Pek çok yabancı ziyaretçi ve hatta İstanbul’un yerli halkı Kapalıçarşı‘yı şehrin en büyülü çekim noktalarından biri olarak görür. Kapalıçarşı, 67 sokak ve 3000’in üzerinde dükkânı ile devasa bir labirenttir.

Ancak sokakları tarih kokan bu karmaşık yeri gezerken, yol tarifine veyahut haritaya ihtiyaç yoktur. Onlarca dükkanı ziyaret edip, yüzlercesinin vitrinine göz gezdirmek ve sokaklarında kaybolmak farzdır. Kısacası Kapalıçarşı, sokaklarında kaybolmaktan haz alınacak bir yerdir.

Kapalıçarşı Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

Osmanlılar, 1453 yılında Konstantinopolis’i ele geçirdikten sonra şehre saraylar, camiler ve çarşılar inşa etmeye başladılar. Kapalıçarşı, henüz Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen ilk yapılardan biridir.

Çarşının kalbindeki Cevahir Bedesteni, Kapalıçarşı’nın merkezini oluşturan ilk yapıdır. Tarihi bedestene bugün bile girildiğinde duvarlar ve tavanların, çarşının geri kalanından tamamen farklı olduğu hemen fark edilir. İşte bu merkez çarşı yüzyıllar içinde ihtiyaç dâhilinde genişleyerek bugünkü devasa hacmine ulaşmıştır. Cevahir Bedesteni’ni ziyaret ederseniz çok ilginç antika saatler, haritalar, hançerler görebilirsiniz.

Kapalıçarşı Nerede? Kapalıçarşı’ya Nasıl Gidilir?

Kapalıçarşı’nın bir ana girişi (Nuruosmaniye  Kapısı > Giriş Kapısı No: 1) ve bir ana çıkışı vardır (Beyazıt > Giriş Kapısı No: 7) Bu iki kapı arasında uzanan Kalpakçılarbaşı Caddesi, Kapalıçarşı’nın ana yoludur. Bu cadde çarşının en güneyinde konumlanır ve kuzey yönünde onlarca diğer sokağa açılır. Ana cadde üzerinde genelde mücevher, hediyelik eşya ve baharat dükkânları vardır.

Kapalıçarşı’ya gelirken kullanılacak en keyifli yol adını Nuruosmaniye Camii’nden alan Nuruosmaniye Caddesi’dir. Bu cadde üzerinde kahve dükkânları, şık restoran ve dükkânlar bulunur. Yolun sonunda Osmanlı’nın ilk barok üslubunda Selatin Camisi olan Nuruosmaniye Camii avlusundan geçer ve Kapalıçarşı’nın 1 no’lu kapısına ulaşırsınız.

İkinci bir seçenek ise tramvay ile veya yürüyerek Divanyolu adı verilen tarihi cadde üzerinden, Beyazıt tramvay durağına ulaşmak ve 7 numaralı kapıdan yine bahsettiğimiz ana sokağa girmektir. Divanyolu, Bizans döneminde Mese adıyla Bizans’ın Büyük Saray’ına, Osmanlı döneminde ise Topkapı Sarayı’na giden kraliyet yoluydu.

Kapalıçarşı’da Ne Satın Alınır? Neler Satılır?

Çarşı içinde halı, çini, deri, antika eşyalar, nargile, altın, mücevher, bakır, gümüş, kurşun askerler, pamuk ve yünlüler, işlemeli havlular, kokulu sabunlar bulunabilir. Buraya kadar saydıklarım dikkatli seçilirse gerçekten yerel üretim ve kaliteli mallardır.

Bunun yanında envai çeşit imitasyon çanta, saat, t-shirt de vardır. Bunlar çakma diye tabir ettiğimiz ürünlerdir ve çoğu Çin’den ithaldir. Halıların bir kısmı gerçekten kaliteli Türk halılarıdır. Bazıları ise Pakistan, Hindistan ve Çin’den ithal kopya halılardır. Gerçek Türk Halıları konusunda seçim yapmak uzmanlık gerektirir.

Kapalı Çarşı Tarihi hakkında bilgiler
Kapalıçarşı Sokakları

Yerli halk Kapalıçarşı’dan alışveriş yapar mı?

Bu soru turistler tarafından tur rehberlerine en çok sorulan sorudur. Elbette İstanbul’da uluslar arası standartta birçok alışveriş merkezi var ve yerli, yabancı her türlü markanın bulunduğu bu modern alışveriş merkezlerinden tüm ihtiyaçları karşılamak mümkün.

Peki, yerli halk ne almak için Kapalıçarşı’yı tercih eder? Elbette ki altın satın almak için… İstanbul halkı, Kapalıçarşı’yı dev bir kuyumcu olarak görmektedir ve çarşı, altın piyasasının can damarıdır. Altın fiyatları Türkiye genelinde gram üzerinden standart fiyatlandırıldığı için buradan altın satın almak, turistik bir çarşıdan kazıklanmak anlamına gelmez.

Buna ek olarak, Kapalıçarşı geleneksel yapısı ile en tecrübeli zanaatkârların elinden çıkan; envai çeşit altın kolyelerin, bileziklerin, yüzüklerin bulunabileceği bir yerdir. Altının fiyatını üzerindeki işçilik belirler.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde şehrin tek ve en büyük alışveriş merkezi olan Kapalıçarşı elbette yerli halk için en çok çeşidi bir arada buldukları bir alışveriş mekânıydı, fakat ne yazık ki, günümüzde tarihi çarşı oldukça turistik ve pahalı bir yer olarak kabul edilir.

Alışverişten Yorulunca Şark Kahvesi‘nde Mola Verebilirsiniz

Kapalıçarşı tarihi hakkında kısa bilgi
Şark Kahvesi

Kapalıçarşı’da Pazarlık Yapılır Mı? İndirim Olur Mu?

Kesinlikle evet. Yoksa ürünü en yüksek fiyatından satın alırsınız. Kapalıçarşı’da şark usulü ve geleneksel bir alışveriş şekli vardır. Kapalıçarşı’nın ızgara planlı sokaklarında gezerken, size bir şey satmaya çok hevesli satıcılardan ve almak istediğiniz şeyler için pazarlık yapmaktan kurtuluş yoktur. Önemli olan nasıl pazarlık edeceğini bilmektir. Satılan ürünlerin çoğunda %20 ila %50 oranında indirim şansı vardır.

Kapalıçarşı Çevresinde Gezilecek Yerler

Kapalıçarşı, İstanbul Tarihi Yarımada‘nın tam merkezinde konuşlanmıştır. Etrafında görülecek onlarca tarihi eser vardır. Bunlardan iki tanesinden kısaca bahsedelim. Aşağıda örnek verdiğimiz iki camiden daha fazlası hakkında bilgi edinmek isterseniz: İstanbul’un en güzel tarihi camileri yazımıza da göz atabilirsiniz.

  • Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii, Sultan I. Ahmed tarafından, 1609 ila 1616 yılları arasında yaptırılmıştır. Yapan kişi ise meşhur Mimar Sinan’ın öğrencisi, Sedefkar Mehmed Ağa‘dır. Sultanahmet’in en merkezi yerinde bulunan camii, Kapalıçarşı‘dan 10 dakikalık yürüme mesafesindedir.

  • Süleymaniye Camii

Kapalıçarşı, İstanbul’un en güzel camileri arasında olan Süleymaniye Camii’ne yalnızca 10 dakikalık yürüyüş mesafesindedir. Üstteki haritadan, Süleymaniye’yi ziyaret etmek için çıkmanız gereken kapıyı görebilirsiniz. Mimar Sinan’ın eseri olan bu güzel yapıyı ziyaret ettikten sonra yanıbaşındaki kuru fasulyecilerde leziz bir yemek molası da verebilirsiniz.

Kapalıçarşı Tarihi Hakkında Bilgi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *