Tarih boyunca birçok medeniyetin kesişim noktası olan Hatay, dinler tarihi açısından da önemli bir yere sahip. Tarihteki ilk Katolik Kilisesi olarak kabul edilen Saint Pierre Kilisesi, Hatay’ın tarihi ve kültürel zenginliğinde büyük bir yer tutuyor. Bu görkemli yapıyı gezi programınıza mutlaka eklemelisiniz.

Saint Pierre Kilisesi Hakkında Bilgi

Antakya-Reyhanlı yolu üzerindeki Habib-i Neccar Dağı yakınlarında bulunan Saint Pierre Kilisesi, doğal bir mağara üzerine inşa edilmiş. Kilisenin inşa edildiği tarih hakkında kesin bir bulgu yok ve bu konuda bilinenler genellikle rivayetlere dayanıyor. Hristiyan adıyla anılan ilk topluluğun, bu kilisenin cemaati olduğu söylenmekte. Dolayısıyla, Saint Pierre Kilisesi Hristiyanlığın ilk kilisesi olarak kabul ediliyor.

Aziz Petrus (St. Pierre) Kimdir?

İsa’nın on iki havarisinden biri olan Petrus (Latince St. Pietro, İngilizce St. Peter) yine İsa’nın havarilerinden biri olan Aziz Andreas’ın kardeşidir. İncil’de Aziz Petrus’un İsa’nın çağrısına kulak vermeden önce balıkçı olduğu söylenir. Gerçek adı Simon olan Petrus, İsa tarafından Kilisenin Kayası olarak anılır.

İncil’de Aziz Petrus ile ilgili birçok kıssa bulunmaktadır. Bilinen bir kıssaya göre, Petrus İsa’ya hiç balık tutamadığını söyler. İsa, Petrus’tan ağını tekrar denize atmasını ister. Petrus, ağını denize attığında birdenbire taşıyamacağı kadar çok balıkla dolduğunu görür. Hayatının sonuna kadar İsa’ya ve öğretilerine sadık kalan Petrus, İsa tarafından Hristiyanlığı yaymak için görevlendirilmiştir.

İncil’de yazan rivayetlere ve Hristiyan tarihçilerine göre, Petrus, Hz. İsa çarmıha gerildiği güne kadar yanından hiç ayırmamıştır. İsa çarmıha gerildikten sonra Petrus, onun vasiyetine bağlı kalarak Hristiyanlığı İsrail ve Antakya’da yaymaya başlar. İsa’dan sonraki ilk Hristiyan cemaatinin kurucusu ve ilk papa olarak kabul edilir.

Hatay Saint Pierre Kilisesi giriş ücreti
Saint Pierre Kilisesi

Hatay Saint Pierre Kilisesi Tarihi

Bilindiği gibi, Hristiyanlık Roma İmparatorluğu döneminde yasaklı bir dindi. Bu yasak 313 yılında İmparator Konstantin tarafından yayınlanan Milano Fermanı’na kadar sürdü. Bu tarihten itibaren Hristiyanlara inanç serbestisi tanındı.

Ancak İsa’nın öldüğü yıl olarak kabul edilen M.S. 30 yılı ile 313 yılı arasındaki 3 asırlık dönem hiç de kolay geçmedi. Hristiyanlar bu dönemde inançlarından dolayı zulme uğruyordu. İbadetlerini sürdürmek için saklanmak zorunda kalıyorlardı. Örneğin Kapadokya‘daki Derinkuyu ve Kaymaklı yeraltı şehirleri, bu dönemde Hristiyan cemaat tarafından Romalı askerlerden saklanmak amacıyla kullanılmıştır.

Rivayetlere göre, Aziz Petrus ve beraberindekiler de, Romalı askerlerden saklanabilmek ve ibadetlerini sürdürebilmek için Hatay’daki bu mağarayı kullanıyorlardı. Toplanma yeri anlamına gelen kilise sözcüğünün ilk defa bu mağara için kullanıldığı da söylenmektedir. Petrus’un Roma askerlerinin baskınlarından kaçarken, mağaradaki bir tünelde öldürüldüğü de bu mağara ile ilgili rivayetler arasındadır.

Başka bir söylenceye göre Aziz Petrus, Roma şehrine kadar gitmiş ve Aziz Pavlus (St. Paul) ile birlikte Hristiyanlığı yaymaya devam etmiştir. Bu sırada Romalılar tarafından ele geçirilmiş ve aynı Hz. İsa gibi çarmıha gerilmiştir. Onun Roma’da öldüğü yerde ise bugün Papa‘nın yaşadığı Vatikan vardır. Mezarının üzerinde ise İtalya‘nın en büyük kilisesi olan Aziz Petrus Katedrali (St. Pietro Bazilikası) yükselmektedir.

Hristiyanlık, Roma İmparatorluğu’nun resmi dini olarak kabul edildiğinde (İmparator Theodosius dönemi) bu mağara çeşitli eklemelerle gotik tarzda bir kiliseye dönüştürüldü. Bu süreçte altar ve vaaz yeri gibi eklemeler yapıldı. Özellikle M.S. 5. Yüzyıl’da burası ciddi anlamda geliştirilmiştir. St.Pierre Heykeli ise 1932 yılında getirilmiştir.

Papa VI.Paul, 1983 yılında Saint Pierre Kilisesi’ni haç yeri olarak tanıdı. Kilise, her yıl Aziz Pierre Bayramı’nda (28-29 Haziran) ve St. Pierre Kürsüsü Bayramı’nda (21 Şubat) dünyanın dört bir yanındaki Hristiyanlar tarafından ziyaret edilmektedir.

Hatay Saint Pierre Kilisesi Giriş Ücreti 2021

Hatay Saint Pierre Kilisesi giriş ücreti 30 Türk Lirası‘dır. 18 yaşına altındaki öğrenciler için bilet ücretsizdir. Antakya St. Pierre Kilisesi’ne girişte müzekart geçerlidir.

Hatay St.Pierre Anıt Müzesi Ziyaret Saatleri

Saint Pierre Kilisesi, 1 Nisan ile 31 Ekim tarihleri arasında sabah 08:30 ile akşam 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Kış dönemi olarak kabul edilen 1 Kasım ile 1 Nisan arasındaki dönemde ise akşam saat 17:00’de ziyarete kapanmaktadır.

Müzenin ziyaret saatlerinde çeşitli etkinlikler, hac dönemi veya tadilatlar sebebiyle değişiklik olabilir. Bu yüzden, gitmeden önce son durumu görmek için müzenin resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Saint Pierre Kilisesi Giriş Ücreti by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *