Yabancı Film Önerileri

Yabancı Film Önerileri – IMDB En İyiler Listesi 2020

IMDB uluslararası sinema sitesinin en iyi yabancı filmler listesi, izleyiciler tarafından önemli bir olarak referans kabul ediliyor. Dünyanın dört bir yanından izleyicilerin oyları ile belirlenen listenin üst sıralarındaki filmler nadiren değişiyor. Çünkü yüzbinlerce yüksek puanlı oy almış durumdalar.

Son yıllarda direkt olarak Top 25 listesine girmeyi başaran filmler genelde Christopher Nolan‘ın filmleri oldu. Kara Şövalye, Başlangıç, Yıldızlararası gibi görkemli Nolan filmleri, büyük bir sıçrayış ile üst sıralara tırmandılar. İzleyecek güzel film arayışında olanlara faydalı olması dileğiyle, yabancı film önerileri listemize başlıyoruz.

Yabancı Film Önerileri – IMDB En İyiler Listesi 2020

Listede filmlerin Türkçe ismi ile beraber orijinal ismini, filmin yönetmeninin adını, çekildiği yılı ve imdb kullanıcılarından aldığı ortalama puanı görebilirsiniz.

 • Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Frank Darabont – 1995 – IMDB Puanı 9.3

Esaretin Bedeli imdb en iyi filmler listesinde uzun yıllardır birinci sırada duruyor. Yaklaşık 1.820.000 oy alarak kırılması zor bir rekora imza atan film, vizyona girdiği ilk yıllarda enteresan bir şekilde ilgi görmemiş. DVD olarak yayınlandıktan sonra ise satışlarda patlama yapmış ve bugünkü popülerliğine kavuşmuş. Elbette Morgan Freeman ve Tim Robbins‘in oyunculuğunu vurgulamak gerek.

en iyi yabancı filmler listesi
Esaretin Bedeli
 • Baba (The Godfather)

Francis Ford Coppola – 1972 – IMDB Puanı 9.2

Baba filmi bir yıldızlar topluluğu ve herkes tarafından kabul gören bir klasik. Al Pacino ve Marlon Brando gibi oyuncuların rol aldığı film, ilk 3’e adeta ambargo koymuş gibi gözüküyor. Yabancı Film Önerileri listemizin şiddetle tavsiye edilen filmlerinden biri.

Unutulmaz Yabancı Film Önerileri

mutlaka izlenmesi gereken yabancı film önerileri
Baba
 • Baba 2 (The Godfather: Part II)

Francis Ford Coppola – 1974 – IMDB Puanı 9.0

Baba serisinin ikinci filminde bir başka büyük yıldız olan Robert De Niro‘yu da görüyoruz.

 • Kara Şövalye (The Dark Knight)

Christopher Nolan – 2008 – IMDB Puanı 9.0

Kara Şövalye, Batman ile Joker‘in efsanevi mücadelesini anlatan filmin yeni bir yorumuydu. Genç yaşta vefat eden Heath Ledger‘ın muhteşem Joker performansı ile tüm Dünyanın aklına kazındı. Film Imdb En İyi Yabancı Filmler Listesi’ne en tepeden girdi ve ilk 10 içinde 2000’li yıllarda çekilen iki yeni filmden biri olarak yerini koruyor.

En Çok İzlenen Yabancı Film Önerileri

en çok izlenen yabancı filmler
Kara Şövalye
 • 12 Öfkeli Adam (12 Angry Men)

Reginald Rose – 1967 – IMDB Puanı 8.9

12 kişilik jüri heyetinin verdiği kararı yeniden değerlendirmesi ve adaletin yerini bulması için gösterilen çabayı konu alan bir film.

izlenmesi gereken yabancı filmler
12 Öfkeli Adam
 • Schindler’in Listesi (Schindler’s List)

Steven Spielberg – 1993 – IMDB Puanı 8.9

İkinci Dünya Savaşı’nda, Nazilerin Yahudi katliamını konu alan sarsıcı bir film. Sizi derinden sarsacak ve hayata bakışınızı değiştirecek bu film, sadece IMDB değil; tüm sinema otoriteleri tarafından tavsiye ediliyor.

Schindler’in listesi, savaş filmleri dalında Yabancı Film Önerileri listelerinin olmazsa olmaz yapımları arasındadır.

dünyanın en çok izlenen filmleri
Schindlerin Listesi
 • Ucuz Roman (Pulp Fiction)

Quentin Tarantino – 1994 – IMDB Puanı 8.9

Gangsterlerin dünyasına sıradışı bir bakış. Quentin Tarantino her ne kadar Rezervuar Köpekleri filmi ile bir çıkış yakalasa da, büyük kitlelere ulaşması bu filmle oldu. Filmin başrolünde John Travolta adeta yıldızlaşıyor.

sinema tarihinin en unutulmaz filmleri
Ucuz Roman
 • Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (LOTR Part III)

Peter Jackson – 2003 – IMDB Puanı 8.9

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin son ve en etkileyici filmi. Konu Yüzüklerin Efendisi olunca fazla söze gerek yok, bu sinema klasiğini mutlaka izlemek lazım.

Gişe Rekortmeni Yabancı Film Önerileri

yabancı film olarak ne izleyelim
Yüzüklerin Efendisi 3
 • İyi, Kötü ve Çirkin (Il buono, il brutto, il cattivo)

Sergio Leone – 1966 – IMDB Puanı 8.9

Ortak bir hedefe doğru farklı sebeplerle yol almakta olan üç silahşörün yolları kesişecek ve kaderleri birleşecektir. Clint Eastwood gibi dev bir ismin başrolünü oynadığı bu film, müzikleri ile de Dünya klasikleri arasına girmiştir.

yabancı film tavsiyeleri
İyi Kötü Çirkin
 • Dövüş Kulübü (Fight Club)

David Fincher – 1999 –  IMDB Puanı 8.8

Dövüş Kulübü, Chuck Palahniuk tarafından yazılmış olan romandan uyarlama bir filmdir. Edward Norton ve Brad Pitt‘in muhteşem oyunculukları ile ölümsüz filmler arasına girmiştir. Yabancı Film Tavsiyeleri listesinde en çok göze çarpan filmlerden biridir.

şaşırtan sonla biten yabancı film önerileri
Dövüş Kulübü
 • Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (LOTR Part I)

Peter Jackson – 2001 – IMDB Puanı 8.8

Yüzüklerin Efendisi filminin tılsımını keşfettiğimiz ilk film. Bu filmle izleyen herkesin özel bir bağı olsa gerek. Adeta muhteşem bir maceraya açılan kapıydı.

 • Yıldız Savaşları: İmparator (Star Wars: Episode V)

Irvin Kershner – 1980 – IMDB Puanı 8.8

1980 yapımı fenomen haline gelen uzay filmi. Dünya çapında en çok fan sayısına sahip filmdir. Darth Vader ve Luke Skywalker arasındaki mücadeleyi konu alıyor.

klasik yabancı film önerileri
Yıldız Savaşları
 • Forrest Gump

Robert Zemeckis – 1994 – IMDB Puanı 8.8

Film, olayları algılamakta güçlük çeken fakat atletik olarak sıradışı yeteneklere sahip Forrest Gump’ın, 1944 ve 1982 yılları arasında şahit olduğu 20. yüzyılın dönüm noktası olaylarını anlatır. Tom Hanks bu filmdeki başarısı ile Oscar ödülü almıştır.

Oscar Ödüllü Yabancı Film Önerileri

ölmeden önce izlenmesi gereken filmler
Forrest Gump
 • Başlangıç (Inception)

Christopher Nolan – 2010 – IMDB Puanı 8.8

Inception çok uzun süredir en iyi filmler listesinde yerini garantilemiş olan filmlerin arasına deyim yerindeyse balıklama daldı. Gerçekten Dark Knight, Interstellar ve Inception gibi sinema tarihinde çığır açan filmler nadiren geliyor ve onları genelde Christopher Nolan çekmiş oluyor. Bu film de şimdiden mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında yerini aldı.

gelmiş geçmiş en iyi filmler
Başlangıç
 • Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (LOTR Part II)

Peter Jackson – 2002 – IMDB Puanı 8.7

Bu film Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde en az oyu almış gözüküyor. Ancak muhteşem savaş sahneleri ve Orta Çağ’ı anımsatan çekim setleri ile benim gönlümde ayrı bir yeri var. Saruman ve Gandalf arasındaki mücadeleyi konu alan film, sizi sürükleyici bir serüvene davet ediyor.

Yüzüklerin Efendisi 2
 • Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

Milos Forman – 1975 – IMDB Puanı 8.7

Film akıl hastasıymış gibi yaparak güvenlik önlemleri zayıf olan bir akıl hastanesine yatan bir mahkûmun içeride geçirdiği zamanı ve kaçış fantezilerini konu alıyor. Oldukça sıradışı bir senaryosu olan filmde Jack Nicholson gibi bir efsane başrolde oynuyor. İlginç filmler kategorisinde Yabancı Film Tavsiyeleri arasındadır.

 • Sıkı Dostlar (Goodfellas)

Martin Scorsese – 1990 – IMDB Puanı 8.7

Nicholas Pileggi‘nin Wiseguy adlı kitabından uyarlanmış, Henry Hill adında bir gangsterin gerçek hayat hikâyesini anlatan bir filmdir. Dünyanın en önemli film listelerine (Empire Dergisi, Amerikan Film Enstitüsü) girmeyi başarmıştır.

 • Matrix

The Wachowski Brothers – 1999 – IMDB Puanı 8.7

Büyük bir yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson, gecelerini Neo adında bir hacker kimliğine bürünmektedir. Esrarengiz şekilde Trinity ve Morpheus ile tanışan Neo, yaşadığı dünyanın aslında insan beyninde gerçekleşen matematiksel bir simülasyon olduğunu öğrenir. Bu film konusu ve efektleri ile adeta çığır açmıştır.

En İyi Yabancı Film Önerileri

en ünlü yabancı film önerileri
Matrix
 • Yedi Samuray Kanlı Pirinç (Shichinin No Samurai)

Akira Kurosawa – 1954 – IMDB Puanı 8.7

Üç saati aşan süresi ve siyah beyaz görüntüsüyle bir sinema klasiği olan bu film, aynı zamanda Japon yönetmen Akira Kurosawa’nın uzun soluklu yönetmenlik kariyerinin de zirvesidir.

 • Yıldız Savaşları (Star Wars – Episode IV)

George Lucas – 1977 – IMDB Puanı 8.7

Yapım tarihine göre serinin ilk filmidir, ancak hikâyenin kronolojik sırasına göre dördüncü film olarak kabul edilir. Sadece 11 milyon dolara mal edilen film, 798 milyon dolar gelir getirerek rekor kırmıştır.

 • Tanrı Kent (Cidade de Deus)

Fernando Meirelles & Kátia Lund – 2002 – Puanı 8.7

Brezilya’nın, Rio De Janeiro kenti içindeki kötü görünümlü ve suçlu yatağı gecekondular 1960’larda sistematik bir şekilde kent dışına taşınmak istenmiş ve bu projenin bir parçası olarak devlet eliyle bir uydukent kurulmuştur. Filmde bir sığınma kampını andıran bu kentte meydana gelen olaylar konu alınır.

 • Yedi (Seven)

David Fincher – 1995 – IMDB Puanı 8.6

İncil’de sözü geçen 7 ölümcül günahı işleyenleri vahşi yöntemlerle öldüren bir seri katili ve onu yakalamaya çalışan iki polis dedektifini konu alan, Hollywood yapımı bir gerilim filmidir. Devamlı yağmur yağan karanlık bir şehir ve loş ışıklı mekanlarda çekilen sahneleri ile senaryoyu güçlendiren film, sinema klasikleri arasına girmiştir. Morgan Freeman, Brad Pitt, Kevin Spacey gibi oyuncuların olduğu film yıldızlar karması gibidir.

Efsane Yabancı Film Önerileri

izlenmesi gereken yabancı film önerileri
Yedi
 • Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs)

Jonathan Demme – 1991 – IMDB Puanı 8.6

Sinema dünyasını Doktor Hannibal Lecter ile tanıştıran filmdir. Kurbanlarını öldürdükten sonra yiyen bu korkunç seri katil aynı zamanda müthiş bir zekaya sahiptir. Aynı karakter yıllar sonra Hannibal adlı dizi ile evlerimize tekrar konuk olmuştur.

 • Şahane Hayat (It’s a Wonderful Life)

Frank Capra – 1946 – IMDB Puanı 8.6

Filmde, iflas etmiş bir iş adamının, intihar etmek üzereyken karşısına çıkan bir melek tarafından, kendisinin hiç yaşamamış olduğu bir dünyanın neye benzeyeceğinin gösterilmesi, bunun sonucunda da iş adamının aslında farkına varmadan Dünyayı olumlu açıdan etkileyecek birçok şey yapmış olduğunu fark etmesi, yani ‘şahane bir hayat’ yaşamış olduğunun farkına varması konu edilmektedir.

 • Hayat Güzeldir (La vita è bella)

Roberto Benigni – 1997 – IMDB Puanı 8.6

Film, İkinci Dünya Savaşı döneminde karısı ve oğlu ile birlikte Yahudi toplama kamplarına götürülen Musevi bir babanın, çocuğunu korumak için yaptığı sayısız özveriyi, oldukça neşeli fakat aynı zamanda dokunaklı bir dille anlatıyor.

Siz de günlük hayatta sorun ettiğiniz şeylerin aslında ne kadar önemsiz olduğunu idrak etmek istiyorsanız, bu filmi mutlaka izlemelisiniz. İnsana yaşama sevinci veren ve aynı anda hüzünlendiren bu film, Yabancı Film Tavsiyeleri arasında önemli bir yere sahip.

imdb yüksek puanlı filmler
Hayat Güzeldir

Bonus + 5 Güzel Yabancı Film

En İyi Yabancı Filmler Listesi aslında burada bitiyor ancak, imdb sıralamasında ilk 25’e çok yakın olan ve torpil geçmeden edemeyeceğim beş film daha var.

26. Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects)

Bryan Singer – 1995 – IMDB Puanı 8.6

Olağan Şüpheliler sonu müthiş bir sürprizle biten çok özel bir film. Aynı zamanda Kevin Spacey gibi uzun yıllar izleyeceğimiz bir aktörün de yıldızının parladığı film.

gizemli yabancı film önerileri
Olağan Şüheliler

29. Er Ryan’ı Kurtarmak

Steven Spielberg – 1999 – IMDB Puanı 8.6

İzlemeyen kalmış mıdır bilmiyorum, ancak Tom Hanks‘in adeta devleştiği bu muhteşem filmi listeye eklemeden olmazdı. Film yayınlandığı sene Oscar ödüllerini adeta silip süpürdü. Ayrıca girişteki Normandiya Çıkarması sahnesi gelmiş geçmiş en iyi savaş sahnesi seçildi.

savaş konulu yabancı film önerileri
Er Ryanı Kurtarmak

31. Geçmişin Gölgesinde (American History X)

Tony Kaye – 1998 – IMDB Puanı 8.6

Film, 1990’lı yılların ortasında, babası bir zenci tarafından öldürülen bir gencin, Neo-Nazi olmasını ve işlediği suçları anlatır. Sonunda işlediği bir cinayetten mahkum olan Derek Vinyard, hapisten çıktıktan sonra bambaşka biri olur.

Geçmişte yaptığı şeylerden utanç duyar ve kardeşi Danny’nin kendisine benzememesi için çabalar. Ancak geçmişi peşini bırakmayacaktır. Edward Norton‘un muhteşem oyunculuğu ile sürüklediği bir filmdir.

Yabancı Film Önerileri listemizde özel bir yeri olan bu filmi şiddetle tavsiye ederim.

Sansasyonel Yabancı Film Önerileri

efsane yabancı film önerileri
Geçmişin Gölgesinde

32. Yıldızlararası (Interstellar)

Christopher Nolan – 2014 – IMDB Puanı 8.6

NASA, dev bir kara delik olan Gargantua yörüngesinde üç adet yaşanabilir gezegen bulmuştur. Cooper’ın (Matthew McConaughey) pilotluğunu yaptığı Endurance uzay aracındaki astronotların görevi, uzay istasyonlarından gelen veriye dayanarak hangi gezegenin yaşanabilir olduğunu bulmaktır. Ancak astronotları indikleri gezegenlerde büyük sürprizler beklemektedir.

Gösterime gireli yalnızca birkaç yıl olan bu film, şimdiden uzay temalı bilim-kurgu filmleri arasında klasik oldu. Bir başka Christopher Nolan mucizesi diyebiliriz. En iyi yabancı filmler listesine adeta kafadan giriş yaptı.

en iyi yabancı filmler imdb listesi
Yıldızlararası

37. Can Dostum (Intouchables)

Olivier Nakache & Eric Toledano – 2011 – Puan 8.6

Listemizdeki tek Fransız filmi olan bu film, özgün senaryosu ile insanın kalbine dokunmayı başaran nadir filmlerden biridir. Bu özel film; karakter, statü ve ırk olarak birbirine tamamen yabancı iki insanın; nasıl da iyi birer dost olabileceğini anlatmaktadır.

en güzel yabancı film önerileri
Can Dostum

© Rankings based on the IMDb movie website for our Top 25 List.

The link for the original Top Movies List by IMDB which is used as a reference for this article.


Yabancı Film Önerileri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *