Tayland’da Yaşam Şartları

Tayland’da Yaşayan Türkler ve Yaşam Şartları Hakkında Bilgi

Yurt dışında yaşam konulu yazılarımıza Kanada’da Yaşam isimli yazı ile başlamıştık ve Avustralya’da Yaşam yazısı ile devam etmiştik. Sonra arkadan İsveç ve Norveç gibi İskandinav Ülkeleri geldi. Yeni Zelanda ve İngiltere‘den bahsettikten sonra, Arjantin‘e bile el attık. Bu yazılarla ilgili linkleri yurt dışında yaşam başlığı altında bulabilirsiniz. Şimdi ise Güneydoğu Asya ülkelerinden bahsetmeye çalışacağız.

Tayland’da Yaşayan Bir Türk’ün Gözünden Tayland’la İlgili Her Şey

Konu yurt dışında yaşamak olunca, hakkında araştırma yapılan ülke hangisi olursa olsun, sorular birbirine benziyor. Bu yüzden diğer göçmenlik yazılarında kullandığım soru başlıklarını Tayland‘da yaşayan arkadaşım Ufuk Döngel‘e de yönelttim. Ortaya Tayland’da yaşam şartlarını ve kültürel özellikleri merak eden okurlar için bilgilendirici bir yazı çıktı. Faydalı olması dileğiyle başlayalım.

Tayland Popüler Bir Turizm Ülkesi

Taylandda yaşam ve göçmenlik
Tayland’ın Doğal Güzellikleri

Tayland’da Yaşam, Göçmenlik ve Hayat Şartları

Taylandlılar Genel Olarak Nasıl İnsanlardır?

Tayland halkı, gözlemlediğim kadarıyla inançlarının da etkisiyle genelde sakin ve barışçıl insanlar. Bangkok, Phuket gibi büyük şehirlerde yerel halkın profili diğer şehirlere göre farklı olabilse de Tayland halkı genel olarak huzurlu, barışçıl ve neşeli insanlar diyebilirim.

Tayland’da Sosyal Hayat Nasıldır? İyi Vakit Geçirmek İçin Neler Yapılır?

Tayland’da herkese göre bir şeyler muhakkak var. Burada Bangkok, Phuket, Chiang Mai gibi büyük şehirler ile ülkenin geri kalanı arasında gelişmişlik ve sosyal hayat bakımından büyük farklılıklar olduğunu belirtmekte fayda var. Birkaç büyük şehirde sosyal hayat gerçekten capcanlı. Özellikle gece hayatı burada ön planda geliyor

Ayrıca sokak yemeklerinin çeşitliliği açısından dünyanın sayılı yerlerinden birisi diyebilirim. Özellikle Bangkok‘ta sanat ve kültür faaliyetleri de son derece yaygın. Sıklıkla konserler ve sanat aktivitelerine gidebilmek mümkün. Ülkenin turist çeken pek çok plajı, doğası ve birbirinden güzel tapınakları da listeye eklenecek şeylerden bazıları.

Tayland Budist Kültürüne Sahip Renkli Bir Ülke

tayland sosyal ve kültürel hayat
Tayland Budist Kültürüne Sahip Renkli Bir Ülke

Tayland’da Ekonomik Şartlar İyi Mi? Tayland’da Yaşamak Pahalı Mı?

Tayland’ın bir üçüncü dünya ülkesi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak Tayland, bölgedeki komşu ülkelerin çoğundan (Laos, Myanmar, Kamboçya v.b.) ekonomi ve refah seviyesi olarak ileride. Ülkenin fakir olduğunu belirtmekle beraber alım gücünün kötü olduğunu söyleyemeyiz.

Bangkok’ta Yaşam Görece Olarak Daha Pahalı!

Tayland’da yaşam Bangkok ve Phuket şehirlerinde pahalı ama diğer kentler görece makul denilebilir. Bangkok‘ta özellikle kiralar yüksek ve yeme-içme, ulaşım gibi harcamalar sürekli yükseliyor.

Örnek vermek gerekirse, Bangkok‘ta temel ihtiyaçlarınızı giderip, ortalama bir sosyal hayat sürerseniz, Türk parasıyla ayda 3000-3500 lira harcamanız gerek. Bu miktar elbette asgari rakam. Bol gezip, eğleneyim derseniz; rakam çok daha yukarılara çıkacaktır.

Tayland’da Göçmenlere Yaklaşım Nasıl? Genel Anlamda Olumlu Mu?

Bu soruya biraz uzun cevap vermek istiyorum çünkü kalıcı yerleşimci için deneyimler, Tayland‘a turist olarak gelen kişilerin gördüğünden çok farklı olabiliyor. Açıkçası Tayland halkının göçmenlere karşı tutarlı bir genel yaklaşımı olduğunu söylemek gerçekten zor.

Öncelikle, Tayland‘da yaşayan veya burada turist olarak bulunan batılı, beyaz tenli yabancılara Farang diye hitap edilir ve toplum içinde en çok saygıyı ve hoşgörüyü bu grup görür. Bunun başlıca sebebi ten renklerinin beyaz olması. Beyaz tenli yabancıların maddi imkanlarının yerel halka göre çok daha iyi olduğunu düşünülür ve onlara üst sınıf insan gibi bakılır.

Ancak, aynı zamanda, batılılara karşı hayranlıkla karışık, onları aptal olarak görme veya nefret hissi gibi duygular da yok değil. Bunu daha önce hem uluslararası şirketler hem de Tayland‘ın yerel şirketlerindeki gözlemlerime göre söylüyorum.

Bu durumun da bence iki sebebi var: Birincisi burada yaşayan yabancıların ortalama bir Tayland vatandaşından çok daha iyi maaş ve yaşam koşullarına sahip olması. İkincisi ise Taylandlıların son derece milliyetçi ve gururlu olmaları.

Tayland’da Yaşayan Türkler

Taylandda yaşam şartları
Tayland’ın Muhteşem Tapınakları

Tayland’ın Tarihsel Özellikleri Ve Komşularıyla İlişkisi

Tayland‘ın komşu ülkelerden farklı olarak daha önce hiç işgal edilmediğini de belirteyim. Aslında bir yandan kalifiye yabancılara ihtiyaçları olduğunu düşünürlerken, diğer taraftan da milliyetçi duygular ve yukarıda bahsettiğim diğer sebep sebebiyle olumsuz bir yaklaşımları da var.

Ayrıca, özellikle Batılı turistlerin (Farang) bir bölümünün; kültür, gelenek ve yaşam şekline uymayan tavır ve davranışlarının da bu gruba karşı olan önyargıyı körüklediğini de eklemeliyim.

Yukarıda belirttiğim Farang tanımının dışındaki yabancılara gelince; zenciler Tayland toplumunda sevilmez ve istenilmez. Ayrıca Hindistan, Pakistan, Kamboçya, Laos, Myanmar gibi ülkelerden gelenlere de çok hoş bakılmaz. Taylandlıların kendilerini bu milletlerden üstün gördüğü için bu eğilimde olduklarını düşünüyorum. Zencilere karşı olumsuz tutum ise çoğunlukla siyah tene karşı olan önyargıdan kaynaklanıyor.

Yine de her şeye rağmen burada yabancı olmak günlük hayatta size zorluk çıkarmayacaktır. Hatta yabancı olmanızın bazı konularda avantajı bile olabilir. Özellikle Tayca konuşmak yerel halkın gözünde sizi iyi bir konuma getirebilir ve bu da size buradaki yaşamınızda avantajlar sağlayabilir.

Tayland’da İklimin İnsanlar Ve Sosyal Hayat Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Var?

Tayland tropikal iklime sahip bir ülke ve her daim sıcak. O yüzden insanların boş vakitlerinin çoğunu alışveriş merkezleri ve diğer kapalı mekanlarda geçirmesini buna bağlayabiliriz. Ayrıca meşhur Tayland Yeni Yıl Festivali olan Songkran Festivali sırasında insanlar üç gün süren su savaşları yaparak hem yeni yılı karşılar hem de sıcak havadan bir nebze de olsa kaçarlar.

Tayland’da Yaşam Şartları 2020

Taylandda yaşayan türkler
Tayland Festivalleri

Tayland’a Yerleşmek Ve Yerel Kültüre Uyum Sağlamak Zor Mu?

Açıkçası ben alışmakta hiç zorlanmadım. Sebebi ise Asya kültürüne önceden meraklı olmam ve ne bulacağımı bilerek Tayland‘a gelmem oldu. Yine de Tayland kültürünün Türk kültüründen çok farklı olduğunu belirtmek gerek. Örneğin, burada tanıştığım diğer Türklerin büyük kısmı buradaki yemekleri sevmiyor.

Tayland Mutfağı

Tayland Mutfağı‘nın çok zengin ayrıca bizim yemeklerimizden çok farklı olması bunun başlıca sebebi diyebiliriz. Fakat yemek konusunda yeni şeyler denemeyi seviyorsanız, baharatlı yemekleri seviyorsanız, burası sizin için cennete dönüşebilir.

LGBT Hakları

Açıkça söylemek gerekirse açık fikirli değilseniz, özellikle cinsel konularda muhafazakarsanız, burada büyük bir şok yaşamanız çok olası. Tayland dünyanın eşcinsel başkenti olarak kabul edilir. Bunun da başlıca sebebi Tayland‘da cinsiyet değiştirme operasyonları hem çok yaygın hem de kalitelidir.

Yanlış bilmiyorsam Tayland‘da 18 adet cinsel eğilim var ve cinsel yaşam burada gerçekten çok çeşitli. Burada el ele tutuşan gay ve lezbiyen çiftleri görmek çok ama çok yaygın ve normal. Tayland kültüründe çok doğal karşılanan bir durum bu.

Ayrıca, Türkiye‘den farklı olarak, burada transseksüeller toplumun doğal parçası olarak kabul görürler ve transseksüelleri iş hayatının her sektöründe görebilirsiniz. Müdür seviyesinde, garsonluk yapan, kendi işinin sahibi olan, devlet memuru veya özel sektörde ofiste çalışan pek çok trans vatandaş var. Bu sebepler yüzünden, bu konularda muhafazakar birinin Tayland‘da yaşaması gerçekten problemli olabilir.

Tropikal İklim Etkisi

Ayrıca, ülke iklimi de, eğer sıcak havaların insanı değilseniz, canınızı sıkabilir. Burada kış diye bir şeyden söz etmek zor. O yüzden benim gibi yılın her günü sıcak havayı sevmiyorsanız, başınız ağırabilir bu konuda…

Bu başlıklar dışında, yerel halk genel olarak yardımsever ve hoşgörülüdür. Ülkeye uyum sürecinizin kısa olmasında bu konu önemli bir yere sahip kanımca.

Tayland Muhteşem Sahilleri İle Bir Tatil Cenneti

Tayland hakkında bilgi
Tayland Sahilleri

Tayland’da İnsanlarla Yakınlık Kurmak, Arkadaş Olmak Kolay Mı?

Tayland‘da arkadaşlık kurmak çok kolay. Doğaları gereği buranın insanı zaten sıcak kanlı ve eğlenmeyi, sohbet etmeyi seviyor. O yüzden burada arkadaş edinmek konusunda kimsenin problem yaşayacağını düşünmüyorum.

Tayland’da Nereden Alışveriş Yapılır, Standart Gündelik Yaşam Nasıldır?

Ben genel olarak alışverişe çok meraklı bir insan olmadığım için bu soruya çok ayrıntılı cevap veremeyeceğim, fakat burada akşamları kurulan pazarlar çok popüler.

Tayland’ın hemen her şehrinde kıyafet, hediyelik eşya, antika gibi şeyleri bulabileceğiniz açık hava pazarları mevcut. Alışveriş severlerin buraya geldiklerinde gitmelerini tavsiye edebileceğim yerler yerel pazarlardır.

Bangkok’da Yaşam Tarzı Hızlı Ve Bol Gürültülü!

Bangkok özelinde konuşmak gerekirse burada günlük yaşam hızlı ve gürültülü diyebilirim. Bangkok kalabalık ve canlı bir şehir. Ayrıca burada hem turist hem çalışan yabancı sayısı çok fazla olduğu için çok kültürlü bir yaşam var burada.

Tayland’da Yeni Bir Hayat Kurmak Senin İçin Nasıl Bir Deneyimdi?

Benim için Tayland‘a taşınmak hayatımın dönüm noktalarından birisiydi. Verdiğim karardan bir gün bile pişman olmadım. Ben buraya yalnız başıma ve kimseyi tanımadan geldim. Çok zorluk yaşadığım zamanlar da oldu ama burada yaşamak bana pek çok şey öğretti.

Buradan da birkaç ay sonra Çin‘e taşınacağım ve yine aynı heyecanı hissediyorum. Türkiye‘de yaşayıp yurt dışına çıkmayı düşünenlere de aynı şeyi tavsiye ederim.

Kesinlikle bir sene bile olsa yurtdışında yaşamayı deneyimlemeli insanlar. Size kattığı şeyleri görünce, neden böyle söylediğimi anlayacaksınız. Hem kendimizi daha iyi anlamak ve geliştirmek, hem de dışarıdaki dünyayı görüp anlamak için en güzel yol bu.

Tayland’da Maddi Durumu İyi Olanlar Üst Düzey Yaşıyor

Taylandda yaşam şartları
Tayland Gezilecek Yerler

Tayland’da Üniversite Eğitimi Almanın Şartları Nelerdir?

Tayland’da yüksek lisans eğitimi için bildiğim kadarıyla denklik aranıyor. MBA ve yüksek lisans yapmak için de en büyük şart para diyebilirim.

Burada genel olarak eğitim çok pahalı ve kalite olarak da yaptığınız yatırımın karşılığını alabilmeniz gerçekten zor. Yurt dışında eğitim için yer bakanlara, Tayland’ı tavsiye etmem.

Tayland’da Yaşanılacak En İyi Şehir Neresidir?

Yaşanacak En Güzel Şehir: Chiang Mai

Benim için Chiang Mai birinci sırada. Hem doğası ve sakinliği, hem de aradığınız her şeyi bulabilmenize olanak sağlamasıyla Chiang Mai’de kalıcı olarak yaşamayı düşünebilirdim.

Chiang Mai ne Bangkok kadar sıcak, ne de kalabalık. Küçük olmasına rağmen, Bangkok‘un size sunduğu şeyleri de sunabilecek kapasitede bir şehir. Ayrıca Chiang Mai’de hayat pahalılığı Bangkok’un kesinlikle altında.

Kendi Halinde Sakin Bir Hayat İçin: Hua Hin

Hua Hin şehri de sevdiğim şehirlerden bir tanesi. Bangkok‘a sadece 2 saat mesafede ve küçük bir şehir. Denizi, kumsalı çok güzel, sakin ve turistik şehir. Burada yaşamayı da isterdim diyebilirim.

İtici ve Sevimsiz Bir Şehir: Pattaya!

Onun dışında kesinlikle yaşamak istemeyeceğim yer olarak da Pattaya‘yı listenin başına koyardım. Hayatımda gördüğüm en itici ve sevimsiz şehirlerden birisi diyebilirim. Çöplüğe dönmüş plajları, dağınık sokakları ve pek çok turistin seks turizmi ve gece hayatı için geldiği bir yer.

Tayland’da Yaşam Şartları Blog by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *