Dünyanın En Ünlü Yazarları

Bu yazıda tarihteki en önemli yazarlar ve onların dünyaca ünlü kitapları hakkında bilgi bulabilirsiniz. Dünya edebiyat tarihine adını altın harflerle kazımış yazarların isimleri ve kısaca hayat hikayeleri not edilmiştir. Kitap önerisi arayanlara ilham vermesi dileğiyle, yazımıza başlayalım.

Tarihteki En Önemli Yazarlar ve Kitapları

  • William Shakespeare (İngiliz 1564-1616)

Shakespeare, yalnızca çağına damga vurmuş bir oyun yazarı ve şair değildir. Aynı zamanda bugün senaryo yazımında kullanılan birçok hikaye tekniğinin de babasıdır. 1564 yılında Warwickshire’da doğan William Shakespeare, şiirleri ve oyunlarıyla yüzyıllardır adından söz ettirse de hayatı hakkında bildiğimiz detaylar oldukça az. Ancak İngiliz dilini geliştiren ve zenginleştiren kişilerden biri olduğunu biliyoruz.

Shakespeare, Hamlet, Venedik Taciri, Othello Kulesi, Kral Lear gibi tarihi konuları işleyen oyunlarıyla bilinmektedir. Hamlet’i oynamak bugün dâhi her tiyatrocu için onur verici bir olaydır. Eserlerinin önemli bir kısmı günümüze ulaşmamıştır. Günümüze kadar muhafaza edilen eserleri de 38 oyun, 154 sone, iki uzun öykü ve çeşitli şiirlerden ibarettir. Ancak insanlık tarihinde en çok iz bırakan yazarlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Oyun Atölyesi’nde Kral Lear

blank
William Shakespeare
  • Miguel de Cervantes (İspanyol 1947-1516)

İspanyol yazar Miguel de Cervantes, modern roman türünün ilk örneği olarak kabul edilen Don Kişot’un yazarıdır. Gezgin bir eczacının oğlu olan Cervantes, eğitim alma şansına sahip olmadıysa da kendini geliştirmeyi başarmıştır. Giydiği bir hükümden kurtulmak için İtalya’ya kaçan Cervantes, bu esnada Haçlı ordusuna yazılarak Osmanlı’ya karşı savaştı ve savaş esnasında sol elini kaybetti. 1575’te Türk korsanların eline düşerek köle oldu ve ailesinin ödediği fidyeyle serbest bırakıldı.

Bu olaylar Cervantes’in edebiyata yönelmesine sebep oldu. Bir yandan ailesinin geçimini sağlamak için vergi memurluğu yaparken 1584 yılında La Galatea isimli romanını yayınladı. 1605 yılında ise kendisine dünya çapında şöhret getiren Don Kişot’u yazdı. Bundan sonraki yaşamını ünlü bir yazar olarak geçirdiyse de hayatının son yıllarına kadar ekonomik sıkıntılar yaşadı. Hayatının sonlarına doğru, ünlü bir kont Cervantes’e daha çok yazması için maddi destek sağladı. Cervantes bu süreçte Parnassus’a Yolculuk eserini kaleme aldı.

Cervantes’in Ölümsüz Eseri Don Kişot

Tarihteki En Ünlü Yazarlar
Miguel de Cervantes
  • Stendhal (Fransız 1783-1842)

19. Yüzyıl Avrupa edebiyatının ve gerçekçilik akımının en önemli temsilcilerinden biri olan Stendhal, lise yıllarında okuduğu Condillac ve Shakespare eserleri sayesinde edebiyata yöneldi. Her ne kadar 1799 yılında Ecole Polytech-nique isimli teknik enstitüye girmek için Paris’e gittiyse de bir tiyatro yazarı olma isteğinden vazgeçmemişti.

Mezun olunca Savaş Bakanlığı’nda çalışmaya başlayan Stendhal, Milano’ya yaptığı seyahatten sonra 1802 yılında Paris’e döndü ve tiyatrocu gruplarla birlikte vakit geçirmeye başladı. Hayranı olduğu Shakespeare’i çevirmek için İngilizce öğreniyordu.

Stendhal’ın 1814’te İtalya’dayken İtalyanca olarak kaleme aldığı “İtalya’da Resmin Tarihi” kitabı ilk yapıtı olarak bilinir. İlk edebi yapıtı ise İtalyanca bir kitabı taslak olarak alıp yazdığı “Seçkin Besteci Haydn Üzerine Viyana’dan Mektuplar” eseridir. Stendhal adını ise ilk kez 1817 yılında yayınladığı “Roma, Napoli ve Floransa” isimli gezi yazısında kullanmıştır.

Tarihteki En Önemli Yazarlar

blank
Stendhal
  • Charles Dickens (İngiliz 1812-1870)

Charles Dickens, 19. Yüzyıl ile neredeyse özdeşleşen bir isimdir. Dickens’ın romanları Victoria dönemini bütün çıplaklığıyla anlatır. Öyle ki, Karl Marks’ın Das Kapital’i kaleme alırken Charles Dickens’ın romanlarından, işçi mahallelerini ve işçilerin yaşamlarını konu alan tasvirlerinden etkilendiği söylenir.

Dickens, İngiltere’nin Portsmouth şehrinde doğmuştur. Babasının borçları yüzünden hapse girdiği ve sonrasında fabrikada çalışmak zorunda olduğu için düzgün bir eğitim alamamış ancak edebiyata olan ilgisi zamanla tanınmasını sağlamıştır.

Yaşamına 15 roman, 5 uzun öykü ve yüzlerce kısa öykü sığdıran Dickens, aktivist kimliğiyle de bilinmektedir. Sanayi Devrimi’nde sıklıkla görülen çocuk işçi uygulaması başta olmak üzere birçok toplumsal konuda mücadele vermiştir.

“İki Şehrin Hikayesi” Tiyatro Sahnesinde

Tarihteki en önemli yazarların kitapları
Charles Dickens
  • Victor Hugo (Fransız 1802-1885)

Napolyon’un generallerinden biri olan Joseph-Leopold Sigisbert Hugo’nun oğlu Victor Hugo, sorunlu bir çocukluk geçirse de yaşamının erken yıllarında edebiyatla ilgilenmeye başladı. 1816 yılında 14 yaşındayken “Conservateur Litteraire” isimli bir dergi çıkardı. Annesini kaybettikten bir yıl sonra ilk şiir kitabı olan Odlar ve Çeviriler’i yayınladı. İlk romanı İzlanda Hanı ise 1822’de çıktı. İzlanda Hanı, Victor Hugo’ya edebiyat çevrelerinde tanınırlık kazandırdı.

Liberal bir çizgide olan Victor Hugo, Marion de Lorme oyunuyla büyük bir tartışmaya sebep oldu. Beş perdelik bir oyun olan Marion de Lorme, kral X. Charles‘a göndermeler yapıldığı şüphesiyle yasaklandı. Sonrasında ise Notre Dame’ın Kamburu romanını yayınladı ve bu romanla 1841 yılında Fransız Akademisi’ne kabul edildi.

1851’de gerçekleşen darbeden sonra ülkeden kaçmak zorunda kaldı. Brüksel’e üzerinden İngiltere’ye geçip meşhur Sefiller romanını yazdı. Bu roman Hugo’nun Avrupa çapında ünlü olmasını sağladı.

Cumhuriyetin tekrar kurulmasıyla Paris’e döndü. Romantizmin en güçlü beyni olarak nitelendirilen Hugo, döneminde Fransız edebiyatının en çok eser veren yazarı olarak kabul ediliyordu. 83 yaşında hayatını kaybettiğinde ardında birçok eser bırakmıştı.

Sefiller Oyunu Tiyatro Sahnesinde

blank
Victor Hugo
  • Lev Tolstoy (Rus 1828-1910)

Rus edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Tolstoy, Kont Tolstoy ile Prenses Maria’nın dördüncü çocuğu olarak Moskova’nın güneyindeki bir kasabada dünyaya geldi. Çocukluğunun erken döneminden beri edebiyata karşı ilgiliydi. Eğitimine başladığı yıllarda Dickens, Platon, Pascal gibi yazar ve filozofların yapıtlarından etkilendi. Ancak çoğu eleştirmen Tolstoy’u başarılı bir yazar olmasını ordudaki görevine bağlar.

1851 yılında Rus ordusuna yazılan Tolstoy, astsubay olarak görev yaptığı Kırım Savaşı’nda sağlığını kaybetti. Bu süreçten sonra hikayeler ve romanlar yazmaya başladı. İlk öyküsü Çocukluk Çağı yayınlandığında epey ilgi gördü ve olumlu eleştiriler aldı.

Kırım Savaşı’nın devam ettiği yıllarda Sivastopol’da topçu asteğmeni olarak görev yapmaya başladı. Bu yıllarda kiliseye sırt çevirerek kimilerinin Hristiyan Anarşizmi olarak tanımladığı İlkel Hristiyanlığa yöneldi. Tolstoy’un inancı, merkezine maddi dünyayı alıyordu. 1861’de köleliğin kaldırılmasıyla, eski kölelerle toprak sahipleri arasındaki çatışmaları çözmek için yargıç olarak görevlendirildi.

Savaş ve Barış romanı Tolstoy’un Avrupa’da ünlenmesini sağladı. Anna Karenina’yı ise yayınevlerinin önerisiyle yazdı. 1877’den beri inzivaya çekilmeye ba%Clayan Tolstoy, bu yıllarda İtiraflar‘ı yazdı. İtiraflar, Tolstoy’un dini görüşlerinin ilk manifestosu olarak kabul edilir. Tolstoy, 1910 yılında hayatını kaybedene kadar birçok hikaye ve roman yazdı. 20 Kasım 1910’da zatürre sebebiyle yaşamını kaybetti.

Tarihteki En Önemli Yazarlar ve Kitapları

blank
Lev Tolstoy
  • Franz Kafka (Alman 1883-1824)

Çekoslavakya doğumlu bir yazar olan Franz Kafka, 20.yüzyıl edebiyatının önemli figürlerindendir. Aynı zamanda, varoluşçuluk temasını eserlerinde işleyen bir yazardır. Dönüşüm, Şato, Dava gibi eserleriyle bilinen Kafka, eserlerinde genellikle gerçeküstü durumlarla veya anlaşılması imkânsız bürokratik, sosyal engellerle karşılaşan kahramanların hikâyelerini anlatır. Öyle ki edebiyat literatüründe bu durumu tanımlamak için Kafkaesk tabiri kullanılmaktadır. Franz Kafka tarihteki en ünlü yazarlar arasına adını silinmez harflerle kazımış bir edebiyatçıdır.

Kafka’nın Anısına Dikilen Heykel

Tarihteki En Büyük Yazarlar
Franz Kafka
  • Mark Twain (Amerikalı 1835-1910)

Amerikan edebiyatının öncülerinden biri olarak kabul edilen Mark Twain; Tom Sawyer, Mississippi’de Yaşam, Huckleberry Finn’in Maceraları gibi isimleriyle tanınmaktadır. Roman dışında gezi yazısı, mizah, öykü gibi türlerde de eserler vermiştir.

Asıl adı Samuel Langhorne Clemens olan Mark Twain, eserlerinde genellikle esaretin kötülüğüne yer verir. Mark Twain, iki kulaç derinlik anlamına gelen bir denizcilik terimidir. Samuel Clemens, bu imza ile 30 kitap yayınlamıştır.

Mark Twain’in edebiyat merakı, matbaada çalıştığı ilk gençlik yıllarında başladı. İlk romanı olan Tom Sawyer’ı 1875 yılında yayınladı. Tom Sawyer, yayınlandığı yıl Amerika’da en çok satılan kitaplardan biri oldu.

1881 yılında Prens ve Dilenci adlı bir roman yayınlayarak bu romanı kızları Susy ve Clara’ya ithaf etti. İşlettiği yayınevi başarısız olsa da, yazdığı kitaplar hem Amerika’da hem de Avrupa’da oldukça beğenildi. 1910 yılında Connecticut’ta hayatını kaybetti.

Mark Twain’in Meşhur Romanı Tom Sawyer

blank
Mark Twain
  • Fyodor Dostoyevski (Rus 1821-1881)

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, yalnızca Rus edebiyatının değil, dünya edebiyat tarihinin en büyük yazarlarından biri olarak kabul edilir. Eserlerinde yaşadığı zorlu hayatın izleri bulunmaktadır. Alkolik bir babayla hor görülen bir annenin oğlu olan Dostoyevski, on beş yaşında annesini yitirdikten sonra St. Petersburg Askeri Mühendislik Okulu’na kaydoldu. Ancak burada okuduğu yıllarda edebiyata büyük bir ilgi duymaya başladı. Özellikle polisiye romanlar, şiddet ve cinayet konulu melodramlar ilgisini çekiyordu. Bu süreçte kısa öyküler yazdı ve 1844 yılında yalnızca edebiyatla uğraşabilmek için askerlikten ayrıldı.

İlk romanı İnsancıklar’ı 1846 yılında tamamladıktan sonra ünlenmeye başladı. Zira bu roman, kahramanın gizli dünyasını başarıyla yansıtıyordu ve yayınlandığı zamanlarda Rus edebiyatına bir benzeri yoktu. Öteki romanı İnsancıklar kadar ilgi görmedi. Zira İnsancıklar romanında destek olan edebiyat eleştirmeni Belinski, bu romandaki bölücü kişiliği sıkıcı bulmuş ve onu desteklemeyi bırakmıştı.

Netoçka Nezvanova romanını yazınca devleti yıkmaya çalışmakla suçlandı ve Çar I. Nikolay tarafından Sibirya’ya sürgün edildi. Sibirya sürgünü, Dostoyevski için bir dönüm noktası oldu. En çok beğenilen romanlarını bu sürgünde edindiği bireysel ve toplumsal deneyimlerle yazdı. 1866 yılında yayınladığı Suç ve Ceza kısa sürede ünlendi.

Dostoyevski, hayatı boyunca Budala, Kumarbaz, Karamazov Kardeşler, Delikanlı gibi birçok roman yazdı. Eserlerinde dönemin toplumsal bunalımını ve bireyin karanlık yönlerini başarılı bir biçimde işledi. Bu eserler Friedrich Nietzsche, Jean-Paul Sartre gibi filozofları ve hatta Sigmund Freud gibi bilim insanlarını etkiledi.

Dostoyevski’nin En Ünlü Romanı Suç ve Ceza

Tarihteki En Önemli Yazarlar
Fyodor Dostoyevski
  • Ernest Hemingway (Amerikalı 1899-1961)

Eserleriyle Nobel ve Pulitzer ödüllerinde sahip olan Ernest Hemingway, Amerikan edebiyatının en büyük isimlerinden biridir. Aynı zamanda 20. Yüzyıl romancılığını etkileyen yazarlar arasındadır. Sade üslubu ve tekniğiyle 20. Yüzyıl’ın roman üslubunu etkilemiştir. Çanlar Kimin İçin Çalıyor, Yaşlı Adam ve Deniz gibi eserleriyle iblinir.

Hemingway, I. Dünya Savaşı’nda Kızılhaç bünyesinde bir ambulans şoförü olarak çalışıyordu. Savaşta şahit olduğu ve deneyimlediği olaylar Hemingway’in edebi üslubunu derinden etkiledi. ABD’ye döndüğünde ise gazeteciliğe başladı ve Daily Star gazetesinin muhabiri olarak Paris’e taşındı.

Bu yıllarda Scott Fitzgerald, Ezra Pound, James Joyce, Gertrude Stein gibi yazarlarla tanıştı ve bu sayede edebiyata yöneldi. Savaş muhabiri olarak İstanbul’da görevlendirildiği yıllarda İzmir Yangını, Mudanya Barış Görüşmeleri, Lozan anlaşması gibi konularda haberler yaptı.

Eşinin hamileliği sebebiyle ABD’ye döndükten bir yıl sonra tekrar Paris’e gitti ve ilk ciddi eserlerini burada yazdı. İlk romanı Güneş de Doğar 1926 yılında yayınlandı. 1933 yılında çıktığı safari Turunda Kilimanjaro’nun Karları romanını yayınladı.

İspanya İç Savaşı’nı bir belgesel kalitesinde anlatan Çanlar Kimin İçin Çalıyor, Hemingway’in en çok bilinen eseridir. Kralcılar ile Cumhuriyetçiler arasındaki savaşı anlatan roman, 1941 yılında Pulitzer’e aday gösterildi. 1945’te Küba’ya gitti ve hayatının geri kalanını burada sürdürdü.

Yaşlı Adam ve Deniz eseri 1954 yılında Pulitzer, 1954 yılında ise Nobel ödülünü aldı. Küba Devrimi’nden sonra Fidel Castro tarafından başkanlık konutuna davet edilip saygı görse de, buradaki mülkleri kamulaştırılınca ABD’ye geri döndü. Bu süreçte fiziksel ve ruhsal sağlığı ciddi zarar görmüştü. 1961 yılında kendini evindeki av tüfeğiyle vurarak hayatına son verdi.

Tarihteki En Önemli Yazarlar

blank
Ernest Hemingway

Tarihteki En Önemli Yazarlar by Serhat Engul

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *