İstanbul Avrupa ve Anadolu Yakası En İyi Pizzacılar

İstanbul’da En İyi Pizzacılar

İstanbul’da En İyi Pizzacılar Listesi – Avrupa Ve Anadolu Yakası

İtalyan mutfağının vazgeçilmezi pizza, savaş zamanında İtalyan kadınların yokluk yüzünden bir hamur üzerine buldukları malzemeleri koyarak ortaya çıkardıkları bir yemek türü.

İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakalarındaki en iyi pizzacıların listesini bu yazıda bulabilirsiniz. Read More

Bizans İmparatorluğu Nedir ve Nasıl Kurulmuştur?

Bizans İmparatorluğu Nedir?

Bizans İmparatorluğu Nedir? Nasıl Kurulmuştur? Hakkında Kısa Bilgiler

Bizans İmparatorluğu‘nun kuruluş yılı ile ilgili, tarihçilerin farklı fikirleri vardır. Öncelikle şunu belirteyim ki, “Bizans İmparatorluğu” aslında tarihçiler tarafından sonradan takılmış bir isimdir. Orijinal adı Doğu Roma İmparatorluğu‘dur ve Roma İmparatorluğu ikiye bölünüp, Batı Roma yıkıldıktan sonra Roma’dan kalan tek parçadır. Şimdi bu konuyu biraz açalım. Read More

Tarihteki En Önemli Yazarların Kitapları ve Hayatları

Tarihteki En Önemli Yazarlar

Tarihteki En Önemli Yazarların Kitapları ve Hayatları

  • William Shakespeare (İngiliz 1564 – 1616)

Shakespeare, yalnızca çağına damga vurmuş bir oyun yazarı ve şair değildir. Aynı zamanda bugün senaryo yazımında kullanılan birçok hikaye tekniğinin de babasıdır. 1564 yılında Warwickshire’da doğan William Shakespeare, şiirleri ve oyunlarıyla yüzyıllardır adından söz ettirse de hayatı hakkında bildiğimiz detaylar oldukça az. Ancak İngiliz dilini geliştiren ve zenginleştiren kişilerden biri olduğunu biliyoruz.

Shakespeare, Hamlet, Venedik Taciri, Othello Kulesi, Kral Lear gibi tarihi konuları işleyen oyunlarıyla bilinmektedir. Hamlet’i oynamak bugün dâhi her tiyatrocu için onur verici bir olaydır. Eserlerinin önemli bir kısmı günümüze ulaşmamıştır. Günümüze kadar muhafaza edilen eserleri de 38 oyun, 154 sone, iki uzun öykü ve çeşitli şiirlerden ibarettir. Ancak insanlık tarihinde en çok iz bırakan yazarlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Read More

İstanbul’un Masalsı Tarihi ile İlgili Öyküler ve Efsaneler

İstanbul’un Masalsı Tarihi

İstanbul’un Masalsı Tarihi ile İlgili Öyküler, Hikayeler, Efsaneler

İstanbul’un tarihi M.Ö. 638 yılına kadar uzanıyor. Tarih boyunca Asya ile Avrupa arasında önemli bir geçiş noktası olan İstanbul, farklı kültürlere de ev sahipliği yapmış. Antik Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi köklü medeniyetlerin başkenti olan İstanbul, binlerce yıllık efsanelerle de özdeşleşmiş.

Bu yazıda sizlere İstanbul’un tarihi eserlerini özel tur rehberi ile gezmenin önemini de vurgulamaya çalışacağım. Böylece yanınızda bilgili ve tecrübeli bir rehber olmadan gezerken, neleri kaçırdığınızı fark edeceksiniz. Dilerseniz şehrin kuruluş tarihinden itibaren şehirle özdeşleşen efsanelere birlikte göz atalım. Read More

İstanbul’daki En İyi Çikolatacılar, En Lezzetli Dükkanlar

İstanbul’da En Lezzetli Çikolata

İstanbul’daki En İyi Çikolatacılar, Avrupa-Anadolu Yakası Çikolata Dükkanları

Pek çok kişi için vazgeçilmez bir lezzet olan çikolata, İstanbul’da gün geçtikçe daha popüler hale geliyor. Nişantaşı, İstiklal Caddesi, Etiler ve Moda gibi semtlerde birbirinden lezzetli çikolatacılar var.

Çikolatanın farklı formlarını özel sunumlar ve tariflerle sunan mekânların bir listesini hazırlamaya çalıştık. “İstanbul’daki En İyi Çikolatacılar” isimli yazımızdan keyif almanız dileğiyle başlayalım. Read More

Dram Filmi Önerileri – En İyi Dram Filmleri Listesi 2019

Dram Filmi Önerileri

Dram Filmi Önerileri ve Tavsiyeler – En İyi Dram Filmleri

Dram, her ne kadar hüzün, üzüntü, keder gibi anlamlarda kullanılsa da, edebiyatta ve sinemada karşıladığı anlam bu değil. Trajedi ve komedi türleriyle kaynaşmış olan dramın temel işlevi, hayatı olduğu gibi yansıtmaktır.

Yaşamın kendisinde var olan üzücü detaylar dram türünde olduğu gibi gösterildiği için, dram daha çok olumsuz kavramlarla bağdaştırılır. Başka bir ifadeyle dram, gündelik yaşamın içinde geçen, var olan ya da var olanlara benzeyen karakterlerin hikâyelerini anlatır.

Bu listede hayatı ve sıradan insanları yansıtan filmleri sizin için derledik. Keyifli zaman geçirmenizi dileyerek “en iyi dram filmleri” yazımıza başlıyoruz. Read More

4. Yüzyıl’da Batı Roma ve Bizans İmparatorları Listesi

Erken Dönem Bizans İmparatorları

Batı Roma ve  Bizans (Doğu Roma) İmparatorları  – 4. Yüzyıl

Roma, M.Ö. 27 yılında Augustus‘un tahta çıkmasıyla, cumhuriyetten imparatorluğa evrildi. Kabaca M.S. 235 yılına kadar süren bir refah döneminin ardından, 50 yıl sürecek bir iç savaş dönemi yaşandı. İmparator Diocletianus, 285 yılında imparatorluğu rayına koymak için ekonomik, askeri ve siyasal reformları yürürlüğe koydu. Bununla da yetinmeyerek, adil bir güç paylaşımını öngören Tetrarşi’yi (dörtlü yönetim) getirdi.

Tetrarşi ilk başlarda başarılı olduysa da, pratikte 4 ayrı imparatorun hüküm sürdüğü bir ortamda sürtüşmeler kaçınılmazdı. Oyunun kurallarını en başarılı şekilde uygulayan Konstantin, tüm rakiplerinden kurtularak, gücü tekrar tek elde toplamayı başardı.

Konstantin, yaptığı reformlarla Roma İmparatorluğu‘nun pusulasını tamamen doğuya çevirdi. Başkenti Roma’dan, kendi adıyla kurduğu Konstantinopolis kentine taşıdığı gibi, Hristiyanlığı kabul eden ilk imparator olarak da tarihe geçti. Antik Roma‘nın, Bizans‘a evrilmesinde en büyük kilometre taşı olan Konstantin ve halefleri, yazımızın ana temasını oluşturuyor. Read More

Diocletianus Dönemi ve Roma’da Tetrarşi Yönetimi

İmparator Diocletianus ve Tetrarşi

Diocletianus Dönemi ve Roma’da Tetrarşi (Tetrarchy) Yönetimi

Julius Caesar‘ın evlatlığı Octavius “Augustus” adı ile tahta çıktıktan sonra, Roma İmparatorluğu uzun süren bir yükselme dönemi yaşadı. Nerva–Antonine hanedanı ile zirveye çıkan refah dönemi (96–192), Severus hanedanı zamanında da iniş çıkışlarla da olsa devam etti. (193–235).

M.S. 235 yılında Severus hanedanının son üyesi olan Alexander Severus, kendi ordusu tarafından infaz edilince; uzun bir süre (235-285) Roma‘da terör estirecek olan “Kriz Dönemi” başladı. 50 yıl süren bu kriz döneminde imparatorlar birbiri ardına suikaste uğradı ve birkaç yıldan fazla tahtta kalamadılar.

Bu uzun süreli kaos dönemini bitiren kişi ise Diocletianus (İng. Diocletian) isimli imparator oldu. Kaos döneminin son imparatoru olan Carus‘un ordusunda süvari komutanı olan Diocletian, savaş meydanlarındaki başarısı sayesinde merdivenleri hızla tırmanmış bir subaydı.

Carus’un beklenmedik bir şekilde hayatını kaybetmesiyle, oğlu Carinus (ve Numerius) kontrolü ele aldılar. Ne var ki, Roma’nın önde gelenleri ve ordunun en popüler generali olan Diocletianus, Carus’un oğullarını istemiyordu. Bu sebeple Sırbistan yakınlarında vuku bulan Margus Savaşı‘nda kozlarını paylaştılar. Carinus savaşta öldü ve kardeşi Numerius da -muhtemelen- suikaste uğradı.

Nihayet, 284 yılında Diocletianus, Roma İmparatoru olarak tahta çıktı. Yaklaşık 20 yıl sürecek ve imparatorluktan gönüllü olarak feragat etmesiyle sonlanacak bir dönem başlıyordu. Nevi şahsına münhasır bir adam olan Diocletian, Roma tarihinde kendi rızasıyla tahttan inen ilk kişiydi. Erguvan rengi imparatorluk cübbesini çıkarıp, Hırvatistan‘ın Split şehrindeki sarayının bahçesinde lahana yetiştirdiği bir emekliliği olacaktı. Read More

Tarihteki En Önemli Filozoflar Listesi ve Ünlü Sözleri

Tarihteki En Büyük Filozoflar

Tarihteki En Önemli Filozoflar Listesi – Ünlü Sözleri, Felsefi Görüşleri ve Fikirleri

  • Konfüçyüs (Çin M.Ö 551-479)

Konfüçyüs, Çin’de resmi din olarak kabul edilen öğretilerin kuramcısı olarak bilinir. Konfüçyüs’ün öğretilerine göre tabiatta bir denge vardı ve insan hayatında, siyasal düzen de dahil, her şey bu dengeye bağlıydı. Gök ve yer arasındaki birbirini dengeleyen güçlerin varlığı, siyasetin de bireysel hayatın da temeliydi. Başka bir deyişle, Konfüçyüs insanın evreni örnek alması ve ona benzemesi gerektiğini savunmaktaydı.

Konfüçyüs’ün öğretilerine göre insanın temel amacı ahlaki mükemmeliyete ulaşmak ve bunun için kendini geliştirmektir. Zira kendini geliştiren bir insan başkalarının gelişimine de teşvik olacak ve sosyal huzuru doğuran ahlaki gelişme zinciri bu sayede kurulacaktır. Felsefesinde ritüellerden görgü kurallarına kadar birçok konuda telkinler bulunmaktadır. Konfüçyüs’ün öğretileri Han hanedanlığı tarafından benimsenmiş ve bir anlamda Çin’in resmi inancı hâline gelmiştir. Read More

Dünya Klasikleri Listesi, Yazarları ve Kitap Özetleri

Okunması Gereken Dünya Klasikleri

Okunması Gereken Dünya Klasikleri Listesi, Yazarları ve Kitap Özetleri

Kitap, bir kurgunun, düşüncenin veya buluşun ifadesi olarak ortaya konur. Ancak buna ek olarak yazıldığı çağın tanığı ve “medeniyet” adını verdiğimiz anıtın bir tuğlasıdır.

Antik Çağ‘dan bugüne yazılan kitapların sayısı milyonlar ile ifade edilebilir. Ancak bazı kitaplar tarihte iz bırakmış ve yazıldığı tarihten yüzyıllar sonrasına bile ışık tutmayı başarmıştır.

Sizler için hazırladığımız “Okunması Gereken Kitaplar” listesinde; başta dünya klasikleri olmak üzere, tarihte iz bırakan kitapları işleyeceğiz. Keyifli zaman geçirmeniz dileğiyle başlayalım. Read More