Vizesiz Asya Ülkeleri

Türkiye’den Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Vizesiz Asya ülkeleri listesi, vizesiz Avrupa ülkelerine kıyasla göre daha fazla seçenek sunuyor. Asya’nın vizesiz ülkeleri arasında egzotik bir tatil için uygun olan Okyanus kıyısı ülkeleri, kayda değer bir kültürel mirasa sahip Ortadoğu ülkeleri ve modern şehir planlaması ile bezenmiş Arap ve Uzakdoğu ülkeleri var.

Bu örneklerimize ek olarak: Uzakdoğu’da Buzidm’in kalesi olan Nepal ve Türkiye’den göç edenler arasında gittikçe popüler olan Kamboçya da vizesiz ülkeler listemizde mevcut. Bu ülkelerin bazılarında bizzat bulundum, kalanları da sizler için araştırdım.

Vize zahmetine girmeden, küçük yurtdışı tatilleri planlayanlar için faydalı olacağını düşündüğüm bir liste hazırladım. Kuru bir liste hazırlanaktansa, size ilham vereceğini umduğum birkaç cümle ile süsledim.

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri Listesi 2020

 • Bahreyn

Bahreyn, yine listemizde yer alan Maldivler ve Singapur‘dan sonraki en küçük Asya ülkesidir. Kelime anlamı olarak, iki deniz arasında kalan ülke, manasına gelmektedir. Bahreyn’in Basra Körfezi’ndeki bu merkezi konumu, onu körfez insanları için bir kavşak noktası yapar. Ülke ılıman iklimi, yüksek yaşam standardı ve kaliteli eğitimi ile çevre ülkelerden büyük talep görmektedir. Çok uluslu ve çok kültürlü bir yapıya sahiptir.

İnsanları sıcak kanlı ve misafirperverdir ve farklı kültürlerle kaynaşmaya alışıktır. Bahreynlilerin oldukça hoşgörülü ve kibar insanları olduğunu bir turist rehberi olarak kendim de tecrübe etmiştim. Sonuç olarak Bahreyn, Arap Yarımadası civarına seyahat etmek için BAE, Katar, Ürdün gibi ülkelere iyi bir alternatiftir.

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Bahreyn
 • Endonezya

Endonezya, dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip ülke olarak ön plana çıkıyor. Endonezya, sıcakkanlı ve naif insanları olan ve binlerce adadan oluşan bir ülke olarak bilinir. İnsanları kelimenin gerçek anlamıyla çok güleryüzlüdür.

Endonezya’nın sayısız adalarının arasında parlayan bir inci konumunda bir tanesi var: O da balayı adası olarak bilinen Bali Adası. 2010 yılına ziyaret etme şansı bulduğum Bali Adası’nda, hayatımın en güzel tatilini yaşamıştım.

Müslüman nüfusa sahip bir ülkede, tamamen Hindu dinine mensup insanların yaşadığı bir ada Bali Adası. Okyanus sahilindeki muhteşem plajları, neşeli insanları, egzotik doğası, devasa turizm tesisleri ile gerçek bir cennet. Avustalyalılar‘ın da sık sık tercih ettiği saklı bir mücevher. Bali Adası’nı mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Muhteşem Doğası İle Endonezya’nın Bali Adası

Endonezya
 • Filipinler

Filipinler tam anlamıyla tropik bir cennet. Uzakdoğu ülkelerinin tipik özelliği olan kalabalık mega kentleri, uçsuz bucaksız pirinç tarlaları, tropikal adaları ve masmavi kumsalları ile insanı büyülüyor. Filipinlerin dünya harikası pirinç tarlaları, fotoğraf çekmeyi sevenlere eşsiz manzaralar sunduğundan tavsiye edilir.

Vize İstemeyen Asya Ülkelerinden Filipinler
Vizesiz Asya Ülkeleri Listesi Filipinler
Filipinler
 • Filistin

Filistin ile Türkiye’nin güçlü sosyal ve kültürel bağları bulunuyor. Ortadoğu‘nun tarih boyunca paylaşılamayan toprakları üzerine kurulu olan Filistin, eşsiz bir kültürel ve tarihi bir mirasa sahip.

Filistin halkının Türklere karşı büyük bir sıcaklık gösterdiği de bir gerçek. Muhteşem bir tarihi mirasa sahip Kudüs kentini görebilmek ve Filistin‘li insanların misafirperverliğine tanık olmak için bile Filistin’e gitmenizi öneririm.

Kudüs Kentindeki Muhteşem Mescid-i Aksa

Filistin
 • Güney Kore

Güney Kore, Türk insanlarına çok da yabancı bir yer sayılmaz. Dedelerimizin 50’li yıllarda Kuzey Kore‘nin gazabından korumak için Nato güçleri ile birlikte savaştığı Güney Kore, bugün hala Türklere minnet duyuyor.

Türkiye’nin yarı finale kadar çıktığı Dünya Kupası’nda, iki ulus birbirine büyük bir yakınlık göstermişti. Güney Kore aynı zamanda gelişen dünya teknolojisinin en önde gelen ülkelerinden birisi ve Samsung ve LG gibi iki lider markanın anavatanı…

Bu teknolojik gelişime paralel olarak, Güney Kore şehirleri de oldukça modern ve gelişmiş şehirler. Çalışkan insanların ülkesi Güney Kore‘yi görmeye kesinlikle değer.

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Güney Kore
 • Hong Kong

Hong Kong bilindiği üzere uzun yıllar boyunca Britanya Krallığı‘na bağlı bir ülkeydi. Ancak anlaşmanın süresinin dolmasıyla Çin‘e bağlı bir özel yönetim bölgesi oldu.

Uzakdoğu’nun en işlek ve verimli ticaret limanlarından biri olan Hong Kong oldukça modern bir yer. Hareketli şehir yaşamı ve işlek bir ulaşım ağı var. Dünyann en kapsamlı teknolojik ürünlerinin bulunabileceği Hong Kong, aynı zamanda alışveriş çılgınlığı yaşayabileceğiniz bir ülkedir.

Modern Şehir Planlaması İle Hong Kong
Vizesiz Asya Ülkeleri Listesi Hong Kong
Hong Kong
 • İran

İran, Pers İmparatorluğu‘ndan süregelen bir devlet yapısına ve eşsiz bir kültürel mirasa sahip bir ülke. Tarih öncesi çağlardan beri Antik Yunan, Büyük İskender, Roma İmparatorluğu, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları ile komşu olmuş ve her dönemde bu bölgede varlık göstermiş bir ulus olarak saygıyı hak ediyor.

Son yıllarda Amerika Birleşik Devletleri ile yaşadığı krizler ile gündeme gelse de, İran‘ı bir turizm cenneti olarak görebilirsiniz. Muhteşem camileri, tarihi dokuya sahip şehirleri ve imparatorluk mirası ile gerçekten gezilip, görülmeye değer bir ülke İran…

Pers İmparatorluğu Mirasçısı İran
İran
 • Japonya

Japonya ülkemize çok uzak olmasına rağmen birçoğumuzun yakından tanıdığı bir ülkedir. Japon kültürünün kendine has dokusu, her daim tüm dünyanın ilgisini çekmiştir. Buna ek olarak çocukluğumuzdan beri Japon teknolojisi ile büyüdük. Saat, walkman, televizyon ve hatta araba deyince, Japon teknolojisi deyince akan sular dururdu.

Örneğin Sony bir kuşağın marka algısına damgasını vurdu. Sık sık depremlerle sarsılan bu küçük ada ülkesinin insanları, azimleri ile adlarını dünya tarihine altın harflerle yazdırdılar. Samurai kültürünün geldiği bu topraklar elbette ziyaret etmeye fazlasıyla değer. Türklere gösterdikleri sıcaklık da cabası…

Kendine Has Kültürü ile Japonya
Vizesiz Asya Ülkeleri Listesi Japonya
Japonya
 • Kamboçya

Kamboçya Angkor Wat gibi devasa boyuttaki Budist tapınakları ile baş döndürücü bir kültürel mirasa sahip. Bunun yanında geçmişinde Pol Pot gibi diktatörlerin yarattığı katliamlar ile anılan çok çilekeş bir ülke… Günümüzde halen Asya’nın en yoksul ülkelerinden biri olan Kamboçya’yı ölmeden önce görülmesi gereken yerler listesine almakta fayda var.

Kamboçya’nın bu cazibesini keşfeden Türkler, son yıllarda oraya yerleşmeye başladı bile…Arama motorunda Kamboçya’ya yerleşen Türkler diye aratırsanız, son birkaç yılda ne kadar çok maceracı Türk’ün bambaşka bir kültür ile yoğrulmuş olan Kamboçya’ya göç ettiğini ve orada güzel hayatlar kurduğunu görebilirsiniz.

Dev Angkor Tapınakları İle Meşhur Kamboçya

Kamboçya
 • Katar

Televizyonda sürekli Katarlı iş adamlarının yaptıkları yatırımları duyarız. Avrupa’da futbol kulüplerini satın alırlar ve hatta İstanbul’da yatırımlara imza atarlar. Katar tahmin edeceğiniz gibi petrol zengini insanların yaşadığı bir Arap ülkesi… Yalnız petrol parasını saçıp savurmak yerine büyük yatırımlara yönlendirdikleri de bir gerçek.

Qatar Havayolları gibi büyük markaları inşa edip, Barselona‘nın formasına da reklam veriyorlar. Günümüzde Katar, teknoloji harikası gökdelenler ile süslü, Asya ülkelerinden işçi kabul eden, çok kültürlü bir coğrafyadır. Katar’da yaşayan insanların refah seviyesi çok üst düzeydir. İstanbul’dan Doha‘ya uçarak Katar’ı ziyaret edebilirsiniz.

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Türkiyeden vize istemeyen asya ülkeleri
Katar
 • Kuveyt

Kuveyt Arap Yarımadasında bulunan küçük bir Arap ülkesidir. Yüzölçümü küçük olmasına rağmen, çok zengin petrol yatakları ile dolu olan bu ülke, 90’lı yıllarda Irak Başkanı Saddam Hüseyin tarafından işgal edilince tüm dünyanın gündeme oturmuştu. Irak’ta başlayan Körfez Savaşı, uzun yıllar süren ve hatta etkileri günümüze kadar gelen bir huzursuzluk ortamının fitilini ateşledi.

Tarihindeki bu çalkantılı dönemin aksine, Kuveyt aslında oldukça sakin ve huzurlu bir ülkedir. Petrolün sağladığı zenginliğin önemli bir bölümü halka sosyal yardım olarak yansımakta ve bu bol para insanlara müreffeh bir hayat sağlamaktadır. Lakin katı din kuralları nedeniyle, ne halk ne de turistler için alışverişten başka yapacak pek bir şey yoktur.

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Kuveyt
 • Lübnan

Lübnan Arap Yarımada’sında en çok ilgimi çeken ülke olmuştur. Beyrut‘un dillere destan güzelliği ve meşhur gece yaşamı, insanları Lübnan‘a mıknatıs gibi çekmektedir. Arap Yarımadası’ndaki ülkelerin çoğundaki katı kuralların aksine, Lübnan görece olarak modern bir ülkedir ve kozmopolit bir yapısı vardır.

Müslüman nüfusa oranla az olsa da, ciddi sayılabilecek bir Hristiyan azınlığın varlığı söz konusudur. Beyrut bir zamanlar Doğu’nun Paris’i olarak anılırdı derler. Bu nedenle Lübnan’ın bir şehri olan Beyrut’un adı, ülkenin kendisinden bile ön plandadır. Ayrıca Lübnan mutfağı Türklerin damak tadına hitap edecek yemekler ile donanmıştır.

Lübnan’ın Başkenti Beyrut

Lübnan
 • Maldivler

Maldivler ismini sık sık duyduğumuz muhteşem bir tatil cennetidir. Listemizde ismi olan Bali ile birlikte balayı deyince akla gelen yerlerden biridir. Bembeyaz kumsalları ve turkuaz denizi ile Maldivler gerçekten de unutulmaz bir tatil vaad ediyor.

Muhteşem Denizi Ve Kumsalları İle Maldivler
Maldivler
 • Malezya

Güney Asya’nın en büyük turistik merkezlerinden Malezya, oldukça etkileyici bir Asya deneyimi vaad eder. Doğal güzelliklerin yanısıra, kültürel mirasını da çok iyi korumayı başarmış olan Malezya, üst düzey turistik tesislerle de turizmini taçlandırmıştır.

Güney Asya‘nın en güvenli ve en rahat seyahat edilebilen ülkelerinin başında gelmektedir. Malezya’lı insanlar genel olarak çok naif ve güleryüzlüdür.

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Vizesiz Asya Ülkeleri Listesi Malezya
Malezya
 • Nepal

Nepal’e 2013 yılında birkaç günlüğüne seyahat etme şansım olmuştu. Avrupalıların mistik ve gizemli Buda Tapınaklarını görebilmek ve dağlarına tırmanabilmek için on yıllardır gittiği Nepal‘in ününü fazlasyla hak ettiğini gözlerimle gördüm.

Henüz İstanbul‘da turizm bu kadar gelişmemişken yani 60’lı yılların ortalarında, Avrupa ve Amerika’nın Hippi gençleri Nepal rotası üzerindeki İstanbul’da mola verirmiş. Sultanahmet Camii ve Ayasofya gibi yerleri gezdikten sonra Nepal yolculuğuna devam ederlermiş.

Küçük Buda filminin çekildiği bu muhteşem memleketi görmenin gerçekten bir ayrıcalık olduğunu fark ettiğimde, hipplerin minibüs ile bunca yolu neden kat ettiğini daha iyi anladım.

Budist Tapınakları İle Dolu Kent Katmandu
Nepal
 • Singapur

Singapur, yine listemizde bulunan Hong Kong gibi son derece gelişmiş bir memleket. Küçük bir ülke olmasına rağmen, işlek bir ticaret limanı olmasından dolayı çokça zenginleşmiş ve refaha kavuşmuş.

Kişi başına düşen gelirin çok yüksek olduğu Singapur’da bir sorun var: ülke çok küçük ve alan yok. Bu yüzden ev ve araba fiyatları devletin koyduğu fahiş vergilerden dolayı çok pahalıymış.

Bu sebeple Singapur hayat pahalılığı yönünden her yıl rekor üstüne rekor kırıyor. Bunun yanında tam bir teknolojik ürün cenneti… Hava alanında bile teknoloji mağazasından geçilmiyor.

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Singapur
 • Tayland

Tayland, Türkiye‘den yoğun bir şekilde turist çeken bir Asya ülkesidir. Hem tarihi ve kültürel özellikleri ve tapınakları ile hem de gece hayatı ile çok ilgi çeker.

Kültür turlarının Uzakdoğu‘daki en popüler destinasyonlarından olduğu gibi, çapkınlık amaçlı bayi turlarının da gözde ülkelerindendir.

Budist Tapınakları İle Ünlü Tayland
Vizesiz Asya Ülkeleri Listesi Tayland
Tayland
 • Ürdün

Ürdün, muhteşem bir tarihi mirasın üzerinde kurulmuş bir ülkedir. Tarihte Asur ve Babil Krallıkları, Pers ve Roma İmparatorlukları gibi medeniyetlerin egemenliği altında yaşamış ve onlardan eşsiz bir miras devralmıştır.

Dünyaca ünlü gizemli kent Petra‘yı görmek için bile Ürdün‘e gitmeye değer.

Nebati Krallığı’nın Başkenti Antik Kent Petra
Ürdün

Vizesiz Asya Ülkeleri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *