İstanbul ve Roma Şehirlerinin Ortak Tarihi

İstanbul Ve Roma Şehirlerinin Tarihi

İstanbul milattan önce 638 yılında bir Yunan kolonisi olarak kuruldu. İstanbul’un ilk yerleşim alanının bugünkü ismi Sarayburnu’dur, tarihteki ismi ise Seraglio Point olarak bilinir. Boğazın güney bölümündeki en hakim nokta olan Seraglio Point’in tepelerinde, 15 Yy’dan itibaren Osmanlı Padişahlarının meşhur ikametgahı Topkapı Sarayı bir kartal yuvası gibi konumlanmıştır. Saray, Yunan Kolonisi Byzantion’un çekirdeği (Acropolis) üzerine inşa edilmiştir.

Tarihte İstanbul Boğazı

İstanbul’u  ikiye bölen İstanbul Boğazı (Bosphorus), Çanakkale Boğazı (Dardanelles) ile birlikte Karadeniz’in, Akdeniz’i birleştiren en önemli bağlantı yoludur. Boğaz’ın kilit noktası olan Seraglio Point’in önemini kavrayan ve buraya devasa bir şehir inşa etmeye karar veren Konstantin, Byzantion adlı bu küçük kent devletinin de kaderini değiştirir.

Önerilen Blog Yazısı: İstanbul’un Kuruluşu Ve Kısa Tarihi

İstanbul Boğazı (Bosphorus) İstanbul Şehrinin Tarihteki Öneminde Büyük Rol Oynar
İstanbul Boğazı
İstanbul Boğazı (Bosphorus)

Konstantinopolis’in Roma İle Eş Başkent Olarak Kurulması

Yüzyıllar boyunca Roma İmparatorluğunun tek ve güçlü yönetim merkezi olan Roma, 4.Yy’ın başından itibaren görevini İstanbul’a devretmeye başlar. Zira İmparator Konstantin, kuzey sınırlarından gittikçe artan baskıyı görmüş ve Roma’nın çok savunmasız bir konumda olduğuna hükmetmiştir. Hem verimli ve güvenli Doğu topraklarına taşınmak, hem de adını ölümsüzleştirmek için, Yunan Kolonisi Byzantion’u, Roma’nın eş başkentine çevirmeye karar verir ve mimar ve mühendislerine kasaba düzeyindeki şehre, İmparatorluk başkenti inşa edilmesini salık verir.

Önerilen Blog Yazısı: İmparator Konstantin ve İstanbul

Tarihte Konstantinopolis Şehri Canlandırma Çizimi
Konstantinopolis
Konstantinopolis şehrinin canlandırma çizimi.

İstanbul Yedi Tepe Üzerine İnşa Ediliyor

Bu buyruk üzerine Romalılar aynı Roma gibi 7 tepe üzerine kurulmuş bir şehir tasarlar ve uzun çalışmalar sonunda şehir, Yeni Roma (Nova Roma) ismiyle ortaya çıkar. (330) Zaman geçtikçe İmparator Konstantin’in şehri, Konstantinopolis olacaktır. Konstantin’in ardından gelen İmparator Theodosius Roma İmparatorluğu’nu iki oğlu arasında pay edecek ve Doğu ile Batı diye ikiye ayıracaktır. (395) Böylece Batı Roma Devleti’nin başkenti Roma, Doğu Roma Devleti’nin başkenti ise Konstantinopolis olur.

Batı Roma’nın Çöküşü M.S. 476

Roma Got istilası ile tarih sahnesinde derinlere yuvarlanırken (476), Konstantinopolis yüzlerce yıl sürecek pırıltılı bir sürece yeni adım atıyordu. (Bkz: Bizans) Batının barbarlar tarafından istilası, Roma’yı tehlikede gören ve başkenti doğuya taşımak isteyen İmparator Konstantin’i de haklı çıkardı.

Önerilen Blog Yazısı: Roma İmparatorluğu Tarihi

İstanbul Hipodromunda (At Meydanı) Maviler Ve Yeşiller Araba Yarışları
Chariot Racess
Konstantinopolis Hipodromu

Hipodrom Ve Araba Yarışları: Roma’da Circus Maximus ve İstanbul’daki ikizi Konstantinopolis Hipodromu yüzyıllar boyunca araba yarışları ile halkın başlıca eğlence arenası olmuşlardır.

Roma’daki Papa ve Konstantinopolis’teki Patrik

İki şehri birbirine bağlayan tek şey aslında Roma İmparatorları değil, aynı zamanda yeni İmparatorluk dini olan Hristiyanlık’tır. Zira Roma’nın dini lideri Papa kadar, Konstantinopolis’in dini lideri Patrik de önemlidir. İki başkent arasındaki rekabet, dini liderlerin benliğinde hayat bulacak ve çekişme 1054’te Büyük Ayrışma ile doruğa çıkacaktır. Papa ve Patrik birbirlerini aforoz edecek ve 900 yıl süren bir küslüğün temellerini atacaklardır.

İki kilise ve iki lider arasındaki çekişme ve iletişimsizlik, ancak 1964‘te Papa VI.Paul ve Patrik Athenagoras‘ın bir araya gelmesi ile dokuz yüzyıl sonra sona erdi.

Önerilen Blog Yazısı: Fener Semti Ve Rum Patrikhanesi

Katolik Dini Lideri Papa Ve Ortodoks Mezhebi Lideri Patrik Buluşuyor
Pope Paul VI & Patriach Athenagoras
İki dini liderin yüzyıllar sonra kucaklaşması… Barış güzel şey!

IV.Haçlı Seferi Ve İstanbul’da Latin İstilası

Ne var ki, Konstantinopolis yine bu rekabet ve iki taraf arasındaki düşmanlığın bir sonucu olarak 1204’te Latinler tarafından işgal edilecek ve yakılıp yıkılacaktı. 1204-1261 yılları arasında şehri işgal altında tutan Latinler, Doğu Roma ve onun başkenti Konstantinopolis’in hayat ışığı sönene kadar pes etmediler. Şehir Bizans prenslerinin kendisini Latinlerden geri aldığı 1261 yılından, Osmanlı kuşatmasına maruz kaldığı 1453 yılına kadar bir harabeden farksızdı. Bu sırada Roma ise Kutsal Roma İmparatorluğu’nun kralları tarafından korunuyor ve yükseliyordu.

Önerilen Blog Yazısı: Bizans Tarihinde Latin İstilası

Aziz Petrus Bazilikası Vatikan
Aziz Petrus Bazilikası, Roma.

Türkiye’nin İstanbul’u Ve İtalya’nın Roma’sı

İstanbul da Osmanlı’nın büyümesiyle tekrar bir imparatorluk başkenti oldu ve yükselişe geçti. Roma ise çeşitli medeniyetlerin etkisine girse de hep önemini korudu. Bugün dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biri olan İtalya’nın Roma şehri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin İstanbul şehirleri Akdeniz kültürünü yansıtan sıcak ve davetkar şehirlerdir.

Her iki şehir de yemekleri ve anıtsal yapılarıyla ünlüdür ve bitmek bilmeyen bir enerji ile yaşayan metropollerdir. Roma İmparatorluğu denince ne kadar akla Roma şehri gelse de, İstanbul’da yadsınmayacak bir Roma mirası bulunur. Tarih kitaplarında Bizans ayrı bir medeniyetmiş gibi bir algı yaratılsa da, aslında Roma İmparatorluğu’nun doğal devamıdır. İmparatorları kendini Sezar, halkı da Romalılar olarak kabul etmiştir. Günümüzde İstanbul’un, köklü aileleri, köken olarak Romalı manasına gelen Rum olarak bilinir.

Önerilen Blog Yazısı: Roma Gezi Notları Ve Seyahat Rehberi


Tavsiye Edilen Diğer Tarih Yazıları


İstanbul Ve Roma Şehirlerinin Tarihi – Serhat Engül

Tarihte İstanbul (Konstantinopolis) Ve Roma Şehirleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *