Kariye Müzesi’nin Bizans Mozaikleri

Kariye Müzesi Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri ve Mozaikleri

İstanbul’u ziyaret etmek için yalnızca bir veya iki gün ayıran ziyaretçiler, bir koşturmaca içinde tarihi şehrin merkezinde konumlanan Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Kapalıçarşı gibi yerleri gezerler. Chora Kilisesi ise özünde bir manastır olduğu için şehrin dışında kalır ve bu sebeple çoğunlukla gözden kaçan gizli bir mücevherdir.

Kariye Müzesi’nde Bizans Mozaikleri

Kariye Müzesi mozaikleri
Kariye Müzesi Bizans Mozaikleri © Serhat Engul

Bizans’ın Rönesansı Chora Kilisesi

Kariye Kilisesi önceden büyük bir Bizans manastır kompleksinin merkeziydi. Bu kompleksten günümüze yalnızca Kurtarıcı Hz. İsa’ya adanmış Kilise kalmıştır.

Kilisenin olağanüstü güzellikteki mozaikleri, Bizans sanatının son pırıltıları olarak kabul edilir. Bazı tarihçilere göre, kilisenin sanatsal atılımı, çökmekte olan Bizans İmparatorluğu’nun Rönesans kıpırtılarıdır.

Kariye Müzesi Freskleri

Kariye Kilisesi Yeniden Doğuş Tasviri © Serhat Engul

Kariye Müzesi Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

Kilisenin inşa tarihi tam olarak bilinmemektedir. Fakat İsmi Chora yani şehrin dışında kalan kırsal bölge anlamına geldiği için, İmparator Konstantin dönemi şehir surlarının dışında inşa edildiği düşünülmektedir. Theodosios döneminde Constantinopolis sınırları genişletilip bugünkü sınırlarına ulaştığı için kilise de şehrin içinde kalmıştır.

Kilise, İmparator I.Aleksios tarafından 11.Yy’da tamamen yeniden yapılmış ve tarih boyunca birçok restorasyondan geçmiştir. En önemli yeniden yapılanma süreci Bizans devlet adamı Theodore Metochites döneminde olmuştur.

İmparatorluğun baş hazinedarı olan Metochites, kilisenin ana kubbesini yeniden yaptırmış ve bir mezar odası olan Parekklesion kısmını kiliseye entegre etmiştir. Kilise baştan sona özenle dekore edilmiştir. Kilisenin büyüleyici mozaikleri de bu dönemde kıymetli Bizans sanatçıları tarafından yapılmıştır.

Kariye Kilisesi hakkında kısa bilgi
Kariye Kilisesi Mezar Şapeli © Serhat Engul

Kariye Müzesi ve Bizans Mozaikleri

Mozaikler iç ve dış nartekste kümelenmiştir. Kilisenin iç narteksindeki mozaiklerin büyük bir kısmı Hz. Meryem’in hayatını tasvir eder. Dış narteksin mozaikleri ise Hz. İsa’nın hayatını ve mucizelerini anlatmaktadır. Ana mekan oldukça sadedir ve yalnızca tek bir mozaik bulunur. Kilise içindeki mozaikler oldukça karışık bir sıra izlediği için Kariye Müzesi’ni özel tur rehberi ile gezmeniz önemle tavsiye edilir.

Parekklesion yani mezar şapeli bölümünde paha biçilmez freskolar bulunur. Freskolar kıyamet gününü tasvir eder. Kilisenin hamisi Theodoros Metochites buraya defnedilmiştir.

Kariye Müzesi Dış Narteks Mozaikleri

Kariye Müzesi Restorasyonu Tamamlandı
Hz. İsa’nın Yaşamını Anlatan Mozaikler © Serhat Engul

Kariye Mozaiklerini Yaptıran Teodoros Metochites

Bizans İmparatorluğu tarihi saray entrikaları ile doludur. İmparatorluğun en tepesindeki yöneticilerden olan Metochites’in talihi, İmpatatorun tahttan indirilmesi ile tersine dönmüş ve 1328’de Trakya’ya sürgün edilmiş ve iki yıl sonra affedilerek geri dönmüştür. Hayatını adadığı Chora kilisesine çekilen ve son yıllarını orada geçiren Metochites, burada hayata gözlerini yummuştur.

Kariye Müzesi İç Narteks Mozaikleri

Kariye Müzesi Giriş Ücreti 2020
Kariye Müzesi Mozikleri © Serhat Engul

En İyi Korunmuş Bizans Mozaikleri

Kilise, Bizans sanatının son altın yıllarını en görkemli şekilde canlandırmakta; altın, toprak, mor, leylak ve gece mavisi renkleri, günbatımı ışıkları gibi parıldamaktadır. İstanbul’un bu gizli mücevheri Bizans’tan günümüze kalan en kusursuz ikonografik tasvir dizisine sahiptir. Ortaçağın bu görkemli sanat eserini mutlaka listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Kariye Müzesi Giriş Ücreti 2019/2020

Kariye Müzesi giriş ücreti 54 Türk Lirası‘dır. Yerli ve yabancı ziyaretçilere aynı tarife uygulanır. Bu sebeple Kariye Müzesi gişesinden bir Müzekart satın almanız tavsiye edilir. Zira aynı kart ile Ayasofya ve Topkapı Sarayı ve İstanbul Arkeoloji Müzesi gibi pek çok müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Müze Kart Nedir isimli yazıyı öneririm.

Kariye Müzesi Ziyaret Saatleri 2019/2020

Kariye Müzesi yaz sezonunda saat 09:00 ile akşam 18:30 arasında ziyaret edilebilir. Yaz sezonu 1 Nisan ile 1 Kasım arasındadır. Kış sezonunda ise saat 16:30’a kadar ziyarete açıktır. Kariye Müzesi, Çarşamba günleri ziyarete kapalıdır. Hafta sonunda, yani Cumartesi ve Pazar günleri açıktır.

Kariye Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kariye Müzesi, İstanbul’un Edirnekapı Semtinde yer almaktadır. Eminönü sahildeki otobüs duraklarından, Edirnekapı istikametine giden bir otobüse binerek rahatlıkla Kariye Müzesi‘ne gidebilirsiniz.

İstanbul Müzelerinde Kişiye Özel Rehberli Turlar

İstanbul’da Kariye Müzesi veya Ayasofya Müzesi gibi tarihi mekanların, özel tur rehberi ile gezilmesi tavsiye edilir. Köklü bir tarihe sahip olan bu güzel yapıları özel bir rehber ile gezmek ve tarihini özümsemek, hem kendinize; hem de beraber gezdiğiniz yakınlarınıza vereceğiniz hoş bir hediye olabilir.

İstanbul’un tarihi yapılarından arzu ettiğiniz bir veya birkaç tanesini, profesyonel tur rehberi ile gezmek isteseniz, İstanbul Profesyonel Turist Rehberi isimli sayfayı ziyaret edebilir ve bu hususta bilgi alabilirsiniz.

Kariye Müzesi Giriş Ücreti by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *