Evliya Çelebi Kimdir? Seyahatname Eserinde İstanbul

Evliya Çelebi Seyahatnamesi Ve İstanbul

Evliya Çelebi kimdir? Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinden İstanbul hakkında kısaca bilgi

Evliyâ Çelebi’nin 50 yıl boyunca Osmanlı topraklarını dolaşarak gördüklerini yazdığı Seyahatname adlı eseri, yalnızca Türk tarihi için değil, dünyanın kültürel mirası için önemli bir metin olarak kabul ediliyor.

Öyle ki, 2011 yılı UNESCO tarafından “Evliyâ Çelebi Yılı” olarak kabul edilmiş ve Seyahatname Dünya Belleği Listesi’ne alınmıştı. Çelebi’nin seyahatnamesini okuyarak 17.yüzyıl İstanbul’u hakkında bilgi edinmek mümkün. Read More

Dünyanın Görülmesi Gereken En Güzel Şehirleri Liste

Dünyada Gezilecek En Güzel Şehirler

Dünyanın En Güzel Şehirleri Listesi, Dünyada Görülmesi Gereken En Güzel Şehirler

Dünyanın dört bir yanında birbirinden güzel şehirler bulunmakta ve her birinin kendine has özellikleri var. Elbette kişisel ilgi alanlarına göre, her birey kendince bir “Dünyanın En Güzel Şehirleri” listesi çıkarabilir.

Biz ise listemizi hazırlarken farklı kriterleri göz önüne almaya çalıştık. Londra, Amsterdam, Roma ve Barselona gibi şehirlerden zaten Avrupa’da Gezilecek En Güzel Şehirler listemizde bahsetmiştik. Ayrıca zaten bunlar herkesin ilk anda aklına gelen yerler. Bunları tekrarlamak yerine, kendine has özellikleri olan ve adını bir çırpıda söylemediğimiz yerleri seçmeye çalıştık.

Seyahatsever okurlara faydalı olması dileğiyle “Görülmesi Gereken En Güzel Şehirler” listemize başlayalım. Read More

Osmanlı Dönemi İstanbul Fotoğrafları Kültür-Yaşam

Moltke’nin İstanbul Günlükleri

Osmanlı Dönemi İstanbul Fotoğrafları, Osmanlı’nın Son Döneminde İstanbul’unda Kültür-Yaşam

Bir Avrupalı’nın Oryantalist Bakış Açısı İle Osmanlı İstanbul’u

Helmuth Karl Bernhard von Moltke, Danimarkalı bir subayın oğlu olarak 1800 yılında dünyaya geldi. Prusya ordusuna katıldığı zamandan itibaren zekası ve başarılarıyla dikkat çeken Moltke, 1835-39 yılları arasında Osmanlı ordusunda müşavirlik ve öğretmenlik yaptı.

Bu süre boyunca yazdığı anılardan oluşan Türkiye Mektupları Osmanlı’daki 19. Yüzyıl yaşam tarzını anlamak için en önemli kaynaklardan biridir. Moltke, Türkçe’yi akıcı bir biçimde bildiği için, Osmanlı toplumunu iyi bir biçimde inceleyebilmiş. Read More

Panorama 1453 Tarih Müzesi Giriş Ücreti 2018

Panorama 1453 Tarih Müzesi Bilgi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri, Nasıl Gidilir? Hakkında Kısa Bilgi

İstanbul’un Fethi’nin Kısaca Tarihçesi

Osmanlı, 1299 yılında bir beylik olarak kurulduktan sonra, çöküşte olan Bizans İmparatorluğu’nun en önemli şehirlerini teker teker ele geçirmeye başladı. Tarihte “Prussa” olarak bilinen Bursa ve “Nicea” adıyla bilinen İznik, ele geçirilen ilk önemli şehirler oldular.

Bursa gibi önemli bir şehri ele geçiren Osmanlı, burayı hemen başkent ilan etti ve imar işlerine girişti. Bursa’nın tarihimizdeki en büyük önemi, Osmanlı’nın bir beylikten, bir devlete geçiş sürecine şahitlik etmiş olmasıdır. Zira Osmanlı’nın, Selçuklu Devleti’nden miras aldığı Orta Asya kökenli mimariyi terk edip, kendine has eserler ortaya koymaya başladığı ilk yer burasıdır.

Bursa’dan sonra alınan en önemli şehir ise tarihte “Adrianople” olarak bilinen Edirne’ydi. Osmanlılar bu şehri, Bursa şehrinden daha stratejik bir konumda olarak kabul ettikleri için, başkenti de buraya taşıdılar. Balkanlarda yayılmaya başlayan Osmanlı için, Edirne seferleri yönetmek için harika bir merkez konumundaydı. Osmanlı’nın Viyana’yı fethetme girişimlerine kadar devam eden, Avrupa’da yayılma politikasının temelleri, daha Sultan I. Murad (Hüdavendigar) döneminde atılmıştı. Read More

Steve Jobs Kimdir? Kısaca Hayatı Ve Biyografi Özeti

Steve Jobs Hakkında Kısa Ve Özet Bilgiler

Steve Jobs Kimdir? Kısaca Hayatı, Biyografisi Ve Sözleri. Steve Jobs Nereli? Hakkında Özet Bilgi

Steve Jobs‘u, en basit haliyle ABD‘li bir mucit, tasarımcı ve iş adamı olarak tanımlayabiliriz. Jobs, ortağı Steve Wozniak ile birlikte kurdukları Apple şirketinin, yönetim kurulu üyesi olduğu gibi baş yöneticisiydi. Çağının çok ötesinde olan vizyonuyla, iPhone ve iPad gibi dünyayı sallayan tasarımlara imza attı.

Apple firmasının büyülü oyuncakları sektöre yön vermeden önce, Steve Jobs‘un ismini ABD dışında sınırlı sayıda insan biliyordu. Apple‘ın başarısından sonra ise Steve Jobs, Amerikan Rüyası‘nın yeni idolü oldu. Onun hayatı, yaptıkları ve teknoloji ile ilgili söylediği sözlere hepimiz çok daha fazla ilgi duyar olduk.

Steve Jobs‘un şöhreti dünyayı sarmadan önce, hayatında ilgi çekici dönüm noktaları olmuş. Dilerseniz bu yazıda onun kısaca yaşam öyküsüne göz atıp, zirveye nasıl tırmandığına birlikte şahitlik edelim. Read More

Kristof Kolomb Kimdir? Kısaca Hayatı Ve Keşifleri

Kristof Kolomb Hakkında Kısa Ve Özet Bilgi

Kristof Kolomb Kimdir? Kaşif Kolomb’un Kısaca Hayatı Ve Coğrafi Keşifleri Hakkında Özet Bilgiler

Kristof Kolomb, Coğrafi Keşifler Çağı‘nın kuşkusuz en meşhur kaşifiydi. Kaşiflerin sonunu bilmedikleri yolculuklara çıktığı o yıllarda, denizcilik tarihinin en büyük maceraları yaşandı. Rotası haritada gözükmeyen ve neyle karşılaşacağınızı bilmediğiniz bir yolculuğa çıktığınızı hayal edin! Üstelik bu yolculuğun ne kadar süreceği ve sizi kimlerin topraklarına götüreceği bile belli değil. İşte Coğrafi Keşifler böyle çılgınca bir dönemdi.

Kristof Kolomb deyince hepimizin aklına elbette, Amerika’nın Keşfi geliyor. Ancak Kolomb’un hayatı sadece bundan ibaret değil. Kolomb‘un Amerika’yı keşfi öncesi ve sonrasında yaşadığı şeyler en güzelinden bir macera filmine konu olacak kadar ilginç. Kolomb’un attığı her adımda zorluklarla karşılaşması, hayatının başarılar ve büyük hayak kırıklıkları ile dolu olması da bu öyküye ayrı bir anlam katıyor. Dilerseniz Kolomb‘un çılgınca bir idealin peşinden koştuğu o yıllara gidelim ve yaşadıklarına şahitlik edelim. Read More

Isaac Newton Kimdir? Kısaca Hayatı, Buluşları, İcatları

Isaac Newton Hakkında Kısa Ve Özet Bilgiler

Isaac Newton Kimdir? Newton’un Kısaca Hayatı Ve Buluşları. İcatları Ve Eserleri Hakkında Özet Bilgiler

Isaac Newton, fizik ve matematik dallarında gelmiş geçmiş en başarılı bilim adamlarından biridir. Newton, hareket kanunları ve yerçekimi ile ilgili teorileriyle, dünyayı bir “bilimsel devrime” götüren kişi olarak kabul edilir.

Newton, fizik kurallarına getirdiği açıklamalarla, o döneme kadar yanlış yorumlanan birçok kanunu değiştirdi. Çalışmaları ile kendinden sonra gelen bilim adamlarına adeta bir deniz feneri gibi yol gösterdi. Albert Einstein gibi tarihe adını yazmış bilim adamları, Newton‘un teorilerini geliştirerek çağımıza damga vurdular.

Bu sebeple Isaac Newton, insanlık tarihinde bilime en çok katkı yapmış insanlardan biri olarak kabul edilir. Şimdi isterseniz bu sıra dışı bilim adamının hayatına ve onun tarihe mal olmuş buluşlarına beraber göz atalım. Read More

İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti – Saatleri 2018

İstanbul Oyuncak Müzesi Hakkında Bilgi

İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri. Nerededir ve Nasıl Gidilir? Hakkında Bilgi

2005 yılında şair ve yazar Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerini sergiliyor.

İstanbul’un Anadolu Yakası‘nda tarihi bir köşkte yer alan müzede, Sunay Akın’ın 20 yılda, 40’ı aşkın ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan titizlikle seçerek satın aldığı oyuncaklar sergileniyor.

2012 yılının Kasım ayında dünyada bir ilk olan TOYCO-2012 (Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği Buluşması) ilk kez Türkiye’nin İstanbul kentinde, İstanbul Oyuncak Müzesi‘nin çabaları ile gerçekleştirildi.

İstanbul Oyuncak Müzesi, bu sayede Dünya Çocuk ve Oyuncak Müzeleri Birliği‘nin kurulması konusunda öncü olmuş ve İstanbul’a “Oyuncak Müzelerinin Başkenti” ünvanını kazandırmıştır. Read More

Graham Bell Kimdir? Kısaca Hayatı, Buluşları, İcatları

Alexander Graham Bell Hakkında Bilgiler

Alexander Graham Bell Kimdir? Kısaca Hayatı ve Buluşları. Graham Bell Hakkında Özet Bilgiler

Alexander Graham Bell, telefonun icadı ile özdeşleşmiş bir mucit. Ancak aslında tek başarısı telefonu icat etmek değil. 18’den fazla icadın patentini almış olan Graham Bell, 12 diğer icat için de ortak çalışma yürütmüş.

1877 yılında “Bell Telefon Şirketi” adıyla dünyanın ilk kurumsal iletişim şirketini kuran Bell, duyma engeli insanların da iletişim kurabilmesi için önemli çalışmalar yapmış. Read More

Thomas Edison Kimdir? Hayatı, İcat Ve Buluşları Kısa

Thomas Edison Hakkında Kısa Bilgiler

Thomas Edison Kimdir? Neyi İcat Etmiştir? Kısaca Hayatı Ve Buluşları Hakkında Özet Bilgi

Thomas Edison, yaptığı buluşlarla insanlık tarihinin en önde gelen mucitlerinden biri olmuş. Ancak Edison, sadece bir bilim adamı olmakla kalmayıp, iş adamlığı kariyeri ile de başarısını perçinlemiş. Yaptığı buluşlar ile 1000’den fazla patent sahibi olan Thomas Edison, Amerika Birleşik Devletleri‘nin önde gelen girişimcilerinden biri olmuş.

ABD tarihinde Thomas Edison’un icatlarından kazandığı gelirleri doğru yönetmesi ve onları tüm insanlığa pazarlama kabiliyeti sebebiyle özel bir yeri var. ABD’li tarihçilere göre Thomas Edison, sıfırdan başlayıp, en yükseklere tırmanarak “Amerikan Rüyası” denilen ekonomik sıçramayı ilk gerçekleştiren bireylerden biridir.

ABD‘nin henüz yeni gelişmekte olduğu ve henüz süper güç olmadığı bir dönemde, güçlü Amerikan ekonomisinin temellerini atan kişi olarak kabul görür. Read More