Victor Hugo Kimdir?

Victor Hugo Kimdir, Kısaca Hayatı, Eserleri Hakkında Özet Bilgi

Fransız halkı tarafından çok sevilen ve ismi Fransa’da meydanlara verilen dünyaca ünlü yazar Victor Hugo, 26 Şubat 1802 tarihinde Besançon şehrinde dünyaya geldi.

Babası Joseph Hugo, Fransız devlet adamı Napolyon’un ordularında generallik yaptı. Hugo, Joseph – Sophie çiftinin üçüncü oğluydu. İki ağabeyinin adları Abel Joseph ve Eugene idi.

Victor Hugo Kimdir, Kısaca Hayatı

  • Çocukluğu ve Gençliği

Victor Hugo’nun annesi Sophie ve babası Joseph arasında şiddetli geçimsizlik bulunmaktaydı. Sorunlarla dolu bir ailede büyüdüğünden ötürü Victor’un çocukluğu da sıkıntılı geçti.

Victor’un eğitim hayatına gelecek olursak, bunun genellikle düzensiz olduğunu söyleyebiliriz. Eğitiminin en sağlam tarafı Latin Edebiyatı ile ilgili kısmıydı. Victor, tragedyaları, komedyaları küçük yaşta yalayıp yutmuştur. Hali hazırda var olan yazarlık yeteneğinin temelinin bu küçük yaşta atıldığını söylemek mümkündür.

Victor’un okuduğu ilkokul İspanya’daydı. Babası Madrid’de valilik yapıyordu ve annesi ile babasının arasındaki gerilimden dolayı Victor babası ile birlikte kalıyordu.

Okula yalnızca soylular alınıyordu ve Victor’un babası sonradan soylular sınıfına dahil edilmişti. Bundan dolayı dışlanan Victor, hayatı boyunca aristokrat sınıfa bir yandan nefret duyup bir yandan hayranlık besleyecektir.

  • Victor Hugo ve Edebiyat

Victor’un edebiyata yönelmesi on dört yaşında başladı. On yedi ile on dokuz yaşları arasında çıkardığı edebiyat dergisi, hayatı boyunca yanındaki en büyük desteği olan annesini kaybetmesiyle sona erdi.

Victor, annesinin kaybından bir yıl sonra çocukluk aşkı olan Adele Foucher ile yaşamını birleştirdi. 1822 yılına tekabül eden bu olay, ilk şiir kitabının çıkmasıyla taçlandı. Bahsi geçen kitap “Odlar ve Çeviriler” idi.

Bu şiir kitabını ilk romanı “İzlanda Hanı” takip etti. Victor Hugo, adını bu romanla duyurmuş, çeşitli edebiyat çevrelerine kendisini bu romanla kabul ettirmiştir.

Daha sonrasında ünü “Romantizm akımının temsilcisi” olarak artacaktır. Nitekim öyle de olmuştur. 1924 yılında Fransız Romantikleri’nin yayın yaptığı La Muse Française adlı derginin kurucusu Hugo’nun ta kendisidir.

Victor Hugo’nun Romanlarını Yazdığı Şehir

Victor Hugo kısaca hayatı
Paris
  • Tiyatro Oyunları

“Marion de Lorme” adlı oyunu sansüre maruz kaldı. Bu sansür, Hugo’nun sanatsal hırsını artırdı ve bu olay karşısında tepkisini başka bir oyun yazarak ortaya koydu.

“Hernani” oyunu, bu sansürün eseridir diyebiliriz. Göstermiş olduğu bu tepki, bir direniş sayılabilir. Nedenine gelecek olursak, bu olaydan sonra Hugo’nun ünü liberallerle anılmaya başlandı.

1830 yılında sahnelenen Hernani oyunu, Paris’te büyük bir yankı uyandırdı. Kitlelerin heyecan dolmasına, isyankâr ruhlarının ortaya çıkmasına neden oldu. Klasizm ile Romantizm arasında bir çekişmeye de sebebiyet verirken, bu çekişmeden Romantikler galip ayrıldı.

  • Notre Dame’ın Kamburu

Bu oyunu takip eden romanı Notre Dame’ın Kamburu, Hugo’nun yalnızca edebiyat çevrelerindeki yerini güçlendirmekle kalmadı. Aynı zamanda ününün daha geniş bir çerçevede yayılmasına neden oldu.

Diğer eserlerine nazaran daha sığ kalan bu eseri insanların benimsemesinin ve sevmesinin nedeni Hugo’nun şanından dolayıdır. Zaten eserin sığ kalmasında dış etkenlerin rolü büyüktür. Yayınevi eseri çok kısa zamanda bitirmesi için Hugo’ya baskı yapmıştır.

Victor Hugo’nun Ölümsüz Eserine İlham Veren Yapı

Victor Hugo kimdir kısaca
Notre Dame Katedrali
  • Victor Hugo ve Siyaset

Victor Hugo, bütün bu başarılardan sonra kendini tamamıyla kapatıp çalışmaktan başka bir şey yapmaz oldu. 1841 yılında, otuz dokuz yaşında Fransız Akademisi’ne seçildi. Bundan dört yıl sonra, Hugo ülkedeki Soylular Meclisi’nde aday olarak gösterildi. İhtilalin ardından Cumhuriyetçi saflara geçmesi ile birlikte, cumhurbaşkanlığına aday oldu.

Günlerden bir gün, kızının ve damadının boğularak can verdiğini öğrendi. Bu Hugo’yu büyük bir depresyona ve yazarlık tıkanmasına sürükledi. Bu olayla birlikte yazmaya ara veren Hugo, uzun süre hiçbir şey üretmedi.

Napolyon Bonapart’ın diktatör olduğu 1851 Fransız Darbesi sırasında, Hugo var olan diktaya dayanamayarak Brüksel’e kaçtı. Eşi Adele, 1868 yılında öldü.

On dokuz yıl süren sürgün yaşamı, 1870 yılında son buldu. O yıl üçüncü kez Cumhuriyet rejimini ilan eden Fransa, Hugo’nun da sürgün yaşamının bitmesine dolaylı yoldan sebebiyet verdi. Hugo, Paris’e döndü.

Paris’e döndükten 1 yıl sonra yani 1871’de 1 ay süresince meclis üyeliği yaptı. Ardından bu üyelik istifa ile sonuçlandı. Paris Komünü’nü destekledi ancak kısa bir süreliğine tekrar Brüksel’e kaçtıktan sonra geri geldi.

Evlenip Amerika’ya kaçan kızı 1872 yılında aklını yitirmiş bir şekilde eve döndü. 2 sene arayla, art arda iki oğlunu da kaybetti. Bu acılar onu yaşamdan kopardı.

Her ne kadar “Korkunç Yıllar” adlı şiiri onun milli bir kahraman olarak anılmasına sebebiyet verse de eşinin ve çocuklarının acısı, bu sevinci yaşamak şöyle dursun onun hayata dair bütün bağlarının kopmasını sağladı.

Victor Hugo Kimdir Kısaca Hayatı

victor hugo kitapları kısaca
Sefiller tiyatro sahnesinde
  • Victor Hugo ve Sefiller

Victor Hugo’nun deneyimlemiş olduğu uzun yıllar süren sürgün esasında onun bir bakıma üretkenliğini artırmış bile sayılabilir. Çünkü eserlerinin büyük bir kısmını sürgünde olduğu dönemde verdi.

1862 yılında yayınlanan “Sefiller” adlı romanı Hugo’nun ününün Fransa sınırları dışına çıkmasına neden oldu. Çok kısa sürede olağanüstü ilgi gören bu roman pek çok dile çevrildi.

Victor Hugo kaleme aldığı Sefiller romanında, gerçekçi ayrıntılara ve betimlemelere yer vermiştir. Paris’in getto mahallelerini, burjuvazinin evlerini, yaşadığı yerleri detaylı bir biçimde tasvir ederek sınıf farkını keskin bir şekilde ortaya koymuştur.

Fransız Edebiyatı’nın arkasında en çok eser bırakan sanatçısı Victor Hugo, tıpkı Türkiye‘de Mehmet Akif Ersoy gibi Fransa’nın ulusal şairi sıfatına hak kazandı. Küçük yaşlardan itibaren katıldığı yarışmalardan eli hiç boş dönmedi. Akademi Ödülü, Altın Zambak, Legion d’Honneur nişanı gibi ödüllere layık görüldü.

1878 yılında beyninde olan bir damar tıkanıklığı nedeniyle rahatsızlandı. 22 Mayıs 1885 tarihinde de Paris’te yaşamını yitirdi.

Victor Hugo Kısaca Kimdir by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *