın en köklü işletmelerinden biri olan Kıyı Restaurant, 1964 yılından beri aynı yerde hizmet veriyor. Geleneksel balık yemeklerini tadabileceğiniz, eski usül bir restoran arıyorsanız, Kıyı Restaurant tam size göre.

Kıyı Restaurant’nın menüsünde lezzetli balık yemekleriyle birlikte birbirinden güzel sıcak ve soğuk mezeler yer alıyor. Ayrıca burayı özel davetleriniz için de kiralayabilirsiniz.

Tarabya’nın En İyi Restoranları

blank
Tarabya Restoranları
  • Façyo

35 yıldır aynı yerde hizmet veren Façyo, Tarabya’nın önde gelen deniz ürünleri restoranlarından biri. İstanbul Boğazı manzarasına hakim bir yerde bulunan mekânda haftanın belirli günleri canlı müzik performansları da oluyor. Buraya uğrarsanız özellikle kalamarı ve paçanga böreğini denemelisiniz.

Tarabya Gezilecek Yerler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *