Üsküdar, Kız Kulesi ve Çamlıca Tepesi gibi ikonik yerleriyle İstanbul Boğazı’nın siluetinde önemli bir yere sahip. İstanbul’un en eski yerleşimlerinden biri olduğu gibi, bu köklü tarihin izlerini hâlâ taşımaya devam ediyor.

Avrupa Yakası‘na geçişin deniz yoluyla sadece birkaç dakika olması, Üsküdar’ı İstanbul’un en merkezi semtlerinden biri haline getiriyor. Üsküdar ayrıca Marmaray’ın da Tarihi Yarımada‘ya geçmeden önceki son durağı ve metroyla Sirkeci’ye sadece 4 dakika uzaklıkta bulunuyor.

Bu blog yazısında, Üsküdar‘da gezilecek yerlerin listesini çıkarmaya çalıştık. Üsküdar‘ın kısaca tarihçesini ve semtte görülecek önemli tarihi eserleri de bu yazıda bulabilirsiniz.

Üsküdar Semti Tarihi

Üsküdar’da bilinen ilk yerleşimler, Fenikeliler tarafından kurulmuş. Antik Çağ‘da Akdeniz ticaretini elinde tutan Fenikeliler, Kadıköy (Khalkedon) ve Üsküdar‘a birer liman inşa etmişler.

Üsküdar, Antik Yunan döneminde “Altın Şehir” anlamına gelen Crysopolis adıyla anılırmış. Tarihi Yarımada‘dan bakılınca güneşin üstünde parladığı Üsküdar’a böyle bir isim verilmiş. Buna benzer bir isimlendirmeyi “Altın Boynuz” olarak anılan Haliç‘te de görüyoruz.

Üsküdar, Bizans İmparatorluğu döneminde önemli bir lojistik merkez haline gelmiş. Anadolu‘ya sefere çıkacak olan Bizans orduları, buradan sevk ve idare edilirmiş. Üsküdar‘ın adının ise Bizans döneminde askeri kışla anlamına gelen “Skutari” isminden geldiği düşünülüyor.

Üsküdar’ın Osmanlı Devleti’nin egemenliğine girmesi 1348 yılında gerçekleşti. İstanbul’un fethinden sonra ise gelişmeye ve yapılanmaya başladı. Günümüzde, Üsküdar semtinde Osmanlı‘nın klasik döneminde inşa edilmiş birçok yapıyı görmek mümkün.

Üsküdar Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

 • Kız Kulesi

Üsküdar denilince akla gelen ilk yer şüphesiz ki Kız Kulesi olacaktır. Kız Kulesi, birçok romantik efsaneye konu olsa da; özünde Bizans döneminde Boğaz’dan geçen yabancı gemileri kontrol etmek için inşa edilmiş askeri bir yapı.

Şehrin siluetinde önemli bir yere sahip olan Kız Kulesi’nde bugün oldukça lüks bir restoran bulunuyor. Kız Kulesi’ne Salacak‘tan kalkan motorlarla kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Üsküdar Görülecek Tarihi Eserler

Üsküdar Gezilecek Yerler
Kız Kulesi
 • Çamlıca Tepesi

İstanbul’a Yahya Kemal’in şiirindeki gibi tepeden bakmak isterseniz Çamlıca Tepesi’ne mutlaka uğramalısınız. Burası İstanbul’un nadide doğal güzellikleri arasında yer alıyor.

Çamlıca Tepesi, Büyük Çamlıca ve Küçük Çamlıca olarak ikiye ayrılmakta. Küçük Çamlıca, daha az popüler olsa da buranın manzarası da oldukça güzel. Ayrıca kuş gözlem merakınız varsa, bir dürbün alarak boğazın üstünden göç eden kuşları izleyebilirsiniz.

Üsküdar Fotoğraf Çekilecek Yerler

Üsküdar Semti Tarihi
Çamlıca Tepesi
 • Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi

Türkiye’nin tek uçurtma müzesi olan bu yer, dünyada bu konsepti taşıyan 18 müzeden biri. 1986 yılında uçurtma koleksiyonu yapmaya başlayan Mehmet Naci Aköz, 19 yıl sonra 2005’te bu müzeyi açmaya karar vermiş.

Müzeye 2005 yılından sonra da birçok yeni parça eklendi ve şu an 2500 farklı uçurtma bulunuyor. Farklı ülkelerden toplanan uçurtma ve uçurtma aksesuarlarının sergilendiği uçurma müzesi, özel müze olduğu için Müzekart ile giriş kabul etmiyor. Yine de yılın belirli dönemlerinde giriş ücreti ödemeden ziyaret etmek mümkün.

Üsküdar Gezilecek Yerler

Üsküdar Görülecek Yerler
Uçurtma Müzesi
 • Fethi Paşa Korusu

Sultantepe sırtlarından Kuzguncuk ve Paşalimanı’na akadar geniş bir bölgede uzanan Fethi Paşa Korusu, Boğaz’ın kıyısında yer alan nadir ormanlık alanlardan biri. Doğayla iç içe bir boğaz manzarası izlemek için buraya mutlaka uğramalısınız.

Fethi Paşa Korusu’nda yüzlerce farklı ağaç türü bulunuyor. Haftasonları genellikle kalabalık olsa da, piknik alanları dışında sessiz sakin yerler bulabilirsiniz. Bununla birlikte, korunun içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal tesisleri de bulunuyor.

 • Beylerbeyi Sarayı

Sultan Abdülaziz döneminde inşa edilen Beylerbeyi Sarayı, 19.yüzyıl Osmanlı mimarisinin nadide örnekleri arasında yer alıyor.

Yapımı 1863-1865 yılları arasında tamamlanan saray, meşhur Balyan ailesi tarafından inşa edildi. Osmanlı döneminde padişahların sayfiye mekânı olmakla birlikte, yabancı devlet başkanları ve kralların ağırlandığı bir yerdi.

Sarayın dış cephesi neo-barok mimariye göre inşa edilmişken, iç kısmında Türk ev planı korunmuş. Bu bakımdan da farklı bir mimari tasarıma sahip. TBMM Milli Saraylar Müdürlüğü’ne bağlı olan saraya, maalesef Müzekart ile giriş yapılamıyor.

Beylerbeyi Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa Yakası’nda bulunan Topkapı, Dolmabahçe, Yıldız ve Çırağan Sarayları’na karşılık; Anadolu Yakası’ndaki tek saraydır. Bu sebeple de Üsküdar gezilecek yerler listesinde üst sıralarda gelir.

Üsküdar Gezilecek Tarihi Yerler

Üsküdar Gezilecek Müzeler
Beylerbeyi Sarayı
 • Şemsi Paşa Camii

Mimar Sinan’ın eserlerinden biri olan Şemsi Ahmet Paşa Camii, Kuşkonmaz Camii olarak da biliniyor. 1580 yılında inşa edilen bu caminin oldukça ilginç bir hikayesi var. Rivayete göre, Şemsi Ahmet Paşa, bu camiyi kuşların hiçbir şekilde gelip pislemeyeceği bir şekilde yaptırmak istemiş.

Mimar Sinan ise, kuşların göç yollarını hesaplayarak uğramayacakları bir yeri tespit edip bu camiyi yapmış. Tarihi yapısını hâlâ koruyan camiyi mutlaka görmelisiniz.

Üsküdar Cafeleri ve Restoranları

Üsküdar’da boğaz manzarasına bakan lüks restoranlardan ucuz ve lezzetli lokantalara kadar birçok mekan bulunuyor. Sizin için hazırladığımız rehbere bakarak, zevkinize ve bütçenize uygun bir yer bulabilirsiniz.

 • Kanaat Lokantası

Üsküdar meydanında bulunan Kanaat Lokantası, tarihi işletme sıfatını hak eden nadir yerlerden biri. Öyle ki burada hâlâ kredi kartı kabul edilmiyor. Üstelik lezzetli yemeklerle dolu bir menüye sahip olmasına rağmen, fiyatları oldukça uygun. Burada özellikle etli nohutu denemenizi tavsiye ederim.

Üsküdar Tarihi Restoranlar

Üsküdar Restoranları
Üsküdar Restoranları
 • Nakliman Köfte

İmrahor Mahallesi’nde bulunan Nakliman Köfte, eski Balkan boks şampiyonu Cemal Ertop tarafından işletiliyor. Küçük ve samimi bir mekan olmakla birlikte, köfteleri oldukça lezzetli.

Ayrıca fiyatlar bölgedeki biro krestorana göre uygun. Yolunuz İmrahor’a düşerse buraya mutlaka uğramalısınız.

 • Desde Café & Restaurant

Kısıklı’da yer alan Desde Café & Restaurant, Çamlıca’ya giderken uğranabilecek mekanlardan biri. Menüde Türk ve dünya mutfağından nadide örnekler bulunuyor.

Tarihi Yusuf İzzettin Paşa Köşkü’nde yer alan bu mekânın en büyük artılarından biri Boğaz manzarasına hakim bir yerde olması. Fiyatları biraz yüksek olsa da, böyle bir yerde yemek için kesinlikle değer.

 • Kaserol Eating House

Kaserol, birkaç farklı konsepti tek mekânda buluşturabilen nadide yerlerden biri. Menüsünde Akdeniz salatalarından, pizzalara; burgerlerden, barbekü yemeklerine kadar birçok farklı seçenek bulunuyor.

Bununla birlikte tatlıları ve frozen seçenekleri de oldukça iyi. Bulgurlu’da yer alan bu restorana uğradığınıza kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Üsküdar Eğlence Mekânları

 • Şadırvan Meyhane

Rakınızı yudumlayabileceğiniz salaş bir mekan arıyorsanız, Şadırvan Meyhane’ye mutlaka uğramalısınız. 1987 yılından beri aynı yerde hizmet veren Şadırvan’ın fiyatları da oldukça uygun.

Meze konusunda zengin bir menüden söz etmek mümkün değil ama var olanlar oldukça lezzetli. Sessiz sakin bir yerde içmek isterseniz burayı gözardı etmeyin.

 • İnciraltı Meyhanesi

Beylerbeyi’nde bulunan İnciraltı Meyhanesi, ünlü gurme Vedat Milor’dan tam not alan yerlerden biri. Tarihi bir binada bulunduğu için harika bir ambiansı var.

Geleneksel meyhane konseptini başarıyla sürdüren nadir mekanlardan biri olduğunu da söyleyebiliriz. Ancak  burayı özel kılan yalnızca konsepti değil. Meze ve ara sıcak menüsü oldukça zengin.

Her yerde içilebilir ancak İnciraltı Meyhanesi hatıra edinilecek nadir mekânlardan biri.

Üsküdar Gezilecek Yerler

blank
Üsküdar Meyhaneleri

Üsküdar’da Nerede Kalınır? Üsküdar Otelleri

 • Mercure İstanbul

Kısıklı Mahallesi’nde yer alan Mercure İstanbul, nispeten uygun fiyatlarla konaklayabileceğiniz güzel bir otel. Buraya gelen müşteriler genellikle hizmet kalitesinden memnun kaldıklarını belirtiyorlar.

Otelin konaklama hizmetleriyle birlikte restoranı ve barı da oldukça zengin. Erken rezervasyon yaptırarak oldukça uygun fiyatlarla konaklayabilirsiniz.

 • Veni Vidi Dormi

Ucuz ve kaliteli bir yerde konaklamak istiyorsanız, Veni Vidi Dormi’ye uğrayabilirsiniz. Odaları ahşap zeminli olan bu otelin küçük ve sevimli bir bahçesi bulunuyor. Ayrıca burası Üsküdar’daki en iyi açık büfe kahvaltı servisine sahip olan yerlerden biri.

Diğer birçok otelden farklı olarak, burada konukların kendi yemeklerini yapabildikleri bir ortak mutfak bulunuyor. Veni Vidi Dormi, konuklarına samimi bir ortamla birlikte kaliteli hizmet sunuyor.

Üsküdar Gezilecek Yerler By Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *