Tekfur Sarayı Çini Müzesi

Tekfur Sarayı Çini Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

İmparator Konstantin, Roma İmparatorluğu‘nun başkentini Roma’dan, Konstantinopolis’e (İstanbul) taşıdığında; günümüzün Sultanahmet semtine dev bir saray yaptırmıştı. Büyük Saray olarak anılan bu yapı, İmparator Justinianus döneminde yapılan eklemeler ile dillere destan bir güzelliğe kavuştu.

İçinde at yarışlarının yapıldığı küçük bir hipodrom, bir polo sahası, kiliseler, köşkler ve bahçeler vardı. Saraydan günümüze kalan tek şey, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’nde sergilenen taban süslemeleridir.

Büyük Saray’dan, Blakhernai Sarayı’na

Dünyaya nam salacak kadar güzel olan Büyük Saray, eskidiği için 11. Yüzyıl‘dan itibaren gözden düştü. Günümüzün Ayvansaray semtine önceleri birkaç köşkten oluşan ve zamanla büyüyen Blakhernai Sarayı inşa edilmişti.

Büyük Saray halen ayakta iken bile, bazı imparatorlar (Örneğin: II. Justinianus veya Manuel Komnenos) burada yaşamayı tercih ettiler. Duvarları kabartmalarla, sütunları ise altın ve gümüşle bezeli olan bu yeni saray, Bizans döneminin tarih yazıcıları tarafından göklere çıkarılmıştır.

Orta Çağ‘ın en kalabalık ve medeni kenti olan Konstantinopolis, 1204 ile 1261 yılları arasında Latin İstilası’na maruz kalınca, Büyük Saray tamamen harabe haline geldi. Günümüzde Tekfur Sarayı olarak bilinen Blakhernai (Vlaherna) Sarayı, Büyük Saray’ın çöküşünden sonra imparatorların devamlı kullandığı saray oldu.

Ne var ki, bu dillere destan saray da Latin İstilası sırasındaki yağmadan nasibini almıştı. Sarayın içindeki altın ve kıymetli taşlarla süslü muhteşem taht yok olmuştu.

1204 ile 1261 arasında süren işgalden sonra, Bizans İmparatorluğu kendi geçmişinin ancak bir gölgesi olabildi. Sarayda şölenler sırasında bile toprak kaplar kullanılıyor ve geçmişin ihtişamının yerinde yeller esiyordu. Osmanlılar, 1453 yılında şehri aldıklarında; 200 yıl önceki tahribatın izlerini saramamış bir şehir buldular. Fatih Sultan Mehmet’in Bizans saraylarını görünce yaşadığı hayal kırıklığı sebebiyle, şu hüzünlü şiiri mırıldandığı rivayet edilir:

“Bum nevbet mizened der tarem-i Afrasyâb

Perdedar-i mikoned der kasr-ı kayser ankebud”

“Afrasyâb’ın balkonunda baykuş nevbet (bando) çalıyor,

Kayserin (imparatorun) kasrında örümcek perdedarlık (protokol şefliği) yapıyor.”

Osmanlı Döneminde Tekfur Sarayı

Osmanlı İstanbulu‘nun erken dönemlerinde şehri ziyaret etmiş bir Bizans tarihçisi olan Petrus Gyllius, sarayın halen ayakta olduğunu rapor eder. Hatta Piri Reis de haritasında sarayı tasvir etmiştir. Bazı tarihçilere göre İstanbul’daki şenliklerde kullanılan fil ve zürafa gibi egzotik hayvanlar sarayın bahçelerinde beslenmiştir.

Bakımsız kalan saraydan günümüze “Tekfur Sarayı” olarak bildiğimiz tek bir yapı kalmıştır. Geçmişte tarif edilen saray ise çok daha büyüktür. Tekfur Sarayı’nın çeşitli kaynaklarda farklı isimlerle anıldığını görürüz. Sarayın Blakhernai Sarayı, Vlaherna Sarayı veya Porphyrogenitus Sarayı olarak anıldığını görebilirsiniz.

Vlaherna Sarayı’ndan Günümüze Kalan Tek Yapı

Tekfur Sarayı Çini Müzesi Giriş Ücreti 2019-2020-2021
Tekfur Sarayı Müzesi

Sarayın adı Wikipedia’a “Palace of the Porphyrogenitus” olarak geçiyor.

Tekfur Sarayı Restorasyonu Hakkında Bilgi

Tekfur Sarayı, uzun yıllardır harabe halindeydi ve ziyarete kapalıydı. 2018 yılı itibarıyla restorasyon tamamlandı, ancak sarayın akibeti halen belirsizdi. 2019’da saray “Çini Müzesi” olarak tekrar halkın ziyaretine açıldı.

Osmanlılar, yükseliş döneminde zirvesini yaşayan, ancak sonradan kaybolmaya yüz tutan çini sanatını canlandırmak için, bir dönem (18. Yüzyıl) sarayda bir çini atölyesi kurmuşlardı. Hatta Balat‘ta bulunan Ferruh Kethüda Camii‘nin duvarları da burada üretilen çiniler ile süslenmiş.

Tekfur Sarayı Çini Müzesi, Osmanlı’nın bu döneminde atıfta bulunarak; Türk seramik ve cam sanatının örneklerini sergiliyor.

Kaynakça: Sarayın tarihiyle ilgili, değerli meslektaşım Ahmet Faik Özbilge‘nin Fener Balat Ayvansaray isimli kitabından faydalandım. Bu bölge ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenlere, üstadın kitabını öneririm.

Tekfur Sarayı Çini Müzesi Giriş Ücreti 2021

Tekfur Sarayı Müzesi giriş ücreti 10 Türk Lirası idi. Ancak yakın zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı kararla ücretsiz oldu. Edirnekapı’daki Tekfur Sarayı bünyesindeki Çini Müzesi’ne ücret ödemeden girebilirsiniz.

Tekfur Sarayı Ziyaret Saatleri

Tekfur Sarayı bünyesindeki Çini Müzesi sabah 09:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müzenin kapalı olduğu bir gün yoktur. Hafta içi veya hafta sonu aynı saatler içinde ziyaret edilebilir.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Müzeye gitmeden önce Tekfur Sarayı’nın resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Tekfur Sarayı Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Tekfur Sarayı, İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Ayvansaray semtinde konumlanıyor. Otobüs ile gitmek isterseniz, Balat Hastanesi Otobüs Durağı’nda inerek müzeye yürüyebilirsiniz. Metrobüs ile gitmek isterseniz, Ayvansaray Metrobüs Durağı’nda inerek, yine kısa bir yürüyüşle müzeye ulaşabilirsiniz.

Bu yazıdan sonra İstanbul’da Bizans döneminden kalan diğer yapıları tanıtan İstanbul’daki Bizans Eserleri isimli blog yazısını da gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Tekfur Sarayı Çini Müzesi Giriş Ücreti by Serhat Engül

2 thoughts on “Tekfur Sarayı Çini Müzesi Giriş Ücreti 2021”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *