Vizesiz Avrupa Ülkeleri

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri Listesi

Yurt dışı seyahatlerinde, Türk vatandaşlarının ilk tercihi Avrupa‘ya seyahat etmek oluyor. Ancak turistik amaçla en çok tercih ettiğimiz ülkelerin başında gelen İtalya, Fransa, Almanya ve Yunanistan gibi ülkelerin hepsi Schengen Vizesi koşulunu öne sürüyorlar. Bu yüzden şöyle kısa süreli fakat bizi evrak işlemleri ile uğraştırmayacak bir kaçamak seyahat için, vizesiz gidilebilen Avrupa ülkelerinden bir tanesini tercih etmekte fayda var.

Dürüst olmak gerekirse öyle çok fazla da seçeneğimiz yok. Elimizde vizesiz gidilecek bir avuç ülke var. Ancak aralarından bazıları hakikaten görmeye değer ülkeler. Bu listedeki ülkelerin bir kısmında bizzat bulundum, kalan ülkeler için ise detaylı bir araştırma yaptım ve size faydalı olabileceğini düşündüğüm bu listeyi hazırladım.

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri Listesi 2020

 • Andorra

Andorra Avrupa’nın yüzölçümü olarak en küçük ülkelerinden birisidir. İspanya ile Fransa arasında sıkışıp kalmış olan bu küçük ülke, Türkiye’de fazla bilinmese de bir alışveriş cennetidir. Avrupa’nın vergi cennetlerinden biri olan Andorra‘ya, Avrupa vatandaşları uygun fiyata kaliteli markaların ürünlerini bulmak için giderler.

Andorra’da kışın kayak yapmaya çok elverişli hava şartları oluşur ve kış turizmi yoğundur. Denize kıyısı olmadığından yaz turizminde çok tercih edilen bir yer değildir.

Dünyanın En Küçük Ülkesi Andorra

Andorra
 • Arvanutluk

Arnavutluk kültürel olarak bize çok uzak bir ülke değil. Tarihsel bağlarımızdan dolayı Türkiye’de de Arnavut asıllı birçok insan yaşıyor. Bu yüzden Avrupa seyahatlerine başlarken, çok yabancılık çekmeyeceğiniz bir ülke olarak listenizin ön sıralarına alabilirsiniz.

Arnavutluk’u ziyaret etmek için en iyi zaman, ilkbahar ve sonbahar aylarıdır diyebiliriz. Yüksek sezon olarak kabul edilen yaz aylarında, Türkiye‘nin tatil beldelerinde olduğu gibi konaklama ve yeme-içme masrafları görece olarak daha pahalı olmaktadır.

Arnavutluk
 • Belarus – Beyaz Rusya

Belarus, tarihsel olarak Rusya’ya çok yakın bir kültüre sahip. Geçmişte Sovyetler Birliği devletler topluluğunun bir parçasıydı ve bugün hala o izleri taşıyor. Ülkemizden Ukrayna ve Rusya gibi ülkelere olan ilgiyi göz önüne alırsak, Beyaz Rusya olarak da bilinen Belarus iyi bir alternatif tatil seçeneği olabilir.

Ancak Belarus bu listedeki diğer birçok ülkenin aksine, yaz turizmine yönelik bir ülke değil. Güzel doğası ile ön plana çıkan bu memlekette, doğa yürüyüşleri yapmayı ve kırsalın tadını çıkarmayı düşünebilirsiniz. Belarus, ayrıca ahşap evlerinin mimarisi ile ünlüdür.

Belarus
 • Bosna Hersek

Bosna-Hersek, tarihsel bağlarımızın en kuvvetli olduğu Avrupa ülkesidir diyebiliriz. Osmanlı İmparatorluğu‘nun yıkılması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından itibaren; en sıcak ilişkiler içinde olduğumuz eski Osmanlı toprağı burasıdır.

Bu sebeple burada yabancılık çekmeyeceğinize emin olabilirsiniz. Bosna-Hersek‘in en gezilmeye değer şehirleri Mostar ve Saraybosna‘dır. Bu şehirler, Türkiye çıkışlı Balkan Turları‘nın vazgeçilmez destinasyonları arasındadır.

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri

Bosna Hersek
 • Ermenistan

Ermenistan ile siyasi platformdaki ilişkilerimize mükemmel denilemez. Ancak tarihten gelen bir tanışıklık olduğu da su götürmez bir gerçek. Osmanlı döneminde imparatorluğun ayrılmaz bir parçası olan Ermeni vatandaşların ciddi bir bölümü halen Türkiye‘de yaşamını sürdürüyor. Siyasi ön yargılardan kendinizi soyutlayıp, bu güzel ülkeyi görmeyi de düşünebilirsiniz. Sınırı kara yoluyla geçmek, Türkiye-Ermenistan gümrük kapısı kapalı olduğu için mümkün olmasa da; başkent Erivan‘a uçak ile ulaşabilir, veyahut Gürcistan üzerinden karayolu ile geçebilirsiniz.

Ermenistan
 • Gürcistan

Gürcistan son yıllarda Doğu Karadeniz Turları‘nın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Sınırdan sorunsuz bir şekilde geçiş yapılabilen Kuzeydoğu komşumuz Gürcistan, küçük ve derli toplu bir ülkedir. Özellikle Batum Şehri ile ön plana çıkan Gürcistan’a ilkbahar veya yaz aylarında giderseniz, seyahate en uygun hava koşullarına denk gelmiş olursunuz. Zira bu bölgede kışlar oldukça çetin geçer.

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri

Gürcistan
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs hepimizin az çok aşina olduğu kardeş ülkemiz. Geçtiğimiz 10 yılda büyük aşama kaydeden ve yaz turizminde, Türkiye’den de çok ziyaretçi çeken bir ülke haline geldi. Türkiye’de kumarhanelerin de kapalı olması sebebiyle, KKTC‘ye hem tatil, hem eğlence için ziyarette bulunan insan sayısı her geçen gün artıyor.

Bunda pasaportsuz seyahat edebilme avantajının da elbette büyük bir etkisi var. Zira Kıbrıs‘a gitmek, Türkiye’de şehir değiştirmek kadar doğal ve sorunsuz gerçekleşiyor.

vizesiz gidilen avrupa ülkeleri
Kuzey Kıbrıs
 • Karadağ

Karadağ’ın popülerliği son yıllarda her geçen gün artan bir ivmeye sahip. Türk seyahat acenteleri Karadağ‘ın güzel sahillerini ve cep yakmayan fiyatlarını fark edince, bu bölgeye yoğun bir şekilde tur düzenlemeye başladılar.

Türkiye’nin Ege ve Akdeniz sahillerini gezmiş ve ekonomik alternatifler arayan Türk turistler de Karadağ’a akın ediyorlar. Bunda Karadağ‘ın vizesiz, çok yakın ve hesaplı olmasının da büyük etkisi var.

Karadağ’ın Muhteşem Montenegro Sahilleri
Karadağ
 • Kosova

Kosova da yine Bosna-Hersek gibi kültürel anlamda bize yakın bir ülkedir. 2008 yılında Sırbistan‘dan ayrılıp bağımsızlığını ilan eden Kosova, önemli turistik merkezlere sahip ve bu da onu iyi bir alternatif haline getiriyor.

Nüfusunun önemli bir bölümü Müslüman olan Kosova‘da, Osmanlı döneminin izlerini de gözlemlemek mümkün. Kosova, aynen Karadağ ve Bosna Hersek gibi hesaplı tatil yapılabilecek bir ülkedir.

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri

Vizesiz Avrupa Ülkeleri Listesi
Kosova
 • Makedonya

Makedonya, Yugoslavya‘nın dağılmasından sonra ortaya çıkan küçük Balkan ülkelerinden biridir. Büyük İskender‘in mirasını sahiplenen Makedonya’da Büyük İskender‘in heykellerine ve ona atfedilen müzelere rastlamak mümkün.

Güzel bir mimari dokusu olan Makedonya aynı zamanda mutfağı ile ön plana çıkıyor. Yurt dışına çıkan damak tadına düşkün Türkler, Madekonya’da yemek ve lezzet konusunda eksiklik hissetmeyeceklerdir.

vize istemeyen avrupa ülkeleri
Makedonya
 • Moldova

Moldova, daha önce Belarus-Beyaz Rusya başlığında değindiğimiz hususlara benzer nitelikler taşımaktadır. Önceden bir Sovyetler Birliği (SSCB) ülkesi olarak bilinen Moldova, listemizdeki sıcak Akdeniz ülkeleri gibi yaz turizmine uygun bir yer değildir. Ancak kuzey ülkelerine nazaran daha insan canlısı ve yardımsever insanları vardır.

Moldova aynı zamanda oldukça ekonomik bir seyahat destinasyonudur. Avrupa Kıtası‘nın en yoksul ülkelerinden birisi olduğu için, bütçenizi zorlamayacak fiyatlara sahiptir. Doğa turizmi için tercih edilebilir.

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri

vizesiz gidilen en güzel avrupa ülkeleri
Moldova
 • Sırbistan

Sırbistan, listemizdeki diğer Balkan ülkeleri arasında en gelişmiş ülkedir. Sırbistan işlevsel bir ulaşım ağına, Prag benzeri mimariye sahip anıtsal binalara ve düzenli şehirlere sahip bir ülke olarak ön plana çıkıyor.

Vizesiz gidilebilen en güzel ülkelerden birisi olarak, hem deniz-kum-güneş tatili; hem de doyurucu bir kültür turizmi deneyimi yaşatan bir yer. Sırbistan özellikle Belgrad şehri ile ön plana çıkmaktadır.

Sırbistan
 • Ukrayna

Ukrayna, Türkler tarafından oldukça yoğun talep gören bir Kuzey Avrupa ülkesidir. Dinamo Kiev ve Shaktar Donetsk gibi Avrupa Kupaları’nın gediklisi takımlarından iyi tanıdığımız Ukrayna, deplasman meraklısı futbol seyircisinin zaten uzun yıllardan beri ziyaret ettiği bir yer.

Vizesiz seyahat imkanı sağlayan Ukrayna‘nın uçsuz bucaksız toprakları ve güzel bir kış turizmi var. Bunun yanında listemizdeki ülkeler arasında en hareketli gece hayatının olduğu ülkelerden biri diyebiliriz.

Türkiye’den Vize İstemeyen Avrupa Ülkeleri

vizesiz gidilen avrupa ülkeleri
Ukrayna

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *