Türk ve İslam Eserleri Müzesi Hakkında Bilgi

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak bilinen yapı, esasında Osmanlı döneminden kalma bir saraydır. Çoğumuzun Muhteşem Yüzyıl dizisinden aşina olduğumuz, Pargalı İbrahim Paşa tarafından, 16.yüzyılda yaptırılmıştır.

Damat İbrahim Paşa olarak da bilinen Pargalı İbrahim Paşa, Osmanlı İmparatorluğu tarihinde böylesine görkemli bir saray inşa etme şerefine erişen ilk Osmanlı Sadrazamıdır. (Diğer bir deyişle Vezir-i Azam)

Pargalı İbrahim’e böyle bir ayrıcalık tanınmasının iki sebebi vardır: Birincisi Kanuni Sultan Süleyman ile birlikte büyüdüğü ve onun çok iyi bir dostu ve yardımcısı olduğu için… İkincisi ise Sultan Süleyman’ın kız kardeşi olan Hatice Sultan ile evli olduğu için…

Pargalı İbrahim Paşa, bu evlilikten sonra artık Osmanlı hanedanı ile akraba olmuş ve kendisinin de Osmanlı ailesinden biri olarak saray sahibi olmasında bir beis görülmemiştir. Ancak bilindiği üzere Makbul İbrahim Paşa olarak sarayın ve padişahın gözdesi olan Sadrazam, Maktul İbrahim Paşa olarak idam edilerek hayata gözlerini yummuştur. İbrahim Paşa’nın ölümünü takiben çeşitli devlet yöneticileri tarafından kullanılan görkemli saray, günümüzde eşsiz Türk ve İslam Eserlerini barındıran bir sanat koleksiyonudur.

Sultanahmet’i ziyaretiniz sırasında alacağınız bir MüzeKart ile hem bu müzeyi, hem de Ayasofya ve Topkapı Sarayı‘nı gezebilirsiniz. Ancak Yerebatan Sarnıcı ve Topkapı Harem Dairesi‘nde MüzeKart geçerli değildir.

Türk İslam Eserleri Müzesi

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti 2017
Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Nerede?

Türk ve İslam Eserleri Müzesi, günümüzün Sultanahmet semtinde; Sultanahmet Camii‘nin hemen bitişiğinde bulunur. Sultanahmet Camii ile Türk İslam Eserleri Müzesi arasında At Meydanı olarak da bilinen Hipodrom vardır.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Müzeye Eminönü veya Beyazıt tarafından tramvay ile ulaşılabilir. Sultanahmet Tramvay istasyonunda inen bir ziyaretçi için, müze 5 dakika yürüyüş mesafesindedir.

Müzede Görülecek Eserler

Müzede, Türklerin ve Müslümanlığın iç içe geçmiş olan tarihi keyifle gözlemlenebilir. Zira müze içindeki bölümlerde hem Türk tarihinin; hem de İslam tarihinin çok önemli eserleri vardır. Türk eserleri genel olarak Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma, Anadolu menşeli eserlerdir. Aynı zamanda Halifelikler döneminden kalma el yazması Kuran-ı Kerim‘ler ve diğer dini eserler bulunmaktadır.

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Halı Sergisi
İstanbul Türk Ve İslam Eserleri Müzesi giriş ücreti 2020
Türk Halıları Sergi Salonu

Müzedeki Tarihi Halılar

Müze içerisinde sergilenen Anadolu Selçuklu Halıları, türünün günümüze kadar ulaşmış yegâne örnekleridir. Tüm Dünya müzelerine yayılmış olan Türk yörük halılarının en önemli örnekleri burada sergilenir. Bunun yanında Osmanlı dönemine ait dev halılar da vardır.

Osmanlı dönemi halıları ile Selçuk dönemi halıları arasında motif ve üslup farklılıkları vardır. Bu farklar bu müzedeki sergi odaları gezilince çok daha net fark edilir. Bu konuda daha fazla bilgi için Türk Halılarının Tarihi isimli yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Küfi Desenli Selçuklu Türk Halılarına Örnek

Küfi Desenli Selçuklu Halısı

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti 2019/2020

Türk İslam Eserleri Müzesi giriş ücreti 42 Türk Lirası‘dır. Müzeye girişte müze kart geçerlidir. Eğer müzekart alırsanız civardaki diğer müzeleri ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Müze Kart‘ın geçerli olduğu yakın mesafedeki diğer müzeler: Topkapı Sarayı, Ayasofya, İstanbul Arkeoloji Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi. Ancak müzekart Topkapı Sarayı’nın Harem Dairesinde ve Yerebatan Sarnıcı’nda geçerli değildir.

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze için ziyaret saatleri, 15 Nisan ile 2 Ekim arasında sabah 09:00 ile akşam 19:00 saatleri arasındadır. Kış sezonunda ise (3 Ekim ile 14 Nisan arası) sabah 09:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Bilet gişesi, müze kapanışından bir saat önce satışı durdurmaktadır.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti by Serhat Engul

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *