Yeni Zelanda’da Yaşayan Türkler

Yeni Zelanda’da Yaşayan Türkler ve Yaşam Şartları Hakkında Bilgi

Yurt dışında yaşam konulu yazılarımıza Kanada’da Yaşam isimli yazı ile başlamıştık ve Avustralya’da Yaşam yazısı ile devam etmiştik. İngilizce kokartlı bir rehber olduğum için, ülkemizi sıklıkla ziyaret eden Kanada ve Avustralya vatandaşlarını iyi tanıyorum. Bu sebeple bu ülkelerle ilgili birer yazı hazırlamak oldukça kolay olmuştu. Ancak Norveç, İsveç ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin yaşam şartlarını bilmek ve Türklerin bu ülkelerde bir göçmen olarak nelerle karşılaştığını öğrenmek için, o ülkelerde yaşayan arkadaşlarımla birebir söyleşiler yapmaya ve bu röportajları olduğu gibi yayınlamaya başladım.

Bir önceki yazımızda Norveç’te Yaşam konusunu ele almıştık ve orada yıllardır yaşayan bir arkadaşımın hayat tecrübelerinden faydalanmıştık. Şimdi Yeni Zelanda‘da yıllardır yaşayan TurKiwi ile sohbet ettik. Kendisi İstanbul‘dan, Yeni Zelanda’nın en kalabalık şehri Auckland‘a yerleşmiş ve hayata orada sıfırdan başlamış.

Türkiye‘den Yeni Zelanda‘ya göç ettiği ilk dönemlerde hissettiği şeylerden başlayarak, Yeni Zelanda’da Yaşam ile ilgili merak ettiğimiz her şeyi yanıtladı. Zaten TurKiwi, kullandığı bu mahlas ile bir YouTube kanalı açmış ve Vlog paylaşımları ile merak edenlere Yeni Zelanda‘yı yakından tanıtıyor.

Konu yurt dışında yaşamak olunca, hakkında araştırma yapılan ülke hangisi olursa olsun, sorular birbirine benziyor. Bu yüzden diğer göçmenlik yazılarını üzerine inşa ettiğim şablon üzerinden yola çıkarak, TurKiwi‘ye de benzer soruları yönelttim.

Sonuç olarak Yeni Zelanda‘ya taşınıp, orada yeni bir hayat kurmak isteyenlere ön bilgi verecek güzel bir makale çıktı. Yazımızın Yeni Zelanda’da yeni bir yaşama başlamayı düşleyenler için faydalı olması dileğiyle… Bu yazıyı okuduktan sonra, diğer ülkelerle ilgili yazıları yurt dışında yaşam başlığı altında bulabilirsiniz.

Yeni Zelanda’da Yaşam, Göçmenlik, Hayat Şartları 2020

Yazımıza bu ana başlığın altını doldurmak üzere tasarlanmış sorular ve cevaplar ile devam edeceğiz.

Yeni Zelandalılar Genel Olarak Nasıl İnsanlardır?

Yeni Zelandalılar, birbirine ve toplum kurallarına saygılı insanlar. Yazılı veya yazısız kurallara genel olarak uyan ve çevre koruma bilinci oldukça yüksek birer vatandaşlar. Kurallara uymanın toplu yaşamı güzelleştireceğini, şehirleri daha yaşanılası kılacağını gayet iyi biliyorlar.

Bu da Yeni Zelanda’yı dünyanın en yaşanılır ülkelerinden biri haline getiriyor. Buna karşılık, Yeni Zelanda’da insan ilişkilerinde belli bir mesafe korunuyor. Batı toplumlarının çoğunda olduğu gibi, birey merkezli bir yaşam tarzı var.

Yeni Zelanda Dünyada En Yaşanılır Ülkeler Listesinde

yeni zelandada hayat nasıldır
Yeni Zelanda Gündelik Yaşam

Yeni Zelanda’da Sosyal Hayat Nasıldır? İyi Vakit Geçirmek İçin Neler Yapılır?

Yeni Zelanda insanları (Yani Kiwiler) gayet sosyal insanlar. Dışarı çıkıp eğlenmek, pub ve barlarda sosyalleşmek hayatlarının vazgeçilmez bir parçası… Ülkede restoran, bar ve kafe sayısı oldukça fazla ve buna doğru orantılı olarak insanlar da yoğun olarak buralarda zaman geçirmeyi seviyor.

İçkinin çok popüler olması, insanların çabuk kaynaşmasını ve iyi zaman geçirmesini sağlarken, istenmeyen olayları da kuşkusuz olarak körüklüyor. Bar kavgası veya taşkınlıklar oldukça fazla, ancak gideceğiniz yeri iyi bildiğiniz sürece bu olaylardan uzak durmak mümkün.

Buna ek olarak elbette başka sosyal aktiviteler de var, özellikle de sporla ilgili olanlar. Koşu, bisiklete binmek, yüzme, rugby, golf, netball en popüler sporlar. Açık havada yapılan sporların popüler olması, insanlar arasındaki sosyal ilişkileri kesinlikle zenginleştiren bir şey. Bunun için de çokça yeşil alan ve park lazım.

Yeni Zelanda’nın park, bahçe ve yeşil alan konusunda dünyanın en zengin ülkelerinden olduğunu belirtmeye bile gerek yok sanırım. Zira Yüzüklerin Efendisi gibi orman ve yeşil alan sahnelerinin bol olduğu yapımlar, özellikle Yeni Zelanda’yı tercih ediyor.

Yeni Zelanda Açık Hava Aktiviteleri İçin İdeal Bir Ülke

yeni zelandada yaşayan türkler
Yeni Zelanda’nın Doğal Güzellikleri

Yeni Zelanda’da Ekonomik Şartlar İyi Mi? Yeni Zelanda’da Yaşamak Pahalı Mı?

Gördüğüm ve hissettiğim kadarıyla ekonomi kötü durumda değil. Yalnız yaşam masrafları olarak inanılmaz pahalı bir ülke, iyi bir gelir düzeyi olmadan yaşamını iyi standartlarda sürdürmek çok zor. Yeni Zelanda’daki yaşam şartlarına baktığımda, iki şeyin ucuz olduğunu görüyorum: Birisi araba, ikincisi de benzin.

Bu ikisinin haricinde gıda, giyim, toplu taşıma ve kira giderleri gerçekten oldukça yüksek. Ev satın alma konusuna gelirsek, emlak piyasası korkunç derecede pahalı… Bunun en büyük sebebi olarak, yabancıların Yeni Zelanda’da ev alabilmesini görüyorum. Ülkenin sosyal refahı ve doğası dünya gündeminde oldukça pozitif bir imaj çizdiği için, Yeni Zelanda’dan ev almak isteyen birçok yabancı yatırımcı oluyor ve bu da piyasayı çok yukarılara çekiyor.

Gıda fiyatlarının fahiş olarak nitelenecek kadar yüksek olması, hükümet tarafından çiftliklerde çalışan çiftçilerin yüksek maaşları ile açıklanıyor. Ancak çiftçisine bizden daha yüksek ücret ödeyen Avustralya’da, gıda fiyatlarının daha ucuz olmasına bir türlü anlam veremiyorum.

Yeni Zelanda’yı tanıtan Youtube videolarında bu konuyu özel olarak ele almış, sebze ve meyve fiyatlarını detaylı olarak göstermiştim. Vlog anlatımlarında geçen en pahalı yiyecek, taze biberdi ve kilosu 120 Yeni Zelanda Doları idi. Yani Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan menemen, Yeni Zelanda’da lüks bir yiyecek sınıfına giriyor diyerek konuyu bağlıyorum.

Yeni Zelanda’da Göçmenlere Yaklaşım Nasıl? Genel Anlamda Olumlu Mu?

Genel anlamda göçmenlere yaklaşım olumlu, ancak birkaç ırkçı yaklaşıma da bizzat şahit oldum. Tabi bu münferit olayların ülkeyi bağlamadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Asgari oranda sıkıntılar yaşansa da, genel anlamda yaklaşım olumlu.

Yeni Zelanda’da İklim Genelde Yağmurlu Ve Rüzgârlı

blank
Yeni Zelanda’da İklim

Yeni Zelanda’da İklimin İnsanlar Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Var?

Bu soruyu özellikle detaylı yanıtlamak istiyorum. Çünkü Yeni Zelanda bir yağmur ve rüzgâr ülkesi ve yağmurun çok sık yağması benim açık havada video çekemeyişimin başlıca nedeni… Bu da Youtube kanalımdaki videolarımı çeşitlendirmeme engel teşkil ediyor.

Örneğin bugün drone ile çekim yapmak için dışarı çıktım. İlk çıktığımda biraz yağmur ve rüzgâr vardı ama hava durumuna göre öğleden sonra güneş açacaktı. Maalesef tahminler tutmadı ve kar hariç tüm olumsuz hava şartlarını bir gün içerisinde gördük.

Yeni Zelanda’nın bir olumsuz yönü de hava tahminlerinin hiçbir zaman tutmaması… Eğer hava raporlarına göre bir aktiviteye katılacaksanız, sonu genelde hüsranla bitiyor.

Yeni Zelanda’da Yaşayan Türkler

yeni zelandada yaşam için en güzel şehir
Yeni Zelanda Plajları

Yeni Zelanda’da Yerleşmek Ve Yerel Kültüre Uyum Sağlamak Zor Mu?

Yeni Zelanda’da ilk 6 aylık süreç çok zor geçti. Sürekli bu ülkeyi terk etmeyi düşündüm. Hiç tanımadığım bir yerde, tek başıma alışmaya çalışmak da bu duyguya kapılmamın bir sebebi olabilir. Buraya İstanbul’dan geldim ve Auckland’e adım attığımda, bu kentin Yeni Zelanda’nın en büyük şehri olduğuna inanamadım. Çok küçük bir şehir ve kısıtlı imkânlar, akşam saat 6’dan sonra kapalı olan dükkânlar…

Bu tarz farklılıklar ilk etapta Auckland şehrini sevmemem için yeterli sebeplerdi. Ancak sonra iş buldum ve çalışmaya başladım. İlk arabamı yalnızca 600 Dolar ödeyerek satın aldım ve bu beni oldukça pahalı olan toplu ulaşımdan kurtardı. Arabam olunca dilediğim gibi gezmeye başladım ve şehrin her köşesinin tadını çıkardım. Bu olumlu gelişmeler benim Yeni Zelanda’daki yaşam alışmamda etkili oldu.

Buranın sistemine alışmakta zorluk yaşamadığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü sisteme alışmak, sistemsizlikle mücadele etmekten daha kolay. Bir süre sonra kuralları benimsiyor ve akıntıya kapılarak, uyum içinde yaşamaya başlıyorsunuz.

Yeni Zelanda’ya ilk geldiğimde İngilizce kursuna yazıldım. Bu kursta bana ve benim gibi yeni gelenlere Yeni Zelanda’da ne yapılıp, nelerin yapılmaması gerektiğini öğreten bir video izlediler. İlk bakışta oldukça basit gözüken bu kurallar, aslında toplumsal yaşamın özünü temsil ediyor.

Örneğin yerlere çöp atmamak, tükürmemek, yaya geçidine ve trafik ışıklarına azami şekilde dikkat etmek v.b. Bunlar zaten bilinen şeyler ama kaçımız layıkıyla yerine getiriyoruz? Kaçımız markete giderken emniyet kemeri takıyor? Veya Kaçımız yere çöp attığı için uyarılıp ceza yiyor? Kaçımız arka koltukta emniyet kemeri takıyor? İlk bakışta çocuk oyuncağı gibi gözüken bu kurallar, Yeni Zelanda’da düzgün uygulanmadıkça asla affedilmiyor.

Örneğin bir arkadaşım 2012 yılında arka koltukta otururken emniyet kemeri takmadığı için 150 $ ceza yemişti. Bu yaptırımları özümsediğiniz zaman, zaten sizin iyiliğiniz için dizayn edilmiş olduklarından; hayatınızın doğal birer parçası oluyorlar.

Yeni Zelanda’da İnsanlarla Yakınlık Kurmak, Arkadaş Olmak Kolay Mı?

Yeni Zelanda insanları gerçekten çok kibar ve saygılı insanlar. Hiç tanımadığınız kişilerle rahatlıkla sohbet edebilir ve bilmediğiniz bir şeyi danışabilirsiniz. Yalnız arkadaşlık kavramı bizden oldukça farklı… Benim anladığım kadar samimi bir arkadaşlık ortamı, Yeni Zelanda’da çok az bir kesimde bulunuyor.

Bunun haricinde arkadaşlıklar ve insan ilişkileri, yazının ilk satırlarında bahsettiğim üzere yüzeysel diyebilirim. Tabi bunlar benim tecrübe ettiklerim. Ben burada yaşayan göçmenlerle daha çok arkadaşlık kurdum. Hiç Kiwi (Yeni Zelandalı) arkadaşım yok mu? Bir tane var ve gerçekten bulunması zor ve herkesin hayatında olması gereken tarzda bir insan.

Yeni Zelanda’da Yaşam

yeni zelandada yaşam şartları
Yeni Zelanda Gece Hayatı

Yeni Zelanda’da Nereden Alışveriş Yapılır, Gündelik Yaşam Nasıldır?

Yeni Zelanda’da süper marketler, manavlar ve alışveriş merkezleri bulunuyor. Buralara gidip gıda alışverişinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Marketler arası fiyat farkları olabiliyor, bu yüzden gıda alışverişi öncesi iyi bir araştırma yapmakta yarar var. Giyim alışverişi için ise pek fazla seçenek olmadığından ve kaliteli ürün bulması zor olduğundan biraz sıkıntı yaşanabilir.

Yeni Zelanda’da Yeni Bir Hayat Kurmak Senin İçin Nasıl Bir Deneyimdi?

Dünyanın bir ucundan kalkıp, bir diğer ucunda sıfırdan bir hayata başlamak kolay mıydı? Kesinlikle hayır. Bilmediğim bir kültüre, dilini bile tam olarak konuşamadığım bir ülkeye kendimi bırakıverdim. Ancak çok zor mu oldu derseniz, ona da hayır derim. Alışma sürecinde yaşadıklarım bana büyük sıkıntılar gibi gelmişti. Ancak bunca zaman geçtikten sonra dönüp bakınca, fena değilmiş diyebiliyorum.

Öğrenci olarak gelip kısa zamanda iş bulmak, çalışma izni almak ve sonra bu süreci kalıcı oturum ve vatandaşlık ile taçlandırmak gerçekten zordu. Bu süreçte sayısını bile hatırlamadığım kadar çok insanın, benimle aynı şeyi denediğine ancak pes edip geri döndüğüne şahit oldum.

Yeni Zelanda’da Üniversite Eğitimi Almanın Şartları Nelerdir?

Yeni Zelanda’da üniversitelere kayıt yaptırabilmek için, öncelikle daha önceden bitirmiş olduğunuz diplomanızın veya sertifikanızın NZQA’dan (New Zealand Qualification Authority) Yeni Zelanda denkliğini almanız gerekiyor. Bu işlem tamamlandıktan sonra İngilizce seviyenize bakılıyor ve üniversite eğitimi için IELTS İngilizce seviye testinden ortalama 6.0 skor almanız şart koşuluyor. Şayet yüksek lisans yapacaksanız IELTS’den ortalama 6.5 puan almanız gerekiyor.

Ben belli bir süre Yeni Zelanda’da yaşadıktan sonra yüksek lisansımı burada yapmaya karar verdiğim için IELTS sınavı almama gerek olmadı. Kayıt işlemlerini takiben direkt olarak yüksek lisansa başladım. Burada önemli bir bilgiyi daha paylaşmak isterim.

Yüksek lisans yaparken sınıf arkadaşlarımdan birisi dünyaca ünlü bir kozmetik firmasının Yeni Zelanda Lojistik Müdürü idi, ancak aynı zamanda lise mezunuydu. Kendisine, nasıl olup da üniversite okumadan yüksek lisans yapabildiğini sordum. O da okula üniversite için başvurduğunu, ancak üniversite yetkililerinin kendisinin zaten yeterli derecede tecrübesi olduğunu ve yüksek lisans sınıfına kayıt yapabileceğini aktardığını söyledi.

Yani Auckland Massey Üniversitesi’nde diplomanız olup olmaması, yüksek derecede tecrübeniz var ise bir üst derecede sınıf okumanıza engel olmuyor.

Yeni Zelanda’lı Sporcular Yerel Dansları ile Neşe Katıyor

yeni zelanda hakkında bilgi
En Popüler Spor Rugby

Yeni Zelanda’da Yaşanılacak En İyi Şehir Hangisidir?

Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington şehrinin nüfusu 400.000 civarında, buna karşılık Auckland 1.5 milyon ile Yeni Zelanda’nın en kalabalık şehri… Bu iki şehir haricinde diğer büyük şehirleri Christchurch, Hamilton, Palmerston North, New Plymouth ve Dunedin olarak sıralayabilirim.

Yeni Zelanda’nın En Çok Göç Alan Kenti Auckland

yeni zelandada yaşam
Auckland

Yeni Zelanda’nın En Güzel ve En Yaşanılır Şehri Auckland

Nerede yaşanır? sorusuna gelince tabi ki cevabım Auckland olur. Auckland en büyük şehir olmasına rağmen burada bile alıştığımız hayat tarzına göre eksikler var, bu sebeple daha küçük şehirlerin hayat tarzları, küçük kasaba yaşamı izlenimi veriyor. Belirtmek isterim ki bunlar tamamen benim şahsi düşüncelerim. Küçük şehirlerden ziyade büyük şehirlerde yaşamayı sevdiğim için Auckland benim için şu anda Yeni Zelanda’da 1 numaralı şehir.


TurKiwi’nin Sosyal Medya Hesapları

TurKiwi Facebook

TurKiwi Youtube

Turkiwi Instagram


Yeni Zelanda’da Yaşam by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *