Türkiye’nin En İyi Plajları 2021

Yılın en güzel zamanı, deniz ve güneşle buluştuğumuz tatil zamanlarıdır. Şanslıyız ki Türkiye gibi doğa harikası plajlara sahip bir ülkede yaşıyoruz. Ege ve Akdeniz plajları sadece ülkemizin değil dünyanın en iyi plajları arasında yer alıyor. Türkiye’nin en güzel plajları şiirsel bir atmosfer sunarken her biri birer gizli cennet olarak anılıyor.

 1. Fethiye’nin gizli cenneti ve kelebeklerin diyarı Kelebekler Vadisi
 2. The Guardian tarafından Türkiye’nin en güzel koyu seçilen Datça Ovabükü
 3. İnce kumunun güzelliği ve uzayıp giden sahili ile Kaş Patara Plajı
 4. Tropikal bir adaya benzeyen Gökova Akbük Koyu
 5. Alman Bild Gazetesi anketinde “dünyanın en güzel plajı” seçilen Ölüdeniz
 6. Akdeniz kıyılarının en güzel 10 plajından biri olan Kaş Kaputaş Plajı
 7. İstanbul’a yakınlığı ile dikkat çeken Balıkesir Sarımsaklı Plajı
 8. Olimpos antik harabelerinin içinden geçilerek ulaşılan Çıralı Plajı
 9. Caretta Caretta Kaplumbağaları’nın mekanı İztuzu Plajı
 10. İsmini altın rengi kumundan alan Altınkum Plajı
 11. Bir akvaryum gibi temiz ve berrak sulara sahip İncekum Plajı
 12. Antik eserlerin denizin güzelliği ile birleştiği Amos Plajı
 13. Truva Antik Kenti yakınlarındaki Assos Kadırga Koyu
 14. Türkiye’nin en ünlü tatil beldesinde bir saklı cennet Bodrum Gümüşlük

Örneğini verdiğimiz bu yerler, doğa harikası plajlar arasında adından en çok söz ettiren plajlardır.

Tabi bu kadarla kalmıyor, muhteşem güzellikte başka plajlarımız da kıyılarımızı süslüyor. Dilerseniz bu harika plajları ön plana çıkaran özellikleri, bilinmeyen yönlerini birlikte kısaca inceleyelim.

Türkiye’de Denize Girilecek En Güzel Plajlar 2021

 • Kelebekler Vadisi – Fethiye

Yüksek kayalıklarla çevrili Kelebekler Vadisi, doğanın adeta sarıp sarmalayarak korumaya aldığı bir yer. Kelebekler Vadisi, adını bölgede yaşayan yüz farklı kelebek türünden alıyor. Bu gizli cennet, bireysel seyahati tercih eden insanların buluştuğu, özgürlüğün ve doğanın mekânı diyebiliriz.

Kelebekler Vadisi’ne karadan ulaşım bulunmuyor ve sadece deniz yolu ile gidilebiliyor.  Örneğin, Ölüdeniz’den tekne ile Kelebekler Vadisi’ne ulaşabilirsiniz.  Yalnızca tırmanış yapabilenler için farklı bir alternatif var: Maceraperest gezginler kayalıklardan iplerle vadiye inebiliyor.

Kelebekler Vadisi adeta zamanın durduğu bir yer. Teknolojiden uzak kalabileceğiniz ve yavaş akan zamanı, doğanın güzelliğini gözlemleyerek geçirebileceğiniz yegâne yerlerden biri.

Dünyanın en harika köşelerinden biri olan Kelebekler Vadisi’nde çadır, ağaç ev, bungalov gibi konaklama olanakları ile size farklı bir dünya sunuyor. Kelebekler Vadisi’ne, İstanbul’dan uçakla ulaşmak isteyenler için, bölgeye en yakın havalimanı ise Dalaman Havaalanı olarak göze çarpıyor.

Ege Sahilindeki En Güzel Plajlar

türkiyenin en temiz plajları
Kelebekler Vadisi
 • Ovabükü – Datça

Usta şair Can Yücel’in ‘Datça Mekânım Olsun’ isimli şiirine konu olan Datça, sokaklarında şairlerin adları ile insana huzurlu bir hava katar. Listemize en üst sıralardan giren Ovabükü Plajı ise Datça’nın Mesudiye köyünde yer alıyor.

Ege ve Akdeniz’in birbiri ile kucaklaştığı Datça Yarımadası için ünlü tarihçilerden Strabon, “Yaradan, kulunun uzun ömürlü olmasını isterse, onu Datça’ya bırakır” demiş.

Ovabükü Plajı, doğallığı bozulmamış; köy hayatını tam anlamıyla yaşayabileceğiniz sakin bir yer olarak Türkiye’nin en iyi plajları arasında yer alıyor.

Güzel yerlere gitmek her zaman zahmetlidir. Ovabükü’ne de giden yol da biraz engebeli ve uzun. Hatta belki de bu nedenle de çok kalabalık olmuyor. Ege’nin En Güzel Plajları arasında huzurlu ve sakin bir nokta olan bu plajda, tertemiz ve masmavi suların keyfini çıkarabilirsiniz.

Türkiye’nin En Temiz Plajları

Türkiye yüzmeye gidilecek plajlar
Ovabükü Plajı
 • Patara Plajı – Kaş

Patara Plajı’nın çöle benzeyen atmosferi, Yeşilçam filmlerinde bu bölgenin çöl sahnelerine mekân olmasını sağlamış. Patara Plajı‘nın en büyüleyici yanı, uzayıp giden sahil boyu ayaklarınıza dokunan ince kumun güzelliğidir. Kaplumbağaların yumurtalarını bıraktığı nadir sahillerden biri olan Patara Plajı, Patara Antik Kenti‘nin yakınında yer alıyor.

Patara plajı Akdeniz plajları arasında en uzun plaj olma özelliğine sahip. Masmavi denizin dibinde de yumuşacık kumlar yatıyor. Denizi biraz dalgalı ve sahil genellikle rüzgârlıdır. Ayrıca yakınlarda da Apollo Tapınağı bulunur. Patara plajına giderseniz mutlaka yakınlardaki antik kenti de görmelisiniz.

Akdeniz’in En Güzel Plajları

türkiyenin en iyi kum plajları 2020
Patara Plajı
 • Akbük Koyu – Gökova

Gökova Akbük Koyu orman ve denizin bir arada olduğu, dağların arasında adeta tropikal bir ada gibi. Ağaçların bittiği yerde berrak ve sakin deniz başlıyor. Akbük Koyu tepelerden dökülen tatlı suları ile ayrı bir güzellik yaşatıyor. Ormanlara bakarak yüzebileceğiniz sakin plajları var.

Akbük Koyu, Gökova Körfezi‘nin kuzeyinde yer alıyor. Muğla’ya 50 km, Bodrum’a 60 km, Milas Havalimanı‘na 70 km uzaklıkta bulunan Akbük Koyu‘na karayolu ile ulaşım sağlanıyor.

Bölgede çadır ve karavan için kamp alanları bulunuyor. Otelde kalmak isteyenler için de alternatifler var. Ege plajları arasında en nadide örneklerden biri olan Akbük Koyu’na geldiğinizde denizin berraklığına şaşıracaksınız.

Türkiye’de Denize Girilecek En Güzel Plajlar

türkiyedeki en güzel plajlar 2020
Akbük Koyu
 • Ölüdeniz – Fethiye

Hem karadan hem de denizden ulaşımı olan Ölüdeniz, Fethiye’den 15 km uzaklıkta yer alıyor. Denizkulağı şeklinde olması en önemli özelliği ve Akdeniz’deki mavi bayraklı plajlar arasında olduğundan denizin mavi ve turkuaz tonlarında renklerini seyredebiliyoruz.

Etrafı kapalı bir göle benzeyen Ölüdeniz’de, su altı dalışı ve yamaç paraşütü gibi aktiviteler de yapılabiliyor. Deniz suyu sıcak ve dalgasız olan Ölüdeniz, sezon boyu oldukça kalabalık oluyor. Güzelliği dillere destan olan Ölüdeniz’in keyfini çıkarmak için erken rezervasyon yaptırmak gerekebilir.

Türkiye’nin En İyi Plajları 2021

ege bölgesinin en güzel plajları
Belcekız Plajı
 • Kaputaş Plajı – Kalkan

Dünyanın en güzel plajları listesinde her zaman yer bulan Kaputaş Plajı, soğuk yer altı sularının denize karıştığı özel bir plaj. Turkuaz rengi denizin güzelliğine kapılmadan önce, suyunun soğuk olduğunu bilmelisiniz. Kaputaş Plajı‘nın kumunda minik çakıl taşları vardır.

Kalkan’dan Kaş’a doğru giderken Kaputaş Plajı mutlaka fark ediliyor. Birçok insan burayı tesadüfen bulurken dünyanın her yerinden adını bilerek gelen turistler de var.

Kaputaş Plajı‘na gitmek için 200 basamak aşağı inmek gerekiyor. Kaputaş Plajı, etkileyici renkleri ve kayalıklardan akan soğuk suları ile dünyanın en güzel plajları arasında yer alıyor.

Türkiye’nin En Ünlü Kum Plajları

akdeniz bölgesinin en güzel plajları
Kaputaş Plajı
 • Sarımsaklı Plajı – Ayvalık

Sarımsaklı Plajı, Ege plajları arasında yer alan en güzel plajlardan biri sayılabilir. Berrak suyu ve ince kumuyla popüler olan Sarımsaklı Plajı, yeme-içme imkânları açısından zengin bir plajdır.

Etrafında konaklama için birçok otel bulunur. Restoranların yanısıra, plajda dolaşan satıcılardan da bir şeyler alabilirsiniz. Sarımsaklı Plajı’nın deniz suyu epey serin. Temmuz ayında bile suyu ısınmayan, adeta kızgın kumlardan sonra serin suların keyfini yaşayabileceğiniz bir yer.

Ege’de En Güzel Plajlar

ege sahillerinde en güzel plajlar
Sarımsaklı Plajı
 • Çıralı Plajı – Antalya

Akdeniz plajları arasında mavinin yeşille kucaklaştığı en özel noktada bulunan Çıralı Plajı, Olimpos’a yürüme mesafesinde yer alıyor. Su kaplumbağalarının en sevdiği plajlardan biri olan Çıralı, ormanın içine gizlenmiş gizli bir cennet gibi duruyor.

Çıralı Plajı‘nın bulunduğu bölge tarihi sit alanı olduğundan bu bölgede büyük yapılar bulunmuyor. Hemen yanında bulunan Olimpos Antik Kenti kalıntıları ile insanı bir başka büyülüyor.

Çadır, bungalov gibi konaklama seçeneklerini yanında yakınlardaki pansiyon seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Plajın yer aldığı Çıralı Köyü, Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunuyor. Çıralı Plajı’na kara yolu ile de ulaşım sağlanıyor.

Çıralı Plajı, doğayı ve tarihi birleştiren kendine has özellikleriyle; sadece Türkiye’nin güney kıyılarının değil, tüm Akdeniz’in en iyi plajları arasında bulunuyor.

Antalya’da En Güzel Plajlar

akdeniz sahillerinde en güzel plajlar
Çıralı Plajı
 • İztuzu Plajı (Dalyan)

İztuzu Plajı, Muğla şehrinin, Dalyan beldesi yakınlarında, 4,5 km uzunluğunda doğa harikası bir yer. İztuzu Plajı, deniz suyu ile tatlı suyun karıştığı bir yerde konumlanıyor. Bu özelliği ile adeta eşi benzeri bulunmaz bir yer.

Caretta Caretta kaplumbağalarının Türkiye’deki en büyük yumurtlama alanı olan İztuzu Plajı, “Kaplumbağa Plajı” olarak da anılıyor. Kaplumbağaların yumurtalarını bırakmalarına zaman tanımak için, plajda giriş-çıkış saatleri konusunda kısıtlama var.

Türkiye’nin Dünyaca Ünlü Plajları

türkiyede denize girilecek en güzel plajlar 2020
İztuzu Plajı
 • Altınkum Plajı – Didim

Didim’in en ünlü plajı Altınkum, adını altın rengi plaj kumundan alıyor. Altınkum Plajı, şehir merkezine 9 km uzaklıkta bulunuyor.

Aydın şehrinin ilçelerinden biri olan Didim’in 53 km’lik sahilinde birbirinden güzel plajlar var. Altınkum, Didim’in ana plajı olarak biliniyor. Altınkum plajı yaz boyunca çekim alanı olduğu için, çevresinde de her türlü sosyal olanak mevcut. Sahil boyu restoran, cafe ve barlar; eğlenceyi gece saatlerinde de devam ettiriyor.

Altınkum, modern tatil anlayışını benimseyenlere göre; Türkiye’de en iyi plajlar arasında bulunuyor.

Türkiye Mavi Bayraklı Plajlar

blank
Altınkum Plajı
 • İncekum Plajı – Marmaris

İncekum Plajı muhteşem turkuaz rengi denizi ile Türkiye’nin Hawaii’si olarak tanımlanıyor. Türkiye’nin en güzel plajları arasında yer alan İncekum Plajı, Marmaris ve Akkaya arasında yer alıyor.

Plajın bulunduğu Boncuk Koyu‘na gitmek o kadar kolay değil. Marmaris’ten Sedir Adası‘na oradan da Çamlı Köy‘e gidiliyor. Buraya kadar arabayla ulaşmak mümkün. Ama bundan sonrası traktörle devam ediliyor. 2 km traktör yolculuğundan sonra görülen manzara ise bu zahmete kat kat değiyor. Plajda iyi bir yer kapmak için erken saatlerde traktör sırasına girmeniz gerekebilir!

Türkiye’de Turkuaz Rengi Plajlar

blank
İncekum Plajı
 • Amos Koyu – Marmaris

Amos Koyu, adını Helen dilinde Tanrıların Tapınağı anlamına gelen Amos kelimesinden alıyor. Roma İmparatorluğu döneminden kalıntıların bulunduğu Amos Antik Kenti, ormanın içinde muhteşem bir plajı size adeta armağan ediyor.

Denizin güzelliği antik kalıntılarla birleşince büyüleyici bir atmosfer yaratıyor. Marmaris’in 25 km uzağında yer alan Amos Koyu, hem doğal güzelliğiyle; hem de antik kent olmasıyla dünyanın her yerinden ziyaretçi çekiyor. Amos Koyu, Türkiye‘de keşfedebileceğiniz en güzel plajlardan biri.

Türkiye’de Yüzmeye Gidilecek Güzel Yerler

blank
Amos Koyu
 • Assos Kadırga Koyu

Çanakkale, üç özelliğiyle öne çıkan bir tatil yeri.

 • Birincisi antik bir kent olan Assos ve onun muhteşem Athena Tapınağı
 • İkincisi Homeros’un meşhur İlyada Destanı’nda geçen Truva Savaşı’nın vuku bulduğu Truva Kenti.
 • Üçüncüsü ise Çanakkale Savaşı’nda verilen mücadelenin sembolü konumunda olan Gelibolu.

Bu muhteşem tarihi noktaları gezdikten sonra serinlemek ve iyi vakit geçirmek için en yakınlardaki koy ise Kadırga Koyu olarak öne çıkıyor.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde donanmanın hasar almış tekneleri bu koyda durakladığı için, ismi “Kadırga Koyu” olarak günümüze kadar gelmiş.

Uzun ve geniş taşlık plajı, mavi bayraklı tertemiz suları ile Türkiye’nin en güzel plajları arasında ön plana çıkıyor.

Kumsalda plaj tesisleri, civarda da her bütçeye uygun konaklama imkanları mevcut. Bölgenin biraz rüzgarlı ve denizin de serin olduğunu hesaba katmayı unutmayın!

Türkiye’de En Güzel Plajlar

türkiye en iyi plajlar listesi 2020
Kadırga Koyu
 • Gümüşlük Koyu – Bodrum

Bodrum, Türkiye’nin en gözde tatil beldesi olarak ön plana çıkıyor. Türkiye’nin en güzel tesislerinin ve koylarının bulunduğu Bodrum, aynı zamanda bir Cruise Gemisi Limanı. Bu sebeple de yılda milyonlarca insanı kendine çekiyor.

Bodrum’un her koyu kendine has bir karaktere sahip. Aslına bakarsanız Gümüşlük, Bodrum’un en güzel plajı sayılmaz; ancak tüm özelliklerini bir arada değerlendirince, Gümüşlük sakinliği ve bakirliği ile ön plana çıkıyor.

Gümüşlük Koyu, Bodrum’u çok sevip de onun gürültüsünden uzak durmak isteyenler için bir güvenli liman. Plaj müziklerinin değil de, canlı müziklerin çalındığı ve hayatın diğer tatil beldelerinden yavaş aktığı bir yer.

Sahile çok yakın olan Tavşan Adası’na, Antik Çağ’da taşlarla döşenmiş olan yolun halen durduğu ve sahilden gözüken adaya denizin içinden yürünebilen bir yer.

Gümüşlük, modern tatil anlayışından uzak; kafa dinlemek için tatil yapan insanlar arasında, Türkiye’nin en güzel plajları arasında sayılıyor.

Bodrum’da En Güzel Plajlar

blank
Gümüşlük Koyu

Türkiye’de En Güzel Plajlar by Serhat Engül

2 thoughts on “Türkiye’de Denize Girilecek En Güzel Plajlar”

 1. Merhaba, paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Bu sene sizin yazınız sayesinde çok iyi bir tatil rotası oluşturduk, ancak maalesef ki; iş yerindeki problemimiz yüzünden iptal etmek zorunda kaldik. Bari heveslenen eşim denize girsin diye İstanbul Sarıyer’de Altınkum’a gönderdim. Benim durumumda olanlar, kadinlarplajiservisi(dot)com sitesinden fotograflarına bakabilirler. Kesinlikle tavsiye ederim.

  1. Merhaba Aytaç Bey, nazik yorumunuz ve tavsiyeleriniz için teşekkürler. Yorum içinden link verilmesine müsade etmediğimiz için linki araya (dot) ekleyerek yeniden düzenledim. Verdiğiniz linke direkt ulaşmak isteyenler isminizin üzerine tıklamak suretiyle yine tavsiye ettiğiniz siteye ulaşabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *