İstanbul’un Masalsı Tarihi ile İlgili Öyküler ve Efsaneler

İstanbul’un Masalsı Tarihi

İstanbul’un Masalsı Tarihi ile İlgili Öyküler, Hikayeler, Efsaneler

İstanbul’un tarihi M.Ö. 638 yılına kadar uzanıyor. Tarih boyunca Asya ile Avrupa arasında önemli bir geçiş noktası olan İstanbul, farklı kültürlere de ev sahipliği yapmış. Antik Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi köklü medeniyetlerin başkenti olan İstanbul, binlerce yıllık efsanelerle de özdeşleşmiş.

Bu yazıda sizlere İstanbul’un tarihi eserlerini özel tur rehberi ile gezmenin önemini de vurgulamaya çalışacağım. Böylece yanınızda bilgili ve tecrübeli bir rehber olmadan gezerken, neleri kaçırdığınızı fark edeceksiniz. Dilerseniz şehrin kuruluş tarihinden itibaren şehirle özdeşleşen efsanelere birlikte göz atalım. Read More

4. Yüzyıl’da Batı Roma ve Bizans İmparatorları Listesi

Erken Dönem Bizans İmparatorları

Batı Roma ve  Bizans (Doğu Roma) İmparatorları  – 4. Yüzyıl

Roma, M.Ö. 27 yılında Augustus‘un tahta çıkmasıyla, cumhuriyetten imparatorluğa evrildi. Kabaca M.S. 235 yılına kadar süren bir refah döneminin ardından, 50 yıl sürecek bir iç savaş dönemi yaşandı. İmparator Diocletianus, 285 yılında imparatorluğu rayına koymak için ekonomik, askeri ve siyasal reformları yürürlüğe koydu. Bununla da yetinmeyerek, adil bir güç paylaşımını öngören Tetrarşi’yi (dörtlü yönetim) getirdi.

Tetrarşi ilk başlarda başarılı olduysa da, pratikte 4 ayrı imparatorun hüküm sürdüğü bir ortamda sürtüşmeler kaçınılmazdı. Oyunun kurallarını en başarılı şekilde uygulayan Konstantin, tüm rakiplerinden kurtularak, gücü tekrar tek elde toplamayı başardı.

Konstantin, yaptığı reformlarla Roma İmparatorluğu‘nun pusulasını tamamen doğuya çevirdi. Başkenti Roma’dan, kendi adıyla kurduğu Konstantinopolis kentine taşıdığı gibi, Hristiyanlığı kabul eden ilk imparator olarak da tarihe geçti. Antik Roma‘nın, Bizans‘a evrilmesinde en büyük kilometre taşı olan Konstantin ve halefleri, yazımızın ana temasını oluşturuyor. Read More

İstanbul’un En Keyifli Yürüyüş Rotaları ve Parkurları

İstanbul’un Keyifli Yürüyüş Rotaları

İstanbul’un En Keyifli Yürüyüş Rotaları ve Parkurları

Dünyanın neresinde giderseniz gidin, köklü bir geçmişe sahip şehirleri gezmenin en güzel yolu yürümektir. Sizi turistik noktalara götürebilecek iki katlı turist otobüslerini veya toplu ulaşım araçlarını kullanmak ne kadar çekici gözükse de, elinizde harita ile sokakları dolaşmadıkça, bir şeyler eksik kalacaktır.

Roma, Floransa, Barselona, Paris gibi şehirlerde yürümek ne kadar gerekliyse, İstanbul‘u da yürüyerek gezmek o kadar önemlidir. Hatta tüm bu şehirleri gezmiş biri olarak sizi temin ederim ki, İstanbul’da yürümek daha çok gereklidir.

İstanbul‘u dünyanın diğer şehirlerinden ayıran en önemli özellik, iki kıta üzerine kurulmuş olmasıdır. Ancak bunu sadece bir coğrafi özellik olduğunu söyleyemeyiz. Doğu ve Batı arasında bir köprü olarak uzanan İstanbul, hem aynı işlevi gören Anadolu‘nun bir küçük modeli, hem de iki kıtanın harmanıdır.

İstanbul’da hem Avrupa, hem de Asya (özellikle Orta Doğu) motiflerini görmek için çok da uzağa gitmek de gerekmez. Sultanahmet‘ten başlayan ve Galata Köprüsü aracılığı ile Karaköy‘de biten kısa bir yürüyüş bile size bu dediklerimi kanıtlayacaktır. Read More

İstanbul’daki Bizans Eserleri, Kiliseleri ve Sarayları

İstanbul’da Bizans Mirası

İstanbul’daki Bizans Eserleri, Kiliseleri ve Sarayları

İstanbul, milattan önce 638 yılına kadar uzanan geçmişiyle, dünya tarihinin en önemli şehirlerinden biri. Antik Yunan kenti Byzantion ile başlayan tarih koşusu, Roma ve Bizans döneminde Konstantinopolis, Osmanlı döneminde ise Konstantiniyye ve Dersaadet olarak devam etti. Resmi tarihi 2700 yıla yaklaşan bu şehir, bırakın dışarıdan gelen insanları; içinde yaşayanların bile tam olarak kavrayamadığı bir tarihsel derinliğe sahip.

İstanbul‘a gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği turlar, genelde Sultanahmet ve çevresindeki en önemli yapıları içeren yürüyüş turları oluyor. Bu turların kapsamlı ve eğitici olduğu elbette tartışılmaz bir gerçek. Ancak birbirinden tamamen farklı tarih dilimlerinde inşa edilen ve farklı kültürleri yansıtan yapıları içerdiğini de vurgulamak gerekiyor.

Oysa İstanbul’da Bizans Tarihi veya Osmanlı Tarihi gibi tek bir alana odaklanan turlara katılmak ve mümkünse bu konuyu uzmanından dinlemek size büyük bir kültürel kazanım sağlayacaktır. Read More

İstanbul’da Alışveriş Yapılacak Yerler, Caddeler, Semtler

İstanbul’da Alışveriş Yapılacak Yerler

İstanbul’da Nerede Alışveriş Yapılır? Alışveriş Yapılacak Yerler, Semtler, Caddeler

İstanbul, binlerce yıllık kozmopolit bir geçmişe sahip bir şehir. Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden gelen çok kültürlü yapı, kendini alışverişte bile gösteriyor.

Bu blog sayfasında daha önce en iyi alışveriş merkezleri isimli bir yazı yazmış ve İstanbul’da modern alışveriş noktalarını listelemiştik. Bu yazıda ise tarihi değeri olan semtlere, caddelere ve pasajlara yer veriyoruz.

İstanbul’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Alışveriş merkezleri ilk dönemde çok ilgi çekmiş olsa da, son dönemde insanlar tekrar açık havada alışveriş yapma özlemi çeker oldular. Bu sebeple yeni inşa edilen AVM‘lerin açık havada alışverişi mümkün kılan mimari unsurlara yöneldiğini görüyoruz. Büyük çoğunluğu kapalı ortamda veya ofiste çalışan insanlar, doğal olarak boş vaktini de kapalı bir mekanda geçirmek istemiyor.

Ancak bir AVM’de tarihten gelen o nostaljik ve gizemli atmosferi sunmak elbette mümkün değil. Bu yazıda Beyoğlu‘nun 19. Yüzyıl‘daki gelişimiyle ortaya çıkan tarihi pasajlardan, Osmanlı döneminden kalma arasta çarşılarından ve İstanbul’un bugünkü karakterini yansıtan caddelerden bahsedeceğiz. Read More

Tarihteki En Önemli Yazarların Kitapları ve Hayatları

Tarihteki En Önemli Yazarlar

Tarihteki En Önemli Yazarların Kitapları ve Hayatları

  • William Shakespeare (İngiliz 1564 – 1616)

Shakespeare, yalnızca çağına damga vurmuş bir oyun yazarı ve şair değildir. Aynı zamanda bugün senaryo yazımında kullanılan birçok hikaye tekniğinin de babasıdır. 1564 yılında Warwickshire’da doğan William Shakespeare, şiirleri ve oyunlarıyla yüzyıllardır adından söz ettirse de hayatı hakkında bildiğimiz detaylar oldukça az. Ancak İngiliz dilini geliştiren ve zenginleştiren kişilerden biri olduğunu biliyoruz.

Shakespeare, Hamlet, Venedik Taciri, Othello Kulesi, Kral Lear gibi tarihi konuları işleyen oyunlarıyla bilinmektedir. Hamlet’i oynamak bugün dâhi her tiyatrocu için onur verici bir olaydır. Eserlerinin önemli bir kısmı günümüze ulaşmamıştır. Günümüze kadar muhafaza edilen eserleri de 38 oyun, 154 sone, iki uzun öykü ve çeşitli şiirlerden ibarettir. Ancak insanlık tarihinde en çok iz bırakan yazarlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Read More

Dünya Klasikleri Listesi, Yazarları ve Kitap Özetleri

Okunması Gereken Dünya Klasikleri

Okunması Gereken Dünya Klasikleri Listesi, Yazarları ve Kitap Özetleri

Kitap, bir kurgunun, düşüncenin veya buluşun ifadesi olarak ortaya konur. Ancak buna ek olarak yazıldığı çağın tanığı ve “medeniyet” adını verdiğimiz anıtın bir tuğlasıdır.

Antik Çağ‘dan bugüne yazılan kitapların sayısı milyonlar ile ifade edilebilir. Ancak bazı kitaplar tarihte iz bırakmış ve yazıldığı tarihten yüzyıllar sonrasına bile ışık tutmayı başarmıştır.

Sizler için hazırladığımız “Okunması Gereken Kitaplar” listesinde; başta dünya klasikleri olmak üzere, tarihte iz bırakan kitapları işleyeceğiz. Keyifli zaman geçirmeniz dileğiyle başlayalım. Read More

Rönesans Dönemi Sanatçıları, Bilim Adamları, Eserleri

Rönesans Dönemi Hakkında Bilgi

Rönesans Nedir? Rönesans Dönemi Sanatçıları, Bilim Adamları ve Eserleri

Rönesans Nedir?

Rönesans denilen sanatsal akım, 14. ve 17. Yüzyıllar arasında Avrupa‘da yaşandı ve büyük bir kültürel atılıma sebep oldu. “Renaissance” kelimesi “Yeniden Doğuş” anlamına gelir ve Antik Yunan-Roma kültürünün yeninden canlanması anlamındadır.

Rönesans tarihi İtalya‘dan başlamış ve tüm Avrupa‘da farklı kulvarlarda kendini göstermiş. Antik Çağ‘ın en önemli kazanımlarından felsefe, bilim, edebiyat ve sanatın yeniden canlanmasına vesile olmuş. Uzun yıllar boyunca Kilise tarafından baskılanan bu ilimler, Rönesans döneminin usta sanatçıları tarafından daha da ileri götürülmüş.

Rönesans’ın etkileri yüzlerce yıl boyunca Avrupa‘nın tüm köşelerine yayılmış ve muhteşem ressamlar, heykeltıraşlar, mimarlar, bilim adamları ve yazarlar ortaya çıkmasına vesile olmuş.

Dilerseniz bu yazıda Rönesans döneminin en önemli sanatçılarına bir göz atalım. Rönesans tarihine anlam katmış olan meşhur ressamları ve onların tablolarını gözden geçirelim. Read More

İstanbul’daki En İyi Çikolatacılar, En Lezzetli Dükkanlar

İstanbul’da En Lezzetli Çikolata

İstanbul’daki En İyi Çikolatacılar, Avrupa-Anadolu Yakası Çikolata Dükkanları

Pek çok kişi için vazgeçilmez bir lezzet olan çikolata, İstanbul’da gün geçtikçe daha popüler hale geliyor. Nişantaşı, İstiklal Caddesi, Etiler ve Moda gibi semtlerde birbirinden lezzetli çikolatacılar var.

Çikolatanın farklı formlarını özel sunumlar ve tariflerle sunan mekânların bir listesini hazırlamaya çalıştık. “İstanbul’daki En İyi Çikolatacılar” isimli yazımızdan keyif almanız dileğiyle başlayalım. Read More

Dram Filmi Önerileri – En İyi Dram Filmleri Listesi 2019

Dram Filmi Önerileri

Dram Filmi Önerileri ve Tavsiyeler – En İyi Dram Filmleri

Dram, her ne kadar hüzün, üzüntü, keder gibi anlamlarda kullanılsa da, edebiyatta ve sinemada karşıladığı anlam bu değil. Trajedi ve komedi türleriyle kaynaşmış olan dramın temel işlevi, hayatı olduğu gibi yansıtmaktır.

Yaşamın kendisinde var olan üzücü detaylar dram türünde olduğu gibi gösterildiği için, dram daha çok olumsuz kavramlarla bağdaştırılır. Başka bir ifadeyle dram, gündelik yaşamın içinde geçen, var olan ya da var olanlara benzeyen karakterlerin hikâyelerini anlatır.

Bu listede hayatı ve sıradan insanları yansıtan filmleri sizin için derledik. Keyifli zaman geçirmenizi dileyerek “en iyi dram filmleri” yazımıza başlıyoruz. Read More