Antik Mısır Uygarlığı Tarihi, Kültürü, Haritası, Kısaca Bilgi

Antik Mısır Medeniyeti Tarihi

Antik Mısır Uygarlığı Tarihi, Kültürü, Haritası, Kısaca Bilgi

Antik Mısır Uygarlığı, kurulduğu M.Ö. 3100 yılından; Büyük İskender tarafından fethedildiği M.Ö. 332 yılına kadar, Akdeniz kıyılarının en gelişmiş medeniyetiydi. Piramitleri inşa eden Eski Krallık dönemi ve büyük askeri başarılar gösteren Yeni Krallık dönemi, arkeoloji ve tarih bilimi için inanılmaz bir kaynak sağlamaktadır.

Antik Mısır Uygarlığı‘nın mirası öylesine büyüktür ki, ondan arda kalanları incelemek üzere “Egyptology” (Mısır-Bilimi) adı verilen bir bilim dalı oluşmuştur. Bu bilim dalının ilgi alanları ise Mısırlılar‘dan kalan her türlü tarihi eserdir.

Antik Mısır‘ın kültürel mirası, arkeolojik araştırmalar ile keşfedildiğinde; bilim dünyasında müthiş bir heyecan yarattı. Devasa piramitler, Antik Mısır dini ve tanrıları, hiyeroglif alfabesi gibi gizemli öğeler; büyük merak uyandırdı.

Şimdi dilerseniz Antik Mısır Medeniyeti‘nin gizem perdesini aralamak için, günümüzdeki en güncel bilgilere Antik Mısır Uygarlığı Tarihi başlığında birlikte göz atalım. Read More

Notre Dame Katedrali Tarihi ve Mimarisi Hakkında Bilgi

Paris Notre Dame Katedrali

Paris Notre Dame Katedrali Tarihi ve Mimari Özellikleri Hakkında Bilgi

Notre Dame, Paris‘in en karakteristik mimari eserlerinden biri. Bu güzel yapının inşası 1160 yılında başlamış ve yaklaşık bir asır sürerek 1260 yılında büyük ölçüde tamamlanmış. Oldukça fazla süsleme unsuru içeren Barok tarzında inşa edildiği için, süslemelerinin eklenmesi çok daha uzun bir zaman almış.

Notre Dame Kilisesi’nin en ayırt edici özelliklerinden biri, renkli vitraylardan yapılmış olan “Gül Pencereleri” ve yapıyı dışarıdan destekleyen payandalar. Bu payandalar İngilizce’de “Flying Butress” yani uçan payanda olarak tabir ediliyor ve bağımsız bir temelden aldığı güçle yapıyı herhangi bir yöne eğilmekten kurtarıyor.

Uçan Payanda’nın Türkiye‘deki en güzel örneği Ayasofya’nın Topkapı Sarayı ve 3. Ahmed Çeşmesi tarafında gözlemlenebilir. 16. Yüzyıl‘da Doğu’ya doğru yatmaya başlayan Ayasofya, Sultan II. Selim döneminde onarıma alınmış ve Mimar Sinan tarafından uçan payandalar ile desteklenmiş. Read More

Haçlı Seferleri Tarihi, Sebepleri ve Sonuçları Özet Bilgi

Orta Çağ’da Haçlı Seferleri Tarihi

Haçlı Seferleri Tarihi, Sebepleri ve Sonuçları Hakkında Kısa ve Özet Bilgi

Haçlı Seferleri, Orta Çağ‘da Hristiyanlar ve Müslümanlar arasında vuku bulmuş bir savaşlar serisidir. 1096 ile 1291 yılları arasında yapılmış olan 9 Haçlı Seferi‘ne; Avrupa soyluları, şövalyeleri ve halkı büyük ilgi göstermiş ve zengin Doğu‘nun topraklarını paylaşmak için yollara düşmüşlerdir.

Hristiyanların ruhani lideri Papa‘nın çağrısı ile toplanan ordular, Avrupa‘nın lideri olmak isteyen krallar ve soylular tarafından yönetildi ve birçok noktada amacından saptı. Haçlıların görünüşteki amacı kutsal toprakları ele geçirmek ve Hristiyanlığı yaymak olsa da, esasında para, ünvan ve şöhret için yapıldığı Batılı tarihçiler tarafından da kabul gören bir gerçektir.

Özellikle 4. Haçlı Seferi, o dönemde dünyanın en gelişmiş şehri olan Konstantinopolis‘in (İstanbul) yağmalanması ve yok edilmesi ile sonuçlandı. Aç gözlü Haçlı askerleri, Venedik Dükü Enrico Dandolo‘nun yönetiminde İstanbul‘a girdiler ve şehri baştan sona yağmaladılar.

Bu yazıda Haçlı Seferleri Tarihi ile ilgili kısa ve özet bilgileri bulabilirsiniz. İlk dört Haçlı Seferi, sebepleri ve sonuçları açısından tarihi daha çok etkiledi. Bu sebeple 1096 ile 1204 arasında gerçekleşmiş olan ilk 4 Haçlı Seferi’ni daha ayrıntılı inceleyeceğiz. Read More

Dünyanın En İyi Kayak Merkezleri – Kış Tatili Önerileri

Kış Tatili İçin Önerilen Kayak Merkezleri

Dünyanın En İyi Kayak Merkezleri – Kış Tatili Önerileri

Dünyanın en popüler kayak merkezleri Avrupa, ABD ve Kanada‘da konumlanıyor. Avrupa’da kış tatiline çıkacak olanlar için başta Fransa ve İsviçre gelse de; balkanlarda Bulgaristan ve Romanya gibi bütçeye daha uygun alternatifler de var.

Buna karşın, kış tatili yapmak isteyenler için Türkiye‘de de iyi seçenekler var. Dövizin alabildiğine yükseldiği bu dönemlerde, yurt dışına çıkmadan da güzel bir kış tatili yapabilirsiniz.

Bu yazıda, kış tatili için alternatif arayanlara faydalı olacak bir liste hazırladık. Kış tatiline çıkacaklar için hem yurt dışında, hem de yurt içinde her bütçeye uygun önerileri bulabilirsiniz.

Güzel bir kış tatili özlemi çekenlere faydalı olması dileğiyle Dünyanın En İyi Kayak Merkezleri yazısına başlayalım. Read More

Kilyos Gezilecek Yerler, Plajlar, Restoranlar, Oteller

Kilyos Gezi Rehberi

Kilyos Gezilecek Yerler, Plajlar, Restoranlar, Oteller

Kilyos’un adı Rumca “Kum” anlamına gelen Kilya kelimesinden geliyor. Buraya daha önce gitmemiş olsanız bile, Yeşilçam filmlerindeki çöl sahnelerinden aşina olmanız gerekir. Zira İstanbul’un diğer yerlerinde pek bulunmayan altın rengindeki kum taneleri burada bulunduğu için, çöl sahneleri genellikle burada çekilirdi.

İstanbul şehir merkezine 30 km uzaklıkta yer alan Kilyos, İstanbul’da denize girilecek nadir tatil köşelerinden biri. Sizin için hazırladığımız rehber sayesinde Kilyos’ta harika vakit geçirebilirsiniz.

Kilyos Semti Tarihi

Kilyos, İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e döküldüğü yerde bulunduğu için, tarih boyunca stratejik bir öneme sahip olmuş. Burada Roma İmparatorluğu döneminde bir balıkçı köyü olduğu tahmin ediliyor. Sonraları bölgeyi egemenliği altına alan Traklar’ın Tyle adında bir karargah kenti olarak Bizans’ı Doğu Roma İmp.) tehdit ettikleri biliniyor. Tyle’nin nerede olduğu konusunda tarihçiler arasında bir fikir birliği olmasa da, William Smith bu kenti Kilyos bölgesine konumlandırmıştır.

Kilyos, 20. Yüzyıl‘a kadar bir Rum köyü olarak biliniyor. Ancak buradan Yunanistan’a yapılan göçlerin ve Türk yerleşimlerinin mübadeleden önce başladığını bilmekteyiz. 93 Harbi olarak bilinen 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı esnasında, Balkan muhacirlerinin bir kısmı Kilyos’a yerleştirildi. 1923’te yapılan mübadelede ise Kilyos’taki Rum nüfusun tamamı Yunanistan’a gönderildi.

İlginç bir detay vermek gerekirse, Türkiye’nin ilk tatil köyü 1955 yılında Turban Tatil Köyü adıyla burada açılmıştır. Tatil köyü kapalı olsa da, plajından halen denize girilmektedir. Read More

Tarabya Gezilecek Yerler, Semt Tarihi, Kafeler, Mekanlar

Tarabya Semtinde Gezilecek Yerler

Tarabya Gezilecek Yerler, Semt Tarihi, Cafeler ve Mekanlar

Sarıyer’de yer alan Tarabya, Osmanlı döneminden beri İstanbul’un en çok tercih edilen sayfiye yerlerinden biri olarak biliniyor. Boğazın şirin bir koyu üzerine kurulu olan Tarabya, aynı zamanda birçok Yeşilçam filmine dekor olmuş bir yer.

Şehrin gürültüsünden ve kalabalığından uzak bir noktada bulunan Tarabya, günübirlik vakit geçirmek ya da bir hafta sonu kaçamağı yapmak için oldukça uygun bir yer.

Son yıllarda yapılan iyileştirme ve arıtma çalışmaları sayesinde, Tarabya’da denize girmek de mümkün. Tarabya’da keyifli vakit geçirmenizi umarak, Tarabya Gezilecek Yerler yazısına başlayalım.

Tarabya Semti Tarihi

Tarabya, Yunan mitolojisinde önemli bir yere sahip. Altın Post’u arayan Argonotlar’ın Tarabya kıyılarından geçerken, kendilerini zehirlemek isteyen kıskanç büyücü Medeia’yla karşılaştıkları rivayet edilir.

Başka bir rivayete göre, Jason isimli mitolojik kahraman tarafından terk edilen Madeia, sevgilisini zehirlemek için yüreğinde üretip ağzında gizlediği bütün zehri Tarabya kıyılarına döker. Semtin ilk adı bu yüzden zehirleyen anlamına gelen Pharmakeus’dır.

Ancak Bizans İmparatorluğu döneminde yaşayan Attikos isimli bir Papaz, Pharmakeus ismini pek beğenmez ve buraya Therapia ismini koyar. Therapia isminin ise bölgenin şifa veren havasından geldiği rivayet edilir. Ayrıca Tarabya’nın akıl hastaları için bir rehabilitasyon merkezi olarak kullanıldığı da biliniyor.

Bunun dışında Tarabya’nın Bizans dönemindeki durumuyla ilgili pek fazla bilgiye sahip değiliz. Ancak Osmanlı İmparatorluğu döneminde saray eşrafının ve devletin önde gelenlerinin burayı sayfiye yeri olarak kullandığını biliyoruz.

Sultan II. Selim’in Boğaziçi’nde gezerken buradaki servi ağaçlarının gölgesinde dinlendiği rivayete dilir. Diğer yandan, Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa’nın burada bir köy kurdurduğu ve köşk yaptırdığı da biliniyor. 1655 yılında Terkos Metropolitliği‘nin merkezini Tarabya’ya taşıması, burayı önemli bir merkez hâline getirdi.

19. Yüzyıl‘a kadar Tarabya’da Rum nüfusun ağırlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Mora İsyanı’ndan sonra Tarabya’da ikamet eden Rum soylularının, oluşan huzursuzluktan dolayı bölgeyi terk ettiğini bilmekteyiz.

Nitekim bu kişilere ait konakların, Sultan Abdülaziz döneminde istimlak edilip, devletin ileri gelenlerine ve yabancı elçilere hediye edildiği biliniyor. Diğer yandan, Tarabya’nın konsolosluklara ve elçilerin özel konutlarına ev sahipliği yaptığını Moltke’nin anılarından da okumak mümkün. (Bkz: Osmanlı Dönemi İstanbul)

Tarabya, aynı zamanda Nazım Hikmet’in Türkiye’de bulunduğu son yer. Ünlü şair, Türkiye’yi terk etmeden önce son gününü burada geçirmiş ve bir motor kiralayarak buradan Karadeniz’e açılmış. Read More

Moda Gezilecek Yerler, Semt Tarihi, Kafeler, Mekanlar

Moda Semtinde Gidilecek Yerler

Moda Gezilecek Yerler, Semt Tarihi, Kafeler ve Mekanlar

Moda, şüphesiz ki İstanbul’un dokusunu korumayı başarmış nadir semtlerinden biri. Her sokağında eşsiz ve güzel bir görünümün bulunduğu Moda, Osmanlı döneminde Levantenlerin ve Avrupalı elçilerin tercih ettiği bir sayfiye yeriyken, şehrin büyümesiyle bir kent merkezine dönüşmüş.

Ancak hâlâ o yıllarda sahip olduğu çok kültürlü ve mozaik yapıyı koruduğunu söylemek mümkün. İstanbul’un en nezih ve popüler semtleri arasında yer alan Moda’yı gezerken, Moda Gezilecek Yerler adlı yazımızı rehber alabilir ve semtte keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Moda Semtinin Tarihi

Önceki yazımızda Kadıköy Semti Tarihi‘nin bir Antik Çağ yerleşimi olan Khalkedon’a dayandığını söylemiştik. Moda Burnu ise Khalkedon denilen şehir-devletinin merkeziydi.

Fenikeliler, burada kurdukları iskelede, Karadeniz kıyılarındaki şehirlere yolculuğa çıkmadan önce ihtiyaçlarını karşılıyorlardı. Moda Burnu aynı zamanda bir ticaret limanıydı. Ancak Moda’nın bir semt olarak tarihinin 19. Yüzyıl‘dan başladığını söyleyebiliriz.

Geç Osmanlı Döneminde Moda

19. Yüzyıl‘ın sonlarında, Levantenler (Doğu’da ticaret yapan Avrupalılar) ve Osmanlı İmparatorluğu topraklarında yaşayan İngiliz aileleri bu bölgeye yerleşmeyi tercih ediyorlardı.

Bununla birlikte, Rum toplumunun ileri gelenleri de burada köşkler yaptırıyorlardı. 1900’lü yıllarda basılan İngiliz kartpostallarını incelediğimizde, Moda’ya fazlaca yer verildiğini fark etmemiz zor olmayacaktır.

Gayrimüslimlerle birlikte Osmanlı toplumunun ileri gelenleri de bu semte akın edince, semt Moda adıyla anılmaya başlanmış. 1960’lı yıllarda yapılan göçler sonucunda kentin çehresi değişse de, Levantenler ve Gayrimüslimler tarafından inşa edilen birçok yapı, bugün hâlâ varlığını sürdürüyor. Read More

Napolyon Bonapart Kimdir? Kısaca Hayatı ve Savaşları

Fransa’nın Sıra Dışı Lideri: Napolyon

Napolyon Bonapart Kimdir? Kısaca Hayatı ve Savaşları

Napolyon Bonapart, önceleri general, sonra konsül ve en sonunda imparator olarak, Avrupa’nın haritasını değiştirdi. Sıradan bir subay olarak başladığı askerlik hayatında, kısa sürede general rütbesine kadar yükselen Napolyon, önceleri girdiği tüm savaşları kazandı.

Savaş meydanlarında rakiplerini perişan eden Napolyon, Fransız halkının sevgi ve saygısını kazandı. Generallikten konsüllüğe yükselerek devletin yönetimine talip olan Napolyon Bonapart, bununla da yetinmeyerek kendini Fransa İmparatoru ilan etti.

Roma imparatorlarını andırır bir şekilde Papa‘nın elinden taç giyen Napolyon, Avrupa‘nın büyük bir kısmını fethetti. Ne var ki, gücünün doruğundayken Rusya üzerine çıktığı sefer büyük bir fiyasko ile sonuçlandı.

Napolyon için düşüş başlamıştı. Kendisinden yaka silken İngilizler ve müttefiklerine yenildi. Ancak Avrupa rahat bir nefes almışken, sürgüne gönderildiği adadan kaçmayı başardı. Sıfırdan devasa bir ordu kuran ve Avrupa’ya bir kez daha kafa tutan Napolyon, Waterloo Savaşı‘nda tekrar yenildi ve bu kez okyanusun ortasında bir adaya hapsedildi.

Dilerseniz Napolyon‘un nefes kesen yaşam öyküsüne bu yazıda detayları ile bir göz atalım. Tarihte askeri dehası, liderliği ve sözleri ile meşhur olan Napolyon Bonapart kimdir? Kısaca hayatı ve Napolyon Savaşları.

Read More

Londra’da Yaşayan Bir Türk’ün İngiltere İzlenimleri

Londra’da Yaşayan Türkler

Londra’da Yaşayan Bir Türk’ün İngiltere İzlenimleri

İngiltere’de yaşam ile ilgili daha önce bir yazı daha yayınlamıştım. Önceki yazıda, İngiltere‘de 2 yıl yaşayıp, ardından Norveç‘e kalıcı olarak yerleşen arkadaşım Esra’nın izlenimlerini paylaşmıştım. (Linki en altta) Ancak İngiltere’de yaşam çok merak edilen bir konu olduğu için, İngiltere’de daha fazla vakit geçirmiş biri ile söyleşi yapma ihtiyacı doğdu.

Bu konu ile ilgili araştırma yaparken, İngiltere‘ye yerleşmiş olan ve kaleme aldığı yazılarla insanları aydınlatan birine rastladım. Mehmet, İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile yerleşen binlerce Türkten biri. Yıllarca farklı ülkeleri gezdikten ve kendini artık bir dünya insanı olarak hissetmeye başladıktan sonra Londra‘ya yerleşmiş.

Bir seyyah olarak blog yazmak konusunda zaten tecrübeli olduğu gibi, İngiltere‘ye yerleştikten sonra yaşadığı deneyimleri de ustalıkla merak edenlerle paylaşıyor. İngiltere hakkında kaynak arayan arkadaşların faydalanması için, bu söyleşinin sonunda Mehmet’in internet sitesi ile ilgili detayları paylaşacağım.

Öncelikle daha önce Norveç, İsveç ve Yeni Zelanda‘da yaşayan Türklerle yaptığım söyleşilerin bir benzerini sizinle paylaşmak istiyorum. Mehmet de, diğer arkadaşlarımız gibi yönelttiğimiz soruları içtenlikle cevapladı ve ortaya bilgilendirici bir kaynak çıktı. Şimdi İngiltere’de bir Türk olarak yaşamak konusunda bizi aydınlatması için sözü Mehmet’e bırakıyorum. Read More

İstanbul’un En İyi Kongre Otelleri – Levent, Şişli, Maslak

Levent, Şişli ve Maslak Otelleri

İstanbul’un En İyi Kongre Otelleri Listesi – Levent, Şişli, Maslak Bölgeleri

İstanbul‘un iş ve ticaret merkezleri olarak bilinen Levent, Şişli ve Maslak semtlerindeki oteller, artık  sadece iş toplantıları için değil, konaklama için de tercih ediliyor.

Son yıllarda birbirinden prestijli otellerin açılmasıyla cazibe merkezi haline gelen Levent, Şişli ve Maslak bölgelerindeki en iyi otellerin bir listesini çıkarmaya çalıştık. Otel arayışında olanlara faydalı olması dileğiyle “İstanbul’un En İyi Kongre Otelleri” yazısına başlıyoruz. Read More