Yıldız Sarayı Hakkında Bilgi

Yıldız Sarayı Giriş Ücreti, Ziyaret saatleri ve Tarihi Hakkında Kısaca Bilgi

İstanbul’daki Osmanlı Saraylarının Tarihi

Osmanlı Devleti, İstanbul’un fethinden sonra ilk olarak günümüzün Beyazıt ilçesinde bir saray inşa etti. Geçici bir süre burada yaşayan Fatih Sultan Mehmet, 1461 yılında Topkapı Sarayı‘nın inşasına başladı.

Topkapı Sarayı, esasında bir kışla gibi tasarlanmış, padişahın devlet işlerini göreceği, savaş talimi ve spor yapacağı ve yabancı elçileri kabul edeceği bir yerdi. Ayrıca devletin en yüksek eğitim kurumu olarak bilinen, Enderun da saray içindeydi.

Sultan Mehmet’ten sonra uzun yıllar Topkapı Sarayı bu işlevi gördü. Ancak Kanuni Sultan Süleyman döneminde, Hürrem Sultan‘ın etkisi ile Harem dairesi, Beyazıt’taki Eski Saray‘dan, Topkapı Sarayı’na (Yeni Saray) taşındı. Osmanlı’nın 25 padişahı, Sultanahmet’in kalbindeki Topkapı Sarayı’nda yaşadılar.

Saltanatın Topkapı Sarayı’ndan Ayrılması

Sultan II. Mahmud, henüz küçük bir çocuk iken Topkapı Sarayı‘nda ölümle burun buruna gelmiş ve Cevri Kalfa adında bir Harem sorumlusu tarafından yeniçerilerin elinden zor kurtarılmıştı. Bu kötü anılardan uzak kalmak isteyen, Sultan II. Mahmud; Topkapı Sarayı’nda ikamet etmeyen ilk padişahlardan biri oldu. Padişah, günümüzde artık ayakta olmayan, Beşiktaş‘taki sahil sarayında ikamet etti.

1856‘da Sultan Abdülmecid dönemi büyük mimari atılımlara sahne olmuştu. Saray mimarları olan Balyan ailesi, İstanbul’a camiler, saraylar, saat kuleleri ve köşkler inşa ediyorlardı. Bu dönemde Topkapı Sarayı’nın artık ömrünü tamamladığını düşünen padişah, Dolmabahçe Sarayı‘nı inşa ettirdi ve orada yaşadı.

Osmanlı İmparatorluğu‘nun son döneminde, padişahlar Dolmabahçe Sarayı‘nda ikamet etmiş olsalar da; sultan II. Abdülhamit, bu konuda bir istisnadır.

Yıldız Sarayı’nın Tarihi

Yıldız Sarayı’ndaki ilk Osmanlı köşkü, Sultan III. Selim‘in annesi Mihrişah Sultan için inşa edilmişti. Sultan II. Mahmud döneminde Yıldız Sarayı‘nın doğayla iç içe bahçelerinde atıcılık ve binicilik gibi spor aktiviteleri icra edildiği de tarihe not düşülmüştür.

Yıldız Sarayı‘nın genişlemesinde, Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülaziz gibi padişahların yaptığı eklemelerin de büyük payı vardır. Ancak sarayda tam zamanlı olarak ikamet eden ve saraya son halini veren kişi, Sultan II. Abdülhamid olmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu‘nun çöküş sürecinde tahta çıkan II. Abdülhamid, bir askeri ayaklanma çıktığı takdirde; Dolmabahçe Sarayı‘nın çok savunmasız kalacağını düşündüğünden, Yıldız Sarayı‘nda yaşamayı tercih etmiştir.

33 yıl padişahlık yapan II. Abdülhamid‘in ikamet ettiği sarayda, Şale Köşkü, Mabeyn Köşkü ve Malta Köşkü en çok dikkat çeken mimari eserlerdir.

Saray tiyatrosu ve II. Abdülhamid’in marangozhanesi de ek binalar arasında yer alır. Yıldız Sarayı kompleksi içinde bulunan Yıldız Porselen Fabrikası halen faaliyetlerini sürdürüyor.

Yıldız Sarayı, İstanbul’un Beşiktaş Semtinde Konumlanır

Yıldız Sarayı Giriş Ücreti 2020
Yıldız Sarayı, Beşiktaş, İstanbul

Yıldız Sarayı’nda Gezilecek Görülecek Yerler

500 bin metrekarelik bir alanı kaplayan Yıldız Sarayı; köşkler, müze binaları, saraylar, park ve bahçelerden oluşuyor. Yıldız Sarayı kompleksi içerisinde köşklerin haricinde Yıldız Sarayı Müzesi, Sahne Sanatları Müzesi ile İBB Şehir Müzesi olmak üzere 3 müze bunun yanısıra Yıldız Saray Tiyatrosu bulunuyor.

  • Şale Köşkü

Yıldız Sarayı’ndaki köşklerden biri olan Fransızca ‘chalet’ kelimesinden gelen, ‘dağ evi’ anlamı taşıyan Şale Köşkü, Yıldız Sarayı’nın en çok dikkat çeken yapısıdır.

19. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en ilgi çekici yapılarından biri olan Şale Köşkü, yüksek duvarlarla çevrili bir bahçe içinde yer alır.  Yıldız Sarayı yapılar grubu içinde bir “devlet konukevi” niteliği taşıyan köşk; altın yaldızlı panoları, Çırağan Sarayı’ndan getirtilmiş sedef kakmalı kapıları ve bazılarını Sultan II. Abdülhamit’in (aynı zamanda marangozdur) yaptığı mobilyalarıyla görülmeye değerdir.

Yıldız Sarayı Ziyaret Saatleri
Yıldız Sarayı Şale Köşkü
  • Büyük ve Küçük Mabeyn Köşkleri

Büyük Mabeyn Köşkü, Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmiş olan, sarayın devlet yönetimi binasıdır. Görkemli bir mimariye sahip olan bina, Cumhuriyet‘in ilk yıllarında bazı davetler için kullanılmış.

Küçük Mabeyn Köşkü ise 1901’de Sultan II. Abdülhamid tarafından dinlenme amaçlı olarak inşa ettirilmiş. Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basmadan önce Sultan Vahdettin ile son görüşmesini Küçük Mabeyn Köşkü’nde gerçekleştirdiği bilinir.

  • Malta Köşkü

Malta Köşkü, Yıldız Parkı’nın içinde konumlanan en şık köşklerden biri olarak göze çarpar. Yıldız Sarayı kompleksi içinde birçok yerde fotoğraf çekilemez. Dolmabahçe ve Beylerbeyi‘nde olduğu gibi, Yıldız Şale Köşkü‘nün içinde de fotoğraf çekmek yasaktır. Ancak Malta Köşkü günümüzde bir kafe olarak hizmet verdiği için, İstanbul’da fotoğraf çekilecek yerler arasında önemli mekanlardandır.

  • Yıldız Sarayı Tiyatrosu ve Marangozhane

Yıldız Sarayı Müzesi’nde Saray Tiyatrosu ve Sultan II. Abdülhamit’in marangozhanesi gezilebilir. 1889 yılında Alman İmparatoru Kayzer II. Wilhelm’in ziyareti için yaptırılan Yıldız Sarayı Tiyatrosu ve Opera Evi geçmişte birçok önemli gösteriye ev sahipliği de yapmıştır.


Yıldız Sarayı Giriş Ücreti 2019/2020

Yıldız Sarayı giriş ücreti yetişkinler için 20 TL‘dir. İndirimli giriş ücreti 10 TL, öğrenci giriş ücreti ise 5 TL‘dir. Yıldız Çini ve Porselen Fabrikası giriş ücreti ise yetişkinler için 20 TL, öğrenciler için ise 5 TL’dir.


Yıldız Sarayı Ziyaret Saatleri 2019/2020

Yıldız Sarayı sabah 09:00 ile akşam 17:00 arasında ziyaret edilebilir. Bilet gişesi saat 16:00’dan itibaren kapanır ve son bir saatte içeri yeni ziyaretçi alınmaz. Yıldız Sarayı Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.


Yıldız Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Beşiktaş İlçesi’nin Serencebey Yokuşu’nda bulunan Yıldız Sarayı’na ulaşmak için Beşiktaş’tan Yıldız’a doğru çıkan tüm otobüs ya da minibüslerle ulaşabilirsiniz. Beşiktaş Barbaros Bulvarı’ndan geçen 25T, 28O, 30A, 43R, 103, 110, 112 numaralı otobüsleri tercih edebilirsiniz.

Metrobüsü tercihe edecekseniz Zincirlikuyu durağında indikten sonra Beşiktaş yönüne giden otobüslerin Barbaros Bulvarı durağında inebilirsiniz.

Yıldız Sarayı Giriş Ücreti ve Saatleri by Serhat Engül

2 thoughts on “Yıldız Sarayı Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri 2019”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *