Vize İstemeyen, Güney Amerika Ülkeleri

Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeleri inceleyince, vize zahmetine girmeden gidilecek ülkelerin çokluğu göze çarpıyor. Daha önce vizesiz ülkeler listesi isminde uzunca bir yazı kaleme almıştım. Ancak bu listeyi detaylandırmadan edemedim. Çünkü listenin içinde vizesiz Güney Amerika ülkeleri için ayrı bir parantez açmak isteği, karşı konulamaz bir histi.

Bu yazıda Latin Amerika ülkeleri olarak da bildiğimiz Güney Amerika ülkeleriyle ilgili tam ve güncel bir liste ve her bir ülke ile ilgili seyahatseverlere ilham veren birkaç cümle bulabilirsiniz. Güney Amerika’da Brezilya, Arjantin, Uruguay ve Peru benim en ilgimi çeken ülkelerin başında geliyorlar.

Motorsiklet Günlükleri

Aranızda eminim bu güzel filmi izleyenler vardır. Güney Amerika ülkelerine ilgi duyuyorsanız ve bu filmi henüz izlemediyseniz, mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Ernesto Che Guevara‘nın, henüz Küba kurtuluş mücadelesine katılmadan yaptığı Latin Amerika turu, insana bu ülkeleri gezmek için büyük ilham veriyor.

Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri Listesi 2019

Şimdi gelelim vizesiz gidilen ülkeler listemize… Bu ülkelerin birçoğu futbol ile anılan ülkeler. Ateşli müzikleri, dansları ve karnavalları ile anılıyorlar. Latin Amerika kültürü gerçekten rengarenk ve bambaşka bir deneyim.

  • Arjantin

Arjantin hepimizin Tango deyince ilk aklına gelen ülke olsa gerek. Geçmişte bir İspanyol kolonisi olan Arjantin, kolonyal mimariden ve İspanyol kültüründen nasibini almış. Buenos Aires şehri elbette ki Arjantin’in parlayan yıldızı olarak öne çıkıyor. Şehir sırt çantası ile seyahat eden gezginler arasında da oldukça popüler. Eğer tecrübeli bir gezgin iseniz, Arjantin seyahatini ucuza getirmek mümkün.

Iguazu Şelalesi gibi doğal bir harikaya sahip olan Arjantin aynı zamanda bir futbol ülkesi. Dünyanın en büyük derbilerinden Boca Juniors ve River Plate derbisi her yıl Güney Amerika gündemine damga vuruyor.


İlginizi çekebilir: Arjantin’de Yaşamak Ve Göçmenlik


Vizesiz Güney Amerika Ülkesi Arjantin – Buenos Aires

Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri Arjantin
Vizesiz Güney Amerika Ülkesi Arjantin
  • Bolivya

Bolivya’nın başkenti La Paz, dünyanın en yüksek rakımlı başkenti olarak kayda geçmiş. 3660 metre yükseklikte bulunan şehrin havasına alışkın olmayan ziyaretçiler, başlangıçta biraz sıkıntı çekebilir. Bolivya ve Peru sınırında bulunan Titikaka Gölü kıyılarında yürüyüşe çıkabilir ve Bolivya kırsal yaşamını, yerel lezzetlerini ve doğal güzelliklerini en güzel yansıtan yer olan Güneş Adası‘nı (Isla Del Sol) ziyaret edebilirsiniz.

Vize İstemeyen Güney Amerika Ülkesi Bolivya
Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri Bolivya
Vize İstemeyen Güney Amerika Ülkesi Bolivya
  • Brezilya

Breziya birçok kişi için rüya ülke olsa gerek. Her sene haberlerde geniş bir biçimde yer alan Rio Karnavalı, Salsa dansı, dünyaca ünlü Breziyalı futbolcular zihnimizde Brezilya ile özdeşleşmiş durumda… Brezilya için dansın, müziğin ve futbolun ülkesi desek herhalde yanlış bir tanımalama olmaz.

Brezilya deyince akla elbette “Tanrı Kent” Rio geliyor. Ipanema ve Copacabana gibi muhteşem plajlara ve Dünaynın yeni harikası seçilen Kurtarıcı İsa Heykeli‘ne sahip bu şehir ile ilgili Rio De Janeiro Gezi Rehberi yazısına da göz atabilirsiniz.

Vizesiz Latin Amerika Ülkesi Brezilya – Rio De Janeiro

Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri Brezilya
Vizesiz Latin Amerika Ülkesi Brezilya
  • Ekvador

Charles Darwin’in Evrim Teorisi’ni gözlemlediği ve geliştirdiği Galapagos Adaları‘nı gezmek ilginç bir deneyim olabilir. Yerkürenin sıfır noktasında konumlanmış olan Ekvador’da, dünyanın merkezine ziyaretinizi fotoğraf çekerek ölümsüzleştirebilirsiniz. Sırt çantalı maceracı gezginler, genelde Ekvador’a bisiklet turları için gidiyorlar. Bisiklet turları vasıtasıyla dünyanın en büyük aktif yanardağlarından Cotopaxi‘yi ziyaret edebilirsiniz. Güney Amerika’nın en büyük yerel pazarı olan Otavalo Market‘i gezip alışveriş yapabilir ve hatta Amazon Ormanları turlarına çıkabilirsiniz.

Vizesiz Gidilebilen Güney Amerika Ülkesi Ekvador
Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri Ekvador
Vizesiz Gidilebilen Güney Amerika Ülkesi Ekvador
  • Kolombiya

Kolombiya’da yapılacak şeylerin başında 1984’ten beri UNESCO kültür mirası listesinde bulunan Cartagena şehrini gezmek geliyor. Parque Tayrona ulusal parkı ise doğal zenginlikleri ve muhteşem plajları ile meşhur. Yıl boyunca süren bahar havası ve hareketli gece hayatı ile meşhur Medellin‘de Zona Rosa isimli parti kasabasını keşfetmeyi ihmal etmeyin. Kolombiya’nın Cali isimli kenti ise Güney Amerika’nın en profesyonel Salsa dansçılarının mekanı olarak biliniyor. Buradaki Salsa eğitimlerine katılarak, Latin Amerika turunda kesinlikle ihtiyaç duyulacak birkaç dans figürü öğrenebilirsiniz.

Vizesiz Seyahat Edilen Güney Amerika Ülkesi Kolombiya
Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri Kolombiya
Vizesiz Seyahat Edilen Güney Amerika Ülkesi Kolombiya
  • Paraguay

Unesco’nun Dünya kültür mirası listesinde bulunan Jesús de Tavarangue Harabeleri‘ni ziyaret etmek Paraguay’da gezilecek yerler listesinin en başında gelir. Brezilya ile Paraguay sınırındaki Itaipu Dam isimli hidroelektrik santrali, iki ülkenin ortak kullandığı bir adacık üzerine inşa edilmiştir ve Dünyanın en büyük mühendislik harikalarından biri olarak kabul edilir. Arjantin başlığında da adı geçen Iguazu Şelaleleri; Brezilya, Arjantin Ve Paraguay’ı  birbirinden ayıran doğal sınırdır ve üç ülkenin ortak mirasıdır. Paraguay’ın en önemli mimari yapılarından olan Palacio de López‘i (Görseli aşağıda) ziyaret edebilirsiniz.

Vizesiz Latin Amerika Ülkesi Paraguay
Vizesiz Latin Amerika Ülkesi Paraguay
  • Peru

Birçok insanın Peru’yu ziyaret etme sebebi Dünyanın yeni 7 harikasından biri olan Machu Picchu‘dur. Gizemli Güney Amerika medeniyetlerinden İnkaların izini sürmek için bu muhteşem tarihi bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. Bunun haricinde Peru’da Colca Kanyonu‘nda doğa yürüyüşüne çıkabilir, çölün ortasında muhteşem bir vaha olan Huacachina Köyü‘nü ziyaret edebilir, gerçek bir doğa harikası olan Gökkuşağı Dağları‘nı Rainbow Mountains gözlemleyebilirsiniz.

Vizesiz Güney Amerika Peru – Machu Picchu
Vizesiz Güney Amerika Peru
  • Şili

Şili’nin başkenti Santiago şehrinin kuşbakışı olarak görülebildiği San Cristobal Tepesi‘ne (Cerro San Cristobal) tırmanabilir ve muhteşem panoramik fotoğraflar çekebilirsiniz. Güney Amerika mutfağı hakkında size fikir verecek olan La Vega Market pazarını ziyaret edebilirsiniz. Kulağa garip gelebilir ama Şili’de yapılacak şeylerden biri de mezarlık ziyaretidir. Cementerio General isimli “Genel Mezarlık” muhteşem heykeller, ikonalar, anıt mezarlar ve bahçeler ile süslü bir şehir parkı gibidir. Küba‘daki açık hava müzesi Cristobal Colon Mezarlığı‘nı hatırlatır.  Eğer şarap içmeyi seviyorsanız, Maipo Vadisi‘nde şarap bağlarını gezebilir ve nefis şarapların tadına bakabilirsiniz.

Vize İstemeyen Ülkelerden Şili
Vize İstemeyen Ülkelerden Şili
  • Uruguay

Colónia del Sacramento isimli arnavut kaldırımı taşları ile süslü, Urugay’ın en eski şehrini ziyaret edebilirsiniz. Uruguay’ın başkenti Montevideo‘da çoğu ziyaretçinn yaptığı gibi Tango derslerine katılabilirsiniz. Punta del Diablo‘nun muhteşem sahillerinde stres atıp denize girebilirsiniz.

Türkiye’den Vizesiz Gidilebilecek Uruguay
Türkiye’den Vizesiz Gidilebilecek Uruguay
  • Venezuela

Venezuela son yıllarda daha çok siyasi karışıklıklar, ekonomik krizler ve sosyal patlamalar ile gündeme geliyor. Bu yüzden çoğu gezginin rotalarından çıkardığı bir ülke. Ancak Venezuela’nın başkenti Caracas, Latin Amerika’nın gezmeye değer şehirlerindendir. Caracas’ta teleferik ile şehrin tepesine çıkmak ve muhteşem fotoğraflar çekmek mümkündür. Ayrıca Venezuela’nın doğal parkı Canaima’daki Angel Şelalesi (görseli aşağıda) dünyanın en yüksek şelalelerinden birisidir.

Vizesiz Güney Amerika Ülkesi Venezuela
Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri Venezuela
Vizesiz Güney Amerika Ülkesi Venezuela

Önerilen Blog Yazıları


Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri Listesi Serhat Engül

© Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri Seyahat, Gezi, Blog Yazısı 2019

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *