Nuri Bilge Ceylan Filmleri Listesi – NBC Filmografisi

Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Nuri Bilge Ceylan Filmleri Listesi, Film Önerileri ve Konu Özetleri

Nuri Bilge Ceylan, Türkiye’nin uluslar arası alanda en çok tanınan yönetmenlerinden biri. 1959 yılında İstanbul’un Bakırköy semtinde doğan yönetmen, 95 yılında çektiği ilk kısa metraj filmi olan Koza’dan beri adından söz ettiren ve olumlu eleştiriler alan bir isim olmuş.

NBC’nin filmlerinde fotoğrafçılık eğitiminin etkileri fazlasıyla görülmektedir. Özellikle Koza ve Bir Zamanlar Anadolu’da filmlerindeki kadrajlar ve manzaralar buna örnek gösterilebilir. Bununla birlikte, ünlü yönetmen Andrey Tarkovski’nin etkisi Nuri Bilge Ceylan’ın hemen hemen bütün filmlerinde gözlemlenebilir.

Nuri Bilge Ceylan filmleri, sıradan insanların çalkantılarla dolu iç dünyalarını ve çevreleriyle olan etkileşimlerini başarılı bir biçimde anlatıyor. Sizin için hazırladığımız bu listede Nuri Bilge Ceylan tarafından çekilmiş bütün filmlere yer vermeye çalıştık. Read More

Masumiyet Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri 2019

Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Beyoğlu‘nun Çukurcuma semtinde bulunan Masumiyet Müzesi ziyaretçilerini eşsiz bir konsept ile ağırlıyor. Orhan Pamuk’un aynı ismi taşıyan kitabına göre düzenlenen müze, ziyaretçilerine 1950 ile 2000 yılları arasındaki İstanbul’u çeşitli objeler aracılığıyla tanıtıyor. 2014 yılında Avrupa Müze Ödülü’nü alan Masumiyet Müzesi’ni görmemek, İstanbul’u sevenler için büyük bir kayıp olur.

Roman Hakkında

1974 ile 2000 arasındaki periyotta geçen bu roman, karakterlerin hatıralarıyla ve geriye dönüşlerle birlikte 1950’lerden başlayan bir dönemi kapsıyor. Her ne kadar bir aşk romanı olarak tanımlansa da, bu romanda karakterlerin deneyimleri, konuşmaları ve hatıraları üzerinden İstanbul’u ve İstanbul’un yıllar içinde geçirdiği değişimi okuyoruz. Romanın ana karakterleri Kemal ile Füsun arasında gelişen ilişki, okuyucuya hatıralarla dolu bir müzenin kapılarını aralıyor.

Müzenin Gelişimi

Roman ile müzede sergilenen koleksiyon arasında kuvvetli bir bağ bulunuyor. Orhan Pamuk, bir yandan romanın bölümlerini yazarken, diğer yandan bu romanda geçen eşyaları satın alıyordu. Roman kahramanlarının eşyaları, romanın geçtiği zamandan kalan gazete haberleri, reklam afişleri, fotoğraflar ve diğer objeler, 20 yıllık bir süreçte toplandı.

Orhan Pamuk, müzeyi açmadan önce Galata ve Sultanahmet gibi semtlerde bir süre keşif yaptıktan sonra, Çukurcuma’da karar kıldı ve burada “Brukner Apartmanı” olarak bilinen 19. Yüzyıl‘dan kalma bir binayı satın aldı.

Müze binası, İhsan Bilgin, Cem Yücel ve Gregor Sunder-Plassman tarafından 2003 yılında tasarlandı. Pamuk, 2009 yılında Masumiyet Vakfı’nı kurdu. Müzenin açılması için gereken maddi destek ise 2010 yılında, Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından sağlandı. Müzenin açılışı ise 28 Nisan 2012 yılında gerçekleşti. Read More

Ara Güler Kimdir? Kısaca Hayatı, Fotoğrafları ve Müzesi

Ara Güler Müzesi Hakkında Bilgi

Ara Güler kimdir? Kısaca Hayatı ve Ara Güler Müzesi Hakkında Bilgi

Şişli’de yer alan Ara Güler Müzesi, Ara Güler’in eserlerine ve hayatına dair dokümanlara ev sahipliği yapıyor. Ancak müzeden bahsetmeden önce, Ara Güler’i bir kez daha tanımakta ve doksan yıllık yaşamı boyunca yaptıklarını anlatmakta fayda var. Nitekim, Ara Güler’in hayatı ve fotoğrafçılık alanındaki başarıları hakkında bilgi edinmeden müzedeki eserleri ve objeleri anlamak pek mümkün değil.

Ara Güler Kimdir? Kısaca Hayatı

Asıl adı Aram Güleryan olan Ara Güler, 1928 yılında Beyoğlu’nda doğdu. Fotoğraf sanatına olan ilgisinin babası, Dacat Güler sayesinde başladığını söyleyebiliriz. Dacat Güler, oğlunun sinemaya ve fotoğrafa olan ilgisini fark ederek, ona 35’mm’lik bir film makinesi ve bir fotoğraf makinesi hediye etti.

“Görselliğe” olan ilgisi lise yıllarında, Muhsin Ertuğrul’un tiyatro kurslarında başlayan Ara Güler, babasının hediye ettiği kameralarla fotoğraf sanatını öğrendikten sonra, yine onun teşvikiyle 1950 yılında Yeni İstanbul Gazetesi’nde muhabir olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni kazanarak burada eğitim görmeye başladı.  Bir süre Ermenice gazete ve dergilere öyküler gönderdiyse de, üniversite yıllarında gazetecilik yapmaya karar verdi ve yıllar içinde, 20. Yüzyıl‘ın en önemli fotoğrafçılarından biri olmayı başardı.

Ara Güler, kariyeri boyunca kendini bir fotoğraf sanatçısı değil gazeteci olarak tanımlamıştır. Kariyeri boyunca eski İstanbul’un sokaklarından, Winston Churchill, Maria Callas, John Berger ve Pablo Picasso gibi ünlü isimlerin portrelerine kadar, yirminci yüzyıla dair birçok şeyi kadrajına sığdırmayı başarmıştır. Read More

Dünyanın En Önemli Ressamları ve Ünlü Tabloları

Dünyanın En Önemli Ressamları

Özellikle Rönesans döneminin etkisiyle Avrupa‘nın İspanya, İtalya, İngiltere, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerinde büyük bir sanat atılımı yaşandı. Dünyanın en önemli ressamları, sanat tarihinin en ünlü tablolarını ortaya koydular. Bu yazıda Rönesans dönemi sonrasında ortaya çıkan en kayda değer ressamları listelemeye çalıştık.

  • Rembrandt Van Rijn (Hollanda 1606 – 1669)

Rembrandt’tan bahsederken meşhur Gece Nöbeti tablosunun bugün Amsterdam Sanat Müzesi’nde en çok rağbet gören eser olduğunu söylemekte fayda var. Öyle ki, müzenin on milyonuncu ziyaretçisi bu tablonun karşısında bir gece geçirmekle ödüllendirilmişti.

Rembrandt, ışığı ve gölgeleri kullanmaktaki ustalığıyla biliniyor. 17. Yüzyıl’da Avrupa resim sanatının en önemli figürlerinden biri olan Rembrandt, aynı zamanda fotoğrafçılıkta kullanılan birçok tekniğin de mucididir. Günümüzde bile portre fotoğrafçılığında Rembrandt Işığı adı verilen bir teknik kullanılmaktadır.

1606 yılında Leiden’de doğan Rembrandt, dönemin ünlü ressamlarından biri olan Jacop van Swannenburg’un öğrencisidir. 1669’da hayatını kaybedene kadar yoksulluk ve borç içinde yaşamış olsa da, sonraki dönemde kıymeti anlaşılmıştır. Lazarus’un Yükselişi ve Dr. Nicolaes Tulp’un Anatomi Dersi gibi tablolarında insanların yüz ifadelerini, jestlerini ve mekan ışığını ustalıklı bir biçimde kullandığı görülebilir. Read More

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti 2019

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Hakkında Bilgi

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak bilinen yapı, esasında Osmanlı döneminden kalma bir saraydır. Çoğumuzun Muhteşem Yüzyıl dizisinden aşina olduğumuz, Pargalı İbrahim Paşa tarafından, 16.yüzyılda yaptırılmıştır.

Damat İbrahim Paşa olarak da bilinen Pargalı İbrahim Paşa, Osmanlı İmparatorluğu tarihinde böylesine görkemli bir saray inşa etme şerefine erişen ilk Osmanlı Sadrazamıdır. (Diğer bir deyişle Vezir-i Azam) Read More

İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti Ve Saatleri 2019

İstanbul Arkeoloji Müzesi Hakkında Bilgi

İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

İstanbul Arkeoloji Müzesi, Ayasofya ve Topkapı Sarayı‘na göre daha az ziyaret edilse de, Dünyanın en büyük 5 arkeoloji koleksiyonundan birine sahiptir. Kültür ve sanata ilgi duyuyorsanız, bu muhteşem eseri listenize almanızı öneririm.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede?

İstanbul Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi’nin sınırları içerisinde bulunan bir binalar bütünüdür. Topkapı Sarayı’nın birinci avlusundan girince, sol taraftaki yokuştan aşağı inerek ulaşılabilir. Arkeoloji Müzesi, günümüzde sergi sarayı olarak kullanılan Darphane-i Amire binası ile de yan yanadır.

Müzeye alternatif ulaşım yolu da, Gülhane Parkı’nın içinden geçer. Tramvay yolundan Gülhane Parkı’na açılan anıtsal kapıdan içeri girince, sağ taraftan yukarı çıkan yokuş kullanılarak da ulaşılabilir. Read More

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri 2019

Topkapı Sarayı Hakkında Kısa Bilgi

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Topkapı Sarayı, öncelikle inşa edildiği yer bakımından önem arz eder. Zira Topkapı Sarayı, İstanbul’un M.Ö. 638 yılına kadar giden mazisindeki ilk yerleşim yerinin üzerine kurulmuştur. İstanbul’un tarihte üç ismi oldu: Byzantion, Konstantinopolis ve İstanbul. Topkapı Sarayı, İstanbul’un ilk yerleşim alanı olan, Sarayburnu tepesindeki Byzantion‘un üzerine inşa edildi.

Bir Antik Yunan kenti olan Byzantion‘un sütunları ve kalıntıları daha önce Bizanslılar tarafından şehrin 2. evresinde (Konstantinopolis) de kullanılmıştı. Bizanslılar çeşitli kiliselerin yapımında ve özellikle Yerebatan Sarnıcı‘nda, Yunan sütunlarını geri dönüşüm misali başka yapılar için kullanmışlardır. Topkapı Sarayı’nda ise Osmanlılar çeşitli yapılarda yine bu tepedeki sütunları kullandı. Read More

Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri 2019

Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Ayasofya, 1500 yılı aşan bir süredir ayakta duran, dünya mimarlık tarihinin en önemli yapılarından biridir. Tarihte hem kilise, hem de cami olarak kullanılan Ayasofya; hem Bizans, hem de Osmanlı halkından en üst düzeyde saygı görmüştür. Bu yazıda Ayasofya Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri gibi güncel bilgileri bulabilirsiniz. Ayrıca Ayasofya’nın tarihinden ve mimari özelliklerinden de kısaca bahsedeceğiz. Read More

Christopher Nolan Filmleri > Konu Özetleri, Öneriler

Christopher Nolan Filmleri

Christopher Nolan‘ın çektiği her film IMDb en iyi filmler listesine ilk 100’den giriş yapıyor ve kendine üst sıralarda yer buluyor. Christopher Nolan filmleri arasında özel bir yeri olan Batman üçlemesi, yönetmenin ortaya koyduğu en başarılı işler olarak göze çarpıyor.

Örneğin Batman: Kara Şövalye, gösterime girdikten hemen sonra IMDB‘de ilk sıralara tırmandı ve yıllardır orada olan klasikleşmiş filmlerin arasında kendine yer buldu. Sonradan Inception ve Interstellar gibi filmler de benzer başarıları yakaladılar.

Bu başlıkta sizinle Christopher Nolan‘ın filmografisini paylaşmak istedik. Nolan filmlerinin konu özetlerini, imdb puanlarını ve sıralı bir listesini aşağıda bulabilirsiniz. Keyifli seyirler dileriz. Read More

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Giriş Ücreti

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Antik Çağ’ın en üretken medeniyetleri Antik Yunan, Antik Mısır, Mezopotamya ve Çin‘di. Antik Çağ’ın sonlarına doğru ise bilinen dünyanın büyük bir kısmı Roma İmparatorluğu‘nun çatısı altında toplandı. Julius Caesar ile başlayan yükseliş, İmparator Augustus döneminde devam etti. Trajan, Hadrianus ve nihayet Marcus Aurelius döneminde doruğa ulaştı. Roma lejyonları, Uzak Doğu haricinde kalan tüm antik merkezlerde kontrolü ele geçirmişti.

Romalılar, Antik Yunan‘dan (ve diğer medeniyetlerden) miras aldıkları felsefe, tıp ve astonomi bilimlerinin üzerine; idari, hukuksal ve mimari alanlarda önemli kazanımlar eklediler. Antik Çağ’da insanlığın ilerleme hızı gerçekten yüksekti. Ancak Roma İmparatorluğu‘nun zayıflaması ve Batı Roma’nın 476‘da çökmesiyle, geç dönem Antik Çağ’ın lokomotifi olan Avrupa medeniyeti, derin bir karanlığa gömüldü.

Çoğu tarihçiye göre Roma İmparatorluğu‘nun doğu ve batı olarak bölündüğü 395 yılı, Orta Çağ’ın da başlangıcıdır. Batı Roma barbar saldırılarına dayanamayıp, 476 yılında çökerken; bizim Bizans İmparatorluğu olarak bildiğimiz Doğu Roma ise 1453‘e kadar varlığını sürdürmüştür.

Batı Roma’nın çöküşü ile bir kargaşaya sürüklenen ve kurtuluşu bir “baba figürü” olarak gördüğü Roma Psikoposu Papa‘da bulan Avrupa, Skolastik Dönem‘e adım atmış oldu. Papa’nın ve diğer din adamlarının etkili olduğu ve bilimin geri plana atıldığı bu dönem, yaklaşık bin yıl sürecekti. Galileo Galilei, Nikolas Kopernik ve Isaac Newton gibi bilim insanları, Batı’yı düştüğü bu duraklama döneminden çıkardılar ve Rönesans‘ı (yeniden doğuş) başlattılar. Read More