Sırbistan’da Yaşam, Kültür Ve Göçmenlik Hakkında Bilgi

Sırbistan’da Yaşam Şartları

Sırbistan’da Yaşayan Bir Türk’ün Gözünden Sırbistan’da Yaşam Şartları, Göçmenlik

Yurt dışında yaşam konulu yazılarımıza Kanada’da Yaşam isimli yazı ile başlamış ve Avustralya’da Yaşam yazısı ile devam etmiştik. Arkasından İsveç ve Norveç gibi İskandinav ülkelerine değindik. İngiltere ve Yeni Zellanda gibi ülkelere değindikten sonra, Güney Amerika‘ya bile el attık. Bu yazılarla ilgili linkleri en altta bulabilirsiniz.

Sırbistan’da Yaşayan Bir Türk’ün Gözünden Sırbistan Hakkında Bilgi

Konu yurt dışında yaşamak olunca, merak edilen konular birbirine benziyor. Bu yüzden diğer yazılarda sorduğum soruların aynısını, Sırbistan‘da yaşayan arkadaşım Derya‘ya da yönelttim. Ortaya Sırbistan’da yaşam şartlarını merak eden okurlar için bilgilendirici bir yazı çıktı.

Sırbistan’da Yaşam Şartları Ve Göçmenlik Blog Yazısı
Sırbistan'da Yaşam
Sırbistan Hakkında Bilgi

Read More

Üsküdar Gezilecek Yerler, Semt Tarihi, Cafeler, Mekanlar

Üsküdar Gezilecek Görülecek Yerler

Üsküdar Gezilecek Yerler, Üsküdar Semti Tarihi, Üsküdar Cafeleri, Restoranları, Otelleri

Üsküdar, Kız Kulesi ve Çamlıca Tepesi gibi ikonik yerleriyle İstanbul Boğazı’nın siluetinde önemli bir yere sahip. İstanbul’un en eski yerleşimlerinden biri olduğu gibi, bu köklü tarihin izlerini hâlâ taşımaya devam ediyor.

Avrupa Yakası‘na geçişin deniz yoluyla sadece birkaç dakika olması, Üsküdar’ı İstanbul’un en merkezi semtlerinden biri haline getiriyor. Üsküdar ayrıca Marmaray’ın da Tarihi Yarımada‘ya geçmeden önceki son durağı ve metroyla Sirkeci’ye sadece 4 dakika uzaklıkta bulunuyor.

Bu blog yazısında, Üsküdar‘da gezilecek yerlerin listesini çıkarmaya çalıştık. Üsküdar‘ın kısaca tarihçesini ve semtte görülecek önemli tarihi eserleri de bu yazıda bulabilirsiniz. Read More

İstanbul Kafa Dinlenecek Sakin Yerler, Mekanlar, Cafeler

İstanbul’da Az Bilinen Kaliteli Mekanlar

İstanbul Kafa Dinlenecek Sakin Yerler, Kafa Dinlemek İçin Gidilecek Kaliteli Mekanlar

İstanbul’da yaşayan birçok kişi şehrin kalabalığından ve gürültüsünden şikâyetçi. Bu durumun restoranlara, kafeteryalara ve diğer mekânlara da yansıdığını söyleyebiliriz.

Gerçekten de bugün İstanbul’da yüksek desibelde müzik çalmayan ve kafa dinlenecek bir yer bulmak oldukça zor. Bu olumsuz tabloya rağmen, müşterilerine sessiz, huzurlu bir ortam sunan kaliteli mekânlar da var.

Sizin için hazırladığımız rehberde, dingin ve sessiz bir ortamda vakit geçirebileceğiniz mekânları bulabilirsiniz. Read More

İstanbul’un En İyi Butik Otelleri – Sultanahmet Liste 2018

Tarihi Yarımada Sultanahmet Otelleri

İstanbul’un En İyi Butik Otelleri, Tarihi Yarımada Sultanahmet Otelleri Listesi

İstanbul’un Sultanahmet bölgesi, birbirinden güzel butik otelleri ile dikkat çekiyor. 1980‘lerde İstanbul turizmindeki sıçrama ile gözde bir turizm merkezi haline gelen Sultanahmet‘te, o dönemden beri yüzlerce tarihi konak restore edildi ve otel olarak turizme kazandırıldı.

Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze kalan tarihi yapıların büyük bir kısmı 19. Yüzyıl‘a tarihleniyor. Bunlar Sultanahmet semtinde karşımıza Geleneksel Osmanlı Evleri olarak çıkarken, Beyoğlu ilçesinde ise Neo-Klasik ve Barok tarzda Avrupai binalar olarak boy gösteriyor.

Beyoğlu‘nun 19. Yüzyıl‘daki kozmopolit yapısını yansıtan otelleri, İstanbul’un En İyi Otelleri Beyoğlu isimli yazıda detaylı bir biçimde sunmuştuk. Söz konusu yazıda; Karaköy, Galata, Pera ve Taksim bölgesindeki en güzel otelleri bulabilirsiniz.

Bu yazıda ise, Booking.com ve TripAdvisor gibi seyahat sitelerinin referanslarını dikkate alarak; Sultanahmet’in en iyi otelleri listesini çıkardık. İstanbul’un En İyi Butik Otelleri isimli yazımızın, Sultanahmet ve çevresinde konaklama seçenekleri hakkında size fikir vermesi umuduyla yazımıza başlayalım. Read More

Galata Gezilecek Yerler, Semt Tarihi, Sokaklar, Cafeler

Galata Gezilecek Yerler Ve Gezi Rotası

Galata Gezilecek Yerler, Fotoğraf Çekilecek Sokaklar, Galata Cafeleri ve Mekanları

Son yıllarda tarihe olan ilginin artması ile İstanbul‘un bazı semtleri de ön plana çıkmaya başladı. Bu semtler arasında Fener-Balat, Tophane-Karaköy, Galata ve Kuzguncuk gibi semtler başı çekiyor.

Mahalle kültürünün halen yaşadığı bu semtler, modern kafe ve restoranlar ile donatılmış olsalar da; nostaljik bir ortamı da içlerinde barındırıyorlar. Bu sebeple de İstanbul‘un tarihi dokusunu ve kozmopolit altyapısını en iyi şekilde yansıtıyorlar.

Ceneviz Yerleşkesi Galata

Galata, kültürel bir keşfe çıkmak veya harika fotoğraflar çekmek için gidilecek en güzel semtlerden biri. Asırlar boyunca Ceneviz ticaret kolonisinin yaşam alanı olan bu köklü semt, şimdilerde adeta küllerinden doğuyor. Read More

İstanbul’un En İyi Otelleri Listesi – Beyoğlu Otelleri 2018

İstanbul Beyoğlu Otelleri

İstanbul’un En İyi Otelleri, Beyoğlu Semti Karaköy, Cihangir, Galata, Taksim Otelleri

Önceki yazılarımızda, İstanbul’un en iyi restoranlarını, kahvaltı mekanlarını ve kahve dükkanlarını bir araya getirmiş ve size liste yazıları şeklinde sunmuştuk. Bu yazıda ise İstanbul’un son yıllardaki en başarılı otellerini sıralamaya çalıştık.

Otellerin Booking.com ve TripAdvisor gibi konuyla ilgili sitelerdeki puanlarını göz önüne alarak yaptığımız sıralamanın, konaklayacak yer seçiminde size yol göstereceğini umuyoruz.

İstanbul’un En İyi Otelleri yazı serisi; Beyoğlu, Sultanahmet ve Boğaziçi‘nin en seçkin otellerini kapsıyor olacak. Yazıların İstanbul’da nerede kalınır? sorusuna ışık tutması dileğiyle yazımıza başlayalım. Read More

Samatya Semti Tarihi Ve Gezilecek Yerler 2018

Samatya Semti Hakkında Bilgi

Samatya Semti Tarihi, Samatya Gezilecek Yerler, Restoranlar, Lokantalar, Tarihi Eserler

Fatih ilçesinin sınırları içinde yer alan Samatya, İstanbul’un tarihi yapısını muhafaza eden nadir ilçelerinden  biri. Meyhaneleri, kiliseleri ve tarihi sokaklarıyla İstanbul’da yaşayan herkesin mutlaka görmesi gereken bir yer.

Tarihi mahalleleri ve sokakları İkinci Bahar dahil olmak üzere birçok diziye mekan olan Samatya, Ermeni ve Rum kültür mirasının halen gözlemlendiği semtler arasında yer alıyor. Bu yazıda Samatya’da gezilecek yerlerden bahsedeceğiz.

Samatya Semti Tarihi

Samatya’nın adı Yunanca kumlu, kumla kaplı anlamına gelen Psamatyon sözcüğünden geliyor. Osmanlı döneminde bir Rum yerleşimi olan Samatya’nın demografik yapısı, Cumhuriyet döneminde değişime uğramış olsa da; tarihi çehresini korumayı başarmış. Nitekim birçok tarihi kiliseyi halen burada görmek mümkün.

Samatya, ayrıca The Beatles, Metallica, Rolling Stones gibi müzik gruplarına zil tedarik eden Zilciyan ailesine ait bir işletmeye de ev sahipliği yapıyor. Read More

Karaköy Gezilecek Yerler, Semt Tarihi, Cafeler, Mekanlar

Karaköy Tarihi, Camileri, Mekanları

Karaköy Semt Tarihi, Karaköy Gezilecek Yerler, Karaköy Cafeleri, Restoranları, Kahvaltı Mekanları

Karaköy, Osmanlı‘nın kozmopolit yapısını yansıtan en güzel semtlerden biri olarak öne çıkar. İstanbul‘un tarihinden gelen çok kültürlü ticaret hayatını bu semtin tarihi mirasından gözlemlemek mümkündür.

19. Yüzyıl’da Haliç’in İki Yakası

Osmanlı dönemi İstanbul‘u anlatan kaynakların birçoğunun yabancı olduğunu görüyoruz. Bunlar Levantenler (Doğu’da ticaret yapan Avrupalılar), Batılı seyyahlar, subaylar ve yazarlar tarafından ortaya konulmuş. Bu kaynakların büyük çoğunluğu, bize 19. Yüzyıl İstanbulu‘nun bir resmini çiziyor.

Uzun yıllar Tarihi Yarımada içindeki bir yaşamı beni  mseyen Osmanlılar; Sultan II. Mahmud döneminden itibaren artık Haliç‘in öte yakasına, yani bugünkü Beyoğlu ve Beşiktaş ilçelerine yönelmişler.

Meşhur Yıldız Sarayı‘nın ilk köşklerinin bu dönemde inşa edildiğini görüyoruz. Ardından Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı gibi saraylar yapılıyor. Padişahın Modern İstanbul‘a taşınması ile birlikte, zaten bu bölgede var olan hareketlenme ve kültürel etkinlikler doruğa çıkıyor.

Yabancı konsolosluk binaları Beyoğlu başta olmak üzere, Boğaziçi kıyılarını dolduruyor. Günümüzde İstiklal Caddesi olarak bildiğimiz, “Grand Rue De Pera” büyüyor ve genişliyor. Çevresinde Pera Palace gibi oteller, Markiz gibi pastaneler ve çeşitli tiyatro sahneleri açılıyor.

Haliç‘in kuzey yakasındaki bu değişim sebebiyle Beyoğlu semti, Avrupai bir kimlik kazanıyor. Bu kimliğin mimari üsluba yansımalarını, Karaköy-Galata-Taksim üçgeninde rahatlıkla görebilmek mümkün. Read More

Netflix Film Önerileri: En İyi Filmler Listesi Tavsiye 2018

İzlenecek En İyi Netflix Filmleri

Netflix Film Önerileri, Netflix Türkiye’de İzlenecek En İyi Filmler Listesi Ve Tavsiyeler

Netflix hayatımıza girdiğinden beri, yabancı izlemek ciddi anlamda kolaylaştı. Deneme süreci ile başladığım Netflix’in pratik arayüzü ve geniş arşivi sayesinde, güzel diziler izledim ve bunları da tavsiye-öneri yazıları haline getirdim.

Önceden satırlara döktüğüm bu yazıları okumak isterseniz En iyi Netflix Dizileri ve En Yeni Netflix Dizileri isimli yazılara göz atabilirsiniz. Bu yazıda ise size Netflix kanalında izlenecek en iyi filmleri, imdb puanları ve konu özetleri ile aktarmaya çalışacağım. Umarım işinize yarar. İyi seyirler dilerim! Read More

Fener Balat Cafeleri, Restoranları Ve Kahvaltı Mekanları

Balat Cafeleri Ve Mekanları

Balat Cafeleri, Restoranları, Balat’ta En İyi Kahvaltı Mekanları, Tavsiye ve Öneriler

Fener ve Balat semtleri, son yıllarda her geçen gün yükselen bir ilgi görüyor. Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalan sur duvarları, kiliseler, camiler ve tarihi evleri ile dikkat çeken bölge; özellikle genç gezginlerin dikkatini çekiyor.

Bir rehber olarak, gezmekten ve gezdirmekten en keyif aldığım bölge olan Cibali, Fener, Balat rotasının hak ettiği değeri gördüğüne şahit olmak beni de çok mutlu ediyor. Zira bu semtlerin kendine has dokusu, İstanbul‘un başka hiçbir yerinde yok.

Ayrıca farklı dinden ve ırktan insanların, asırlarca nasıl bir arada yaşadığını ve komşuluk ettiğini görebilmek de hoş bir deneyim. Yüzlerce yıllık geçmişe sahip camiler, kiliseler ve sinagogların bu kadar dar bir alanda birkaç saat içinde görülebilmesi, Balat’ı günübirlik gezmek isteyenlere harika bir deneyim vaat ediyor. Read More