serhateng(at)gmail.com
+90 532 256 93 12

Ege Ve Akdeniz’in En Güzel Plajları

Türkiye’nin Mavi Bayraklı Plajları, Ege Ve Akdeniz’de Denize Girilecek En iyi Plajlar

Yılın en güzel zamanı, deniz ve güneşle buluştuğumuz tatil zamanlarıdır. Şanslıyız ki Türkiye gibi doğa harikası plajlara sahip bir ülkede yaşıyoruz.

Ege ve Akdeniz plajları sadece ülkemizin değil dünyanın en iyi plajları arasında yer alıyor. Türkiye’nin en güzel plajları şiirsel bir atmosfer sunarken her biri birer gizli cennet olarak anılıyor.

 • The Guardian gazetesi tarafından Türkiye’nin en güzel koyu seçilmiş Datça Ovabükü
 • Fethiye’nin gizli cenneti kelebeklerin diyarı Kelebekler Vadisi
 • İnce kumunun güzelliği ve uzayıp giden sahili ile Kaş Patara Plajı
 • Tropikal bir adaya benzeyen Gökova Akbük Koyu
 • Alman Bild Gazetesi anketinde “dünyanın en güzel plajı” seçilen Ölüdeniz

Örneğini verdiğimiz bu yerler, doğa harikası plajlar arasında adından en çok söz ettiren plajlardır.

Tabi bu kadarla kalmıyor, muhteşem güzellikte başka plajlarımız da kıyılarımızı süslüyor. Dilerseniz bu harika plajları ön plana çıkaran özellikleri, bilinmeyen yönlerini birlikte kısaca inceleyelim.

Türkiye’de Denize Girilecek En İyi Yerler 2018

Türkiye’nin En Güzel Plajları – Ege ve Akdeniz En İyi Plajlar

 • Ovabükü – Datça

Usta şair Can Yücel’in ‘Datça Mekânım Olsun’ isimli şiirine konu olan Datça, sokaklarında şairlerin adları ile insana huzurlu bir hava katmaktadır. Size bahsetmek istediğim Ovabükü Plajı ise Datça’nın Mesudiye köyünde yer alıyor.

Ege ve Akdeniz’in birbiri ile kucaklaştığı Datça Yarımadası için ünlü tarihçilerden Strabon, “Yaradan, kulunun uzun ömürlü olmasını isterse, onu Datça’ya bırakır” demiş.

Ovabükü Plajı, doğallığı bozulmamış; köy hayatını tam anlamıyla yaşayabileceğiniz sakin bir yer olarak Türkiye’nin en iyi plajları arasında yer alıyor.

Güzel yerlere gitmek her zaman zahmetlidir. Ovabükü’ne de giden yol da biraz engebeli ve uzun. Hatta belki de bu nedenle de çok kalabalık olmuyor. Ege plajları arasında huzurlu ve sakin bir nokta olan bu plajda tertemiz ve masmavi suların keyfini çıkarabilirsiniz.

Türkiye’nin En Güzel Plajlarından Ovabükü
Yüxülmesi Gereken Plajlar
Ovabükü Plajı
 • Kelebekler Vadisi – Fethiye

Yüksek kayalıklarla çevrili Kelebekler Vadisi, sanki özellikle saklanmış gibidir. Kelebekler Vadisi, adını bölgede yaşayan yüz farklı kelebek türünden alıyor. Eskiden bu gizli cennet, Hippi’lerin buluştuğu, özgürlüğün ve doğanın mekânıymış.

Kelebekler Vadisi’ne karadan ulaşım bulunmuyor sadece deniz yolu ile ulaşım sağlanıyor. Ancak tırmanış yapabilenler için bir alternatif var. Kayalıklardan iplerle vadiye inilebiliyor.

Kelebekler Vadisi’nde zamanın durduğunu hissediyor insan. Dünyanın en harika köşelerinden biri olan Kelebekler Vadisi’nde çadır, ağaç ev, bungalov gibi konaklama olanakları ile size farklı bir dünya sunuyor.

Ege’nin En Güzel Koylarından Kelebekler Vadisi

Türkiye'nin en güzel plajları
Kelebekler Vadisi
 • Patara Plajı – Kaş

Patara Plajı’nın çöle benzeyen atmosferi, Yeşilçam filmlerinde bu bölgenin çöl sahnelerine mekân olmasını sağlamış. Patara Plajı‘nın en büyüleyici yanı, uzayıp giden sahil boyu ayaklarınıza dokunan ince kumun güzelliğidir. Kaplumbağaların yumurtalarını bıraktığı nadir sahillerden biri olan Patara Plajı, Patara Antik Kenti‘nin yakınında yer alıyor.

Patara plajı Akdeniz plajları arasında en uzun plaj olma özelliğine sahip. Masmavi denizin dibinde de yumuşacık kumlar yatıyor. Denizi biraz dalgalı ve sahil genellikle rüzgârlıdır. Ayrıca yakınlarda da Apollo Tapınağı bulunur. Patara plajına giderseniz mutlaka yakınlardaki antik kenti de görmelisiniz.

Akdeniz’in En Güzel Plajlarından Patara

Patara Plajı
 • Akbük Koyu – Gökova

Gökova Akbük Koyu orman ve denizin bir arada olduğu, dağların arasında adeta tropikal bir ada gibi. Ağaçların bittiği yerde berrak ve sakin deniz başlıyor. Akbük Koyu tepelerden dökülen tatlı suları ile ayrı bir güzellik yaşatıyor. Ormanlara bakarak yüzebileceğiniz sakin plajları var.

Akbük Koyu, Gökova Körfezi‘nin kuzeyinde yer alıyor. Muğla’ya 50 km, Bodrum’a 60 km, Milas Havalimanı‘na 70 km uzaklıkta bulunan Akbük Koyu‘na karayolu ile ulaşım sağlanıyor.

Bölgede çadır ve karavan için kamp alanları bulunuyor. Otelde kalmak isteyenler için de alternatifler var. Ege plajları arasında en nadide örneklerden biri olan Akbük Koyu’na geldiğinizde denizin berraklığına şaşıracaksınız.

Bir Doğa Harikası Olan Akbük Koyu

Akbük Koyu
 • Ölüdeniz – Fethiye

Hem karadan hem de denizden ulaşımı olan Ölüdeniz, Fethiye’den 15 km uzaklıkta yer alıyor. Denizkulağı şeklinde olması en önemli özelliği ve Akdeniz’deki mavi bayraklı plajlar arasında olduğundan denizin mavi ve turkuaz tonlarında renklerini seyredebiliyoruz.

Etrafı kapalı bir göle benzeyen Ölüdeniz’de, su altı dalışı ve yamaç paraşütü gibi aktiviteler de yapılabiliyor. Deniz suyu sıcak ve dalgasız olan Ölüdeniz, sezon boyu oldukça kalabalık oluyor. Güzelliği dillere destan olan Ölüdeniz’in keyfini çıkarmak için erken rezervasyon yaptırmak gerekebilir.

Türkiye'nin Mavi Bayraklı Plajı Ölüdeniz
Belcekız Plajı Ve Ölüdeniz – Ege’nin Mavi Bayraklı Plajları
 • Kaputaş Plajı – Kalkan

Dünyanın en güzel plajları listesinde her zaman yer bulan Kaputaş Plajı, soğuk yer altı sularının denize karıştığı özel bir plaj. Turkuaz rengi denizin güzelliğine kapılmadan önce, suyunun soğuk olduğunu bilmelisiniz. Kaputaş Plajı‘nın kumunda minik çakıl taşları vardır.

Kalkan’dan Kaş’a doğru giderken Kaputaş Plajı mutlaka fark ediliyor. Birçok insan burayı tesadüfen bulurken dünyanın her yerinden adını bilerek gelen turistler de var.

Kaputaş Plajı‘na gitmek için 200 basamak aşağı inmek gerekiyor. Kaputaş Plajı, etkileyici renkleri ve kayalıklardan akan soğuk suları ile dünyanın en güzel plajları arasında yer alıyor.

Kaputaş Plajı Dünyanın En Güzel Plajları Listesinde
Kalkan'ın en güzel plajı Kaputaş
Kaputaş Plajı – Akdeniz’in Mavi Bayraklı Plajları
 • Sarımsaklı Plajı – Ayvalık

Sarımsaklı Plajı, Ege plajları arasında yer alan en güzel plajlardan biri sayılabilir. Berrak suyu ve ince kumuyla popüler olan Sarımsaklı Plajı, yeme-içme imkânları açısından zengin bir plajdır.

Etrafında konaklama için birçok otel bulunur. Restoranların yanısıra, plajda dolaşan satıcılardan da bir şeyler alabilirsiniz. Sarımsaklı Plajı’nın deniz suyu epey serin. Temmuz ayında bile suyu ısınmayan, adeta kızgın kumlardan sonra serin suların keyfini yaşayabileceğiniz bir yer.

Ayvalık Beldesinin En Güzel Plajı Sarımsaklı
Ayvalıktaki en güzel plaj Sarımsaklı
Sarımsaklı Plajı – Kuzey Ege’nin En iyi Plajları
 • Çıralı Plajı – Antalya

Akdeniz plajları arasında mavinin yeşille kucaklaştığı en özel noktada bulunan Çıralı Plajı, Olimpos’a yürüme mesafesinde yer alıyor. Su kaplumbağalarının en sevdiği plajlardan biri olan Çıralı, ormanın içine gizlenmiş gizli bir cennet gibi duruyor.

Çıralı Plajı‘nın bulunduğu bölge tarihi sit alanı olduğundan bu bölgede büyük yapılar bulunmuyor. Hemen yanında bulunan Olimpos Antik Kenti kalıntıları ile insanı bir başka büyülüyor.

Çadır, bungalov gibi konaklama seçeneklerini yanında yakınlardaki pansiyon seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Plajın yer aldığı Çıralı Köyü, Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunuyor. Çıralı Plajı’na kara yolu ile de ulaşım sağlanıyor.

Denize Girilecek En İyi Yerlerden Çıralı Plajı
Akdeniz'in en iyi plajları
Olimpos Çıralı Plajı – Antalya En iyi Plajlar
 • Altınkum Plajı – Didim

Didim’in en ünlü plajı Altınkum, adını altın rengi plaj kumundan alıyor. Altınkum Plajı, şehir merkezine 9 km uzaklıkta bulunuyor.

Aydın şehrinin ilçelerinden biri olan Didim’in 53 km’lik sahilinde birbirinden güzel plajlar var. Altınkum, Didim’in ana plajı olarak biliniyor. Altınkum plajı yaz boyunca çekim alanı olduğu için, çevresinde de her türlü sosyal olanak mevcut. Sahil boyu restoran, cafe ve barlar; eğlenceyi gece saatlerinde de devam ettiriyor.

Altın Kum Türkiye’nin Mavi Bayraklı Plajlarından

Didim'de yüzülecek en güzel plaj Altınkum
Altınkum Plajı – Sarı kum ve sığ deniz arayanlar için ideal
 • İncekum Plajı – Marmaris

İncekum Plajı muhteşem turkuaz rengi denizi ile Türkiye’nin Hawaii’si olarak tanımlanıyor. Türkiye’nin en güzel plajları arasında yer alan İncekum Plajı, Marmaris ve Akkaya arasında yer alıyor.

Plajın bulunduğu Boncuk Koyu‘na gitmek o kadar kolay değil. Marmaris’ten Sedir Adası‘na oradan da Çamlı Köy‘e gidiliyor. Buraya kadar arabayla ulaşmak mümkün. Ama bundan sonrası traktörle devam ediliyor. 2 km traktör yolculuğundan sonra görülen manzara ise bu zahmete kat kat değiyor. Plajda iyi bir yer kapmak için erken saatlerde traktör sırasına girmeniz gerekebilir!

İncekum Plajı Turkuaz Rengi Sularıyla Meşhur
İncekum Plajı
 • Amos Koyu – Marmaris

Amos Koyu, adını Helen dilinde Tanrıların Tapınağı anlamına gelen Amos kelimesinden alıyor. Roma İmparatorluğu döneminden kalıntıların bulunduğu Amos Antik Kenti, ormanın içinde muhteşem bir plajı size adeta armağan ediyor.

Denizin güzelliği antik kalıntılarla birleşince büyüleyici bir atmosfer yaratıyor. Marmaris’in 25 km uzağında yer alan Amos Koyu, hem doğal güzelliğiyle; hem de antik kent olmasıyla dünyanın her yerinden ziyaretçi çekiyor. Amos Koyu, Türkiye‘de keşfedebileceğiniz en güzel plajlardan biri.

Türkiye’de Yüzmeye Gidilecek En Güzel Koylardan Amos

Amos Koyu

Önerilen Diğer Blog Yazıları


Türkiye’de En iyi Plajlar  Ve Denize Girilecek Yerler Blog Yazısı Serhat Engül

Türkiye’de En iyi Plajlar Ve Denize Girilecek Güzel Yerler Ve Koylar 2018
Türkiye En iyi Plajlar Ve Denize Girilecek Yerler 2018 was last modified: June 15th, 2018 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *