serhateng(at)gmail.com
+90 532 256 93 12

Topkapı Sarayı Hakkında Kısa Bilgi

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti

Topkapı Sarayı, öncelikle inşa edildiği yer bakımından önem arz eder. Zira Topkapı Sarayı, İstanbul’un M.Ö. 638 yılına kadar giden mazisindeki ilk yerleşim yerinin üzerine kurulmuştur. İstanbul’un tarihte üç ismi oldu: Byzantion, Konstantinopolis ve İstanbul. Topkapı Sarayı, İstanbul’un ilk yerleşim alanı olan, Sarayburnu tepesindeki Byzantion‘un üzerine inşa edildi.

Bir Antik Yunan kenti olan Byzantion‘un sütunları ve kalıntıları daha önce Bizanslılar tarafından şehrin 2. evresinde (Konstantinopolis) de kullanılmıştı. Bizanslılar çeşitli kiliselerin yapımında ve özellikle Yerebatan Sarnıcı‘nda, Yunan sütunlarını geri dönüşüm misali başka yapılar için kullanmışlardır. Topkapı Sarayı’nda ise Osmanlılar çeşitli yapılarda yine bu tepedeki sütunları kullandı.

Topkapı Sarayı Ne Zaman Ve Kim Tarafından Yaptırıldı?

Topkapı Sarayı, İstanbul’un Fatih Sultan Mehmed tarafından fethini takiben 1461 yılında inşa edilmeye başlandı. 1478 yılına inşaatı tamamlanan sarayda 25 Osmanlı Padişahı ikamet etti.

1856 yılında, Osmanlı Padişahı; Dolmabahçe Sarayı’na taşınmış ve son 6 Osmanlı Sultanı döneminde Dolmabahçe’deki yeni saray kullanılmıştır. Ancak Kutsal Emanetler ve Hazine gibi çok önemli eserler Topkapı Sarayı’nda muhafaza edildiği için, Padişahlar; tahta çıkma, dini bayramlar gibi özel zamanlarda yine Topkapı Sarayı‘na gelmiş ve atalarından gelen gelenekleri sürdürmüşlerdir.

Topkapı Sarayı İkinci Avlu

Topkapı Sarayı’nın İnşa Edilme Sebebi Nedir?

Fatih Sultan Mehmed, İstanbul’u 1453 yılında fethettiğinde, beklediği meşhur Konstantinopolis şehrini bulamamıştı. 1204 Latin İstilası gibi bir felaketle yüzleşmiş olan Konstantinopolis, geçmişte olduğu gibi dünyanın en kalabalık ve zengin kentlerinden değildi. Sultan Mehmed’in İstanbul’a girdikten sonra; Bizans Sarayı, Ayasofya gibi tarihi eserlerin köhne vaziyeti karşısında büyük bir hayal kırıklığına kapıldığı rivayet edilir.

Fethi takiben, Ayasofya‘nın derhal onarılmasını ve cami olarak ibadete açılmasını emretti ve kendisine Beyazıt‘ta geçici bir saray inşa ettirdi. Padişah, orada yaşarken; Topkapı Sarayı‘nın inşası başladı ve 17 yıl içinde tamamlandı. Bugünkü Topkapı Sarayı, genel sınırları ile halen Fatih‘ten kalan saraydır. Ancak her bir padişahın yaptığı eklemeler ile süslenmiş olduğu gibi, daha karmaşık bir hal almıştır.

Topkapı Sarayı giriş ücreti
Topkapı Sarayı III. Ahmed Çeşmesi Ve Surlar

Sultan Mehmed, Topkapı Sarayı’nı bir kale-saray gibi inşa ettirmiş ve devlet işleri için kullanmıştır. Topkapı Sarayı bu dönemde bir ofis, talim alanı ve okul gibi kullanılmıştır. Zira Osmanlı İmparatorluğu‘nun en yüksek eğitim kurumu olan Enderun da, sarayın üçüncü bahçesinde bulunur. Dördüncü bahçe ise sonradan köşkler ve kasırlar ile süslenmiş olsa da, başlarda Enderun öğrencileri ve padişahın talim yaptıkları, atıcılık, at binme ve nişancılık için kullandıkları bir yerdi.

Osmanlı tarihinin en önemli Osmanlı Padişahları bu sarayda yaşamıştır. Kanuni Sultan Süleyman dönemiden itibaren Harem Dairesi‘nin, Beyazıt’taki Eski Saray‘dan buraya taşınması ile sarayın yapısı ve işlevi de değişmeye başlamıştır.

Topkapı Sarayı Divan-ı Humayun
Divan-ı Humayun

Topkapı Sarayı İle İlgili Gezi Ve Blog Yazıları

Topkapı Sarayı’nı gezerken size adım adım rehberlik edecek bir gezi yazısı okumak isterseniz, Topkapı Sarayı Gezi Rehberi isimli yazıya göz atmanızı öneririm. Topkapı Sarayı’nın gizemli bir parçası olan Harem’i gezerken, Harem Dairesi Gezi Rehberi isimli yazıdan faydalanabilirsiniz.


Topkapı Sarayı Giriş Ücreti 2018

Topkapı Sarayı giriş ücreti yerli veya yabancı ziyaretçi ayırt etmeksizin 60 Türk Lirası‘dır. Bu ücret karşılığında alınacak olan bilet, 4 büyük avludan oluşan Topkapı Sarayı Müzesi’ne genel bir ziyaret için geçerlidir. Harem Dairesi, Aya İrini ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri gibi bölümleri kapsamaz.


Harem Dairesi Giriş Ücreti 2018

Topkapı Sarayı Harem Dairesi giriş ücreti 2018 yılı itibariyle 35 Türk Lirası‘dır. Bu bölümde Müzekart geçerli değildir. Yerli veya yabancı turistler aynı ücreti ödeyerek girmek durumundadır. Muhteşem Yüzyıl dizisinden sonra çok sayıda ziyaretçi kabul etmeye başlayan Harem’in, birçok bölümü restorasyon sebebi ile ziyarete kapalıdır.


Aya İrini Giriş Ücreti 2018

Aya İrini, Ayasofya’nın kardeş yapısı gibidir. Elimizdeki kayıtlara göre Ayasofya ile Aya İrini ilk olarak İmparator Konstantin’in, İstanbul’u Roma Başkenti ilan etmesini takiben inşa edilmiştir. İkisi de Nika İsyanı’nda yanıp kül olmuş ve yeniden yapılmıştır. Lakin Ayasofya tarih boyunca depremlere göğüs germiş ve bir kez kubbesinin çökmesi haricinde ayakta kalmayı başarırken; Aya İrini 9. Yüzyıl’da depremde yıkılmış ve yeniden yapılmıştır.

Eski bir kilise olan ve Osmanlı tarafından hiçbir zaman camiye çevrilmeyen Aya İrini, günümüzde zaman zaman klasik müzik konserleri ve çeşitli sanatsal aktiviteler için kullanılır. Aya İrini giriş ücreti 2018 yılı itibariyle 30 Türk Lirası‘dır.


Topkapı Sarayı Ziyaret Saatleri 2018

Topkapı Sarayı ziyaret saatleri yaz ve kış sezonundaki yoğunluğa göre belirlenir. Turistlerin çokça ziyaret ettiği yaz sezonunda geç saatlere kadar açık iken, kışın erken kapanır. Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi’nden sonra İstanbul’un en çok ziyaret edilen ikinci müzesi konumundadır.

Kış Sezonu: 30 Ekim – 15 Nisan arası 09:00 – 16:45 arası ziyaret edilebilir

Dikkat: Bilet gişeleri 16:00 da kapanmaktadır

Yaz Sezonu: 15 Nisan – 30 Ekim arası 09:00 – 18:45 arası ziyaret edilebilir

Dikkat: Bilet gişeleri 18:00 de kapanmaktadır

  • Topkapı Sarayı yaz ve kış sezonu fark etmeksizin, Salı Günleri kapalıdır.

Önerilen Yeni Yazı! Türkiye’de Gezilecek Tarihi Yerler


Önerilen Tarih Yazıları

Müze Giriş Ücretleri


Topkapı Sarayı Giriş Ücretleri Blog Yazısı by Serhat Engül

Topkapı Sarayı Müzesi Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri 2018-2019

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri 2018 was last modified: September 30th, 2018 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *