Bodrum’da Nerede Kalınır? En İyi Bodrum Otelleri Liste

En Güzel Bodrum Otelleri

Bodrum’da Nerede Kalınır? Bodrum’un En İyi Otelleri Öneri ve Tavsiye

Bodrum, hem doğa ile iç içe huzur bulabileceğiniz; hem de komşu koylardaki gece hayatının tadını çıkarabileceğiniz bir yer.  Leziz yemekler sunan restoranları, lüks ve konforlu otelleri bir arada sunan Bodrum; yıllardır Türkiye’nin en gözde tatil beldesi olma özelliğini koruyor.

Yerli ve yabancı turistler tarafından çok rağbet gören bu güzel tatil beldesi, oldukça çeşitli konaklama olanakları da sunuyor. Bodrum’u merak edenlere tanıtmak için, daha önce Bodrum Gezilecek Yerler isimli bir yazı yayınlamıştık. Bu yazımızda size Bodrum’un En İyi Otelleri hakkında kısaca bilgi vereceğiz. Read More

İstanbul’da Türk Kahvesi Nerede İçilir? En İyi Yerler

İstanbul’da Türk Kahvesi İçilecek Yerler

İstanbul’da Türk Kahvesi Nerede İçilir? En İyi Yerler Listesi

40 yıl hatırı olan Türk kahvesi soğuk suyla ve istenirse şekerle buluşuyor ve kendine özel fincanında servis ediliyor. Farklı kavurma ve öğütme teknikleriyle farklılaşan Türk kahvesinin nasıl pişirildiği de önemli. Közde ya da kumda ağır ağır pişen kahve en makbulü. İşte İstanbul’da keyifle ve lezzetli Türk kahvesi içebileceğiniz mekânlar. Read More

Maya Uygarlığı Tarihi ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Maya Uygarlığı Tarihi ve Özellikleri

Maya Uygarlığı Tarihi, Nerede ve Ne Zaman Kuruldu? Nasıl Yok Oldu?

Maya Uygarlığı‘nın popüler kültürün ilgi alanlarından biri olmasının 2012 yılına dayandığını söyleyebiliriz. Söylentilere göre Maya takviminde, 21 Aralık 2012‘de kıyametin kopacağı yazıyordu. Halbuki araştırmalar takvimde yalnızca, dünyanın o tarihten sonra manevi anlamda bir seviye atlayacağını yazdığını söylüyor.

Bu tartışmlar yalnızca Maya Uygarlığı’na olan merakı tetiklemekle kalmadı, Mayaları ilgi odağına yerleştiren bir popüler kültür de ortaya çıktı. Mayaların bir anda dünya gündemine oturması, Maya Uygarlığı ile ilgili arkeolojik çalışmaların da hızlanmasına ortam sağladı.
Read More

Arşimet Kimdir? Kısaca Hayatı ve Buluşları Özet Bilgi

Arşimet (Archimedes) Kimdir?

Arşimet Kimdir? Kısaca Hayatı ve Buluşları Hakkında Özet Bilgi

M.Ö. 287 ile 212 yılları arasında yaşamış olan Arşimet (Archimedes), Antik Yunanlı matematikçi, fizikçi, astronom, filozof ve mühendistir. Geçmişte bir Antik Yunan kolonisi olan Sicilya’da yaşamış olan Arşimet; yüzey alanı hesaplamaları, kürenin hacminin bulunması ve Pi sayısının hesaplanması konularındaki başarısı ile gelmiş geçmiş en önemli matematikçilerden biri oldu. Fizik alanında da suyun kaldırma kuvvetini bulan Arşimet, yüzer gövde çalışmaları ile hidrostatiğin temellerini atmıştır.

Babası tanınmış bir astronom olan Arşimet, eğitimini o çağın bilim merkezi olan İskenderiye‘de tamamladıktan sonra Sicilya’ya döndü. Döneminde buluşları pek bilinmeyen Arşimet, Sicilya’da dönemin kralı Hierro’nun Kral Ptolemy için yaptırdığı gemiyi suya indirmesi için yardım etmesiyle tanınmıştır. Devasa gemiyi çok az bir insan kuvveti harcayarak suya indirmeyi başaran bir düzenek kuran Arşimet, önce Sirakuza’da (Antik Yunan dönemindeki bir kent) ve sonra Sicilya’da nam saldı.

Tüm yaşamını matematik ve bilimsel çalışmalara veren Arşimet, Antik Mısır’daki Nil Nehri‘nin sularının taşmasını engellemek için Arşimet vidası olarak bilinen aracı geliştirdi. İlk hidrostatik kanununu ortaya koyduktan sonra diğer temel kanunları da geliştiren bilim insanı, hepsini ”Yüzen Cisimler” kitabında topladı. Read More

İstanbul’da Alışveriş Yapılacak Yerler, Caddeler, Semtler

İstanbul’da Alışveriş Yapılacak Yerler

İstanbul’da Nerede Alışveriş Yapılır? Alışveriş Yapılacak Yerler, Semtler, Caddeler

İstanbul, binlerce yıllık kozmopolit bir geçmişe sahip bir şehir. Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden gelen çok kültürlü yapı, kendini alışverişte bile gösteriyor.

Bu blog sayfasında daha önce en iyi alışveriş merkezleri isimli bir yazı yazmış ve İstanbul’da modern alışveriş noktalarını listelemiştik. Bu yazıda ise tarihi değeri olan semtlere, caddelere ve pasajlara yer veriyoruz.

İstanbul’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Alışveriş merkezleri ilk dönemde çok ilgi çekmiş olsa da, son dönemde insanlar tekrar açık havada alışveriş yapma özlemi çeker oldular. Bu sebeple yeni inşa edilen AVM‘lerin açık havada alışverişi mümkün kılan mimari unsurlara yöneldiğini görüyoruz. Büyük çoğunluğu kapalı ortamda veya ofiste çalışan insanlar, doğal olarak boş vaktini de kapalı bir mekanda geçirmek istemiyor.

Ancak bir AVM’de tarihten gelen o nostaljik ve gizemli atmosferi sunmak elbette mümkün değil. Bu yazıda Beyoğlu‘nun 19. Yüzyıl‘daki gelişimiyle ortaya çıkan tarihi pasajlardan, Osmanlı döneminden kalma arasta çarşılarından ve İstanbul’un bugünkü karakterini yansıtan caddelerden bahsedeceğiz. Read More

En İyi Casus-Ajan Filmleri Listesi, Tavsiye-Öneri 2018

Casus-Ajan Filmi Önerileri

En İyi Casus-Ajan Filmleri Listesi – Casusluk Filmleri Tavsiye ve Önerileri

Casusluk faaliyetlerinin tarihi, neredeyse devletlerin tarihi kadar eski. Sun Tzu’nun Savaş Sanatı kitabında bile bu faaliyetlere yer verilmesi, tarih boyunca önemli olduğunu gösteriyor. Diğer yandan, bugün casus denilince aklımızda oluşan imgeyi büyük ölçüde Soğuk Savaş’a ve bu dönemde üretilen filmlere borçluyuz.

Sizler için hazırladığımız bu listede, 1950’lerden günümüze kadar çekilmiş casus filmlerinden örnekler bulunuyor. James Bond filmlerini ayrı bir liste olarak düşündüğümüz için onlara burada yer vermedik. En İyi Casus Filmleri Listesi‘nden seçtiğiniz filmleri keyifle izlemeniz dileğiyle yazımıza başlıyoruz. Read More

Sultanahmet’te En İyi Restoranlar, Lokantalar, Mekanlar

Sultanahmet’in Lezzet Durakları

Sultanahmet’te En İyi Restoranlar, Lokantalar, Yeme-İçme ve İftar Mekanları

İstanbul’un Tarihi Yarımada bölgesi, enfes lezzet durakları ile dikkat çekiyor. Sultanahmet ve çevresinde Türk mutfağının vazgeçilmez yemekleri olan köfte, döner ve kebap lokantaları olduğu gibi; yüzlerce yıllık saray geleneğini yansıtan Osmanlı restoranları da var.

Bu yazıda Sultanahmet civarındaki en iyi restoranları bir araya getirmeye çalıştık. Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı gibi meşhur tarihi eserleri gezerken, kültürel deneyiminizi bir gurme turuna da çevirebilirsiniz! Read More

İstanbul’da Tadılması Gereken Lezzetler ve Yemekler

İstanbul’da Tadılması Gereken Lezzetler

İstanbul’da Tadılması Gereken Lezzetler ve Sokak Yemekleri

İstanbul, Türkiye‘nin en çok turist çeken şehirlerinden biri. Yerli ve yabancı milyonlarca ziyaretçinin uğradığı bu şehirde, tarihi eserler kadar yiyecekler de gezginlerin merakını cezbediyor.

İstanbul’da Ayasofya, Topkapı Sarayı gibi tarihi eserleri gezmek; tekne ile Boğaz turuna çıkmak, olmazsa olmaz aktiviteler arasındadır. Bunları yaparken başta Tarihi Yarımada ve Beyoğlu olmak üzere, İstanbul’un tarihi semtlerinde eşsiz lezzetler tadabilir ve kültürel deneyiminizi, gurme turuna çevirebilirsiniz.

Yüzlerce yıllık bir yeme-içme kültürünün mirasını taşıyan İstanbul’da, mutlaka tadılması gereken lezzetlerin bir listesini çıkardık. Güzel vakit geçirmeniz dileğiyle İstanbul’da Sokak Yemekleri isimli yazımıza başlıyoruz. Read More

Farabi kimdir? Kısaca Hayatı, Felsefesi ve Eserleri

Ünlü İslam Bilgini Farabi

Farabi kimdir? Kısaca Hayatı, Felsefesi ve Eserleri Hakkında Özet Bilgi

İslam tarihinde kimi tarihçilerin İslam Rönesansı diye adlandırdıkları bir dönem bulunuyor. 8. ve 13. Yüzyıl‘lar arasındaki bu dönem aynı zamanda Altın Çağ olarak da bilinir. Bu dönemde İslam dünyasında felsefi ve bilimsel alanlarda büyük gelişmeler yaşanmıştır. Bu dönemin en önemli isimlerinden biri olan Farabi, hem bilimde hem de felsefede kendini kanıtlamış büyük İslam alimleri arasında yer almaktadır.

Farabi, İslam aleminin en büyük filozoflarından ve bilim insanlarından biri olarak kabul edilir. Fen bilimlerine, klasik mantığa, matematiğe, tıbba ve sosyolojiye ciddi katkıları olmuştur. Diğer yandan müziğin gelişimine yaptığı katkılar da, müzik tarihçileri tarafından kabul edilmektedir. Platon ve Aristo’nun felsefesini benimseyerek, bu öğretileri İslam ile bağdaştıran bir “Yeni Platoncu” olarak felsefe tarihinde yerini almıştır. Read More

Mevlana Kimdir? Kısaca Hayatı, Eserleri Hakkında Bilgi

Mevlana Hakkında Kısa ve Özet Bilgi

Mevlana Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

Mevlana adıyla bilinen Celaleddin Rumi, yalnızca Müslümanlar’ın değil, farklı dinlerden birçok insanın saygı gösterdiği ve fikirlerine önem verdiği bir İslam bilginidir. Tasavvuf düşüncesinin en önemli isimlerinden biri olmakla birlikte, fikirleri yaşadığı sınırları aşmış ve tüm dünyaya ulaşmıştır. Öyle ki 2007 yılı UNESCO tarafından “Mevlana Yılı” ilan edilmişti. Mevlana’nın Konya’da bulunan türbesi her yıl dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler almaktadır.

Mevlevilik öğretisi, Mevlana’nın ilkelerine ve öğretilerine göre şekillendiyse de Mevlana bir tarikat kurucusu olarak kabul edilemez. Zira Osmanlı’nın düşünsel hayatında önemli bir yere sahip olan Mevlevi tarikatı, Mevlana’nın oğlu Sultan Veled tarafından, onun ölümünden sonra kuruldu. Mevlevi Dergâhı‘nın temelinde bulunan bu düşünceler günümüzde de birçok kişiyi etkilemeye devam etmektedir. Read More