İstanbul’da En İyi Kokoreççiler ve Kokoreç Mekanları

İstanbul’un En İyi Kokoreççileri

İstanbul’da En İyi Kokoreççiler ve Meşhur Kokoreç Mekanları

Özel seçilen süt kuzularının ince bağırsağından elde edilen kokoreç, oldukça besleyici ve lezzetli bir yiyecek. Ancak kokoreçi lezzetiyle birlikte hazırlayabilmek önemli bir meziyet. Bu yüzden de işinin hakkını veren ustalar, İstanbul‘da nam salmış durumdalar.

Kokoreçin İzmir ve İstanbul usulü olmak üzere iki versiyonu bulunuyor. İzmir usulü kokoreç, közden alınır alınmaz dilimlendikten sonra kıyılmadan bıçak darbeleriyle dağıtılıyor.

Baharatlanıp domates eklenmeden servis edilen İzmir usulü kokoreçin aksine, İstanbul usulü kokoreç iyice doğranıyor ve lezzet deposu domatesle harmanlanarak ikram ediliyor.

Damak tadına düşkün olanlar, İstanbul’da çeşitli yiyeceklerin en iyisini bulmak istiyorlar. Daha önce İstanbul‘da en iyi döner ve en iyi kebap gibi yazılar ile gurme lezzetlerin peşinden koşanlara yardımcı olmaya çalışmıştık. Bu yazımızda ise İstanbul’da En İyi Kokoreççiler başlığını ele alıyoruz. Afiyet olsun! Read More

İstanbul En İyi Kebap – Avrupa ve Anadolu Yakası 2018

İstanbul En İyi Kebapçılar 2018

İstanbul En İyi Kebap Restoranları – Avrupa ve Anadolu Yakası Kebapçılar

Kebap, Türk mutfağında oldukça önemli bir yer tutuyor. Asırlar öncesine kadar dayanan kebap kültürüne, ustaların “Fıstık Kebabı” gibi farklı buluşları da eklenince kebap menüsü gittikçe genişledi.

Kebap denince ilk akla gelenlerden Adana Kebabı‘nın tarihçesi 1900’lerin başına dayanırken, Gaziantep mutfağının vazgeçilmezleri Patlıcanlı Kebap ve Ali Nazik Kebabı gibi lezzetler yıllar içinde tüm Türkiye’ye yayıldı.

İstanbul En İyi Kebap Restoranları yazısında, İstanbul’daki en iyi kebapçıları bir araya getirmeye çalıştık. Damak tadına önem veren ve farklı lezzetlerin peşine düşenlere faydalı olmasını umut ederek yazımıza başlıyoruz. Read More

Bakırköy’de Gezilecek Yerler, Semt Tarihi ve Restoranlar

Bakırköy Gezi Rehberi

Bakırköy’de Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi Blog Yazısı

Eski adı Hebdomon olan Bakırköy, İstanbul’un çok kültürlü yapısının hâlâ korunduğu tarihi semtlerden biri. Denize açılan dar sokakları ve eski evleriyle harika bir tarihi dokuya sahip olan Bakırköy, aynı zamanda İstanbul’un en merkezi konumdaki ilçeleri arasında yer alıyor.

İstanbul’un eski semtleriyle (Beyoğlu, Fatih), yeni yerleşim merkezleri arasında köprü görevi gören Bakırköy, bu yönüyle Avrupa Yakası‘nın ulaşım merkezlerinden biri. Marmara Denizi kıyısında yer alan bu ilçede harika vakit geçirmenizi sağlayacak birçok mekân bulunmakta.

Bakırköy Semtinin Tarihi

Bakırköy’deki ilk yerleşimlerin M.S. 384 yılına tarihlendiğini söyleyebiliriz. Roma imparatoru Konstantin tarafından bir eğlence ve sayfiye yeri olarak kurulan Bakırköy, bu özelliğini yakın döneme kadar korudu. Nitekim Cumhuriyet’in ilk yıllarında yazılan romanlarda, Bakırköy’ün bir sayfiye yeri olduğunu görmekteyiz.

93 Harbi olarak bilinen Osmanlı-Rus Savaşı, Bakırköy tarihindeki en önemli olaylardan biri olarak kabul edilebilir. Savaş esnasında Plevne Kalesi’ni ele geçiren Rus ordusu, Ayastefanos’a (Yeşilköy) kadar ilerlemiş ve burayı bir karargah hâline getirmiştir. Buraya Ruslar tarafından dikilen abidenin yıkılışı, ilk Türk sinemacısı olan Mehmet Fuat Uzkınay tarafından kaydedilmiş ve Bakırköy en eski Türk filmine mekân olmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Makriköy olarak bilinen bölge, Cumhuriyet’in ilanından önce Fransızlar tarafından işgâl edildi. Milli Mücadele döneminde Fransızlar’dan geri alınan bölgenin adı 1925 yılında Bakırköy olarak değiştirildi. 1992 yılında Bağcılar, Bahçelievler, Küçükçekmece, Esenler ve Güngören; Bakırköy’den ayrılarak ilçenin bugünkü sınırları belirlendi. Read More

İstanbul En İyi Döner – Anadolu ve Avrupa Yakası 2018

İstanbul En İyi Dönerciler 2018

İstanbul En İyi Döner – Avrupa ve Anadolu Yakası Dönerciler

Türk halkının çok büyük bir kısmı, dışarıda bir şeyler yemek istediğinde döneri tercih ediyor. Tarihi asırlara dayanan bir yemek kültürünü temsil eden döner, Türkiye‘de yenilecek en lezzeli yemeklerden biri. Hal böyle olunca dönerin ünü çoktan Türkiye‘yi aştı ve dünyaya yayıldı. Avrupa‘nın dört bir yanını da, Türk usulü dönerciler sardı.

Dönerin birçok farklı servis şekli var. Hızlı bir atıştırmalık olarak düşünüldüğünde dürüm döner veya ekmek arası döner olarak tüketiliyor. Güzel bir restoranda tadına vararak yemek istediğinizde ise porsiyon döner olarak sipariş verebiliyorsunuz.

Porsiyon dönerin en güzel yanı; pilav, patates kızartması, közlenmiş domates ve biber ile gelmesi. Bunun yanında üzerine özel hazırlanmış bir domates sosu ve tereyağı eklendiğinde, İskender haline geliveriyor.

Bu kadar lezzetli ve çok yönlü bir yemek olan dönerin şöhreti, günümüzde tüm dünyaya yayıldı. Türkiye’ye gelen turistler bile, “En lezzetli döner nerede yenir?” sorusuna cevap arar hale geldiler. Sonuç olarak dünya fast-food kültürüne sağlıklı bir seçenek eklenmiş oldu.

İstanbul‘da ismi ustasıyla özdeşleşmiş birçok döner lokantası ve restoranı bulunuyor. Bu yazımızda damak tadına düşkün olanlara faydalı olmasını umarak, İstanbul’un en iyi dönercileri listesini hazırladık. Afiyet olsun!

Read More

İstanbul’un En İyi Tatlıcıları, Baklavacıları, Pastaneleri

İstanbul’da Tatlı Nerede Yenir?

İstanbul’un En İyi Tatlıcıları, Baklavacıları ve Pastaneleri

İstanbul’da geçmişi yüzyılı aşkın tatlıcılar, baklavacılar ve lokumcular var. Bunların büyük bir çoğunluğu Fatih, Beyoğlu ve Kadıköy ilçelerinde konumlanıyorlar. Bazıları yalnızca o semtte tadabileceğiniz tadlar sunarken, diğerleri ise zincir mağaza haline gelip, tüm İstanbul‘a yayılmış durumdalar.

Sultanahmet, Sirkeci, Karaköy ve İstiklal Caddesi gibi şehrin popüler çekim alanlarında gördüğümüz ve hatta deneyimlediğimiz bu güzel mekânların, tarihini ve favori yiyeceklerini içeren bir liste hazırladık.

Listemizde İstanbul’un geleneksel tatlıcıları ile butik pastanelerini bir arada bulabilirsiniz. Damak tadına düşkün olanlara faydalı olması amacıyla İstanbul’un En iyi Tatlıcıları yazımıza başlıyoruz. Read More

İstanbul’da Jazz ve Blues Müzik Dinlenecek Mekanlar

İstanbul Jazz-Blues Mekanları

İstanbul’da Jazz (Caz) ve Blues Müzik Dinlenecek Mekanlar ve Barlar

Genellikle zannedilenin aksine, caz müziğin İstanbul’da yüz yılı aşkın bir geçmişi var. Caz müziği İstanbul’a kimin getirdiği tam olarak bilinmese de, Levantenlerin ve Beyaz Rus göçmenlerin bu müzikle ilgilendiği biliniyor. Hatta mütareke döneminde yazılan romanlarda Beyoğlu’nda konser veren jazz müzik gruplarından bahsedildiğini görmek mümkün.

Caz, şüphesiz ki İstanbul’da doğmadı ancak müziğin doğasına İstanbul kadar yatkın olan çok az şehir var. İstanbul’da caz dinlemenin hazzını herhangi bir yerde bulmak mümkün değil.

Nitekim, şehirde caz konseptiyle hizmet veren birçok mekân bulunuyor. Sizin için hazırladığımız bu rehberde İstanbul’da Caz ve Blues Müzik Dinlenecek Mekanlar listesini bulabilirsiniz. Read More

İstanbul’da Boğaz Manzaralı Oteller – Avrupa Yakası 2018

İstanbul En İyi Oteller Listesi

İstanbul’da Boğaz Manzaralı Oteller Listesi

İstanbul‘un en iyi otellerinden bahsetmeye; Beyoğlu, Sultanahmet ve Anadolu Yakası otelleri ile başlamıştık. Listenin en keyifli kısmını ise sona saklamış olduk. Bu yazıda İstanbul Boğaziçi kıyılarında konumlanan en güzel otelleri bulabilirsiniz.

Listemizde Boğaz manzaralı otellerin isimleri ile birlikte, sundukları hizmetleri ve aldıkları ödülleri de mümkün olduğunca not etmeye çalıştık. İstanbul‘da otel arayışında olanlara faydalı olması dileğiyle, İstanbul’da Boğaz Manzaralı Oteller başlıklı yazımıza başlıyoruz.

İstanbul’da Boğaz Manzaralı Oteller – Avrupa Yakası 2018

 • Swissotel The Bosphorus

2016 – 2017 “Safe Hotels Executive” sertifikasına sahip Swissotel The Bosphorus, özel olanaklara sahip 566 oda ve süit ile hizmet veriyor. Maçka’da yer alan 5 yıldızlı otel, alışveriş ve gece hayatının olduğu merkezlere yürüme mesafesinde konumlanıyor.

Nişantaşı ve Taksim’e kolaylıkla ulaşabileceğiniz otel, Dolmabahçe Sarayı‘na da çok yakın. Swissotel’in “Stüdyo” adını verdiği, bir ila üç yatak odalı, çeşitli boyutlarda tasarlanmış 63 süit‘i var. Stüdyolar ev konforunda bir konaklama sunarken, terasındaki özel havuzuyla hoş bir deneyim vaat ediyor.

Otel bünyesindeki ödüllü Purovel Spa & Sport’ta bütünsel spa uygulamaları gerçekleştiriliyor.

Panoramik bir İstanbul manzarasına bakan Swissotel’de yer alan Cafe Swiss, hafta sonu brunch hizmetiyle dikkat çekerken, Türk, İsviçre ve dünya mutfaklarını harmanlayan lezzetler sunuyor.

Boğaz manzarası ile yaz aylarında yoğun ilgi gören 16 ROOF, Alpler’e özgü lezzetleri ile otantik Chalet Restoran, caz konserlerine ev sahipliği yapan Les Ambassadeurs Bar; Swissotel The Bosphorus’u farklı kılan başlıca etkenler.

İstanbul‘un en köklü otellerinden olan “Swissotel the Bosphorus”, tüm bu özellikleri ile İstanbul’da Boğaz Manzaralı Oteller listemizde en üst sırayı alıyor. Read More

Aristoteles kimdir? Kısaca Hayatı ve Felsefesi Bilgi

Aristoteles Felsefesi Hakkında Bilgi

Aristoteles kimdir? Kısaca Hayatı ve Felsefesi Hakkında Bilgi

Antik Çağ‘ın; yapıtları, çalışmaları ve düşünceleriyle en önde gelen düşünürü Aristoteles, Batı felsefesinin oluşmasına katkıda bulunan iki büyük filozoftan biridir. Günümüzde dahi felsefi düşüncelerin temellendirilmesinde öncelikli olarak Aristoteles’in mantık, bilim ve sanat anlayışına yer verilir.

Bu büyük düşünürün ruh ve erdem anlayışını, bilim ve sanat felsefesini, bilgi ve varlık hakkındaki düşüncelerini, hayatını, eserlerini ve Yunan felsefesine, dolayısıyla günümüz dünyasına yaptığı katkıları bu yazımızda inceleyeceğiz.

Aristoteles, bilim hakkında üretilen düşüncelerin kurucusudur. Mantık, gözleme ve deneye dayalı bilim, bilim sistemi, Aristoteles’in yarattığı sistemlerin yalnızca birkaçıdır. Read More

Victor Hugo kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri Bilgi

Victor Hugo Hakkında Bilgi

Victor Hugo kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

Fransız halkı tarafından çok sevilen ve ismi Fransa’da meydanlara verilen dünyaca ünlü yazar Victor Hugo, 26 Şubat 1802 tarihinde Besançon şehrinde dünyaya geldi.

Babası Joseph Hugo, Fransız devlet adamı Napolyon’un ordularında generallik yaptı. Hugo, Joseph – Sophie çiftinin üçüncü oğluydu. İki ağabeyinin adları Abel Joseph ve Eugene idi.

Victor Hugo kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri

 • Victor Hugo’nun Çocukluğu ve Gençliği

Victor Hugo’nun annesi Sophie ve babası Joseph arasında şiddetli geçimsizlik bulunmaktaydı. Sorunlarla dolu bir ailede büyüdüğünden ötürü Victor’un çocukluğu da sıkıntılı geçti.

Victor’un eğitim hayatına gelecek olursak, bunun genellikle düzensiz olduğunu söyleyebiliriz. Eğitiminin en sağlam tarafı Latin Edebiyatı ile ilgili kısmıydı. Victor, tragedyaları, komedyaları küçük yaşta yalayıp yutmuştur. Hali hazırda var olan yazarlık yeteneğinin temelinin bu küçük yaşta atıldığını söylemek mümkündür.

Victor’un okuduğu ilkokul İspanya’daydı. Babası Madrid’de valilik yapıyordu ve annesi ile babasının arasındaki gerilimden dolayı Victor babası ile birlikte kalıyordu.

Okula yalnızca soylular alınıyordu ve Victor’un babası sonradan soylular sınıfına dahil edilmişti. Bundan dolayı dışlanan Victor, hayatı boyunca aristokrat sınıfa bir yandan nefret duyup bir yandan hayranlık besleyecektir. Read More

Türkiye’de Fotoğraf Çekilecek En Güzel Yerler 2018

Türkiye’de 10 Instagram Fotoğraf Noktası

Türkiye’de Fotoğraf Çekilecek En Güzel Yerler

Türkiye, tarihte medeniyetlerin beşiği olmuş Anadolu coğrafyasında konumlandığı için, muhteşem bir tarihi mirasa sahip. Birbirinden çok farklı kültürlere sahip medeniyetlerin varlık gösterdiği Türkiye toprakları, adeta bir kültürel mozaik.

İlk bakışta çok bilindik gelen bu giriş cümlesi, tarihi zenginliğin derinliğine ve çeşitliliğine bakınca bizi bir kez daha şaşırtıyor.

 1. Türkiye’nin en büyük Osmanlı camisinin bulunduğu Edirne
 2. Antik Çağ’ın en önemli olaylarından Truva Savaşı’nın yaşandığı Çanakkale
 3. Doğu Akdeniz’in en önemli antik kenti olan Efes Antik Kenti
 4. Dünyanın en güzel plajlarından biri olan Ölüdeniz
 5. Bembeyaz travertenler ile örtülü antik şehir Pamukkale
 6. Mitolojik tanrıların dev heykellerinin olduğu Nemrut Dağı
 7. Hristiyanlığın en önemli hac merkezlerinden Antakya
 8. Muhteşem tarihi evleri ile film setini andıran Mardin
 9. Bir heykeltraşın elinden çıkmışçasına volkanik oluşumları ile Kapadokya
 10. Roma, Bizans ve Osmanlı gibi 3 imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul

Read More