Uffizi Müzesi Sanat Eserleri

Floransa Uffizi Müzesi Tarihi ve Sanat Eserleri

Floransa’yı ziyaret ettiğim 2007 yılında, Uffizi Müzesi’ne girmekte oldukça zorlanmıştım. Günün her saati kapısında yüzlerce insanın sıra beklediği müzeye, online rezervasyon yapmakta fayda var. Ben 22:00’ye kadar açık olduğu bir güne denk gelip, nispeten kısa olan kuyruktan giriş yapmayı başarmıştım.

Floransa, hamuru sanatla yoğrulmuş bir şehir. İtalya’da kaldığım iki hafta içinde, en güzel günlerimi bu şehirde geçirmiştim. Bu yazıyı okuduktan sonra Floransa seyahatimi de okumak isterseniz, Floransa Gezi Rehberi isimli yazıya göz atabilirsiniz.

Uffizi Müzesi Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

Orijinal adı “The Palazzo Degli Uffizi” olan müze binasının geçmişi, 16. Yüzyıl’a kadar uzanır. 1560 yılında Floransa’nın meşhur Medici ailesinden Toscana Dükü Cosimo, mimar Vasari’den bir saray inşa etmesini ister. Mimarlığın yanısıra, ressam ve tarihçi olan Giorgio Vassari; birbirine paralel iki uzun binadan oluşan ve birbirine bir koridorla bağlanan estetik ve işlevsellik açısından harika bir saray yapar.

Uffizi’nin yapılmakta olduğu dönemde Mediciler, resmi devlet işlerini görmek ve yaşamak için Pitti Sarayı’nı kullanmaktaydı. Dük Cosimo bu yeni sarayı, hem hakimlerin kullanacağı bir adalet sarayı, hem de idari işler için kullanılacak ofisler olarak düşünmüştür. “Uffizi” kelimesi de ofisler anlamına gelmektedir.

Yapım aşamasında ofis olarak kullanılması tasarlanmış olan bina;  yeni Grand Dük I.Francesco tarafından, Medici ailesine ait bazı eserlerin sergilenmeye başlaması ile müze olma yolunda ilk adımını atmıştır.

19. Yüzyıl’da müzede o döneme kadar sergilenmiş olan, Medici ailesinin koleksiyonundan; antik eserler Arkeoloji müzesine,  heykeller ise Bargello’ya götürülmüştür. Geriye ise şu an Uffizi’yi dünyanın en popüler müzelerinden biri yapan resim koleksiyonu kalmıştır.

Uffizi, Wikipedia.org internet ansiklopedisine göre, yaz aylarında tahmini bekleme süresi beş saate kadar çıkan bir müzedir. Floransa’ya giden bir çok ziyaretçinin, uzun kuyruklar yüzünden gezemeden döndüğü müzenin sanat koleksiyonunu gezmeye başlayalım.

Floransa Uffizi Müzesi Sanat Eserleri

Bu yazıda, müzenin resmi rehber kitabından da faydalanarak; Uffizi Müzesi sanat eserleri hakkında kısa bilgiler ile birlikte size sanal bir Uffizi turu sunmayı amaçladım.

  • Birth of Venus / Sandro Boticelli / 1485

Sandro Boticelli - Venüs'ün Doğuşu
Birth of Venus

Sandro Boticelli Floransa’nın en ünlü ressamlarından biridir. Floransa okulunda öğretmenlik yapan ressam, tablolarında genelde pastel tonlarla mitolojik öğeleri işlemiştir. Papa tarafından Roma’ya davet edilip, Sistine Şapeli’nin süslemelerine de katkıda bulunur.

Boticelli’nin “Venüs’ün doğuşu” isimli tablosu müzenin en popüler eseridir. Tablonun merkezindeki Venüs kompozisyonu, bugün Uffizi’nin müze rehber kitapçığının da kapağını süsler. Tabloda Venüs’ün denizden doğması tasvir edilmiştir. Olgun bir kadın olarak denizden varolan güzellik tanrıçası Venüs, Zephyr (Mitolojide batı rüzgarı) tarafından kıyıya doğru üflenmiştir. Sağ tarafta ise mevsimler tanrıçası Horae, Venüs’e bir palto uzatmaktadır.

Not: Latince Venüs, Yunanca daha çok bilinen ismiyle Afrodit’tir.

  • The Calumny of Apelles/ Sandro Boticelli / 1495

Sandro Boticelli - The Calumny of Apelles
The Calumny of Apelles

Ayrıntılarını çözmesi gerçekten zor bir Boticelli tablosudur. Resimde orjinalde üç kişi vardır. Bunlar en sağdaki kırmızı elbise içindeki kral, solda ise bir elinde meşale bir elinde saçından sürüklediği adamı tutan kadın ve yerde çıplak halde duran genç adam. Kralın yanı başındakiler, onun kulağına fısıldayarak; mor giysili kadının genç adama attığı iftirayı tüm açıklığı ile görmesini engelleyen birer kadın kılığına bürünmüş -Kibir- ve –Cehalettir.

Krala doğru ellerini uzatmış olan kapşonlu adam –Kıskançlıktır.  Mor giysi giymiş iftiracı kadının hemen arkasında saçları uçuşan genç kadın –hile- yanı başında havada uçar gibi duran kırmızı giysili kadın ise –Düşüncesizce harekettir. Tablonun en solunda ellerini gökyüzüne kaldırmış duran güzel kadın ise –Doğrudur. Yerde yatıp yukarı elini açmış, suçsuzluğunun ortaya çıkmasını dileyen genç adam gibi çıplaktır. Yanı başındaki siyahlı, yüz çeviren, çirkin adam ise –Pişmanlıktır

Bu muhteşem tablo Boticelli’nin yüzyıllar önce yaşamış olan Apelles adındaki bir Yunan ressamından etkilenmesiyle ortaya çıkmıştır. Mısır Kralı Ptolemy’nin önünde komplo hazırlamakla ilgili bir iftiraya uğrayan Apelles, suçsuzluğu ortaya çıkınca İftira’nın tablosunu çizmiştir. Boticelli’nin bu tablosunun ismi Apelles’in uğradığı iftira’dır.

  • The Annunciation / Leonardo Da Vinci / 1480

Uffizi Müzesi Nasıl Gezilir
The Annunciation

İşte insanlık tarihinin en büyük dehalarından birinin eseri! Matematikçi, mimar, ressam ve heykeltıraş Leonardo Da Vinci’nin “Müjde” isimli tablosunda; haberci melek Gabriel’in (Cebrail), Meryem’e İsa’yı müjdelemesi konu alınmıştır.

  • Holy family & John the Baptist / Michelangelo / 1506

Uffizi Müzesi Sanat Eserleri
Holy family & John the Baptist

Floransa’nın Leonardo Da Vinci’den sonra yetiştirdiği en ünlü sanatkar Michelangelo’dur. Mimar, heykeltıraş ve ressam olan Michelangelo, heykeltıraş olarak, dünyaca ünlü David (Davut) heykelini; ressam olarak, Sistine Şapeli’nin tavan süslemelerini ve mimar olarak dünyanın en büyük kilisesi olan Aziz Petrus Bazilikası‘nın kubbesini yapmıştır. Dini bir temayı işleyen bu tablosunda Meryem; bebek İsa’yı, Vaftizci Yahya’nın kucağına uzatmaktadır. Arka plandakiler ise güzel bedenler içinde resmedilmiş meleklerdir.

  • Bacchus / Michelangelo Merisi Caravaggio/ 1600

Michelangelo Merisi Caravaggio - Bacchus
Bacchus

Prado müzesi ile ilgili yazıda da bahsi geçen Caravaggio natürmort eserlerin ustası ve barok eserlerin ilk önderlerindendir. Tabloda ünlü şarap Tanrısı Dianysos resmedilmiştir. Mitolojide; Dianysos şarabın sadece sarhoş ediciliğini değil, sosyal ve faydalı yönlerini de temsil eder. Bu resimde Şarap tanrısı dini ve felsefi öğeler harmanlanarak betimlenmiştir.

  • Medusa / Michelangelo Merisi Caravaggio / 1592

Michelangelo Merisi Caravaggio - Medusa
Medusa

Medusa, Antik Yunan mitolojisinde, gözlerine bakanları taşa çeviren, yılan saçlı, keskin dişli bir canavardır. Hayata çok güzel bir kız olarak başlayan Medusa’nın; Denizler Tanrısı Poseidon’un onun güzelliğinden etkilenip, kendisine aşık olmasıyla hayatı kabusa dönmüştür. Poseidon ona öylesine aşık olmuştu ki, Medusa bu sayede bir Athena tapınağını ele geçirmişti. Bunu bir hakaret olarak kabul eden Zeus’un kızı Athena, onu bir Gorgon’a (Canavar) çevirmiştir. Bununla da yetinmeyip ünlü savaşçı Perseus’tan onun başını kesmesini istemiştir.

Caravaggio bu ünlü mitolojik yaratığı başı Perseus tarafından kesilmiş olmasının verdiği şaşkınlık ve dehşetle resmetmiştir. Tabloda güzel yüzlü ve yılan saçlı Medusa’nın gözleri korku doludur.

  • Venus of Urbino / Titian / 1538

Floransa Uffizi Galerisi
Venus of Urbino

Venedikli ressam Titian, 16. Yüzyıl’ın en önde gelen ressamlarındandır. Wikipedia’da çağdaşları tarafından “Küçük yıldızların arasındaki güneş” olarak tanımlandığı vurgulanmaktadır. Mitolojik ve dini eserler veren çok yönlü bir ressamdır. Uffizi Müzesi sanat eserleri arasında bulunan iki tablosu da “Nü” olduğundan ve bu önemli ressamı es geçmek istemediğim için, Uffizi Müzesi’nin rehber kitabında “Tüm zamanların en erotik sanat eserlerinden biri…” olarak tanımlanan bu tabloyu da yazıma ekliyorum.

Tabloda Urbino Dükü’nün genç eşi tasvir edilmiştir. Tablo aynı zamanda o dönemde “Venüs” yakıştırması yapılacak kadar güzel bulunan bu kadın aracılığıyla, güzellik ölçülerinin zamanla nasıl değiştiğini ortaya koymaktadır. Renklere hakimiyetiyle tanınan ressam Titian oldukça estetik bir resim ortaya çıkarmıştır.

  • Floransa Uffizi Müzesi / Canaletto / 1755

uffizi müzesi sanat koleksiyonu
Canaletto

“Canaletto” Uffizi Sanat Koleksiyonu’nun 18. Yüzyıl eserleri adlı odasında bulunan bir panoramik Venedik tablosudur. Bu enfes manzarada, solda San Marco Çan kulesi, ve sağda Dükalık Sarayı (Palazzo Ducale) görülebilir.


Floransa Uffizi Müzesi Sanat Eserleri Blog Yazısı by Serhat Engül

Kanyaklar: The Uffizi Official Guide / Wikipedia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *