Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilgi

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

İstanbul Tarihi Yarımada altında Bizans döneminden kalma yüzlerce sarnıç bulunur. Dikkatle bakarsanız, Ayasofya Meydanı‘nda veya Topkapı Sarayı‘nın ikinci avlusunda bile kırmızı tuğla ile örülmüş tavanları gözüken sarnıçlar olduğunu fark edersiniz.

İstanbul, yani eski adıyla Konstantinopolis; üç tarafı denizler ile çevrili bir şehir olduğundan, tarihte defalarca kuşatılmıştır. Ancak 1204‘teki Latin İstilası ve 1453‘teki İstanbul’un fethi haricinde güçlü surları aşabilen olmamıştır.

Kuşatıldığı vakit aylarca dış kaynaklardan yoksun kalan şehirde, içme suyu sıkıntısı çekmemek için; Bizanslılar yüzlerce irili ufaklı sarnıç inşa etmişlerdir. Şehrin büyük sarnıçlarından günümüzde yalnızca Yerebatan Sarnıcı, Binbirdirek Sarnıcı’nın içini görmek mümkündür.

Bu iki sarnıca ek olarak, uzun yıllardır restorasyonu devam eden Şerefiye Sarnıcı‘nı da sayabiliriz. Bu üç sarnıcın haricindeki küçük sarnıçlar, Sultanahmet‘te çeşitli otellerin ve halı mağazalarının altında bulunmakta ve müşterilere hoş bir sürpriz olarak gezdirilmektedir. (Nakkaş Halı’nın altında sergi olarak kullanılan bir tane var.)

Soğukçeşme Sokağı‘nda bulunan Ayasofya Konakları’nın bünyesinde; Sarnıç Restoran olarak hizmet veren Bizans dönemi sarnıcı da, yine ticari işletme olarak kullanılan sarnıçlara örnek verilebilir. Bin yıldan daha yaşlı bir sarnıçta bir akşam yemeği, oldukça ilginç bir deneyim olabilir.

Yerebatan Sarnıcı’nı Kim Ve Ne Zaman İnşa Ettirdi?

Yerebatan Sarnıcı 540’lı yıllarda Bizans İmparatoru Justinianus döneminde inşa edilmiştir. 527 ila 565 yılları arasında, Bizans İmparatorluğunu yönetmiş olan Justinianus (Jüstinyen) aynı zamanda Ayasofya‘yı da inşa eden hükümdardır. 1000 yıldan uzun bir süre ayakta kalan Bizans İmparatorluğu’nun en önemli hükümdarı olarak kabul edilir.

Yerebatan Sarnıcı Ziyaret Saatleri
Yerebatan Sarnıcı Ağlayan Sütun

Yerebatan Sarnıcı’nda Kaç Tane Sütun Var?

Yerebatan Sarnıcı‘nın boyutları gerçekten şaşırtıcıdır. 108 metreye, 65 metre büyüklükte inşa edilmiş olan sarnıç, 9800 m2‘lik alanı ile İstanbul’un en büyük sarnıcıdır. Ayasofya, Bizans Sarayı ve Bizans hükümet binaları gibi, şehir merkezindeki yapıların su ihtiyacını karşılamak için inşa edilmiştir.

Sarnıcın içinde, çeşitli Antik Yunan yapılarından devşirme 336 adet sütun bulunmaktadır. Bu sütunların başlıklarına ve uzunluklarına baktığınızda, bu sarnıca özel üretilmediklerini ve farklı mimari nizamlarda olduklarını fark edersiniz.

Yerebatan Sarnıcındaki Medusa Heykellerinin Gizemi

Sütunların uzunlukları ve genişlikleri genelde birbirinden farklıdır. Sarnıcın diplerine doğru ilerlediğinizde, iki adet çok kısa sütunun altına büyük çapta taşların destek amacıyla konulduğunu görürsünüz. Bu taşların üzerinde Medusa‘nın yüzü resmedilmiştir.

Antik Yunan döneminde İstanbul şehrinin adı Byzantium (Byzantion) idi ve o dönemde Yunanlılar Zeus gibi mitolojik tanrılara tapıyorlardı. Meşhur mitolojik hikayelerden birinde kahraman dövüşçü Perseus ve yılan saçlı canavar Medusa‘nın dövüşüne dair bir hikaye de vardır.

Mitolojik inanca göre Medusa sonradan canavara dönüşmüş olan güzel bir kadındı. Bu kadının gözlerine bakanlar taş kesilirdi. Medusa’nın bu özelliği sebebiyle, Antik Mısır dönemindeki Sfenksler gibi koruyucu özelliği olduğuna inanılmış ve özel yapıların girişine; orayı koruması için yerleştirilmiştir.

Medusa heykelleri Yerebatan Sarnıcı‘nda kesinlikle yapısal amaçla kullanılmıştır. Ait oldukları yerden alınıp getirilmiş ve sütunların altına destek olarak konulmuşlardır. Ancak yine de, Bizanslı işçiler ve köleler; Medusa‘nın bu kötü şöhretinden çekinmiş olacaklar ki, Medusa başlarını düz bir şekilde koymaya korkmuşlar. Sular altında kalacak bir Sarnıç için bile, Medusa başlarını yana yatırmış veya ters düz etmişler ki, kimse Medusa ile yüz yüze gelmesin.

Sütunları Destekleyen Medusa Başları

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti 2019-2020-2021
Medusa Heykelleri

Neden İngilizce Basilica Cistern Denir?

Yerebatan Sarnıcı’nın adını nereden aldığı ile ilgili çeşitli rivayetler vardır. Bunlardan en kabul göreni, sarnıcın Bizans dönemindeki önemli bir meydan olan Stoa Basilica isimli meydanın altında inşa edilmesi nedeniyle, Bazilika Sarnıcı adını aldığı yönündedir.

Bazilika, kelime olarak Roma dönemindeki mahkeme binalarının adıdır. Ancak Roma İmparatorluğu İmparator Konstantin döneminden itibaren Pagan dinini terk edip, Hristiyanlık dinine geçtiği için; Bazilika işlevi gören tüm binalar kiliseye çevrilmiştir.

Bunu yapmaktaki amaç, sayıları her geçen gün artan Hristiyan topluluğa pratik bir şekilde ibadet alanı yaratmaktır. Böylece yüzyıllar boyunca Kilise projeleri hep Bazilika planından yola çıkılarak çizilmiştir. Ayasofya da Bazilika planlı kiliselerin dünyadaki en önemli örneklerinden biridir.

Yerebatan’daki Antik Sütunlar

blank
Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı Nerede?

Halk arasında Yerebatan Sarayı olarak da bilinen Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya’ya iki dakikalık yürüme mesafesindedir. Sultanahmet tramvay istasyonundan yalnızca birkaç dakikalık yürüyüş ile sarnıca ulaşılabilir. Yerebatan Sarnıcı, adını kendi üzerinde bulunduğu caddeye vermiştir. Bu sebeple Yerebatan Caddesi‘nin hemen girişinde yer alır.

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti 2020

Yerebatan Sarnıcı giriş ücreti, Türk vatandaşları için 15 TL, yabancı ziyaretçiler için ise 30 Türk Lirası‘dır. 7 yaşın altındaki çocuklar için bilet ücretsizdir. Müze kart geçerli değildir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin işlettiği müzelerde, Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın bir ürünü olan müzekart geçmez. İBB’ye bağlı olan müzeler sırasıyla Yerebatan Sarnıcı, Şerefiye Sarnıcı, Miniatürk ve Tekfur Sarayı Çini Müzesi‘dir.

Yerebatan Sarayı Ziyaret Saatleri 2020

Yerebatan Sarnıcı, yaz sezonu olan 1 Nisan ile 1 Ekim arasında sabah 09:00 ile akşam 18:30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Kış sezonu olarak kabul edilen 1 Ekim ile 1 Nisan arasında ise 17:30‘da kapanmaktadır.

Yerebatan Sarnıcı haftanın her günü ziyarete açıktır. Başka bir deyişle hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri de ziyaret edilebilir. Ancak dini bayramların ilk günlerinde istisnai olarak saat 13:00’te açılmaktadır.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Müzeye gitmeden önce Yerebatan Sarnıcı’nın resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Önerilen Diğer Gezi Ve Blog Yazıları

Sultanahmet’te bir gezintiye çıktıysanız. Sultanahmet’te Gezilecek Yerler isimli yazı ilginizi çekebilir. Ayasofya’yı ziyaret edecekseniz, Ayasofya Müzesi Gezi Rehberi veya Topkapı Sarayı’na bir ziyaret planlıyorsanız: Topkapı Sarayı Müzesi Gezi Rehberi yazıları size müze ile ilgili gerekli tüm bilgileri sağlayacaktır.

İstanbul’un tarihini, en basit haliyle birkaç dakika içinde kavrayabilmek için, İstanbul’un Kuruluşu ve Kısa Tarihi isimli yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti by Serhat Engül

5 thoughts on “Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti ve Saatleri 2020”

    1. Haklısınız bence de kötü… Ancak müzekart Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelerde geçiyor. Örneğin Dolmabahçe Sarayı TBMM Milli Saraylar‘a bağlı olduğu için orada da geçerli değil müzekart. Aynı şekilde Yerebatan Sarıcı da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletiliyor. Hal böyle olunca da müzekart geçmiyor.

      1. Anladım, belediye de böylesine ek gelir kaynağını Kültür ve Turizm Bakanlığına devretmek istemez tabi…

  1. Dostum tebrik ederim, çok güzel hazırlanmış kısa ve öz bilgilerle dolu, tam bir rehbere yakışır sayfa. Küçük oğluma gezdirip, okulu için tatil ödevini hazırlaması için sayfanızı incelemesini söyleyeceğim. Teşekkürler. Eski bir turizmci ve otelci.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *