Türkiye, tarihte medeniyetlerin beşiği olmuş Anadolu coğrafyasında konumlandığı için, muhteşem bir tarihi mirasa sahip. Birbirinden çok farklı kültürlere sahip medeniyetlerin varlık gösterdiği Türkiye toprakları, adeta bir kültürel mozaik. Bu sebeple de Türkiye’de fotoğraf çekilecek çok güzel yerler var.

İlk bakışta çok bilindik gelen bu giriş cümlesi, tarihi zenginliğin derinliğine ve çeşitliliğine bakınca bizi bir kez daha şaşırtıyor.

 1. Türkiye’nin en büyük Osmanlı camisinin bulunduğu Edirne
 2. Antik Çağ’ın en önemli olaylarından Truva Savaşı’nın yaşandığı Çanakkale
 3. Doğu Akdeniz’in en önemli antik kenti olan Efes Antik Kenti
 4. Dünyanın en güzel plajlarından biri olan Ölüdeniz
 5. Bembeyaz travertenler ile örtülü antik şehir Pamukkale
 6. Mitolojik tanrıların dev heykellerinin olduğu Nemrut Dağı
 7. Hristiyanlığın en önemli hac merkezlerinden Antakya
 8. Muhteşem tarihi evleri ile film setini andıran Mardin
 9. Bir heykeltraşın elinden çıkmışçasına volkanik oluşumları ile Kapadokya
 10. Roma, Bizans ve Osmanlı gibi 3 imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul

Türkiye’de Fotoğraf Çekilecek En Güzel Yerler

 • Edirne

Edirne, Antik Yunan ve Roma-Bizans dönemlerinde de önemli bir kentti. Avrupa ile Asya‘yı birbirine bağlayan Anadolu‘nun (Küçük Asya) Avrupa ile kavuştuğu yer olan bu şehir, Adrianople ismini taşıyordu.

Osmanlılar tarih sahnesinde önemli bir konum elde etmeye başladığında, ilk başkentleri Bursa oldu. Ancak 3. Padişah olan I. Murad döneminde Edirne ele geçirildi ve coğrafi öneminden dolayı hemen başkent yapıldı.

Osmanlı‘nın eski başkenti olduğu için Edirne‘de bugün Osmanlı‘nın tarihi eserlerini ağırlıkta olarak görüyoruz. Bunların başında ise Osmanlı’nın en önemli mimarı olan Mimar Sinan’ın inşa ettiği Selimiye Camii geliyor.

İstanbul‘u gezen birçok insan, Sultanahmet Camii‘nin en büyük tarihi cami olduğunu sanıyor. Halbuki Selimiye Camii ve Süleymaniye Camii gibi iki büyük Mimar Sinan eseri, hem boyut olarak; hem de mimari özellikleri ile “Mavi Cami” olarak bilinen Sultanahmet Camii’nden üstün konumdalar.

Edirne, Türkiye‘nin tarihi dokusunu fotoğraflamak isteyenlerin göz ardı etmemesi gereken bir şehir.

türkiye fotoğraf çekilecek tarihi yerler
Edirne
 • Çanakkale

Antik Çağ’ın en ünlü tarihçisi Homeros tarafından kaleme alınan destanda, sayısız tiyatro oyununa ve filme ilham vermiş olan Truva Savaşı anlatılır. Efsanenin kahramanlarından Akhilleus ve Hektor‘un ölümüne mücadelesi kadar, bir savaş hilesiyle (Truva Atı) şehrin teslim alınması da ilgi çekicidir.

Tüm dünyanın aşina olduğu bu meşhur efsane, Türkiye‘nin kuzeybatı kıyılarında konumlanmış olan Çanakkale şehrinde geçer. Çanakkale‘de yüzyıllar boyu bölgede yaşamış olan Truvalıların kentinden geriye kalanlar görülebilir.

Çanakkale’de fotoğraf çekmek isteyenler için Truva‘nın haricinde de birçok yer bulunur. Bunların başında şehrin mükemmel bir noktasına konumlanmış olan Assos‘taki Athena Tapınağı gelir. Ayrıca Osmanlı İmparatorluğu’nun; İngiliz, Fransız ve Anzak birlikleri ile çarpıştığı Gelibolu da Türkiye’de fotoğraf çekilecek yerler arasında önemli yer tutar.

Türkiye'de Fotoğraf Çekilecek Yerler 2020
Assos
 • Efes Antik Kenti (İzmir)

Efes Antik Kenti, hem Antik Yunan, hem de Roma İmparatorluğu tarihinde önemli bir yere sahip. Bir dönem Roma‘ın doğu eyaletlerinin başkentliğini yapmış bu şehir, imparatorluğun en parlak günlerine tanıklık etmiş.

İçinde bulunan Artemis Tapınağı, tarihin en önemli dini merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Günümüzde Akdeniz‘in en iyi birkaç antik kentinden biri olan Efes, milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan bir müzedir.

Efes Harabeleri’ne yapacağınız bir gezi, size fotoğraf çekmek için müthiş fırsatlar sunacaktır. Efes’in en etkileyici eseri olan Celsus Kitaplığı, Türkiye’de instagram için fotoğraf çekilecek yerler arasında üst sıralardadır.

blank
Efes Antik Kenti
 • Ölüdeniz

Ölüdeniz, güzel bir plaj olmanın ötesinde, içinde yaşayan canlılarının çeşitliliği açısından da önemli bir yer. Dünyanın en kendine has doğal oluşumlarından biri olan Ölüdeniz, size dev kamlumbağalar ile dolu bir havuzda yüzmeyi vaat ediyor. Gerçekten de adından da anlaşılacağı üzere dalgasız ve durgun bir deniz burası, adeta bir havuz gibi.

Ölüdeniz ve komşusu olan Belcekız plajları, fotoğraf çekmek isteyenlere kartpostal gibi sahneler sunuyor. Bölgede yamaç paraşütü yapmak kadar, paraşütçülerin kadrajda olduğu fotoğraflar çekmek de çok keyifli.

Instagram İçin Fotoğrafı Çekilecek Yerler Türkiye

türkiye fotoğraf çekilecek en güzel yerler
Ölüdeniz
 • Pamukkale

Türkiye ile ilgili kartpostalların bir köşesinde mutlaka kendine yer bulan Pamukkale, ülkenin en güçlü tanıtım ikonlarından biri. Üst satırlarda bahsettiğimiz Ölüdeniz gibi, kendini tam olarak tanımlayan bir isme sahip. Yüksek bir tepenin üzerindeki travertenlerle kaplı bu bölge, pamuktan bir kale adeta… Üstelik tek özelliği bu değil. Antik Çağ‘dan kalma Hierapolis Antik Kenti‘nin sınırlarında olması, değerini katbekat artırıyor.

Bir tarafta bembeyaz travertenlerin eşsiz panoramik manzarasına bakarken, diğer yandan da antik kent içindeki tiyatroyu ve harabeleri fotoğraflamak mümkün. Bu sebeple instagram’da fotoğrafı paylaşılan yerler arasında ilk sıralarda geliyor.

Türkiye'de fotoğraf çekilecek yerler
Pamukkale
 • Nemrut Dağı

Nemrut Dağı’ndan güneşin batışını seyretmek için her sene binlerce insan yollara düşüyor. Apollon ve Zeus gibi Mitolojik tanrıların devasa heykellerine ev sahipliği yapan Nemrut Dağı, UNESCO’nun dünya kültür mirası listesinde.

Nemrut Dağı’ndaki mitolojik tanrı heykelleri, Commagene Kralı I. Antiochus tarafından yaptırılmış. Roma ve Pers İmparatorlukları arasında sıkışmış bir medeniyet olan Commagene‘nin Kralı, kendini Tanrı-Kral ilan etmiş ve minnet duyduğu ilahların arasına kendi heykelini de eklemiş.

Mistik bir deneyim vaat eden Nemrut Dağı, Türkiye’de fotoğraf çekilecek mekanların başında geliyor.

Türkiye’de Fotoğraf Çekilecek Tarihi Yerler

Türkiye Fotoğrafları
Nemrut Dağı
 • Antakya

Binlerce yıllık tarihi ve doğal güzellikleri ile Antakya, üst satırlarda bahsettiğimiz Mardin gibi çok kültürlü ve zengin bir şehir olarak göze çarpıyor. Tarihte Doğu Akdeniz ticaretinin kilit noktalarından biri olan Antakya, çok farklı kültürleri bünyesinde harmanlamış.

Hristiyanlar için önemli bir hac noktası olduğu gibi, arkeolojik kalıntıları ile de dikkat çeken kent, fotoğrafçılar arasında oldukça popüler bir şehir. Hristiyanlar için önemli bir yer olmasının sebebi, İmparator Konstantin’in topladığı Nikaea Konsili‘nde belirlenen 5 Psikoposluk merkezinden biri olması. (Diğerleri Roma, İstanbul, Kudüs ve İskenderiye)

blank
Antakya
 • Mardin

Mardin’in tarihinde Babil, Asur, Pers, Bizans, Roma, Selçuklu ve Osmanlı gibi birbirinden farklı medeniyetlerin izleri var. Kiliseler, manastırlar, camiler ve tarihi evler; Mardin’i fotoğraf sanatçılarının en çok rağbet ettiği şehir yapıyor.

Mardin sokaklarında yürürken, İspanya‘nın Toledo kenti gibi iyi korunmuş bir Orta Çağ şehrindeymiş gibi hissediyorsunuz. Mardin kentinin bu etkileyici atmosferi onun binlerce yılda harmanlanmış melez bir kültüre sahip olmasından geliyor. Dünyanın en kendine has şehirlerinden biri olan Mardin, yerli ve yabancı fotoğrafçıların adeta gözdesi.

Türkiye'de Fotoğraf Çekilecek Şehirler
Mardin
 • Kapadokya

Türkiye‘nin en turistik üç noktasından biri olan Kapadokya, İzmir ve İstanbul’dan sonra en çok ziyaretçi çeken merkez. Binlerce yılda oluşmuş volkanik oluşumlara sahip olan Kapadokya, adeta bir heykeltıraşın elinden çıkmış gibi şekillenmiş.

Peri bacalarının muhteşem görüntüsünü seyre dalmak için, Kapadokya‘da bir doğa yürüyüşüne çıkmak şart. Ancak en güzel manzaraların fotoğrafını çekebileceğiniz iki özel aktiviteyi es geçmeyiniz. Bunlardan biri Günbatımı Tepesi olarak bilinen yere çıkıp, ayaklarınızın altındaki vadiyi doyasıya izlemek ve fotoğraf çekmek. Diğer ise elbette Kapadokya‘da bir balon turuna katılmak.

Güzel fotoğraflar çekmek isteyenlerin en çok rağbet gösteriği aktivitelerden olan Balon gezisi, Kapadokya‘dan unutulmaz anılarla dönmenize vesile olacaktır.

Tarihi binlerce yıla dayanan yeraltı şehirleri, peri bacaları, mağara otelleri ve Uçhisar gibi tepeleriyle, Kapadokya Türkiye’de fotoğraf çekilecek en güzel yerler arasında en üstlerde bulunuyor.

Türkiye’de Fotoğraf Çekilecek Yerler

Türkiye Fotoğraf Çekilecek Yerler
Kapadokya
 • İstanbul

Türkiye’nin en çok turist çeken ve instagram’da en çok fotoğrafı paylaşılan şehrini ise en sona sakladık. İstanbul, üç büyük imparatorluğun başkentliğini yapmış, tarihin en köklü şehirlerinden biri. Bu sebeple de milyonlarca ziyaretçiyi kendine çekmeyi başarıyor.

M.Ö. 660 yılında bir Antik Yunan Kenti (Byzantion) olarak kurulan İstanbul, Konstantin döneminde Roma İmparatorluğu‘nun başkenti oldu. Roma’nın ikiye ayrılması ile Doğu Roma’nın (Bizans) merkezi olan şehir, 1453‘te Osmanlıların eline geçti. Bu farklı medeniyetlere ev sahipliği yapması, onu eşsiz bir kültürel mirasla donattı.

Avrupa ve Asya‘yı birbirine bağlayan Anadolu‘nun küçük bir modeli olan İstanbul, hem kıtaları ayırıyor; hem de denizleri birleştiriyor. Boğaziçi‘nden başka hiçbir çıkış noktası olmayan Karadeniz, İstanbul Boğazı sayesinde Akdeniz‘e ve okyanuslara bağlanıyor.

Roma döneminden Hipodrom, Bizans döneminden Ayasofya gibi eserleri İstanbul Tarihi Yarımada’da görmek mümkün. Bunun haricinde Sultanahmet Camii ve Topkapı Sarayı gibi Osmanlı eserleri de onların yanı başında.

Eşsiz bir tarihi atmosferi içine barındıran İstanbul, aynı zamanda çok hareketli bir iş ve eğlence yaşamına da ev sahipliği yapıyor. Bu sebeple İstanbul, Türkiye’de fotoğrafçıların en çok sevdiği şehir. Hem mimari fotoğrafçılık, hem de sokak fotoğrafçılığı anlamında sonsuz malzeme içeriyor.

Kiliseler, camiler ve sinagogların iç içe geçtiği ve hatta bazen aynı sokak üzerinde yer aldığı İstanbul, imparatorluk döneminin mozaik yapısını mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Ayrıca Çamlıca Tepesi, Pierre Loti Tepesi gibi şehre tepeden bakan noktaları ile de harika bir fotoğraf imkanı sunuyor.

Elbette İstanbul’da yapılacak aktiviteler arasında en eğlenceli şeylerden biri de boğaz turu yapmak. Şehir Hatları vapuru veya Turyol tekneleri ile gerçekleştirebileceğiniz bu aktivite, İstanbul’da fotoğraf çekmek için en iyi fırsatlardan birini sunuyor.

Son yıllarda her geçen gün popülerliği artan Fener Balat bölgesi ise, rengarenk tarihi evleri ile dikkat çekiyor. Son dönemlerde Balat‘ta bir kahvaltı etmek ve instagram fotoğrafları çekmek için yürüyüşe çıkmak en revaçta olan aktivitelerden biri.

İstanbul’da Kuzguncuk, Fener-Balat, Sultanahmet ve Karaköy-Galata gibi bölgeleri özel turist rehberi ile gezmek önerilir. Böylece güzel fotoğraflar çekerken, bu köklü semtlerin tarihini de layıkıyla öğrenmiş olursunuz. Ayrıca fotoğraf çekilecek özel sokaklar ve noktalar için rehberinizden bilgi de alabilirsiniz.

Türkiye Fotoğraf Çekilecek Yerler
İstanbul

İstanbul’da Instagram Fotoğrafı Çekmek İçin Yazı Tavsiyesi

Bu yazıda Türkiye’nin fotoğraflanacak güzel yerleri hakkında öneriler sunmaya çalıştık. İyi vakit geçirdiğinizi umarak, daha fazla bilgi için İstanbul fotoğraf çekilecek yerler yazısını okumanızı da tavsiye ederim.

Türkiye’de Fotoğraf Çekilecek Yerler By Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *