Yabancı Film Önerileri 2020

Merhaba Arkadaşlar! Aslında Yabancı Film Önerileri ile ilgili hazırladığım yazıları 12 farklı başlıkta toplamıştım. Aşk, Komedi, Korku, Aksiyon, Savaş, Dram ve Dövüş Filmleri gibi birçok farklı kategori vardı. Ancak blog yazmaya başladığımdan beri bu başlıklarda o kadar büyük bir rekabet oluştu ki, sonuçlarda ilk sayfada çıkmak imkansız hale geldi.

Google artık internet sitelerini uzmanlık alanına göre değerlendiriyor. Ağırlıklı olarak Gezi ve Tarih yazıları yazan biri olarak bu alanda bir iddiam da yok. Ancak insan kendinde iz bırakan filmleri ve dizileri de bir şekilde paylaşmak istiyor. Bu yüzden bu içeriklerin hepsini silmeye gönlüm el vermedi ve içlerinden en sevdiklerimi bu başlık altında topladım.

Size baştan böyle bir açıklama yapmamın sebebi, bu sonu gelmeyen yazının nasıl ortaya çıktığını anlatmaktı. Yazı aşırı uzun olduğu için, alttaki menüden istediğiniz filme hızlıca ulaşmanızı sağlayacak kodları yerleştirdim. Ancak sayfa henüz yüklenmeden alt sıralardaki filmlere tıklarsanız, sizi sayfanın sonuna atabilir. Böyle bir problem olursa kusura bakmayın.

Yabancı Film Önerileri arasında size ilham verecek muhteşem hikâyeler bulacağınızdan eminim. Filmlerin konu özetleri, oyuncu kadroları ve IMDB puanları gibi bilgiler de not edilmiştir. Keyifli okumalar ve iyi seyirler dilerim!


Yazıda Geçen Filmlerin Listesi


Yabancı Film Önerileri Listesi 2020

 • Her

Oyuncular: Joaquin Phoenix, Scarlett Johansson (ses)

Imdb Puanı: 8.0

“Her” bilim-kurgu ile romantizmi buluşturan etkileyici bir yapım. Bu filmi izlerken, insan psikolojisinin ne kadar kırılgan olduğunu ve bir umuda sarılmanın önemini kavrıyoruz. Filmdeki adam öylesine çaresiz durumda ki, bir bilgisayar programına aşık oluyor.

Zaten filmin asıl başarısı da, sizi bu aşka inandırmasından geliyor. Film boyunca içten içe bu sanal kadının, ona körü körüne bağlanan adamla buluşmasını çok istediğinizi fark ediyorsunuz.

Bu senaryoda kavuşmak tam anlamıyla imkânsız olsa da, sanal sevgiliye dokunabilme çabasının olduğu dakikalarda filmin romantizmi tavan yapıyor. Tüyler adeta diken diken oluyor. Bilgisayar yazılımından oluşan bir sevgiliye nasıl dokunulur ki? İşte bunun cevabını bulmak için filmi izlemeniz gerekiyor.

Scarlett Johansson’a bu filmde özel bir parantez açmak gerek. Kendisi kuşkusuz Hollywood’un en güzel ve etkileyici kadın oyuncularından birisi… Ancak fiziksel anlamda içinde olmadığı bir filme böylesine dinamizm katabilmesi ve sesiyle bile kıpır kıpır ve çekici olabilmesi gerçekten muhteşem.

Joaquin Phoenix ise Gladyatör filmindeki imparator rolüyle aklımızda öylesine yer etmiş ki, bıyık bırakarak tamamen başka bir görüntüye bürünmesi çok iyi olmuş. Phoenix oyunculuğu ile filmi adeta tek başına alıp götürüyor.

Yabancı Aşk Filmi Önerileri

en iyi aşk filmi önerileri
Her
 • The Wolf of Wall Street

Başrol Oyuncuları: Margot Robbie, Leonardo DiCaprio, Jordan Belfort

IMDb Puanı: 8.1

Filmin konusundan bahsetmeden önce, ilginç bir duruma değinmek istiyorum. TWOWS, Jordan Belfort’un yaşam öyküsünden uyarlanmış. Belfort, filmde Leonardo Di Caprio tarafından canlandırılırken, kendisi başka bir rolde oynuyor. Açıkçası bu durum epey ilgimi çekti.

Türkçeye “Para Avcısı” olarak çevrilen film, 24 yaşında yatırımcıları kandırarak zengin olmayı başarmış bir gencin başından geçenleri anlatıyor. Belfort‘un, zenginliğin huzur getirmediği gerçeğiyle kısa sürede yüzleştiğini görüyoruz.

Uyuşturucu ve doyumsuzluk batağına saplanan Belfort, zenginliğin hayallerindeki gibi parlak bir şey olmadığını anlar ve kendisiyle yüzleşerek bu durumla mücadele etmeye çalışır.

Yabancı Film Önerileri

blank
The Wolf of Wall Street
 • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Oyuncular: Jim Carrey, Kate Winslet

Imdb Puanı: 8.3

Bu filmin en önemli özelliklerinden birisi, daha önce benzer rollerde izlediğimiz ve tarzlarını kanıksadığımız iki oyuncunun, karşımıza bambaşka bir şekilde çıkması ve bize bu yeni hallerini benimsetmesi…

Jim Carrey’i hepimiz, müthiş mimikleriyle izleyiciyi güldüren bir komedyen olarak tanıdık. Kate Winslet’i ise Titanic filminden itibaren alımlı ve güzel ancak bir o kadar ağırbaşlı bir kadın olarak gördük filmlerinde…

Sil Baştan filminde, daha yüzünü gördüğümüz andan itibaren gülümsediğimiz Jim Carrey’i duygusal ve içine kapanık bir aşık; Kate Winslet’i ise saçlarını farklı renklere boyayan, çılgın bir kız olarak görüyoruz.

Kate Winslet bu filmle ilgili bir röportajda: “Jim ile bir araya gelip böyle bir şey yapmamız düşünülemezdi.” dedikten sonra, yönetmen Michel Gaundry’nin oyuncuları yönlendirme kabiliyetine iltifatlar yağdırıyor.

Kate Winslet’in açıklamasından, referans aldığım sinema sitelerinde rekor insan tarafından oylanan bu filmin başarısının bir tesadüf olmadığını anlıyorum.

Film, Clementine (Kate Winslet) ile uzun süreli bir ilişki yaşamış olan Joel’in (Jim Carrey), hafızasından bu aşkı sildirmek istemesiyle başlıyor. İlişkisindeki güzel şeyleri hatırladıkça acı çeken Joel, bu anılardan kurtulmak istiyor. Ancak anılar silindiği sırada, her biri ayrı ayrı gözünün önüne geldikçe, aslında Clementine’i hala ne kadar sevdiğini fark ediyor.

Yabancı Romantik Film Önerileri

blank
Eternal Sunshine of the Spotless Mind
 • Beasts of No Nation

IMDB Puanı: 7.8

Çocuk askerler meselesi şüphesiz ki modern zamanın en büyük trajedilerinden biri. Cary Joji Fukunaga’nın yazıp yönettiği bu film, Afrika’nın gerçekliğinde yer edinmiş bu meseleyi oldukça başarılı bir biçimde işliyor.

Uzodinma Iweala’nın aynı isimli romanından uyarlanan bu filmde ailesinin öldürülmesi üzerine silahlanan Agu isimli bir çocuğun başından geçenler anlatılıyor.

Çekimleri Gana’da yapılan bu film, 72. Venedik Film Festivali’nde özel gösterimle sahnelendi ve Mastroianni Ödülü’nü kazandı.

Filmin konusu hakkında söylenecek her şey spoiler olur. Ancak Afrika’yı, bölgedeki politik dengesizliği en iyi işleyen yapımlardan biri olduğunu söyleyebilirim.

Benzer bir konuya sahip olan Hotel Rwanda filmi birçok dezenformasyonla doluydu, ancak Beasts Of No Nation daha gerçekçi bir bakış açısına sahip. Bu yönüyle de Netflix Film Önerileri arasında yerini en başlarda almaya hak kazanıyor.

Yabancı Netflix Filmi Önerileri

blank
Beasts of No Nation
 • Inception

 Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Ken Watanabe 

IMDB Puanı: 8.8 

Yetenekli ve zeki bir hırsız olan Dom Cobb, diğer hırsızlar gibi para veya değerli eşyaları değil, bilinçaltının derinliklerindeki sırları çalmaktadır. Dom Cobb, bilincin en savunmasız ve saf olduğu rüya görme anında insanların zihnine girip sırlarını çalmak konusunda uzmanlaşmıştır. Bu yetenek onu itibarlı bir casus hâline getirir.

Ancak her büyük kazanım gibi bu durumun da götürüleri vardır. Nitekim kendisi uluslar arası bir suçlu hâline gelmiştir ve kaçak bir hayat yaşamaktadır. Cobb, bu durumdan kurtulma fırsatı bulur. Kurtulmanın tek yolu ise hakim olduğu işin bir benzerini yapmaktır. Ancak çalması değil, yerleştirmesi gerekecektir. Eğer bunu başarırsa kariyerini mükemmel bir suç ile sona erdirmiş olacaktır.

Inception, fantastik kurgu ve bilim kurgu türlerinin bir araya geldiği harika bir yapım. DiCaprio’nun oyunculuğunun etkisini de es geçmemekte fayda var. Zihninizi kurcalayacak ve sizi etkileyecek bir film izliyorsanız Inception’ı mutlaka izlemelisiniz.

Başlangıç, İzlenmesi Gereken Yabancı Filmler listesinde 8.8’lik rekor IMDB puanı ile yer alıyor. Vizyona girdiğinde IMDB en iyi filmler listesine en yüksekten giriş yapan film, halen ilk IMDB Top 50 listesindeki yerini koruyor.

Christopher Nolan Filmleri

bilim kurgu film önerileri
Inception
 • 500 Days of Summer

Oyuncular: Zooey Deschanel, Joseph Gordon-Levitt

Imdb Puanı: 7.7

Aşkın 500 Günü, son yıllarda gösterime giren en başarılı romantik-komedi tarzında filmlerden biri diyebiliriz. Özgün bir konusu olan ve alışıldık aşk filmlerine pek benzemeyen bir senaryosu var. Müzikleri daha film çıkmadan fenomen oldu ve fragmanı ile de büyük ilgi çekti.

Filmde gerçek aşkın olmadığına inanan Summer adında bir kızı ve ona aşık olan Tom ismindeki gencin hikâyesini izliyoruz. Oyunculukların oldukça başarılı olduğu film, Örümcek Adam filmlerinin yönetmeni Marc Webb tarafından sıradışı bir kurgu ile çekilmiş.

Tom ile Summer arasında geçen duygusal ilişkinin 500 günlük hikâyesine şahitlik ettiğimiz filmin, Imdb‘de bir romantik film için oldukça başarılı bir puan ortalaması yakaladığını söyleyebiliriz. Üst satırlarda bahsettiğimiz Sil Baştan filmi gibi, alışılmışın dışına çıkan bu güzel filmi izlemenizi öneririm.

Yabancı Duygusal Film Önerileri

blank
500 Days of Summer
 • The King’s Speech

Başrol Oyuncuları: Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter

IMDb Puanı: 8.3

VI. George, İngiltere tarihinin en ilginç simalarından biridir. 1910 ile 1936 yılları arasında tahtta kalan George, birçok filme ve romana konu oldu. VI. George ile ilgili en çok bilinen konulardan biri ise kekeme olmasıdır. Bu film kralın kekemeliği yenmeye çalıştığı süreci konu alıyor. Ortaya epey başarılı bir yapım çıktığını da belirtmek gerekiyor.

George’un kekemeliği İngiliz Kraliyet Ailesi için ciddi bir problemdir. Abisi Edward, Amerikalı Wallis Simpson ile evlenmek için tahtı ona devretmiş, ancak çocukluğundan beri sahip olduğu kekemelik sorunu büyük bir problem yaratmıştır. George, kekemeliği Avustralyalı konuşma terapisti Lionel Louge’dan yardım alarak yenmeye çalışacaktır.

Birçok dalda ödül alan Zoraki Kral, aynı zamanda sanat yönetmenliği bakımından da başarılı bir yapım. Kıyafetler ve oluşturulan atmosfer oldukça başarılı.

IMDB En İyi Yabancı Filmler Listesi

IMDB en iyi filmler listesi
The King’s Speech
 • Silver Linings Playbook

Oyuncular: Jennifer Lawrence, Bradley Cooper

Imdb Puanı: 7.8

Umut Işığım filmi, Açlık Oyunları serisinden tanıdığımız Jennifer Lawrence‘a En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar Ödülü’nü kazandıran bir yapım. Romantik bir aşk hikayesini işlemesinin yanında, oldukça ilham verici bir senaryosu olması da filmin başarısında büyük pay sahibi oldu. Robert De Niro gibi Hollywood sinemasının unutulmaz aktörlerinden birinin de filmde rol aldığını eklemeden geçmeyelim.

Film hayatı tam anlamıyla tepetaklak olmuş bir adamın dramı ile başlıyor. Eşi ile ilişkisi bozulan ve sinirsel problemleri olan Pat rehabilitasyon merkezinde tedavi görür ve bu sürecin sonunda evine döner. Eşi Nikki ile işleri yoluna koymayı istemektedir ve bunun için çabalarken, yine sorunlu biri olan Tiffany ile tanışır.

Tiffany‘nin dans yarışmasına katılmak için bir partnere ihtiyacı vardır ve Pat ile birlikte çalışmaya başlarlar. Bu süreçte yaptıkları stüdyo çalışmaları ikisini de iyileştirecek ve mutlu edecektir.

Adı gibi insana umut aşılayan ve yaşama sevincini artıran bu film, Romantik Yabancı Film Önerileri kontenjanından listemizde yerini alıyor.

Oscar Ödüllü Yabancı Film Önerileri

duygusal film önerileri
Silver Linings Playbook
 • 50 First Kiss

Oyuncular: Adam Sandler, Drew Berrymore

Imdb Puanı: 6.8

50 İlk Öpücük filmi, insanın gününü şenlendiren cinsten bir Romantik-Komedi filmi. Adam Sandler iyi bir komedyen ve filmlerine pozitif bir enerji katmayı başarabiliyor. Drew Berrymore ile harika bir ikili oluyorlar, ki bunu 98 yılında çektikleri Evlilik Öpücüğü filminde de kanıtlamışlardı.

Filmde karakterlerin bu kadar neşeli olmasını biraz da filmin çekildiği yere bağlıyorum. Zira Hawaii kumsallarında çekilen filmin kamera arkası görüntüleri ve oyuncularla yapılan röportajlar da aynı sıcak havayı yansıtıyor.

Filmde sarışın, sevimli ve güzel bir kadın olan Lucy ve ona sırılsıklam aşık olan Henry‘nin hikâyesini görüyoruz. Aslında bu tek taraflı bir aşk da değil, Lucy de Henry‘ye aşık oluyor. Ancak Lucy‘nin dünyada çok ender görülen bir hastalığı var. Her gün hafızası sıfırlanıyor ve gün içinde yaşadığı her şeyi unutuyor.

Film boyunca Henry‘nin, Lucy‘ye kendini tekrar tekrar tanıtmasına ve onun defalarca kalbini çalmasına şahit oluyoruz. Tabi bu sırada eğlenceli birçok olay oluyor.

Bu arada filmin soundtrack şarkısı olan Forgetful Lucy (Unutkan Lucy) parçası çok keyifli, insanın diline takılıyor ve kendini defalarca dinlettiriyor. Bu sevimli film, yabancı aşk filmi önerileri listemizde özel bir yere sahip.

Romantik Komedi Filmi Önerisi

romantik komedi film önerileri
50 First Kiss
 • A Very Long Engagement

Başrol Oyuncusu: Audrey Tautou

IMDB Puanı: 7.6

Bu filmin romantik bir film mi, yoksa savaş filmi mi olduğuna karar vermek zor. Ancak filmde Birinci Dünya Savaşı‘ndaki acımasız siper savaşları ve sebep olduğu korkunç ölümler güzel anlatılmış.

Siper Savaşı, uzun süre bir çukurun içinde beklemek zorunda kalan askerlerin kurşundan çok hastalıktan öldüğü bir savaş çeşididir. Kelimenin tam anlamıyla korkunçtur ve insanlar bozuk para gibi harcanır.

Bu film, Birinci Dünya Savaşı’nda askere giden ve yıllarca dönmeyen bir nişanlı üzerinden savaşın çirkin yüzüne ilişkin müthiş örnekler veriyor. Ayrıca Amelie filminden tanıdığımız yönetmen Jean-Pierre Jeunet ve Audrey Tautou işbirliği de büyük keyif veriyor.

Yabancı Romantik Film Önerileri

dram filmi önerileri
A Very Long Engagement
 • Incendies

Başrol Oyuncuları: Lubna Azabal, Maxim Gaudette, Melissa Desormeaux

IMDb Puanı: 8,5

Türkçe’ye İçimdeki Yangın olarak çevrilen Incendies, köklerini araştırmak için Orta Doğu’ya gelen ikizlerin başından geçenleri anlatıyor. Jeanne ve Simon, annelerinin son isteğini yerine getirmek için Lübnan’a gelecektir.

Ancak burada karşılaştıkları ortam şüphesi ki alışık olmadıkları cinsten olacaktır. Orta Doğu’ya geldiklerinde kendilerini bitmek bilmeyen savaşın ve nefretin içinde bulurlar.

Savaşın arka planda olduğu dram hikâyelerini her zaman sevmişimdir. Incendies de bunun harika bir örneği. Yabancı Film Önerileri arasında en üst sıralarda yerini alacak bir film. Ayrıca filmin sürpriz bir sonla bittiğini de belirtmek isterim.

Yabancı Dram Filmi Önerileri

blank
Incendies
 • City of Angels

Oyuncular: Nicolas Cage, Meg Ryan

Imdb Puanı: 6.7

Başarılı bir cerrah olan Maggie Rice, kontrolü altında seyreden bir ameliyat sırasında; tıbbi kuralların tüm gereğini yapmasına rağmen hastasını kaybeder. Parlak bir cerrah olmasına rağmen bu olay onun tüm dünyasını sarsmış ve kendine güven duygusunu hırpalamıştır.

Los Angeles şehri semalarında dolaşan erkek melek Seth, Maggie‘nin bu çaresiz çırpınışlarına üzülür ve ona yardım etmek ister. Ancak ona yakınlaştığında sırılsıklam aşık olur. Artık Seth‘in sevdiği kadınla yaşamak için bir seçim yapması gerekecektir. Ya ölümsüz bir melek olarak hayatına devam edecek, ya da ölümlü bir insan olarak yeryüzüne inecektir.

Seth her şeyi göze alır ve sıradan bir insan olmaya karar verir. Ancak her şey çözülmüş gibi gözükse de, yer yüzündeki yaşam onlara yeni sürprizler yapacaktır. Melekler Şehri, Romantik Aşk Filmi Önerileri arasında yıllardır her listede kendine yer bulmuş bir yapım.

Yabancı Aşk Filmi Önerileri

blank
City of Angels
 • Trainspotting

Başrol Oyuncuları: Ewan McGregor, Johnny Lee Miller, Robert Carlyle 

IMDb Puanı: 8.2

Irvine Welsh’in romanından uyarlanan bu film, bir grup uyuşturucu bağımlısının kurtuluş çabasını anlatıyor. Edinburgh’ta yaşayan Mark Renton, kendisinin ve kendisi gibi uyuşturucu bağımlısı olan arkadaşlarının sona yaklaştığını görmektedir.

Diğer yandan, kendisi dışında hiç kimsenin bu durumdan kurtulabilecek iradeye sahip olmadığının farkındadır. Ancak yaşamını sürdürmek konusunda kararlı değildir ve neyi seçeceğini bilememektedir.

Filmde Renton’ın bağımlılığı etrafındaki hayat mücadelesine tanık oluyoruz. Kesinlikle etkileyici bir film olduğunu söylemekte fayda var.

IMDB Puanı Yüksek Yabancı Film Önerileri

blank
Trainspotting
 • The Fog

Başrol Oyuncuları: Jamie Lee Curtis, Janet Leigh, John Houseman, Adrienne Barbeau

IMDB Puanı: 7.9

Sis, denizciler için her zaman korkunç bir doğa olayı olmuştur. Ancak bu sefer siste kaybolanların denizciler değil bir kasaba ahalisi olduğunu görüyoruz.

Antonio Bay, sakinlerinin huzur içinde yaşadığı bir Kuzey Amerika kasabasıdır. Ancak bu kasabanın tarihinde yüz on yıl sonra açığa çıkacak bir sır vardır. 1871 yılında ganimet dolu bir geminin tayfası bu kasabanın sakini olan kişiler tarafından öldürülmüş ve gemi parçalanmıştır. 110 yıl önce katledilen denizcilerin geri dönüşleri ise kasaba sakinleri için acı bir tecrübe olacaktır.

Edgar Allan Poe’nun hikayesinden uyarlanan The Fog, konusu bakımından en farklı ve başarılı korku filmlerinden biri. Sonradan Stephen King‘in de aynı ismi taşıyan, ancak farklı bir roman yazdı ve hem film, hem de dizi olarak çekildi. Ancak bu daha dehşet verici bir versiyon.

blank
The Fog
 • Bright

IMDB Puanı: 6.5

Bright filmi bizi orkların, elflerin ve perilerin de insanlar ile birlikte yaşadığı alternatif bir dünyaya götürüyor. Elflerin daha çok zengin beyaz insanlar gibi yaşadığı, orkların ise daha çok ABD’nin zenci toplumu gibi daha mütevazı bir hayat sürdüğü bir dünyaya gidiyoruz.

Filmin başında verilen imaj, bize sınıf ayrımının keskinliğini bir kez daha gösteriyor. Zira Elfler o muhteşem saçları ve güzel yüzleri ile gökdelenlerin yükseldiği Manhattan gibi bir yerde yaşarken, Orklar kenar mahallelerde suç ile iç içe bir durumdalar.

Polis, Orkların yaşadığı mahallelerde kol geziyor ve suç oluşumunun önüne geçmeye çalışıyor. Bu arada Amerika‘nın olmazsa olmaz etnik gerçeği olan Latinler de var. Onlar da çeteleşmiş haldeler ve şehirdeki üçüncü sınıfı oluşturuyorlar.

Başarılı bir aktör olan Will Smith‘in oyunculuğunu ve seyirciye aktarmayı başardığı o pozitif enerjiyi hep beğenmişimdir. Bu filmi de ünlü aktörün referansı ile izlemeye karar verdim. Will Smith, bu filmde Daryl Ward isimli bir polis memurunu canlandırıyor.

Sahada görev yaptığı ortağı ise Joel Edgerton adında bir ORK. İşin enteresan tarafı, Joel polis departmanında görev yapan tek Ork ve ne insanlar onun polis olmasını sindirebilmiş, ne de kendi ırkından olan orklar. Dışlanmış bir karakter olarak, işine konsantre olamıyor ve hata üstüne hata yapıyor.

Filme ismini veren Bright, kötü ellere geçtiğinde insanlığın varlığını tehlikeye atacak bir obje. Joel ve Daryl bir gün aldıkları ihbarla bir adrese baskın yapıyorlar ve bu olağanüstü objeyle karşılaşıyorlar. Sonrası zaten filmin içinde saklı. Bright bana kalırsa Netflix’teki Yabancı Film Önerileri listesinin başında geliyor.

Netflix Film Önerileri

netflix film önerileri
Bright
 • The Others

Başrol Oyuncuları: Nicole Kidman, Alakina Mann, Fionnula Flanagan

IMDB Puanı: 7.6

Grace, eşini İkinci Dünya Savaşı’nda kaybetmiş iki çocuk annesi bir kadındır. Çocuklarının güneş ışığına karşı hassasiyeti vardır, bu yüzden perdelerin sürekli sımsıkı kapalı olduğu bir konağa yerleşir. Evin işleriyle ise ihtiyar bir çift ile dilsiz genç bir kız ilgilenir. Grace, kızı Anne’den Victor adlı bir çocuğa dair hikayeler duymaya başlar.

Anne’in anlattığına göre bu çocuk onlarla birlikte konakta yaşamaktadır. Grace, sis yüzünden kasabayla irtibatlarının kesildiği bir gece kızının anlattıklarının doğru olabileceğini fark eder. Ancak hizmetçileri de şüphelerinin hedefi olacaktır. Film hiç beklenmedik bir şekilde bitiyor ve izleyiciyi kendine hayran bırakıyor.

The Others beni en çok etkileyen korku filmlerinden biri olmuştu. Bu sebeple Korku Filmi Önerileri listemizde mutlaka izlenmesi gereken yapımlar arasında.

Yabancı Film Önerileri

blank
The Others
 • The Ring

Başrol Oyuncuları: Naomi Watts, Daveigh Chase, David Dorfman

IMDB Puanı: 7.1

Rachel Keller, son zamanlarda sık duyduğu bir şehir efsanesini haberleştirmeye karar veren bir gazetecidir. Bu rivayete göre, bir video kasedi izleyen insanlar yedi gün sonra ölmektedir. Rachel, kasedi bulur ancak küçük oğluyla birlikte izlemek zorunda kalır. Kasedi izledikten sonra yedi gün içinde öleceğini söyleyen bir telefon alır. Olayların doğruluğuna ya da yanlışlığına karar vermek için yalnızca yedi günü kalmıştır.

The Ring öncelikle Kore Sineması tarafından filme alındı. Sonradan Hollywood versiyonu da çekilen film, çok daha büyük kitlelere ulaştı. Televizyonun içinden çıkma sahnesi ile efsane olan bu film, tüm Gerilim Filmi Önerileri listelerinde ilk 10’da kendine yer buluyor.

Yabancı Korku Filmi Önerileri

blank
The Ring
 • El Orfanato

Başrol Oyuncuları: Belen Rueda, Geraldine Chaplin, Roger Princep

IMDB Puanı: 7.5

Laura, çocukluğunun en mutlu günlerini geçirdiği yetimhaneyi restore ettirip tekrar kullanıma açmak için gönüllü olur. Buradan ayrıldıktan 30 yıl sonra eşi Carlos ve oğlu Simon ile birlikte dönmüştür. Simon, zamanla kafasında hayali hikâyeler canlandırmaya, görünmez arkadaşlarla vakit geçirmeye başlar. Laura, bunun başta çocuksu bir hayalperestlik olduğunu düşünse de, Simon’un hayal dünyası sayesinde çocukluğunun unutulmuş ve kötü anılarını hatırlayacak ve onlarla yüzleşecektir.

Türkçe’ye “Yetimhane” olarak çevrilen El Ortanato, 80’li yıllardan beri korku filmlerini takip eden biri olarak; kesinlikle izlenmesini tavsiye ettiğim bir film. Filmin olay örgüsü, sona doğru bir düğüm gibi çözülüyor ve izleyicinin ağzını açık bırakıyor. Yetimhane‘yi, sürpriz bir sonla biten film kontenjanından Yabancı Korku Filmi Önerileri listesine ekliyoruz.

Yabancı Gerilim Filmi Önerileri

korku filmi önerileri
El Orfanato
 • Bettlejuice

Oyuncular: Alec Baldwin, Geena Davis, Michael Keaton,Annie McEnroe

IMDB Puanı: 7,5

Tim Burton’ın ikonik filmlerinden biri olan Bettlejuice, Türkiye’de Beterböcek adıyla yayınlanmıştı. Film, yeni evli bir çiftin kendilerini evlerinde hayalet olarak bulmalarını anlatıyor.

Trafik kazasında ölen Barbara ve Adam, sinir bozucu bir aileye satılan evlerinde hayalet olarak sıkışırlar. Burada rahat edebilmek için yeni gelen aileyi korkutup kaçırmak isterler ancak bu konuda iyi değillerdir. Bettlejuice, bu konuda aileye yardım edeceğine söz verse de, bu yardım ikili için iyi sonuçlar doğurmayacaktır.

Beterböcek, 80’lerde çocuk olanların çok yakından tanıdığı bir yapım. Özel televizyonların yeni yaygınlaşmaya başladığı bir dönemde yayına giren bu film, bir döneme damga vurmuştu.

Yabancı Komedi Filmi Önerileri

yabancı film yorumları
Bettlejuice
 • Cidade de Deus

Başrol Oyuncuları: Alexandre Rodrigues, Leandro Firmino, Phellipe Haagensen, Douglas Silva

IMDb Puanı: 8.7

Tanrı Kent bana göre gelmiş geçmiş en iyi suç filmlerinden biri. Ayrıca sokakları, varoşlardaki yaşantıyı bütün çıplaklığıyla anlatan nadide eserler arasında yer alıyor.

Film Rocket isimli bir çocuğun suç dünyasıyla ilişkisini anlatıyor. Rocket, fiziksel ve psikolojik olarak suç dünyasına girecek, o hayatı kaldırabilecek yapıda bir çocuk değildir. En büyük hayali fotoğrafçılık olsa da, fotoğraf makinesi alacak parası yoktur.

Bu fotoğraf makinesine sahip olduğunda ise, onu yaşadığı kentin kötü yanlarını, bitmek bilmeyen katliam döngüsünü belgelemek için kullanacaktır.

Yabancı Film Tavsiyeleri

izlenecek yabancı filmler
Cidade de Deus
 • Truman Show

Oyuncular: Jim Carrey, Ed Harris, Laura Linney, Noah Emmerich

IMDB Puanı: 8,1

Truman Show’u yalnızca bir komedi filmi olarak nitelendirmek haksızlık olur. Sağlam bir sistem eleştirisi içeren bu film, farkında olmadan kurgusal bir dünyada yaşayan Truman Burbank’ın hayatını anlatıyor.

Truman, güzel bir evde yaşamaktadır. İyi bir işi vardır ve yaşadığı evi çok sevdiği eşiyle paylaşmaktadır. Ancak bu yaşantı milyonlarca kişinin canlı olarak izlediği bir oyundan ibarettir ve Truman dışında herkes bunun farkındadır.

Truman Show, komedi ustası Jim Carrey’nin performasından çok, felsefi yaklaşımı ile dikkat çekiyor. Bu özelliğiyle, tüm zamanların en iyi kara komedi filmleri arasında olduğu su götürmez bir gerçek.

Kara Komedi Film Önerileri

yabancı film konu özetleri
Truman Show
 • Interstellar

 Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, MacKenzie Foy 

IMDB Puanı:  8.6

Cooper, geçimini çiftçilik yaparak sürdüren bir bilim adamıdır. Bilim adamı kariyerini geride bırakmış ve kendini iki çocuğuna adamıştır. Diğer yandan parlak bilim kariyerini özlemektedir. Nihayetinde kendisine gelen bir teklifi değerlendirmesi gerekir. Karar süreci zorlu olsa da, uzayda keşif yapması gereken görevi kabul eder ve yolculuğa çıkar.

Yolculuktan sonra dünyaya geldiğinde kendini farklı bir zamanda bulur. Uzaydaki seyahatinde zaman, dünyaya göre daha ağır işlemiştir. Yaşadığı zamanın yakın geleceğinde insan ırkının yok olmak üzere olduğunu görür. İklim değişikliği, sanayileşme, kuraklık gibi sebeplerden ötürü dünya büyük bir tehlikededir.

Ancak insanlık tamamen umutsuz değildir. Nitekim yeni keşfedilen bir solucan deliği, büyük bir umut teşkil etmektedir. Cooper, solucan deliğini araştırmak için ekibe katılır ve yolculuğa çıkar. Ancak gittiği yerde geçen 1 saat dünyada 7 yıla bedel olacaktır.

Interstellar, Fizikçi Kip S. Thorne’un Solucan Delikleri teorisinden esinlenerek çekilmiş, başarılı bir bilim-kurgu filmi. Yalnızca sinema dünyasında değil, bilim dünyasında da tartışılan bir yapım olduğunu söylemekte fayda var.

Yabancı Bilim-Kurgu Filmi Önerileri

bilim kurgu film önerileri
Interstellar
 • The Dark Knight

Oyuncular:  Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine

IMDB Puanı: 9.0

Gotham şehrinin sokakları büyük bir tehlikededir. Azılı ve zeki bir suçlu olan Joker, birdenbire ortaya çıkmış ve şehir için büyük bir korku kaynağı hâline gelmiştir. Uzun zamandır suçtan ve suçlulardan temizlenmiş olan şehir, Joker’in ortaya çıkmasıyla dehşete düşer. Batman, şehri Joker’den ve onun karanlık planlarından kurtarabilecek olan tek kişidir.

Batman, Teğmen Gordon ve Savcı Harvey Dent ile birlikte şehri suçlulardan temizledikten sonra Joker ile karşılaşır. Joker, Gotham şehrini eski kirli ve kaotik günlerine döndürmek üzeredir. Batman, bir yandan Joker ile mücadele ederken diğer yandan kendini ve yaptığı işi sorgulamaya başlar. Suçlularla gerçekten mücadele edip etmediği konusunda tereddütleri vardır.

The Dark Knight, birçok eleştirmen tarafından en iyi Batman filmi olarak kabul ediliyor. Christopher Nolan, Gotham şehrinin karanlık atmosferini oldukça iyi bir biçimde yansıtmış. Ayrıca bu filmde Batman’i süperkahraman özelliğiyle birlikte insan yönüyle de görüyoruz.

IMDB En İyi Filmler Listesi

imdb en iyi filmler
The Dark Knight
 • Deadpool

Oyuncular: Ryan Reynolds, Morena Baccarin, T.J. Miller, Ed Skrein

IMDB Puanı: 8,0

Wade Wilson, eski bir özel kuvvetler görevlisidir. Ordudan ayrıldıktan sonra sıradan bir hayat yaşamaktadır. Ancak yeni tanıştığı ve aşık olduğu Vanessa ile birlikte yaşamaya başlamışken kanser hastalığına yakalandığını öğrenir ve Vanessa’yı bu süreci yaşatmamak için terk eder.

Diğer yandan kendisi için umut olabilecek bir bilim projesinden haberdar olacaktır. Projeyenin asıl amacı farklı olsa da, DNA’lar tetiklendiğinde kanseri yendiği söylenmektedir. Wade, projeye katıldıktan sonra birtakım üstün yeteneklere sahip olur.

Bu yetenekleri kazandığında ise tek amacı Ajax “Francis”ten intikam almak olacaktır. Deadpool kesinlikle Marvel’ın klasik yapımlarından biri değil. Bize bir antikahraman hikâyesi sunuyor ve oldukça başarılı.

Fantastik Film Önerileri

bilim kurgu film önerileri
Deadpool
 • The Departed

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Mark Wahlberg

IMDB Puanı: 8,5

Dört dalda Oscar sahibi olan The Departed, mafya ile polis teşkilatı arasındaki çatışmayı detaylı bir biçimde anlatıyor.

Polisin suçlular arasında muhbirleri olduğunu herkes bilir. Ancak The Departed filminde polis teşkilatı içinde iyi yetiştirilmiş mafya elemanlarının olduğunu görüyoruz.

Üstelik bu elemanlar teşkilatta oldukça iyi pozisyonlara yerleştirilmiştir. Elbette buna karşılık mafyanın içine sızmış polisler de vardır. Ancak zamanı geldiğinde her şey açığa çıkacak, savaşın ilk kurbanları köstebekler olacaktır.

Polisiye Film Önerileri

blank
The Departed
 • Edge of Tomorrow

Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton, Brendan Gleeson

IMDB Puanı: 7,9

Aksiyon ve bilim-kurgu türlerini başarılı bir biçimde bir araya getiren Edge Of Tomorrow, dünyanın uzaylılar tarafından ele geçirildiği bir gelecekte geçiyor.

Dünya orduları, aralarındaki anlaşmazlıkları rafa kaldırarak gezegeni ele geçiren ve büyük kentleri yok eden Mimics adlı uzaylı birliğine karşı savaşmaya karar verir. Daha önce uzaylılara karşı birçok savaş yapılmış ve hepsi kaybedilmiştir, dolayısıyla dünyanın bu varlıklardan kurtulmak için son şansı güçbirliğidir.

Bill Cage, bu görev sırasında uzaylılar tarafından öldürülür. Ancak ölüm onun için bir son değil, başlangıçtır. Nihayetinde her uyanışında kendini savaşın içinde, kırılması zor bir döngüde bulur ve her seferinde daha zeki, güçlü hâle gelir. Bu sayede Mimics ile mücadele edebilecektir.

Yabancı Aksiyon Filmi Önerileri

aksiyon film önerileri
Edge of Tomorrow
 • ARGO

Oyuncular: Ben Affleck, Bryan Cranston, John Goodman

IMDB Puanı: 7.7

Tahran’daki Amerikan Büyükelçilik binasının basılarak çalışanların rehin alınması, İran İslam Devrimi’nin en kritik olaylarından biriydi. ABD kamuoyunda büyük yankı uyandıran bu eylem, cumhuriyetçilerin uzun süreli zaferlerinin sebeplerinden biri olarak görülüyor. ARGO, bu olayı işleyen en başarılı yapım olarak kabul edilebilir.

ABD elçiliğinden kaçmayı başaran 6 Amerikalı, Kanada elçiliğine sığınır. Sokakta onlara öfke duyan bir kalabalık olduğunun farkındadırlar ve her an yakalanabilecek olduklarını bilirler. Amerikan vatandaşlarını kurtarmak ise CIA bünyesinde çalışan bir uzman olan Tony Mendez’e düşer. Mendez’in planı işlediği takdirde iyi sonuçlar verme potansiyeline sahip olsa da, oldukça riskli görünmektedir.

Argo filmini hem yöneten, hem de başrolünde oynayan Ben Affleck, bu filmle muhteşem bir başarı yakaladı. Oscar almayı başaran bu film, en iyi Casus Filmi Önerileri listesine ilk sıralardan giriyor.

Casus/Ajan Filmi Önerileri

casus ajan filmi önerileri
Argo
 • Fight Club

Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Meat Loaf, Zach Grenier  

IMDB Puanı: 8.8

Tüm zamanların en çok izlenen filmlerinden biri olan Fight Club, dövüş denilince akla gelen ilk film. Her ne kadar kurgunun merkezinde bir dövüş kulübü olsa da hikâyenin bütünü bundan oldukça farklı.

Senaryo en basit haliyle, uyku problemi yaşayan bir beyaz yakalının evindeki yangından sonra yaşadığı değişimi anlatıyor. Edward Norton tarafından canlandırılan Narrator, stabil hayatına sıkışıp kalmış bir beyaz yakalıdır. Uçak yolculuğu yaparken Tyler Durden (Brad Pitt) ile tanışır ve bu garip adamdan etkilenir.

Evindeki yangından sonra gidecek hiç kimsesi kalmadığı için Tyler’ı arar. Tyler ile birlikte kurdukları dövüş kulübü onun hayatını değiştirecek ve kendinin farkına varmasını sağlayacaktır.

Unutulmaz Filmler Listesi

en çok izlenen yabancı film önerileri