Yıldız Sarayı Hakkında Bilgi

Bu yazıda Yıldız Sarayı için güncel giriş ücreti ve ziyaret saatleri gibi bilgileri bulabilirsiniz. Yazının doğru bilgileri aktarması için her ay güncellemeye gayret ediyorum. Müzenin bilet fiyatları ve giriş saatleri hakkındaki bilgiler en son 18 Temmuz 2020 tarihinde güncellenmiştir.

Yıldız Sarayı Hakkında Kısa Bilgi

Osmanlı Devleti, İstanbul’un fethinden sonra ilk olarak günümüzün Beyazıt ilçesinde bir saray inşa etti. Geçici bir süre burada yaşayan Fatih Sultan Mehmet, 1461 yılında Topkapı Sarayı‘nın inşasına başladı.

Topkapı Sarayı, esasında bir kışla gibi tasarlanmış, padişahın devlet işlerini göreceği, savaş talimi ve spor yapacağı ve yabancı elçileri kabul edeceği bir yerdi. Ayrıca devletin en yüksek eğitim kurumu olarak bilinen, Enderun da saray içindeydi.

Sultan Mehmet’ten sonra uzun yıllar Topkapı Sarayı bu işlevi gördü. Ancak Kanuni Sultan Süleyman döneminde, Hürrem Sultan‘ın etkisi ile Harem dairesi, Beyazıt’taki Eski Saray‘dan, Topkapı Sarayı’na (Yeni Saray) taşındı. Osmanlı’nın 25 padişahı, Sultanahmet’in kalbindeki Topkapı Sarayı’nda yaşadılar.

Saltanatın Topkapı Sarayı’ndan Ayrılması

Sultan II. Mahmud, henüz küçük bir çocuk iken Topkapı Sarayı‘nda ölümle burun buruna gelmiş ve Cevri Kalfa adında bir Harem sorumlusu tarafından yeniçerilerin elinden zor kurtarılmıştı. Bu kötü anılardan uzak kalmak isteyen, Sultan II. Mahmud; Topkapı Sarayı’nda ikamet etmeyen ilk padişahlardan biri oldu. Padişah, günümüzde artık ayakta olmayan, Beşiktaş‘taki sahil sarayında ikamet etti.

1856‘da Sultan Abdülmecid dönemi büyük mimari atılımlara sahne olmuştu. Saray mimarları olan Balyan ailesi, İstanbul’a camiler, saraylar, saat kuleleri ve köşkler inşa ediyorlardı. Bu dönemde Topkapı Sarayı’nın artık ömrünü tamamladığını düşünen padişah, Dolmabahçe Sarayı‘nı inşa ettirdi ve orada yaşadı.

Osmanlı İmparatorluğu‘nun son döneminde, padişahlar Dolmabahçe Sarayı‘nda ikamet etmiş olsalar da; sultan II. Abdülhamit, bu konuda bir istisnadır.

Yıldız Sarayı Tarihi ve Mimarisi

Yıldız Sarayı’ndaki ilk Osmanlı köşkü, Sultan III. Selim‘in annesi Mihrişah Sultan için inşa edilmişti. Sultan II. Mahmud döneminde Yıldız Sarayı‘nın doğayla iç içe bahçelerinde atıcılık ve binicilik gibi spor aktiviteleri icra edildiği de tarihe not düşülmüştür.

Yıldız Sarayı‘nın genişlemesinde, Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülaziz gibi padişahların yaptığı eklemelerin de büyük payı vardır. Ancak sarayda tam zamanlı olarak ikamet eden ve saraya son halini veren kişi, Sultan II. Abdülhamid olmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu‘nun çöküş sürecinde tahta çıkan II. Abdülhamid, bir askeri ayaklanma çıktığı takdirde; Dolmabahçe Sarayı‘nın çok savunmasız kalacağını düşündüğünden, Yıldız Sarayı‘nda yaşamayı tercih etmiştir.

33 yıl padişahlık yapan II. Abdülhamid‘in ikamet ettiği sarayda, Şale Köşkü, Mabeyn Köşkü ve Malta Köşkü en çok dikkat çeken mimari eserlerdir.

Saray tiyatrosu ve II. Abdülhamid’in marangozhanesi de ek binalar arasında yer alır. Yıldız Sarayı kompleksi içinde bulunan Yıldız Porselen Fabrikası halen faaliyetlerini sürdürüyor.

Yıldız Sarayı, İstanbul’un Beşiktaş Semtinde Konumlanır

Yıldız Sarayı Müzesi Giriş Ücreti 2019-2020-2021
Yıldız Sarayı, Beşiktaş, İstanbul

Yıldız Sarayı’nda Gezilecek Görülecek Yerler

500 bin metrekarelik bir alanı kaplayan Yıldız Sarayı; köşkler, müze binaları, saraylar, park ve bahçelerden oluşuyor. Yıldız Sarayı kompleksi içerisinde köşklerin haricinde Yıldız Sarayı Müzesi, Sahne Sanatları Müzesi ile İBB Şehir Müzesi olmak üzere 3 müze bunun yanısıra Yıldız Saray Tiyatrosu bulunuyor.

  • Şale Köşkü

Yıldız Sarayı’ndaki köşklerden biri olan Fransızca ‘chalet’ kelimesinden gelen, ‘dağ evi’ anlamı taşıyan Şale Köşkü, Yıldız Sarayı’nın en çok dikkat çeken yapısıdır.

19. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en ilgi çekici yapılarından biri olan Şale Köşkü, yüksek duvarlarla çevrili bir bahçe içinde yer alır.  Yıldız Sarayı yapılar grubu içinde bir “devlet konukevi” niteliği taşıyan köşk; altın yaldızlı panoları, Çırağan Sarayı’ndan getirtilmiş sedef kakmalı kapıları ve bazılarını Sultan II. Abdülhamit’in (aynı zamanda marangozdur) yaptığı mobilyalarıyla görülmeye değerdir.

Yıldız Sarayı Ziyaret Saatleri
Yıldız Sarayı Şale Köşkü
  • Büyük ve Küçük Mabeyn Köşkleri

Büyük Mabeyn Köşkü, Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmiş olan, sarayın devlet yönetimi binasıdır. Görkemli bir mimariye sahip olan bina, Cumhuriyet‘in ilk yıllarında bazı davetler için kullanılmış.

Küçük Mabeyn Köşkü ise 1901’de Sultan II. Abdülhamid tarafından dinlenme amaçlı olarak inşa ettirilmiş. Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basmadan önce Sultan Vahdettin ile son görüşmesini Küçük Mabeyn Köşkü’nde gerçekleştirdiği bilinir.

  • Malta Köşkü

Malta Köşkü, Yıldız Parkı’nın içinde konumlanan en şık köşklerden biri olarak göze çarpar. Yıldız Sarayı kompleksi içinde birçok yerde fotoğraf çekilemez. Dolmabahçe ve Beylerbeyi‘nde olduğu gibi, Yıldız Şale Köşkü‘nün içinde de fotoğraf çekmek yasaktır. Ancak Malta Köşkü günümüzde bir kafe olarak hizmet verdiği için, İstanbul’da fotoğraf çekilecek yerler arasında önemli mekanlardandır.

  • Yıldız Sarayı Tiyatrosu ve Marangozhane

Yıldız Sarayı Müzesi’nde Saray Tiyatrosu ve Sultan II. Abdülhamit’in marangozhanesi gezilebilir. 1889 yılında Alman İmparatoru Kayzer II. Wilhelm’in ziyareti için yaptırılan Yıldız Sarayı Tiyatrosu ve Opera Evi geçmişte birçok önemli gösteriye ev sahipliği de yapmıştır.

Yıldız Sarayı Giriş Ücreti 2020

Yıldız Sarayı Şale Köşkü giriş ücreti 20 Türk Lirası‘dır. Yıldız Çini ve Porselen Fabrikası bilet fiyatı ise 30 TL‘dir. Müze tarafından ibraz edilen bu ücret, tam bilet fiyatıdır. Türk vatandaşlarına bu tarife üzerinden %50 indirim uygulanır. Bilet parasına kulaklık sitemi dahildir. Şale Köşkü‘ne girişte müzekart geçerlidir.

Yıldız Sarayı’nda Müze Kart Geçerli Mi?

Müzekart, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından satılan bir üründür. Yakın zamana kadar TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı tarafından işletilen Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı ve Beylerbeyi Sarayı gibi müzelerde geçerli değildi.

Ancak 1 Ocak 2020’de alınan karar neticesinde Beylerbeyi Sarayı ve Yıldız Sarayı’nda Müzekart geçerlidir. Dolmabahçe Sarayı ise istisnadır. Dolmabahçe’nin yalnızca Harem Dairesi’ne müzekart ile girilebilir.

Kulaklık Sistemi (Audio Guide) Hakkında Bilgi

Dolmabahçe, Beylerbeyi ve Yıldız saraylarında 2018 yılından itibaren kulaklık sitemi ile anlatım (audio guide) uygulaması başladı. Önceden sarayın kapısında belli bir kalabalığın birikmesi bekleniyordu ve kişi sayısı 20 civarı olduğunda sarayın tur rehberi eşliğinde geziliyordu.

Şimdi ise sarayın gişesinden biletinizi aldıktan sonra, idari ofisten kulaklık sistemini teslim alıyor ve dijital anlatım eşliğinde kendiniz geziyorsunuz. (kulaklık sistemi bilet fiyatına dahil)

Yıldız Sarayı Restorasyon Nedeniyle Kapalıdır!

Yıldız Sarayı ve Şale Köşkü tadilat nedeniyle şu anda ziyaret edilemiyor. Bu yazıyı güncellediğim 18 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla halen kapalıdır. Tadilat bittiğinde yazı da güncellenecektir.

Yıldız Sarayı Ziyaret Saatleri 2020

Yıldız Sarayı, sabah 09:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Yıldız Sarayı’nın kapanışına yarım saat kalana kadar bilet satılmakta ve 17:30’da bilet gişesi kapanmaktadır.

Yıldız Sarayı, TBMM Milli Saraylar tarafından işletilen diğer saraylar gibi (Dolmabahçe Sarayı ve Beylerbeyi Sarayı) Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere, tadilatlara ve özellikle de Covid-19 önlemlerine bağlı olarak değişiklik olabilir. Müzeye gitmeden önce TCMB Milli Saraylar’ın resmi internet sayfasını ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Yıldız Sarayı’nın açılış ve kapanış saatleri ile ilgili detaylar en son 18 Temmuz 2020 günü güncellenmiştir. Herhangi bir değişiklik olduğu takdirde yenilenecektir.

Yıldız Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Beşiktaş İlçesi’nin Serencebey Yokuşu’nda bulunan Yıldız Sarayı’na ulaşmak için Beşiktaş’tan Yıldız’a doğru çıkan tüm otobüs ya da minibüslerle ulaşabilirsiniz. Beşiktaş Barbaros Bulvarı’ndan geçen 25T, 28O, 30A, 43R, 103, 110, 112 numaralı otobüsleri tercih edebilirsiniz.

Metrobüsü tercihe edecekseniz Zincirlikuyu durağında indikten sonra Beşiktaş yönüne giden otobüslerin Barbaros Bulvarı durağında inebilirsiniz.

Yıldız Sarayı Giriş Ücreti ve Saatleri by Serhat Engül

2 thoughts on “Yıldız Sarayı Müze Giriş Ücreti GÜNCEL 2020”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *