Yurt Dışında Yaşam Şartları

Yurt Dışında Yaşam Şartları ve Göçmen Alan Ülkeler

Yurt dışında yaşam, ekonomik şartlar ve göçmenlik gibi başlıklar, en çok merak edilen konuların başında geliyor. Son dönemde birçok popüler blog sayfası da bu konuya eğilmeye başladı. Yurt dışında yaşayan insanlarla bir gazete röportajı misali söyleşiler yapılarak; birinci ağızdan çok faydalı bilgiler okurlara aktarılıyor.

Ben de blog sayfamda Kanada, Avustralya, Norveç ve İngiltere gibi ülkelerin yaşam şartları ile ilgili yazılar yayınlamıştım. Şimdi tüm bu yazıları bir başlık altında toplamak ve merak edilenleri özetlemek için Yurt Dışına Göç Rehberi yazısını hazırladım. Bu yazıda harfi harfine göçmenlik başvurusu anlatılmıyor. Ancak ana başlıkta bulunan ülke ile ilgili, sizi yönlendirecek genel bilgiler bulunuyor. Yurt dışına yerleşme planı yapanların, fikirlerini netleştirmesine yardımcı olacağını umduğum yazımıza Kanada ile başlayalım.

 • Kanada’ya Yerleşmek

Kanada, son yıllarda gittikçe artan bir cazibeye sahip ve sadece Türkiye’den değil, İngiltere ve ABD’den de insanlar Kanada’ya göç etmeyi gözden geçiriyorlar. Bu ilginin elbette çeşitli sebepleri var. Bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz: Sağlıklı yaşam tarzı, temiz hava, doğa ile iç içe yaşam, göçmenlere olumlu yaklaşım, uzun yaşam ortalaması, LGBT hakları ve kadınlar için sağlanan kusursuz eşitlik. Bunlara ek olarak Justin Trudeau faktörünü de göz ardı etmemek gerek. Zira Kanada’nın genç Başbakanı, bu ülkenin üzerinde yükseldiği demokrasi ve özgürlük gibi değerlerin hakkını veren bir devlet adamı ve hâlihazırda dünyanın büyük takdirini topluyor.

İngiltere’de Brexit’in ülkeyi ortadan ikiye bölmesi ve ABD’de Trump gibi halkın büyük bir kısmının sevmediği bir liderin başa geçmesi ile başta belirttiğim üzere Kanada’ya bir göçmen akını olması söz konusu ve bu da Kanada’ya göç etmek isteyenlerin elini zorlaştıran bir durum. Kaldı ki Kanada son dönemlerde Orta Doğu’da evsiz kalan kitlelerden oldukça büyük bir iltica akınına maruz kaldı ve limitini zorlamaya başladı.

Kanada’ya yerleşme planları yapmadan önce Kanada’nın da kusursuz bir ülke olmadığının ayırdına varmak lazım. Uzun ve çetin kışlar ve kasvetli gökyüzü bile, Akdeniz insanları için depresif şartlar oluşturabilir. Bu konuyla alakalı Kanada’da Yaşam isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Kanada Vatandaşlığı İçin Başvuru Şartları

Kanada her yıl 250.000 göçmen alıyor. Ancak bu rastgele bir seçime değil, uzun vadeli bir planlamaya dayanıyor. Her eyalet, ekonomik altyapısına dayanarak iş gücü ihtiyacını belirlemiş durumda ve buna yönelik bir alım yapıyor. Kanada için göçmenlik şartları konusunu 5 ana başlıkta toplayabiliriz. Öncelikle şunu belirtelim: Kanada’ya yerleşecek olanların kesinlikle sabıka kaydı bulunmaması ve ciddi sağlık problemlerinin olmaması gerekiyor.

1. Aile Sponsorluğu (Baba, Anne ve Eş) İle Kanada’ya Göç Etmek

Geçmişte birinci derece yakınlarınızdan birisi (anne veya baba olmalı, kardeş değil) Kanada vatandaşı ise size vatandaşlık başvurusu yapmanız için aracı olabiliyordu, fakat bu seçenek süresiz olarak yürürlükten kaldırıldı. Ancak halen devam eden bir avantaj mevcut, buna da süper ziyaretçi vizesi adı veriliyor.

Eğer birinci dereceden bir yakınınız Kanada’da yaşıyor ise, 10 yıllık çok giriş-çıkış hakkı veren ve bir seferde 2 seneye kadar konaklama şansı tanıyan süper ziyaretçi vizesi alma şansınız olabilir. Aile sponsorluğunun en güçlü çeşidi elbette eş durumundan kaynaklanan vatandaşlık hakkıdır. Gerçek bir evlilik yaptığınıza dair bir şüphe yoksa, prosedürleri tamamlayarak Kanada vatandaşı olabilirsiniz.

2. Kanada’da Çalışarak Kanada Vatandaşlığı Edinmek

Kanada’da bir şirket için çalışıyorsanız, 2 senelik tam zamanlı çalışma sürecinin sonunda, oturma izni için başvuru hakkınız oluyor. Bu madde uluslararası şirketlerde çalışanlar için büyük fırsat oluşturuyor. Şirketiniz sizi Kanada’daki bir ofise veya şubeye gönderirse, oraya yerleşme şansınız da artmış oluyor.

Ancak sizi Kanada’ya davet edilen kuruluşun, aradığı nitelikte bir çalışanı Kanada vatandaşları arasından bulamadığına dair kanıt göstermesi ve size sponsor olduğuna dair bir mektup yazması gerekiyor. Bunlar da her şirketin alacağı sorumluluklar değil. Yani gerçekten nitelikleri olan ve becerilerine ihtiyaç duyulan birisi olmanız gerekiyor.

3. Kanada’da Üniversite Okumak Ve Kanada’ya Yerleşmek

Kanada’da üniversite okumak ve akabinde bir iş bulup çalışmaya başlamak, yerleşmeyi kolaylaştıran başlıca durumlardan birisi… Kanada’da 2 yıl boyunca örgün öğretim veren bir üniversite okumuş biri, 1 yıl da tam zamanlı olarak Kanada’daki bir şirkette çalışırsa; Kanada vatandaşlığına geçişi çok kolaylaşıyor.

Yalnız Kanada, aynı ABD gibi federal sistemle yönetilen bir ülke olduğundan; bir eyaletlerin kanunları, bir diğer eyalette farklılık gösterebiliyor. Bu yüzden gitmeden önce iyi araştırma yapmak lazım. Zira Kanada 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan bir dev bir ülke…

4. Kanada’da Oturma İzni İçin En Kolay Kabul Edilen Meslekler

Şayet Kanada’da birinci dereceden bir yakınınız yoksa ve orada eğitim de almayacaksanız, Kanada vatandaşlığı alabilmeniz eğitim düzeyiniz ve yeteneklerinize bağlı… Kanada, tüm diğer gelişmiş ülkeler gibi gelecek vaat eden insanlara kapılarını sonuna kadar açıyor. Bu kategoriye girmeniz için yüksek eğitim gerektiren ve revaçta olan mesleklerden birine dahil olmanız gerekiyor.

Örneğin üniversitelerin araştırma görevlileri, gıda, tarım ve petrol endüstrisi ile bilgisayar bilimi ile ilişkili meslekler bu gruba dahil. Bu alanlardan mezun olmuş, yabancı dile hâkim ve uluslararası şirketlerde iş bulabilecek kapasitede insanlar, Kanada için şanslarını deneyebilirler. Bu iş alanlarından Kanada’ya kabul edilecek kişilere Expres Entry denilen bir çeşit direkt vize sağlanıyor.

5. Kanada’nın Nitelikli İş Gücü İhtiyacı

Yukarıda saydığımız meslek gruplarına eğitim veren bir fakülteden mezun değilseniz, bu durum Kanada’ya vatandaşlık için başvuru yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Eğer Kanada’nın ihtiyaç duyduğu iş gücü tanımına uyuyorsanız, yine de göç etme şansınız var.

Bu mesleklerden örnek verirsek: hasta ve çocuk bakıcılığı, inşaat işçiliği, ağır sanayi makineleri operatörlüğü, çiftlik işçiliği gibi alanlar… Ancak bu işleri yapmak için gönüllü de olsanız, asgari düzeyde İngilizce veya Fransızca bilmeniz gerektiğini unutmayın.

Kanada’da Yaşayan Türklere Bir Örnek

2005 yılında bir arkadaşımın kardeşi, İstanbul’da turizmci olarak çalışırken, ani bir kararla Kanada’ya göçmenlik başvurusu yapmıştı. Fransızca ve İngilizce bilmenin avantajını kullanarak, orada bir şirkette iş buldu ve bir süre vasıfsız işçilik yaptı. Ancak onun belli bir birikim sahibi olduğunu fark eden şirket, arkadaşımı muhasebe departmanına terfi ettirdi. Sonra çalıştığı şirkette kalıcı oldu ve uzun vadede vatandaşlık hakkına da sahip oldu.

Yalnız vatandaşlık başvurusunu izleyen 5 yıl içinde hiç Türkiye’ye gelemedi. Uyum sürecinde memleket ve aile özlemi çekeceğiniz muhakkak, ancak böyle büyük bir kararı verirken, bu çeşit yan etkilere de hazırlıklı olmak gerekiyor.

Kanada ile ilgili göçmenlik şartlarını resmi bir dille anlatan ve Kanada Büyükelçiliği tarafından kaleme alınmış olan bu yazıyı da gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Yurt Dışında Yaşam Şartları 2020

yurtdışı göçmen alan ülkeler listesi
Kanada
 • Avustralya’ya Yerleşmek

Yurt dışına göçmek söz konusu olduğunda son dönemin en çok merak edilen ülkelerinden üçü Kanada, Norveç ve Avustralya olarak gözüküyor. Bu üç ülke arasında, iklim şartları yönünden Türkleri zorlamayacak tek ülke Avustralya… Tropikal iklime sahip olan Avustralya‘da sene boyunca ılık veya sıcak bir hava ve enfes plajlar var.

Avustralya’nın ekonomik standartları yüksek, vatandaşlarına geniş sosyal haklar sunuyor ve tanıdığım hiçbir Avustralyalı’da gelecek kaygısı görmedim. Ancak hemen toz pembe bir tablo çizmeyelim. Avustralya’nın da dezavantajları var.

İlk akla gelen olumsuzluk, Türkiye’ye ve Avrupa’ya çok uzak olması… Bunun haricindeki olumlu ve olumsuz özellikleri Avustralya’da Yaşam isimli yazımızdan okuyabilirsiniz.

Avustralya Vatandaşlığı İçin Başvuru Şartları

Avustralya’ya yerleşmek elbette çok kolay değil. Avustralya çok göç alan bir ülke olduğu için, göçmenlik konularına da bir sürü kısıtlama ve katı kural getirmiş durumda ve tüm bu kriterleri karşılayarak vatandaşlık hakkı kazanmak, uzun ve zorlu bir süreç.

Medyadan veya internetten edindiğiniz bilgiler kesinlikle bir ülkeye göç etmek için sağlıklı bir karar vermenizi sağlayamaz. Gidilecek ülkeyi ziyaret etmeniz, mümkünse bir süre kalmanız ve iyice gözlemlemeniz tavsiye edilir. Böyle ciddi bir karar almadan önce, getirisini ve götürüsünü iyice hesaplamakta fayda var.

1. Avustralya’da Öğrenci Vizesi Alarak Okumak ve Sonrasında Çalışmak

Eğer Avustralya’da öğrenim görmek istiyorsanız, öğrenci vizesi almanız gerekiyor. Öğrenci vizesi, size öğrencilik hayatınız boyunca Avustralya’da kalma şansı verdiği gibi; eşinizi ve 18 yaşından küçük çocuğunuzu da oraya götürebiliyorsunuz. Üniversite mezuniyeti sonrasında, Avustralya’da iş hayatına katılmak isteyen göçmenler için özel bir vize çeşidi bulunuyor.

Bu vizeyi alabilmek için en önemli kriter ise, çalışmak istediğiniz iş kolunun, öğreniminiz ile ilişkili olması. Eğer vizeyi almaya hak kazanırsanız, bir süre Avustralya’da çalışma şansınız oluyor. Bu sırada şirketinize faydalı bir çalışan olduğunuzu kanıtlayabilirseniz, size sponsor olması için bir fırsat yaratabilirsiniz.

2. İşveren Sponsorluğu İle Avustralya Vizesi Almak

Kanada örneğinde olduğu gibi, Avustralya’da da işyeri sponsorluğu (Employer Sponsored Visa) ile verilen geçici bir oturma izni mevcut. Bu tarz bir sponsorluk başvurusunun kabul edilmesi için ön kriterler ise İngilizce bilmeniz ve 50 yaşın altında olmanız.

Eğer Avustralya hükümeti, işyerinin sizin için yaptığı başvuruyu uygun görürse, 4 yıla kadar uzatılabilen bir vize sahibi oluyorsunuz. Aynı kuruluşta 2 sene çalıştıktan sonra, çalıştığınız kuruluş, Avustralya vatandaşlığı almanız için size yardımcı olabiliyor.

3. SkillSelect Programı İle Nitelikli İşçi Olarak Avustralya’ya Yerleşmek

Eğer işveren sponsorluğu ile gitmeniz mümkün değilse, kendi bireysel başvurunuz ile de Avustralya’da çalışmak üzere vize almanız mümkün. Ancak bu seçenek için oldukça dikkatli gözden geçirilmesi gereken kriterler var. Kanada örneğinde ayrıntılı bahsettiğimiz gibi, gelişmiş ülkeler nitelikli iş gücü ihtiyacına yönelik uzun vadeli bir program yapıyorlar.

Ülkeye her sene belli miktarda göçmen kabul ediliyor, ancak bu göçmenlerin belli niteliklerine bakılıyor. Eğer bir eyalette tıp, hukuk, mühendislik gibi nitelikli iş gücü ihtiyacı varsa (SkillSelect) bu mesleklerden kabul edilen göçmenler; o eyalete yönlendiriliyor.

Şayet niteliksiz işçi ihtiyacı olan bir eyalet varsa, yüksek donanımlı olmayan insanlara da göç etme şansı yaratılmış oluyor. Buna Bölgesel İstihdam adı veriliyor ve listeleri devamlı takip etmek gerekiyor.

Avustralya’da son yıllarda en çok ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücü doktorluk. Tıp eğitimi aldıysanız, Avustralya’ya göç etme şansınız diğer mesleklere göre daha yüksek. Şu linkten eyaletlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücü ile ilgili listelere göz atabilirsiniz.

4. Aile Sponsorluğu (Baba, Anne ve Eş) İle Avustralya Vatandaşlığı

Eğer Avustralya’da kalıcı oturma izni olan bir çocuğunuz, anneniz veya babanız varsa; Avustralya’ya göç etmek çok kolaylaşıyor. Bu kategoride, sabıka kaydınızın olmaması ve İngilizce bilmeniz öncelikli olarak karşılamanız gereken kriterler.

5. Avustralya’da Yatırım Yapmak Ve İş Kurmak

Avustralya da Dünyanın tüm diğer ülkeleri gibi yatırımcıları kendi topraklarına çekmek istiyor. Ancak birçok ülkenin aksine, Avustralya’da bu da bazı sıkı kriterlere bağlanmış durumdadır.

Hangi bölgenin ne çeşit bir yatırıma ihtiyaç duyduğu, hükümet tarafından belirleniyor ve size verilecek olan destek ve danışmanlık da buna göre şekilleniyor. Yalnız Avustralya oldukça gelişmiş bir ülke olduğu için, yatırımcılar için şart koşulan miktarlar milyon dolarlar ile ifade edilmektedir.

Yurt Dışında Yaşam Koşulları

yurt dışı göçmen kabul eden ülkeler
Avustralya
 • Norveç’e Yerleşmek

Norveç‘in bembeyaz manzarası, fiyordları ve doğal hayatı birçok insanı cezbediyor. Ayrıca Norveç vatandaşlarına sunduğu yüksek yaşam standardı ve insan hakları konusundaki gelişmişliği ile de parmak ısırtıyor.

Her güzelin bir kusuru olduğu gibi, Norveç’in de olumsuz yönleri yok değil. Güneş ışığından yararlanma süresinin çok düşük olması, geceleri bile aydınlık olması ve kışın hava sıcaklığının -20 dereceye düşmesi gibi Akdeniz insanının fizyolojisini zorlayacak iklim özellikleri var.

Bu sebeple, her başlıkta üzerine basarak belirttiğim üzere, bir ülkeye göçmeye karar vermek için ince eleyip sık dokumak lazım. Norveç’in başkenti Oslo‘da yıllardır yaşayan bir arkadaşım ile yaptığım söyleşiden oluşan Norveç’te Yaşam isimli yazıyı gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Norveç Vatandaşlığı İçin Başvuru Şartları

Öncelikle şunu belirtelim ki, Norveç gerçek anlamda demokrasinin kalesi olan ülkelerden birisi… Vatandaşlarına geniş sosyal olanaklar sunan, sanatı ve sanatçıyı maddi ve manevi olarak destekleyen bir ülke… Norveç, yazar veya ressam olan sanatçıların, hak ettikleri değeri görebileceği ülkelerin başında geliyor.

Eğer sanatçıysanız ve yeteneğinize güveniyorsanız, Norveç’e yerleşme için şansınızı denemenizde fayda var. Zira bu ülke kitap, resim veya heykel anlamında bir proje sunan insanlara Grants adı altında bir nevi bağış yapıyor.

Grants‘ın açılımı şu: Devlet tarafından ilgili sanat dalı için belirlenmiş olan burs, sanatçının çalışması değerlendirilerek kendisine hibe ediliyor. Bu burs sayesinde, icra edilen sanatın gerektirdiği tüm harcamalar ve hatta yaşam giderleri karşılanabiliyor.

Böylece hem devlet sanatı teşvik etmiş oluyor, hem de sanatçılarının başarısı ile dünyada söz sahibi oluyor. Yeteneğine güvenen insanlar ise, büyük bir risk altına girmeden kendilerini ve potansiyellerini sınamış oluyorlar.

1. Norveç’te Eğitim Görmek İçin Öğrenci Vizesi Başvurusu

Norveç’teki eğitim kalitesini göz önüne alarak, Norveç’te üniversite öğrenimi görmek veya yüksek lisans yapmak istiyor olabilirsiniz. Ancak Norveç’te okumak için istenilen başlıca kriterlerden biri Norveççe bilmek.

Maalesef bu kriter Norveç’i daha önce yazımızda bahsettiğimiz Kanada ve Avustralya’ya göre daha zor bir seçenek haline getiriyor. Ancak üstün yetenekli olduğuna kanaat getirilen insanlar için lisan konusu öne sürülmüyor.

Konu yüksek lisans olunca bu katı şartlar değişiyor. Yüksek lisans için Norveç’te bir üniversiteye gelmek görece olarak daha kolay. Norveç’e öğrenci olarak kabul edilirseniz ve öğrenci vizesi sahibi olursanız; bu vize size haftada 20 saat çalışma ve eğitim masraflarınızı karşılama şansı da sağlıyor.

2. Norveç’te Geçici (Dönemsel) İşçi Olarak Çalışmak

Norveç’te turizm alanında (yeme-içme, konaklama) ve tarım sektöründe geçici işçi statüsünde çalışmak mümkün. Eğer başvurunuz kabul görürse ve bu tarz bir işte bir şirkette kalıcı olursanız, uzun vadede Norveç’e yerleşme şansınız da olabiliyor.

3. Nitelikli İşçi Olarak Norveç’te Çalışmak Ve Norveç’e Yerleşmek

Önceki başlıklarda da bahsettiğimiz üzere nitelikli bir çalışan olmak, dünyanın tüm ülkelerine olduğu gibi Norveç’e de kapıları açıyor. Eğer yabancı firmalar tarafından tercih edilecek donanımda ve niteliklerde biriyseniz, iş yerinin sponsor olmasıyla Norveç’te çalışma hayatına başlayabiliyor ve uzun vadede Norveç vatandaşlığı için başvuruda bulunabiliyorsunuz.

Yurt Dışında Yaşam Şartları ve Göçmenlik

yurt dışında yaşam şartları
Norveç
 • Amerika’ya Yerleşmek

Amerikan Rüyası’nın çekiciliğine kapılan birçok insan, Amerika’ya göç etmenin yollarını arıyor. Nüfusu 300 milyonun üzerinde olan bu ülke, dünyanın her yerinden insanın yaşadığı bir göçmenler ülkesi… Amerikan Rüyası sözü ise, Amerika’nın bir fırsatlar ülkesi olduğunu ve hayata sıfırdan başlayarak her şeye sahip olunabileceğini anlatan bir motto aslında… Peki gerçekten öyle mi?

Amerika Birleşik Devletleri’nde çok gelişmiş bir kapitalist düzen olduğunu hepimiz biliyoruz. Eğer sistemin çarkları içinde kendinize bir yer bulabilirseniz, gerçekten de çok iyi bir gelir sahibi olmak mümkün.

Amerika bilime, sanata ve bilgisayar teknolojilerine büyük yatırım yapan ülkelerin başında geliyor. Dünyanın süper gücü olma iddiasının altını doldurma amacıyla, dünyadaki dinamiklerin dayattığı her türlü alana yatırım yapılıyor ve bu alanlarda öncü olunmak isteniyor.

Bilgisayar programcılığı ve grafikerlik gibi meslek dallarında Amerika’da büyük bir arz söz konusu… Eğer alanınızda iddialı biriyseniz, zaten ABD size oraya yerleşmeniz konusunda kolaylık sağlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Vatandaşlığı Başvuru Şartları

Amerika’ya yerleşme kriterlerinde Green Card denilen bir gerçek var. Diğer ülkelerden farklı olarak, tüm göçmen vizeleri tek bir sistemin içinde toplanmış. Green Card başvurusu yapabilmek için oldukça çeşitli kategoriler mevcut, şimdi bunları biraz irdeleyelim.

1. Evlilik Yoluyla Eş Durumundan Green Card Sahibi Olmak

Çekirdek ailenizden biri Amerikan vatandaşı ise size Green Card başvurusu yapmanız konusunda aracı olabiliyor. Ancak aile bağları ile ilişkili Green Card alabilmenin en geçerli yolu Amerikalı biri ile evlenmek.

Ne var ki, evlenme yolu ile Amerika’ya yerleşmek artık ticarete döküldüğü için, sahte evlilikleri ortaya çıkarmak için ciddi bir mekanizma da var. Eşlerin gerçek bir evlilik sürdürdüklerinden emin olmak için 1 yıllık bir geçici oturma izni veriliyor.

Bu süre içerisinde devletin kontrollerini geçerseniz ve eşiniz ile evli kalırsanız, ABD’ye yerleşmek için hak kazanıyorsunuz. Aksi taktirde sınır dışı ediliyorsunuz.

2. Üstün Başarı Göstererek Burs Veya İşyeri Sponsorluğu İle Amerika’ya Yerleşmek

Önceden ele aldığımız tüm ülkelerde olduğu gibi işveren sponsorluğu üzerinden Amerika’da oturma izni almak mümkün. Ancak Amerika menşeli bir kuruluşun size aracı olması ve davet mektubu yazması gerekiyor.

Bu kefalet Amerika’da birçok firma tarafından risk olarak görülüyor ve kuruluşlar bu konuda ince eleyip sık dokuyor. Ancak bilim, spor veya sanat dallarında çok nitelikli biri iseniz bu süreç kolayca işleyecektir. Çünkü Amerika beyin göçü alabilmek için en çok yatırım yapan ve burs dağıtan ülkelerin başında geliyor.

Irkı, dili ve dini ne olursa olsun, gelecek vaat eden insanları ABD’ye davet ediyorlar. Haberlerde çok denk gelmişsinizdir: Türkiye’den uluslararası bilimsel projelerde dereceye giren tüm gençler, ABD’de bir üniversiteye burslu olarak okumak üzere davet ediliyorlar.

ABD’nin teknoloji anlamında tüm dev firmaların bağrından çıktığı ülke olması boşuna değil. Bu konuda büyük bir yatırım yapılıyor ve parlak beyinler teşvik ediliyor.

3. Din, Irk Ve Siyasi Sebeplerle Baskı Görmek Nedeniyle Amerika’ya İltica Etmek

Diğer kategorilere ek olarak, Amerika’nın kendi ülkesinde zor durumda kalmış insanları kabul ettiği Sığınmacı Kategorisi de var. Eğer din, ırk veya siyasi görüş nedeniyle baskı altında olduğunuzu düşünüyorsanız ve bunu kanıtlayabilirseniz; ABD ‘de Green Card alarak yerleşimci olma şansınız doğuyor.

Amerika, dünyanın en güçlü demokrasisi olduğu iddiasında ve bu iddianın altını doldurmak için mağdur insanlara iltica edebilmeleri olanağını sağlıyor.

4. Green Card Çekilişine Başvuru Şartları

Amerika’ya yerleşme rüyasının en büyük simgelerinden biri de elbette Green Card çekilişine katılmak. Amerika’nın göçmen kabul ettiği ülkeler arasından, 50.000 kişi her yıl Green Card kazanma hakkına sahip oluyor. Ancak Green Card başvurusunda bulunabilmek için ciddi kriterler söz konusu… Bu kriterlerin ne olduğuna göz atmak için, Türkiye’nin ABD Büyükelçiliği’ne ait şu yazıya bakabilirsiniz.

İnternette Green Card başvurusu konusunda arama yapıldığında görüntü kirliliği yaratan birçok sonuç geliyor. Güvenilir kaynaklar üzerinden devam etmeniz, bir sahtekârlık kurbanı olmamanız için çok önemli…

Amerika‘ya 7 sene önce yerleşmiş bir Türk vatandaşının, ABD‘de yaşam ile ilgili tecrübelerini okumak isterseniz. Amerika’da Yaşam isimli yazıya göz atmanızı öneririm.

Yurt Dışında Yaşam Hakkında Bilgi

yurt dışında yaşam şartları hakkında bilgi
Amerika Birleşik Devletleri
 • İngiltere’ye Yerleşmek

İngiltere, eğitim ve çalışma amacıyla yurt dışına çıkacaklar tarafından, Avrupa’da en çok tercih edilen ülkelerinden biri.. Britanya Krallığı’nın mirasını taşıyan Birleşik Kralllık (İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda) yüzyıllardır göçmenlerin yerleşimine açık ve farklı kültürleri tek potada eritmede tecrübeli bir ülke…

Britanya Krallığı’nın eski bağlaşıkları olan Hindistan, Avustralya, Kanada ve Güney Afrika gibi ülkelerden binlerce insan İngiltere’de yaşıyor. Buna ek olarak Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Asya’dan çok sayıda göçmen var. Bu çok kültürü mozaik yapı, İngiltere’yi göçmenler açısından bir çekim merkezi yapıyor.

İngiltere’de yıllarca çalışmış olan bir arkadaşımla yaptığım söyleşiyi, İngiltere’de Yaşam adında bir yazıda kaleme almıştım. Bu yazıda bahsettiklerimize ek olarak, İngiltere’ye göçmen olarak yerleşme başlığını kısa maddeler halinde ele alalım.

İngiltere Vatandaşlığı İçin Başvuru Şartları

İngiltere’da okumak ve İngiltere üniversitelerinde eğitim görmek için Türkiye’den yoğun bir talep var. Londra şehri başta olmak üzere Oxford, Birmingham, Manchester ve Sheffield gibi şehirler üniversite öğrenimi görmek isteyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

1. İngiltere’de İş Arama Ve Çalışma Olanakları

2011 yılına kadar İngiltere’de iş arama olanakları oldukça genişti. Üniversite mezuniyet belgesi, İngilizce seviyesini kanıtlayan evraklar, iş tecrübesi ve vasıflar sunulduğunda; göçmen adayına İngiltere’de iş aramak için belirli bir süre tanınıyordu.

İngiltere’ye yerleşmeyi oldukça kolaylaştıran bu büyük avantaj maalesef 2011 yılında yürürlükten kaldırıldı. Şu an en geçerli iş ve çalışma olanağı, aynı yukarıda bahsettiğimiz dört ülkede olduğu gibi işverenin sponsor olması esasına dayanıyor.

Bu sporsorluk hususuna work permit by employer sponsorship visa adı veriliyor ve nitelikli iş gücünü ülkeye çekme amaçlı bir mekanizma olarak işlev görüyor.

2. İngiltere ve Türkiye Arasındaki Ankara Anlaşması

Ancak İngiltere’yi önceden bahsettiğimiz göç etmenin görece olarak daha zor olduğu ülkelerden ayıran belirgin bir fark var. O da geçmişi çok uzun yıllara dayanan İngiltere ile Türkiye arasındaki Ankara Anlaşması.

Bu anlaşmanın şartlarından yararlanmak için öncelikle İngiltere’ye vize alabilecek yeterlilik gerekiyor. İngiltere vizesi alındıktan sonra, İngiltere’de iş kurmak isteyenler için Ankara Anlaşması’nın hükümleri oldukça büyük avantajlar sunuyor.

Bildiğim kadarıyla öyle Avustralya ve Kanada’da olduğu gibi çok büyük meblağlar da gerekmiyor. Bu konu ile ilgili çok tecrübeli aracı kurumlar mevcut. Evrak işleri ve prosedürler için göçmen adaylarını yönlendirip, şartlarla ilgili bilgilendiriyorlar.

Yurt Dışında Yaşam ve Göçmen Alan Ülkeler

yurt dışında yaşayan Türkler
İngiltere

Yurt Dışında Yaşam Blog Yazısı by Serhat Engül

4 thoughts on “Yurt Dışında Yaşam Şartları ve Göçmenlik”

 1. Serhat bey tüm yazılarınızı büyük bir ilgi ve beğeniyle okudum. Norveç ve Avusturalya’yı araştırıyordum. İki ülke hakkında da sayenizde iyi fikirler edinebildim. Anlatımınıza, ağzınıza sağlık.
  Eşimle asgari ücret düzeyinde çalışıyoruz. İlk çocuğumuzun doğumuna hazırlanıyoruz. Daha iyi imkanlarda bir gelecek sağlamak adını yurt dışında doğum olanaklarını araştırıyorum. Maddi anlamda “cesaretimi” toplayabilirsem çocuğuma bu imkanı vermek istiyorum. Vatandaşlık kazanım hakları arasında o ülkede (Norveç ve Avustralya) doğan yabancı çocuklar için hangi şartların arandığı konusunda bilginiz varsa benimle paylaşmanızı rica ederim.
  Saygılarımla.

  1. Merhabalar, nazik sözleriniz için teşekkür ederim. Yazıların işe yaramasına sevindim. Ancak inanın sorduğunuz konuda hiçbir fikrim yok. Bu yazılar orada yaşayan Türkler ile yapılan söyleşilerden derlenerek yazıldı. Ancak arkadaşlarımın da “yurt dışında doğan çocuklar” ile ilgili bilgisi olduğunu pek sanmıyorum. Size yardımcı olamadığım için üzgünüm.

 2. Merhabalar, ben Balıkesir – Edremit’de yaşayan bir engelliyim. Adım Eser DALDAL, hali hazırda özel bir hastanede çalışmaktayım, yalnız önümüzdeki sene emeklilik hakkı elde edeceğim. Evliyim ama çocuğumuz yok. Emeklilik sonrasında sağlık durumum elverdiği sürece çalışmak istiyorum ama tahmin edersiniz ki, bu çok uzunun bir süre süreceğini sanmıyorum. Sonrasında da emekli maaşı ile ülkemizde yaşamanın ne kadar zor olduğunu tahmin edersiniz ( özellikle engelli statüsünden engelli olduğunuzda -bir arkadaşım emekli oldu ve şu an 880 lira gibi bir emekli maaşı alıyor ). Engelli olarak yurtdışına göç etmek için neler yapabileceğim konusunda beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba Eser, açıkçası bu yazı içinde elimden geldiği kadar insanları aydınlatmaya çalıştım. İçinde toplayabildiğim tüm bilgiler var ve hemen hepsi güncel. Ancak bu yazdıklarımın dışında senin durumunla ilgili ekstra bir bilgi sahibi değilim. Engelli olmanın yurt dışına göç konusunda bir ayrıcalık sağlayacağını sanmıyorum. Tabi bu benim kişisel fikrim. Belki haberdar olmadığım bazı konular olabilir. Yardımcı olamadığım için üzgünüm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *