Topkapı Sarayı Müzesi

Topkapı Sarayı Müzesi Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri Hakkında Bilgi

Topkapı Sarayı, öncelikle inşa edildiği yer bakımından önem arz eder. Zira saray, İstanbul’un M.Ö. 638 yılına kadar giden mazisindeki ilk yerleşim yerinin üzerine kurulmuştur. İstanbul’un tarihte üç ismi oldu: Byzantion, Konstantinopolis ve İstanbul. Topkapı Sarayı, İstanbul’un ilk yerleşim alanı olan, Sarayburnu tepesindeki Byzantion‘un üzerine inşa edildi.

Bir Antik Yunan kenti olan Byzantion‘un sütunları ve kalıntıları daha önce Bizanslılar tarafından şehrin 2. evresinde (Konstantinopolis) de kullanılmıştı. Bizanslılar çeşitli kiliselerin yapımında ve özellikle Yerebatan Sarnıcı‘nda, Yunan sütunlarını geri dönüşüm misali başka yapılar için kullanmışlardır. Topkapı Sarayı’nda ise Osmanlılar çeşitli yapılarda yine bu tepedeki sütunları kullandı.

Topkapı Sarayı Ne Zaman ve Kim Tarafından Yaptırıldı?

Topkapı Sarayı, İstanbul’un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethini takiben 1461 yılında inşa edilmeye başlandı. 1478 yılına inşaatı tamamlanan sarayda 25 Osmanlı Padişahı ikamet etti.

1856 yılında, Osmanlı Padişahı; Dolmabahçe Sarayı‘na taşınmış ve son 6 Osmanlı Sultanı döneminde Dolmabahçe’deki yeni saray kullanılmıştır. Ancak Kutsal Emanetler ve Hazine gibi çok önemli eserler Topkapı Sarayı’nda muhafaza edildiği için, Padişahlar; tahta çıkma, dini bayramlar gibi özel zamanlarda yine Topkapı Sarayı‘na gelmiş ve atalarından gelen gelenekleri sürdürmüşlerdir.

Topkapı Sarayı’nın İnşa Edilme Sebebi Nedir?

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u 1453 yılında fethettiğinde, beklediği meşhur Konstantinopolis şehrini bulamamıştı. Latin İstilası gibi bir felaketle yüzleşmiş olan Konstantinopolis, geçmişte olduğu gibi dünyanın en kalabalık ve zengin kentlerinden değildi. Sultan Mehmed’in İstanbul’a girdikten sonra; Bizans Sarayı, Ayasofya gibi tarihi eserlerin köhne vaziyeti karşısında büyük bir hayal kırıklığına uğradığı rivayet edilir.

Fethi takiben, Ayasofya‘nın derhal onarılmasını ve cami olarak ibadete açılmasını emretti ve kendisine Beyazıt‘ta geçici bir saray inşa ettirdi. Padişah, orada yaşarken; Topkapı Sarayı‘nın inşası başladı ve 17 yıl içinde tamamlandı. Bugünkü Topkapı Sarayı, genel sınırları ile halen Fatih‘ten kalan saraydır. Ancak her bir padişahın yaptığı eklemeler ile süslenmiş olduğu gibi, daha karmaşık bir hal almıştır.

Sultan Mehmed, Topkapı Sarayı’nı bir kale-saray gibi inşa ettirmiş ve devlet işleri için kullanmıştır. Topkapı Sarayı bu dönemde bir ofis, talim alanı ve okul gibi kullanılmıştır. Zira Osmanlı İmparatorluğu‘nun en yüksek eğitim kurumu olan Enderun da, sarayın üçüncü bahçesinde bulunur. Dördüncü bahçe ise sonradan köşkler ve kasırlar ile süslenmiş olsa da, başlarda Enderun öğrencileri ve padişahın talim yaptıkları, atıcılık, at binme ve nişancılık için kullandıkları bir yerdi.

Osmanlı tarihinin en önemli padişahları bu sarayda yaşamıştır. Kanuni Sultan Süleyman dönemiden itibaren Harem Dairesi‘nin, Beyazıt’taki Eski Saray‘dan buraya taşınması ile sarayın yapısı ve işlevi de değişmeye başlamıştır.

Topkapı Sarayı Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

Topkapı Sarayı Müzesi Giriş Ücreti 2019-2020-2021
Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı ile ilgili Gezi Yazıları

Topkapı Sarayı’nı gezerken size adım adım rehberlik edecek bir gezi yazısı okumak isterseniz, Topkapı Sarayı Gezi Rehberi isimli yazıya göz atmanızı öneririm. Topkapı Sarayı’nın gizemli bir parçası olan Harem’i gezerken, Harem Dairesi Gezi Rehberi isimli yazıdan faydalanabilirsiniz.

Topkapı Sarayı Müzesi Giriş Ücreti 2020

Topkapı Sarayı giriş ücreti 72 Türk Lirası‘dır. 18 yaşın altındaki öğrenciler için giriş ücretsizdir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir müze olduğu için müzekart geçerlidir.

Topkapı Sarayı’na Kimler Ücretsiz Girebilir?

  • 18 yaş ve altındaki T.C. vatandaşı gençler ve çocuklar
  • 65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları
  • Gaziler ve refakatindeki anne, baba, eş ve çocukları
  • T.C. Vatandaşı engelliler ve eşliğinde bir refakatçi
  • Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevli Er ve erbaşlar
  • Kokartlı tur rehberleri ve seyahat acentesi sahipleri.

Not: Müze fiyatları Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 15 Temmuz 2019‘da güncellendi.

Topkapı Sarayı Harem Giriş Ücreti 2020

Topkapı Sarayı Harem giriş ücreti 42 Türk Lirası‘dır. Harem Dairesi’ne girişte müzekart geçerli değildir. Yerli ve yabancı turistler aynı ücreti ödeyerek girmek durumundadır. Harem Dairesi’nin bazı odaları restorasyon sebebi ile ziyarete kapalıdır.

Aya İrini Müzesi Giriş Ücreti

Aya İrini giriş ücreti 36 Türk Lirası‘dır. Aya İrini’de müze kart geçerli değildir.

Aya İrini, Ayasofya’nın kardeş yapısı gibidir. Elimizdeki kayıtlara göre Ayasofya ile Aya İrini ilk olarak İmparator Konstantin‘in, İstanbul’u Roma İmparatorluğu‘nun eş başkenti ilan etmesini takiben inşa edilmiştir. İkisi de Nika Ayaklanması‘nda yanıp kül olmuş ve yeniden yapılmıştır.

Lakin Ayasofya tarih boyunca depremlere göğüs gerip, bir kez kubbesinin çökmesi haricinde ayakta kalmayı başarırken; Aya İrini 9. Yüzyıl‘daki depremde tamamen yıkılmış ve yeniden yapılmıştır.

Eski bir kilise olan ve Osmanlı tarafından hiçbir zaman camiye çevrilmeyen Aya İrini, günümüzde zaman zaman klasik müzik konserleri ve çeşitli sanatsal aktiviteler için kullanılır.

Topkapı Sarayı Müze Ziyaret Saatleri 2020

Topkapı Sarayı Müzesi, yaz sezonu olan 1 Nisan ile 1 Ekim arasında sabah 09:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Kış sezonu olarak kabul edilen 1 Ekim ile 1 Nisan arasında ise 17:00’de kapanmaktadır. Müze, Salı günleri ziyarete kapalıdır.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Müzeye gitmeden önce Topkapı Sarayı Müzesi’nin resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *