İstanbul’u ziyaret etmek için yalnızca bir veya iki gün ayıran ziyaretçiler, bir koşturmaca içinde tarihi şehrin merkezinde konumlanan Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Kapalıçarşı gibi yerleri gezerler. Kariye Müzesi ise özünde bir manastır olduğu için şehrin dışında kalır ve bu sebeple çoğunlukla gözden kaçan gizli bir mücevherdir.

Kariye Müzesi’nde Mozaikler

Kariye Müzesi mozaikleri
Kariye Müzesi Bizans Mozaikleri © Serhat Engul

Bizans’ın Rönesansı Chora Kilisesi

Kariye Kilisesi önceden büyük bir Bizans manastır kompleksinin merkeziydi. Bu kompleksten günümüze yalnızca Kurtarıcı Hz. İsa’ya adanmış Kilise kalmıştır.

Kilisenin olağanüstü güzellikteki mozaikleri, Bizans sanatının son pırıltıları olarak kabul edilir. Bazı tarihçilere göre, kilisenin sanatsal atılımı, çökmekte olan Bizans İmparatorluğu’nun Rönesans kıpırtılarıdır.

blank
Kariye Kilisesi Yeniden Doğuş Tasviri © Serhat Engul

Kariye Müzesi Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

Kilisenin inşa tarihi tam olarak bilinmemektedir. Fakat İsmi Chora yani şehrin dışında kalan kırsal bölge anlamına geldiği için, İmparator Konstantin dönemi şehir surlarının dışında inşa edildiği düşünülmektedir. Theodosios döneminde Constantinopolis sınırları genişletilip bugünkü sınırlarına ulaştığı için kilise de şehrin içinde kalmıştır.

Kilise, İmparator I.Aleksios tarafından 11.Yy’da tamamen yeniden yapılmış ve tarih boyunca birçok restorasyondan geçmiştir. En önemli yeniden yapılanma süreci Bizans devlet adamı Theodore Metochites döneminde olmuştur.

İmparatorluğun baş hazinedarı olan Metochites, kilisenin ana kubbesini yeniden yaptırmış ve bir mezar odası olan Parekklesion kısmını kiliseye entegre etmiştir. Kilise baştan sona özenle dekore edilmiştir. Kilisenin büyüleyici mozaikleri de bu dönemde kıymetli Bizans sanatçıları tarafından yapılmıştır.

Kariye Kilisesi hakkında kısa bilgi
Kariye Kilisesi Mezar Şapeli © Serhat Engul

Kariye Müzesi ve Bizans Mozaikleri

Mozaikler iç ve dış nartekste kümelenmiştir. Kilisenin iç narteksindeki mozaiklerin büyük bir kısmı Hz. Meryem’in hayatını tasvir eder. Dış narteksin mozaikleri ise Hz. İsa’nın hayatını ve mucizelerini anlatmaktadır. Ana mekan oldukça sadedir ve yalnızca tek bir mozaik bulunur. Kilise içindeki mozaikler oldukça karışık bir sıra izlediği için Kariye Müzesi’ni özel tur rehberi ile gezmeniz önemle tavsiye edilir.

Parekklesion yani mezar şapeli bölümünde paha biçilmez freskolar bulunur. Freskolar kıyamet gününü tasvir eder. Kilisenin hamisi Theodoros Metochites buraya defnedilmiştir.

Kariye Müzesi Restorasyonu Tamamlandı
Hz. İsa’nın Yaşamını Anlatan Mozaikler © Serhat Engul

Kariye Mozaiklerini Yaptıran Teodoros Metochites

Bizans İmparatorluğu tarihi saray entrikaları ile doludur. İmparatorluğun en tepesindeki yöneticilerden olan Metochites’in talihi, İmpatatorun tahttan indirilmesi ile tersine dönmüş ve 1328’de Trakya’ya sürgün edilmiş ve iki yıl sonra affedilerek geri dönmüştür. Hayatını adadığı Chora kilisesine çekilen ve son yıllarını orada geçiren Metochites, burada hayata gözlerini yummuştur.

Kariye Müzesi Giriş Ücreti 2019-2020-2021
Kariye Müzesi Mozikleri © Serhat Engul

En İyi Korunmuş Bizans Mozaikleri

Kilise, Bizans sanatının son altın yıllarını en görkemli şekilde canlandırmakta; altın, toprak, mor, leylak ve gece mavisi renkleri, günbatımı ışıkları gibi parıldamaktadır. İstanbul’un bu gizli mücevheri Bizans’tan günümüze kalan en kusursuz ikonografik tasvir dizisine sahiptir. Orta Çağ’ın bu görkemli sanat eserini mutlaka listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Kariye Müzesi Giriş Ücreti 2021

Kariye Müzesi giriş ücreti 65 Türk Lirası‘dır. 18 yaşın altındaki öğrenciler için giriş ücretsizdir. Kariye Müzesi’ne girişte müzekart geçerlidir.

Şayet müzekart alırsanız, Kariye Müzesi yakınlarındaki Fethiye Müzesi‘ni de gezmenizi öneririm. Kariye’deki Bizans mozaikleri ile karşılaştırılacak güzellikte mozaikler yalnızca Ayasofya ve Fethiye müzelerinde görülebilir.

Ayrıca 2019 yılı itibarıyla, Bizans’ın son dönemlerinde kullanılmış olan Blaherna Sarayı‘nın ayakta kalan tek yapısı restore edildi ve ziyarete açıldı. Tekfur Sarayı Çini Müzesi olarak hizmet veren müzeye, Kariye Müzesi’nden çıkıştaki tabelalar yardımı ile ulaşabilirsiniz. Yalnızca 10 dakikalık yürüme mesafesinde konumlanmaktadır.

Kariye Müzesi Ziyaret Saatleri 2021

Kariye Müzesi, yaz sezonu olan 1 Nisan ile 31 Ekim arasında sabah 09:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Kış sezonu olarak kabul edilen 1 Kasım ile 1 Nisan arasında ise 17:00‘de kapanmaktadır. Müze haftanın her günü ziyarete açıktır.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Müzeye gitmeden önce Kariye Müzesi’nin resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Kariye Camii Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kariye Müzesi, İstanbul’un Edirnekapı Semtinde yer almaktadır. Eminönü sahildeki otobüs duraklarından, Edirnekapı istikametine giden bir otobüse binerek rahatlıkla Kariye Müzesi‘ne gidebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *