Unutulmaz Klasik Filmler Listesi

Unutulmaz Klasik Yabancı Filmler Listesi 2020

Sinemanın tarihi 19. Yüzyıl sonlarına kadar dayanıyor. Başta yalnızca belgesel ve görsel kurgu amacıyla ortaya çıksa da, zamanla gerçekliğin veya gerçeküstünün sunumlarını içeren bir sanat hâline gelmiş.

Nasıl edebiyat alanında “klasikler, temel eserler” olarak adlandırılan eserler bulunuyorsa, sinema için de aynısını söyleyebiliriz. Elbette herkesin zevkine ve ilgi alanlarına hitap eden filmler farklıdır ancak zannımca bazı klasiklerin herkes tarafından izlenmesi gerekir.

Aşağıdaki Efsane Filmler Listesi filmlerin kadrolarını, konularını ve tüm dünyada rağbet gören sinema platformu IMDB üzerinde aldıkları puanları görebillirsiniz. Size hitap eden filmleri bulacağınıza eminim. Şimdiden iyi seyirler diliyorum.

Unutulmaz Klasik Yabancı Filmler Listesi 2020

 •  Citizen Kane (1941)

Yönetmen: Orson Welles

Başroller: Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore

IMDB Puanı: 8,4

Orson Welles’in bu filmi birçok sinema otoritesi tarafından gelmiş geçmiş en iyi yapım olarak kabul ediliyor.

Charles Foster Kane, milyarder bir medya patronudur. Genç bir gazeteci onun ölmeden önceki son sözü olan Rosebud’ın anlamını öğrenmeye çalışacak ve bu esrarengiz zengin adamın hayatını keşfedecektir.

Welles’in ilk uzun metraj filmi olan Citizen Kane, William Randolph Hearst adlı bir milyarderin hikâyesinden esinlenerek çekilmiş. Rosebud’ın ise oldukça derin bir anlamı var fakat söyleyip sürprizi bozmayayım.

Tavsiye Edilen Unutulmaz Klasik Filmler

Unutulmaz Yabancı Filmler Listesi Nostaljik-Klasik-Kült Film Citizen Kane
Citizen Kane
 • My Darling Clementine (1946)

Yönetmen:  John Ford

Başroller:  Alfred Newman, Cyril J. Mockridge, David Buttolph

IMDB Puanı: 7.8

Bir western klasiği olan My Darling Clementine, Doc Holliday adında bir kanunsuz ile Wyatt Earp adında bir şerifin yaşadıkları kasabadaki komployu çözmesini anlatıyor. Şunu belirtmek gerekiyor ki, bu iki karakter de gerçekten yaşamış ancak filmdeki kurgunun doğru olup olmadığını bilmiyoruz.

Wyatt Earp’ın haydutlar tarafından öldürülen kardeşine ait olan kolye, Clementine isimli bir kadında çıkınca Doc Holliday ile Wyatt Earp arasında bir çatışma başlar.

Ancak ortak düşman öğrenildiğinde bu çatışma zamanla ittifaka dönüşecek ve bu iki cesur adam kasabayı haydutlardan temizlemek için birlikte hareket edecektir.

Filmde Shakespeare’in Hamlet eserinden harika bir tirad bulunuyor.

 • Nightmare Alley (1947)

Yönetmen: Edmund Goulding

Başroller: Tyrone Power, Joan Blondell, Coleen Gray

IMDB Puanı: 7.6

Stanton Carlisle, geçici bir sirkte beyin okuma numaraları yaparak geçimini sağlayan bir adamdır.

Carlisle, sevgilisi ile geliştirdiği bir kod sayesinde gözleri bağlıyken salondaki insanlar hakkında bilgi sahibi olabilmekte ve bu numarasıyla insanları büyüleyebilmektedir. Zamanla yükselir ve tanınmış bir medyum hâline gelir. Ancak şarlatanlığa dayalı bir şöhretin bazı kötü getirileri olacaktır.

William Lindsey Grasham’ın aynı isimli romanından uyarlanan Nightmare Alley, gelmiş geçmiş en iyi psikolojik filmlerden biri olarak kabul ediliyor.

 • The Lady From Shanghai (1947)

Yönetmen: Orson Welles

Başroller: Rita Hayworth, Orson Welles, Everett Sloane Gray

IMDB Puanı: 7.7

Arthur O’Hara, tüm dünyayı gezmiş maceraperest bir denizcidir. Yolu San Fransisco’ya düştüğünde yıllardır aradığı aşkı bulacaktır. Ancak aşık olduğu kadın ünlü avukat Arthur Bannister’ın eşidir ve yaşadığı ilişkiyi sürdürebilmek için bu adamla mücadele etmesi gerekir.

Şangaylı Kadın’ın, Orson Welles’in sinematografisinde önemli bir yere sahip. Aynalı odada geçen sahne, Welles’in görsel ve kurgusal yaratıcılığının sınırsız olduğunu gösteriyor. Kesinlikle izlenmesi gereken bir film.

Önerilen Unutulmaz Klasik Filmler

The Lady From Shanghai Unutulmaz Film
The Lady From Shanghai
 • Blast Of Silence (1961)

Yönetmen: Allen Baron

Başroller: Molly McCarthy, Allen Baron, Larry Tucker

IMDB Puanı: 7.6

Frankie Bono, soğukkanlı bir kiralık katildir. New York’ta yaşayan bir sendika liderini öldürmek için kiralanır ve bu şehirde cinayetin hazırlıklarını yaparken yetimhanedeki arkadaşıyla karşılaşır. Bu karşılaşma onu çocukluğuna götürür ve hayatını, mesleğini sorgulamaya başlar.

Martin Scorsese, Blast Of Silence’ın kendisini ve tarzını en çok etkileyen filmlerden biri olduğunu söylemişti. Allen Baron, ne yazık ki bu filmden sonra sinema kariyerini sürdürmeyip televizyonculuk yapmayı tercih etmiş. Ancak gangster filmlerine meraklıysanız kesinlikle izlemelisiniz.

 • Rebel Without A Cause (1955)

Yönetmen: Nicholas Ray

Başroller: James Dean, Natalie Wood, Sal Mieno

IMDB Puanı: 7.8

Genç yaşta ölen ünlü aktör James Dean’i kariyerinin zirvesine ulaştıran bu film, başta sıradan bir gençlik filmi olarak görülebilir. Ancak klişelerden uzak bir yapım olduğunu da belirtmekte fayda var.

Film, Jim Stark adında maceraperest bir gencin geldiği yeni kasabada yaşadıklarını anlatıyor. Rüştünü ispat etmek için girdiği bir araba yarışında, serseri takımından bir gencin ölümüne sebep olduğu düşünülecek ve bu sayede yeni düşmanlar edinecektir.

Unutulmaz Filmler Listesi Rebel Without A Cause
Rebel Without A Cause
 • Rawhide (1951)

Yönetmen: Henry Hathaway

Başroller: Tyrone Power, Susan Hayward, Hugh Marlowe

IMDB Puanı: 7.1

Bir posta arabası çalışanı ve gezgin bir kadının yolları kötü bir senaryoda kesişir. Kendilerini bir grup kanunsuzun ellerinde bulurlar.

Bu çete, sonraki gün gelecek olan ve altın taşıyan gemiyi soyma planları yapmaktadır. Tom Owens ile Vinnie Holt, bir yandan bu kanunsuzlardan kurtulmaya çalışacak, diğer yandan ise aralarında farklı bir bağ kurulacaktır.

 • High Noon (1952)

Yönetmen: Fred Zinnemann

Başroller: Gary Cooper, Grace Kelly, Thomas Mitchell

IMDB Puanı: 8.0

Şerif Will Kane, evlenip emekli olmayı hayal ederken, yıllar önce tutukladığı haydutların kasabaya geri döndüğü haberini alır. Bu haydutlara karşı mücadele etmesi ve kasabayı koruması gerektiğinin farkındadır ancak ne yazık ki kendine yoldaş bulamayacaktır.

High Noon, McCarthy dönemini Western kurgusuyla anlatan bir film olarak biliniyor. Entelektüellerin ve toplumun cadı avına sessiz kalmasını, harika bir kurguyla anlatıyor.

İzlenmesi Önerilen Efsane Filmler

Unutulmaz Filmler Listesi High Noon
High Noon
 •  The Man Who Shot Liberty Valance (1962)

Yönetmen: John Ford

Başroller: James Stewart, John Wayne, Vera Miles, Lee Marvin

IMDB Puanı: 8.1

Türkçe’ye Kahramanın Sonu olarak çevrilen bu film, Tom Doniphon’ın ölüm haberiyle başlıyor. Senatör Ransom Stoddard, eski dostu Tom’un öldüğünü duyunca bir zamanlar Liberty Valance adlı haydut ile mücadele etmek zorunda kaldığı kasabaya gelir.

Stoddard, bu kasabaya bir hukuk öğrencisi olarak gelmiş ve Valance’ın zorbalığına maruz kalmıştır. Doniphon ise Liberty Valance’ın çekindiği tek kişidir.

Stoddard, Tom Doniphon tarafından korunurken bir yandan bu kasabayı kanunun hakim olduğu bir yer hâline getirmek için çabalamaktadır. Ancak bunun için Liberty Valance ve çetesiyle çetin bir mücadeleye girmesi gerekecektir.

Unutulmaz Western Filmi The Man Who Shot Liberty Valance
The Man Who Shot Liberty Valance
 • King Creole (1958)

Yönetmen: Michael Curtiz

Başroller: Elvis Presley, Walter Matthau, Carolyn Jones

IMDB Puanı: 7.0

Elvis Presley’nin başrolünde oynadığı bu film, gece kulübünde şarkıcı olan bir adamın başından geçenleri anlatıyor. Maxie Fields isimli mafya lideri, bu genç şarkıcıyla ilgilenmeye başlar.

Danny Fisher, bir yandan Ronnie isimli genç kadınla ilişki yürütürken diğer yandan Fields ile garip bir mücadeleye girecektir.

 • Easy Rider (1969)

Yönetmen: Dennis Hopper

Başroller: Peter Fonda, Dennis Hopper, Jack Nicholson

IMDB Puanı: 7.4

Easy Rider, motosiklet kültürüyle ve tarzıyla özdeşleşmiş bir yapım olarak biliniyor. Wyatt ve Billy adında iki motorcunun Los Angeles’tan New Orleans’a yaptıkları seyahati ve bu yolculukta karşılaştıklarını anlatıyor.

Filmin içeriği hakkında ne söylesem spoiler olur, o yüzden izlemenizi tavsiye ediyorum. Efsane filmler listesi içine tereddütsüz yazdığım bir film olduğunu da belirteyim.

Unutulmaz Klasik Filmler Öneri

Unutulmaz Filmler Listesi Easy Rider
Easy Rider
 •  Take The Money And Run (1969)

Yönetmen: Woody allen

Başroller: Woody Allen, Janet Margolin, Marcel Hillaire

IMDB Puanı: 7.3

Listede bir komedi filmine yer vermem gerektiğini düşündüm ve aklıma gelen ilk film Take The Money And Run oldu. Woody Allen, bu filmde hem yönetmen hem de başrol oyuncusu olarak karşımıza çıkıyor.

Yeteneksiz banka soyguncusu Virgil Starkwell’in hayatını anlatan film, belgesel metoduyla çekilmiş. Absürt komedinin en başarılı örneklerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 • Bonnie And Clyde (1967)

Yönetmen: Arthur Penn

Başroller: Warren Beatty, Faye Dunaway, Michael J.Pollard

IMDB Puanı: 7.9

Clyde Barrow ve Bonnie Parker, 30’lu yıllarda ABD’nin en tanınan haydutlarındandı. Film de bu haydutların yaşamöyküsünden uyarlanmış.

Bonnie, annesinin arabasını çalan Clyde’dan etkilenir ve onunla kaçar. Böylece adlarından birçok suçla söz ettiren bir ikili olurlar. Ancak Bonnie ve Clyde sıradan suçlular değildir. Halk arasında bir sempati edinerek ünlenirler ve Robin Hood gibi anılmaya başlarlar.

Film, iki haydut özelinde 1930’lardaki ekonomik bunalımı ve bu bunalımın insanlar üzerindeki etkilerini anlatıyor. Başarılı bir komedi/suç filmi.

Unutulmaz Klasik Filmler Listesi

Unutulmaz Filmler Listesi Bonnie And Clyde
Bonnie And Clyde
 •  Guess Who’s Coming To Dinner (1967)

Yönetmen: Stanley Kramer

Başroller: Sidney Poitier, Spencer Tracy, Katherine Hepburn

IMDB Puanı: 7.8

Guess Who’s Coming To Dinner, tek mekanda geçen eğlenceli, bir o kadar da eleştirel bir yapım. Film, sıradan bir aile yemeğinin çetrefilli bir tartışmaya dönüşmesini anlatıyor.

Drayton ailesinin kızı Christina, sevgilisini ailesiyle tanışmak için akşam yemeğine davet eder. Christina’nın sevgilisi John Prentice, birçok gönüllü yardım çalışmasına katılmış, başarılı bir doktordur. Ancak siyahi olması ciddi bir problem yaratır.

Her ne kadar ailenin babası Matt ırkçılığa karşı ve demokrat biri olsa da, kızının bu evlilik yüzünden problem yaşayacağını düşünür. Ancak Christina ile John evlenmeye kararlıdır ve akşam saatinde bir uçağa yetişeceklerdir.

 • Walkabout (1971)

Yönetmen: Nicholas Roeg

Başroller: Jenny Agutter, David Gulpilil, Luc Roeg

IMDB Puanı: 7.7

Avustralyalı genç bir kız, küçük erkek kardeşiyle birlikte Avustralya’nın ıssız çöllerinde mahsur kalacaktır. Burada hayatta kalma mücadelesi içindeyken, Gezinti’ye çıkmış bir aborjinle karşılaşırlar. Genç aborjin, çölde kaybolmuş bu iki kardeşe yardım edecek ve onları bulundukları durumdan kurtarmaya çalışacaktır.

Gezinti, Aborjinlerin ritüellerinden biri ve filmin adı bu ritüelden geliyor. Aborjin gençleri, bulundukları kasabadan bir süre uzaklaşarak doğada vakit geçirirler, bu da Gezinti olarak adlandırılır.

Avustralya folklörünü yansıtan başarılı bir dram filmi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Hiçliğin ortasında geçen film, sürükleyiciliği ile efsane filmler listesi içinde özel bir yere sahip.

Kült Filmler Listesi

Unutulmaz Filmler Listesi Walkabout
Walkabout
 • Dirty Harry (1971)

Yönetmen: Don Siegel

Başroller: Clint Eastwood, Andrew Robinson, Harry Guardino

IMDB Puanı: 7,8

“Tabancamda altı kurşun var. Dört tanesini ateşledim. Kendini şanslı hissediyor musun serseri?”

Clint Eastwood denilince akan sular durur. Ancak bu film Eastwood’un oyunculuğu dışında da oldukça sürükleyici bir kurguya sahip.

Film San Francisco’da geçiyor. Kendine “Akrep” diyen bir seri katili araştırma görevi Eastwood tarafından canlandırılan polis dedektifi Harry Callahan’a düşüyor.

Callahan, katilin kim olduğunu başından beri anlar ancak bu adamı içeri tıkabilmek için delile ihtiyacı vardır. Yardımcısı Bressler ile birlikte bu katilin peşine düşüp onu gafil avlamanın yollarını arayacaktır.

Unutulmaz Filmler Listesi Dirty Harry
Dirty Harry
 • Paris’te Son Tango (1972)

Yönetmen: Bernardo Bertolucci

Başroller: Marlon Brando, Maria Schneider, Maria Michi

IMDB Puanı: 7.1

Konusu sıradan bir aşk filmi gibi gelse de, bundan çok daha fazlası olduğunu söyleyebiliriz. Genç bir Fransız kadının orta yaşlı Amerikalı bir iş adamıyla yaşadığı ilişkiyi anlatıyor.

Başlar başlamaz insanı saran ve hikayenin içine alan bir film. Bu bakımdan ne söylesem spoiler olur. Yaşadığınız dünyadan iki saatliğine uzaklaşmak istiyorsanız Paris’te Son Tango’yu mutlaka izlemelisiniz.

Unutulmaz Filmler Listesi Paris’te Son Tango
Paris’te Son Tango
 • Rio Lobo (1970)

Yönetmen: Howard Hawks

Başroller: Jorge Rivero, John Wayne, Jennifer O’Neill

IMDB Puanı: 6.8

Western sinemasının unutulmaz yıldızı John Wayne’in başrolünde oynadığı bu film, Amerikan İç Savaşı’ndan sonraki bir hikayeyi anlatıyor. Cord McNally, birliğindeki bir hain yüzünden çok yakın bir arkadaşını kaybetmiştir.

İç Savaş bu yüzden McNally için devam etmektedir. Arkadaşının ölümüne sebep olan haini bulup cezalandırmakta kararlıdır.

Howard Hawks’ın son filmi olan Rio Lobo, Türkiye’de Son Darbe adıyla yayınlanmış. Western seviyorsanız kesinlikle izleyin derim.

Unutulmaz Klasik Filmler Listesi

Unutulmaz Film Rio Lobo
Rio Lobo
 • Belle de Jour (1967)

Yönetmen: Luis Bunuel

Başroller: Catherine Denevue, Jean Sorel, Michel Piccoli

IMDB Puanı: 7.8

Efsane yönetmen Luis Bunuel’in bu filmi, gelmiş geçmiş en iyi erotik filmlerden biri olarak kabul edilebilir. Bunuel’in bütün filmlerinde olduğu gibi farklı ve yer yer grotesk bir anlatım biçimi var, bu yüzden filmin konusundan ve kurgusundan bahsetmek zor.

Ama kabaca söz etmek gerekirse, öğleden sonrasını bir genelevde çalışarak geçiren genç bir kadını konu alıyor. Severine, eşine düşkün genç bir ev kadınıdır, ancak kendini keşfetmek için fahişelik yapmaya başlar. Erotik sinemayı sevmeseniz bile bu filmi izlemelisiniz.

Belle De Jour Unutulmaz Filmler
Belle De Jour
 • Papillion (1973)

Yönetmen: Franklin J. Schaffner

Başroller: Steve McQueen, Dustin Hoffman, Victor Jory

IMDB Puanı: 8.0

Henri Cherriere’nin Kelebek romanı yayınlandığı dönemde Fransa’da epey yankı koparmıştı. Charriere, bu romanda haksız yere kürek mahkumu olarak infaz edildiği 13 yılı anlatıyordu.

Film her ne kadar bazı yerlerde –doğal olarak- kitaptan uzak olsa da, verilmek istenen mesajı oldukça iyi yansıtmış.

Senaryo ekibinde Dalton Trumbo’nun olduğu bu film, basit bir hapishane filmi olmaktan çok öte, adalet sistemine ciddi sorgulamalar getiriyor.

 • Play It Again Sam (1972)

Yönetmen: Herbert Ross

Başroller: Woody Allen, Diane Keaton, Tony Roberts

IMDB Puanı: 7.7

Play It Again Sam, adını 1942 tarihli efsanevi film Kazablanka’nın bir repliğinden alıyor. Kazablanka filmini takıntı hâline getirmiş nevrotik bir film eleştirmeninin eşi ile yaşadığı sorunları merkezine alan filmin sağlam bir komedi olduğunu söyleyebiliriz.

Woody Allen’ın hem başrolünü oynadığı hem de senaryo ekibinde olduğu filmde onun absürt komedi tarzını görmek hiç zor değil.

Unutulmaz Filmler Listesi Play It Again Sam
Play It Again Sam
 • Dog Day Afternoon (1975)

Yönetmen: Sidney Lumet

Başroller: Al Pacino, John Cazale, Penelope Allen, Sully Boyar

IMDB Puanı: 8.0

Türkçe’ye Köpeklerin Günü olarak çevrilen Dog Day Afternoon, sıradan bir banka soygunu hikâyesi gibi başlıyor. Sonny, erkek arkadaşının ameliyatı için gereken parayı banka soyarak temin etmeye karar verir.

Ancak soygun bir süre sonra tüm medyanın dikkatini verdiği bir rehine pazarlığına ve şova dönüşecektir.

Dog Day Afternoon, hem suç hem de dram dallarında başarılı bir film. Başrolünde Al Pacino’nun olması da elbette filmi cazip kılan detaylardan biri.

Dog Day Afternoon Unutulmaz Film
Dog Day Afternoon
 • Serpico (1973)

Yönetmen: Sidney Lumet

Başroller: Al Pacino, John Randolph, Jack Kehoe

IMDB Puanı: 7.8

Serpico, Peter Maas isimli bir polisin yaşamöyküsünü anlattığı romandan uyarlanmış.

Al Pacino tarafından canlandırılan Serpico, New York polis teşkilatında farklı kişiliğiyle dikkat çeken bir devriye polisidir. Meslektaşlarının aksine rüşvetten uzak durmaktadır.

Büyük isimlerin içine girdiği bir rüşvet çarkına şahit olduğunda amirlerine başvurur ancak bu yüzden teşkilattaki herkesin ilgisini kötü yönde çekecek ve yalnızlaşacaktır. Bu yaptıkları hayatını tehlikeye sokmasına ve sistemin dışına itilmesine sebep olur.

Filmin müziklerini Mikis Teodorakis’in yapması bile izlemek için yeterli.

Nostaljik Filmler Listesi
Unutulmaz Filmler Listesi Serpico
Serpico
 • Days Of Heaven (1978)

Yönetmen: Terrence Mallick

Başroller: Richard Gere, Brooke Adams, Sam Shepard

IMDB Puanı: 8.0

Terrence Malick tarafından yönetilen Days Of Heaven, Richard Gere’in kariyerinde önemli bir yer tutuyor.

Film, Bill isimli fakir çiftçi ile sevgilisinin fakirlikten kurtulmak için yaptıklarını anlatıyor. Çarpıcı bir kurgusu olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca görüntü yönetmenliği bakımından izlediğim en iyi filmlerden biri.

Unutulmaz Klasik Filmler Listesi

Unutulmaz Filmler Listesi Days Of Heaven
Days Of Heaven
 • Prince Of The City (1981)

Yönetmen: Sidney Lumet

Oyuncular: Treat Williams, Jerry Orbach, Richard Foronjy

IMDB Puanı: 7.6

Bu filmi birçok açıdan Henning Mankell polisiyelerine benzetiyorum. Bunalımlı, depresif bir polis karakteri bana maceradan maceraya atılan bir polisten daha gerçekçi geliyor.

Film Daniel Ciello isimli bir narkotik polisinin, polis teşkilatında uyuşturucu trafiğinden pay alanları ortaya çıkarmak için yaptığı anlaşmayı ve bu anlaşma sonucunda suçlu duruma düşmesini anlatıyor.

Bir polisiye filmine göre ağır bir tempoya sahip ancak ben keyifle izledim. Aksiyon odaklı olmayan suç filmlerini seviyorsanız tavsiye ederim.

 • A Soldier’s Story (1984)

Yönetmen: Norman Jewison

Başroller: Howard E.Rollins Jr. Adolph Caesar, Art Evans

IMDB Puanı: 7.2

Afro-Amerikalılara karşı uygulanan ırkçılık birçok başyapıta konu oldu. Ancak A Soldier’s Story, bu meseleye İkinci Dünya Savaşı’nda ülkesi için savaşmış Siyahî bir askerin penceresinden bakıyor.

Yüzbaşı Davenport’un yaşadıkları, ABD’de bir zamanlar geçerli olan ırkçı görüşü iyi bir biçimde anlatıyor.

Efsane Filmler Listesi

Unutulmaz Filmler Listesi A Soldier's Story
A Soldier’s Story
 •  Cry Freedom (1987)

Yönetmen: Richard Attenborough

Oyuncular: Denzel Washington, Kevin Kline, Josette Simon

IMDBPuanı: 7.5

80’li yıllar, ABD’de yüz yıla yakın hüküm süren ırkçı Jim Crow kanunlarının geride kaldığı ve siyahilere gösterilen ırkçı tavrın utanç verici bir hâl aldığı zamanlardı.

Bu dönemde ırkçılık karşıtı birçok film çekildi. Denzel Washington’ın başrolünde oynadığı Cry Freedom bu filmler arasında önemli bir yere sahip.

Film Donald Woods isimli bir Güney Afrikalı bir aktivistin ırkçılığa karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. Gerçek bir hikâyeden yola çıkılarak çekildiğini de belirtmekte fayda var.

 • Rumble Fish (1983)

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Başroller: Matt Dillon, Mickey Rourke, Diane Lane

IMDB Puanı: 7,2

Godfather ile tanınan Francis Ford Coppola, aile dramlarını suç-çete ilişkileri üzerinden anlatmakta usta bir yönetmen. Rumble Fish filminde de bunu yapmayı başarmış.

Film Rusty James adında bir çetecinin abisiyle olan ilişkisini anlatıyor. James’in ağabeyi The Motorcycle Boy tanınmış bir çetecidir. James’de hayatını abisinin itibarıyla sürdürmeye çalışır.

Her ne kadar bir suç filmi gibi görünse de, bir kardeşin abisine olan bakışını ustalıkla anlatıyor.

Francis Ford Coppola
Rumble Fish
 •  Salvador (1986)

Yönetmen: Oliver Stone

Başroller: James Woods, Jim Belushi, Michael Murphy

IMDB Puanı: 7,5

Richard Boyle, başarılı bir gazeteci olsa da alkole, gece hayatına ve kadınlara olan düşkünlüğü onu sefil bir duruma sürükler. Kariyeriyle yaşantısı arasında ciddi bir uyumsuzluk vardır. Başvurduğu bütün gazeteler tarafından reddedilmektedir. Çareyi El Salvador’daki iç savaşta bulur.

Bu savaşla ilgili bir haber yaparak köşeyi dönmeyi ve batmış kariyerini kurtarmayı hesaplar. Borç aldığı arkadaşı Dr.Rock ile birlikte El Salvador’a gittiğinde ise kendini zorlu bir durumun içinde bulacaktır.

İktidarın yaptığı katliamlara şahit olacak ve sonraki süreçte ülkenin zalim diktatörü Binbaşı Max’in dikkatini çekecektir.

Unutulmaz Klasik Filmler Listesi

Efsane Filmler Listesi
Salvador
 • House Of Games (1987)

Yönetmen: David Mamet

Başroller: Lindsay Crouse, Joe Mantegna, Mike Nussbaum

IMDB Puanı: 7.3

Margaret Ford, yazdığı kitaplarla adından sıklıkla söz ettiren başarılı bir psikiyatrdır. Ancak kliniğine gelen bir kumar bağımlısının peşinden gidince hayatı değişecektir.

Kumarbazlardan birine aşık olacak ve onunla birlikte büyük vurgunlar yapmaya başlayacaktır.

Unutulmaz Klasik Filmler Listesi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *