Ceneviz Cumhuriyeti Tarihi

Cenevizliler Kimdir?

Günümüzün İtalya Devleti topraklarında, Roma İmparatorluğu’nun çöküşünün ardından asırlar boyunca bir siyasi birlik sağlanamamıştır.

Bu sebeple, İtalya sınırları içerisindeki şehirler, uzunca bir dönem boyunca birbirinden bağımsız şehir devletleri olarak varlık gösterdiler. Bunlardan en meşhur olanları Cenevizliler ve Venedikliler olarak anılan Venedik ve Ceneviz Cumhuriyetleri’dir.

Bu kent devletleri Akdeniz kıyıları boyunca, en stratejik limanlara yerleşmiş ve ticaretin deyim yerindeyse kitabını yazmıştır. Osmanlı tarihi ile ilgili ders kitaplarında da bolca rastladığımız bu denizci devletlerden özellikle Cevnevizliler, İstanbul’un mimari yapısına büyük katkıda bulunmuştur.

Asırlarca İstanbul’un deniz ticaretini yöneten Cenevizliler kimdir? Ceneviz Cumhuriyeti Tarihi hakkında bilgiler. Read More

Venedik Cumhuriyeti Tarihi

Venedikliler Kimdir?

İtalya yarımadası, Roma İmparatorluğu’nun çöküşünün ardından yüzyıllar boyunca bir birlik sağlayamamıştır.

Günümüzün İtalya sınırları içerisindeki turistik kentler, uzun bir dönem boyunca birbirinden bağımsız kent devletleri olarak varlık gösterdiler. Bunlardan en ünlüleri Ceneviz Cumhuriyeti ve Venedik Cumhuriyeti olarak bilinir.

Bu kent devletleri Akdeniz kıyılarında çok önemli limanları mesken tutmuş ve ticaretle zenginleşmiştir. Osmanlı tarihinde de bolca rastladığımız bu denizci devletlerden özellikle Cenevizliler, İstanbul’un mimari dokusuna da katkıda bulunmuştur.

İstanbul’da yüzyıllar boyu varlık göstermiş olan Venedikliler kimdir? Venedik Cumhuriyeti Tarihi hakkında bilgiler.

Read More

İstanbul Galata Mevlevihanesi Ve Sema Gösterisi

İstanbul’da Mevlevi Dervişleri Sema Gösterisi

Türkiye‘de Mevlevi Dervişleri‘nin icra ettiği semazen gösterisini izlemek için ilk akla gelen yer elbette Konya‘dır. Konya, tarihçesi 13. Yüzyıl‘a kadar giden Tasavvuf Felsefesi‘nin ana vatanıdır. Ancak Türkiye‘nin kültür merkezi olan İstanbul‘da da Mevlevi Dervişleri’nin meşhur sema gösterilerini izlemek mümkündür.

Sema Gösterileri ne kadar meşhur olursa olsun, çoğu insan aslında bu gösterinin felsefesi hakkında yeterince bilgiye sahip değildir. Bu sebeple Mevlevi Dervişleri‘nin kendi etrafında dönerken neye odaklandıklarına bu yazıda değinmeye çalışacağız. Read More

İstanbul’da Yemek Yenecek En İyi Yerler

İstanbul’da Yemek Yenecek En İyi Mekânlar

İstanbul’da güzel bir akşam yemeği yemek isteyenler için, her zevke ve beklentiye göre çeşitli seçenekler var. Hareket isteyenler için kalabalık ve popüler mekânlar, sakin bir akşam yemeği arayanlar için ise gözden uzak, ancak lezzetli restoranlar bulunabilir.

Bu yazıda herkesin kendi zevkine göre çıkarımlar yapabileceği, İstanbul’un en iyi ve lezzetli restoranlarının 2018 yılına göre güncellenmiş bir listesini çıkarmaya çalıştık.

Read More

Emirgan Sabancı Müzesi Gezi Rehberi 2018

Sabancı Müzesi Hakkında Bilgi

Sabancı Müzesi , İstanbul’un Sarıyer semtinde, Emirgan Korusu‘nun hemen altında Emirgan-Çınaraltı durağının karşısında yer alır.  Sabancı ailesi’nin kişisel gayretleri ile 2002 yılında hizmete açılmış olup, 2005 yılında ise detaylı bir düzenleme yapılarak uluslararası standartlara ulaşmıştır.

Köşk, 1951 yılında Hacı Ömer Sabancı tarafından Hıdiv ailesinden alınmış ve 1966 yılından itibaren Sakıp Sabancı tarafından ev olarak kullanılmıştır.

Köşke giderken karşımıza çıkan at heykeli 1864 Louis Doumas yapımıdır ve köşkün “Atlı Köşk” olarak anılmasının başlıca nedenidir. Read More

En Yeni Netflix Dizileri 2018

İzlenecek En Yeni Netflix Dizileri 2018

Netflix‘te yayınlanan dizilerin büyük bir kısmına En İyi Netflix Dizileri isimli yazımızda yer vermiştik. Ancak başta Netflix olmak üzere dizi kanalı harika yapımlar ortaya koymaya devam ediyor.

2017-2018 sezonunda birçok yeni dizi yayına girdi. Bu sebeple merak edilen 2018 yeni sezon Netflix Dizileri için ayrı bir başlık açmaya karar verdim.

Dizilerin konu özetlerini, yayın tarihlerini, imdb puanlarını ve naçizane dizi yorumlarımı aşağıdaki Netflix dizi listesinde bulabilirsiniz. İyi seyirler dilerim.

Read More

İstanbul’u En İyi Anlatan Kitaplar Ve Romanlar

İstanbul’u En İyi Anlatan Kitaplar Ve Romanlar

İstanbul, tarihi boyunca seyyahların, yazarların ve şairlerin ilgisini çekmiş. Büyülü ve etkileyici bir atmosfere sahip olan kentin birçok romana mekân olduğunu söylemek de mümkün. Üstelik bazı yazarlar İstanbul’daki tepelere, sokaklara isimlerini verecek kadar bu kentle özdeşleşmeyi başarmışlar. Özellikle 19 ve 20. Yüzyıl’larda İstanbul’un yabancı yazarların ilgisini cezbettiğini görmekteyiz.

Elbette her yazarın İstanbul’u başarılı bir biçimde tasvir ettiğini söylemek mümkün değil. Ancak bazıları İstanbul’un egzotik kimliğini oldukça iyi bir biçimde yorumlamış ve okuduğumuz zaman yaşadığımız kenti bir kez daha keşfetmemizi sağlıyor. İstanbul’u en iyi anlatan romanlar ve kitapların konu özetlerini, yazarları ile birlikte listemizde bulabilirsiniz. Read More

İzlenmesi Gereken Alternatif Yabancı Diziler

İzlenecek Alternatif Yabancı Diziler 2018

NBC, HBO ve Netflix gibi önde gelen dizi kanalları, her geçen gün yeni projeler ve ilgi çekici senaryolar ile izleyicilerin karşısına çıkıyorlar. Kısa bir süre önce Yabancı Dizi Önerileri 2017 ve Vizyona Girecek Yeni Diziler 2018 gibi başlıklar altında yazılar yayınlamıştım. Ancak fark ettim ki, bahsetmek gereken daha birçok güzel dizi var.

Bu başlık altında ise, çoğu 2017-2018 sezonunda yayına giren/girecek alternatif dizilerden bahsetmek istiyorum. Her biri IMDB’den 8 civarı puan alan bu yapımların, şu sıralar izlenecek en iyi alternatif yabancı diziler olduğunu söyleyebilirim. Read More

İstanbul’da En İyi Kahve Nerede İçilir?

İstanbul’un En İyi Kahve Mekânları

Son yıllarda hemen her semtte açılan 3 Nesil Kahveciler, İstanbul’da kahve geleneğine yeni bir soluk getirdi.  2010 yıllarından itibaren İstanbul’un hemen her semti butik ve lezzetli kahve dükkânları ile tanıştı. Bu güzel kahve mekânları arasından en iyileri bir listede toplamaya çalıştık.

3 Nesil Kahve Nedir?

3 Nesil Kahve kavramını ilk kez, Wrecking Ball Coffee Roasters kahve zincirinin kurucusu olan Trish Rothgeb’in kullandığı iddia edilir. 3. nesil kahvecileri, çekirdek kahvesini kendi kavuran ve farklı demleme/sunum yöntemleriyle kahve severlere sunan kahveciler olarak özetleyebiliriz.

Kadıköy, Karaköy, Nişantaşı, Beyoğlu derken neredeyse İstanbul’un her köşesine yayılan 3. Nesil Kahvecilerin sayıları artmaya devam ediyor. Peki, en iyi kahveciler hangileri? Bize göre ön plana çıkanları listemize not ettik. Buyurunuz efendim! Read More

Paris Louvre Museum Entrance Fee & Opening Hours

Louvre Museum Italian Paintings Section

Paris is “The Most Beautiful City in the World” for many people. The city is associated with romantism. Therefore it’s most popular city for honeymoon couples. Novels like Da Vinci Code inspired by Paris, operas like The Notre Damme described the life of Paris. Many iconic movies like Amelie filmed in Paris too.

In this article, I will try to provide you a virtual tour of Italian paintings section. It’s definitely impossible to describe the Louvre Museum in a single blog post. Since the museum is housing more than 35.000 pieces. Therefore it’s best to focus on the most popular section and its artworks. Read More