Truva Antik Kenti Hakkında Bilgi

Çanakkale Truva Antik Kenti Giriş Ücreti ve Müze Ziyaret Saatleri

Kaz Dağları’nın eteklerinde yer alan Troya kentini, Homeros’un eserlerinde detaylı bir biçimde bahsettiği Truva Savaşı’ndan biliyoruz. Ancak Troya’yı önemli kılan tek husus bu efsanevi savaş değil. Çünkü buradaki kent yerleşiminin daha eskilere, yani Hitit Uygarlığı dönemine kadar dayandığı biliniyor.

Anadolu’nun en kadim kentlerinden birinin tarihine tanık olmak için efsanevi Truva Antik Kenti’nde bulunan Çanakkale Troya Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Tarihte Truva Savaşı ve Troya Şehri

Homeros, İlyada ve Odysseia destanlarında, İda dağlarının eteklerindeki Truva kentinden ve burada yapılan efsanevi bir savaştan bahsediyor.

İlyada’da anlatıldığına göre, savaşa sebep olan olaylar Zeus’un düzenlediği bir düğünde başlamıştır. Peleus ile Thetis evlenirken, anlaşmazlık ve uyuşmazlık tanrıçası olan Eris düğüne davet edilmez. Eris, bunun üzerine düğüne gönderdiği altın elmanın en güzel tanrıçaya verilmesini ister.

Athena, Hera ve Afrodit bu konuda bir anlaşmazlığa düşerler. Zeus, esasında bir çoban olan Paris’i yetkili tayin edip elmayı ve tanrıçaları ona gönderir. Paris ise elmayı Afrodit’e verir ancak karşılığında yeryüzündeki en güzel kadın olan Helen’i ona aşık etmesini ister.

Helen, Paris’e aşık olduğunda Akalar (Homeros, eserlerinde Yunan halklarını bu şekilde adlandırıyor) bunu bir aşağılama olarak kabul ederler. Antik Yunanistan’ın en güçlü adamı olan Miken Kralı Agamemnon öncülüğünde toplanan Akalar, Truva’ya akın eder ve savaş böylece başlar.

Homeros, İlyada Destanı‘nda on yıl süren bir savaştan bahseder. Ancak savaşın son bir ayını çok daha detaylı bir biçimde anlatır. Yunan komutanlardan biri olan Odysseus’un, Truva düştükten sonra vatanına yaptığı (İthaka) yolculuk ise Odysseia Destanı‘nı adıyla devam eder.

1870’li yıllara kadar Truva’nın yalnızca mitolojik anlatılarda geçen bir kent olduğu düşünülüyordu. Alman arkeolog, Heinrich Schliemann’ın yaptığı keşifler, gerçekten de Homeros’un bahsettiği yerde Troia isimli antik bir kent olduğunu gösterdi. Sonraki yıllarda yapılan araştırmalar, buradaki kent yerleşimlerinin Hitit dönemine kadar uzandığını gösteriyor.

Truva Savaşı’nı mitolojik bir olay olarak biliyoruz, ancak gerçekten de bu bölgede ciddi bir savaş ve tahribat yaşanmış. Akalar tarafından kurulan Akha Birliği, M.Ö. 13. ve 12. Yüzyıl’larda birçok yeri istila etmişti.

Konfederasyonun kurulmasından sonra güçlenen Akalar; Girit ve Rodos gibi birçok bölgeyle birlikte Çanakkale’yi de işgal etmişlerdi. Homeros’un bahsettiği Truva Savaşı’nın bu dönemde cereyan eden savaşlara dayanan bir efsane olma ihtimali yüksek.

Truva Savaşı 2004 Yapımı Bir Filmde Canlandırıldı

Truva Antik Kenti müze giriş ücreti 2020-2021
Truva Savaşı

Çanakkale Troya Ören Yeri Eserleri

Troya Antik Kenti’nde yapılan kazılar, burada dokuz medeniyet katmanını ortaya çıkardı. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, mevcut bulgular bu kentin dokuz kez üst üste tekrar inşa edildiğini gösteriyor. Deprem, yangın ve savaşlar nedeniyle yıkılan şehir, her seferinde tekrar inşa edilmiş. Bu farklı dönemlerden kalan eserler, günümüzde Çanakkale Troya Müzesi’nde görülebiliyor.

Son yapı katmanında bulunan Athena Tapınağı, Troia kenti ile özdeşlemiş nadide yapılardan biri. Mermerden imal edilen bu tapınak, Büyük İskender’in generallerinden biri olan Lysimachus tarafından inşa edildiyse de sonraki yüzyıllarda İmparator Augustus tarafından yenilenmiştir. Tapınakta Helenistik dönem ve Roma mimarisinin eserlerini net bir biçimde görmek mümkün.

M.Ö. 1900 ile 1300 yılları arasına tarihlenen katmanda ise bu dönemde inşa edilmiş olan konutların, su kanalının ve surların kalıntıları görülebilir. Bu yapıtlar, Helenistik dönemdeki kent planının bir örneği olarak kabul edilmektedir.

Çanakkale Truva Ören Yeri Giriş Ücreti ve Saatleri

Troya Ören Yeri müze giriş ücreti 2020-2021
Truva Antik Kenti

Çanakkale Truva Antik Kenti Giriş Ücreti 2021

Çanakkale Truva Antik Kenti giriş ücreti kişi başı 50 Türk Lirası‘dır. 18 yaşın altındaki öğrenciler için giriş ücretsizdir. Troya Ören Yeri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir müze olduğu için müzekart geçerlidir.

Troya Müzesi Giriş Ücreti 2021

Truva Ören Yeri’nin yanında 2018 yılında hizmete girmiş olan Troya Müzesi vardır. Bir zaman tünelini andıran bu müze için ayrı bilet fiyatı ödemek gerekmektedir. Troya Müzesi’nin giriş ücreti de yine 50 Türk Lirası‘dır.

Çanakkale il sınırları içinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzelerin giriş fiyatlarını Dösim Müze Giriş Ücretleri adlı linkten kontrol edebilirsiniz.

Çanakkale Truva Antik Kenti Ziyaret Saatleri 2021

Truva Antik Kenti, 1 Nisan ile 31 Ekim tarihleri arasında sabah 08:30 ile akşam 19:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Kış dönemi olarak kabul edilen 1 Kasım ile 1 Nisan arasındaki dönemde ise akşam saat 18:00’de ziyarete kapanmaktadır.

Müzenin ziyaret saatlerinde bazı etkinlik ve tadilatlar sebebiyle değişiklik olabilir. Bu yüzden, Troya Ören Yeri’ne gitmeden önce son durumu görmek için antik kentin resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Truva Antik Kenti Giriş Ücreti by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *