Moda Semti Gezi Rehberi

Moda Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi Blog Yazısı

Moda, şüphesiz ki İstanbul’un dokusunu korumayı başarmış nadir semtlerinden biri. Her sokağında eşsiz ve güzel bir görünümün bulunduğu Moda, Osmanlı döneminde Levantenlerin ve Avrupalı elçilerin tercih ettiği bir sayfiye yeriyken, şehrin büyümesiyle bir kent merkezine dönüşmüş.

Ancak hâlâ o yıllarda sahip olduğu çok kültürlü ve mozaik yapıyı koruduğunu söylemek mümkün. İstanbul’un en nezih ve popüler semtleri arasında yer alan Moda’yı gezerken, Moda Gezilecek Yerler adlı yazımızı rehber alabilir ve semtte keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Moda Semtinin Tarihi

Önceki yazımızda Kadıköy Semti Tarihi‘nin bir Antik Çağ yerleşimi olan Khalkedon’a dayandığını söylemiştik. Moda Burnu ise Khalkedon denilen şehir-devletinin merkeziydi.

Fenikeliler, burada kurdukları iskelede, Karadeniz kıyılarındaki şehirlere yolculuğa çıkmadan önce ihtiyaçlarını karşılıyorlardı. Moda Burnu aynı zamanda bir ticaret limanıydı. Ancak Moda’nın bir semt olarak tarihinin 19. Yüzyıl‘dan başladığını söyleyebiliriz.

Geç Osmanlı Döneminde Moda

19. Yüzyıl‘ın sonlarında, Levantenler (Doğu’da ticaret yapan Avrupalılar) ve Osmanlı İmparatorluğu topraklarında yaşayan İngiliz aileleri bu bölgeye yerleşmeyi tercih ediyorlardı.

Bununla birlikte, Rum toplumunun ileri gelenleri de burada köşkler yaptırıyorlardı. 1900’lü yıllarda basılan İngiliz kartpostallarını incelediğimizde, Moda’ya fazlaca yer verildiğini fark etmemiz zor olmayacaktır.

Gayrimüslimlerle birlikte Osmanlı toplumunun ileri gelenleri de bu semte akın edince, semt Moda adıyla anılmaya başlanmış. 1960’lı yıllarda yapılan göçler sonucunda kentin çehresi değişse de, Levantenler ve Gayrimüslimler tarafından inşa edilen birçok yapı, bugün hâlâ varlığını sürdürüyor.

Moda Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

 • Moda İskelesi

Ünlü mimar Vedat Tek (Birinci Ulusal Mimari Akımı öncüsü) tarafından 1916-17 yıllarında yapılan Moda İskelesi, Kadıköy’ün sembolik yapıları arasında yer alıyor.

Belli bir dönem İstanbul’daki deniz ulaşımının en önemli merkezlerinden biri olan iskele, cumhuriyet döneminde yapılan birçok romana konu oldu.

1937’de çıkan bir lodosta zarar gören iskele, 2000 yılında tekrar inşa edildi. Buradaki kafeterya kapatıldıktan sonra orjinal hâline uygun biçimde tekrar restorasyon gördü.

Moda Semt Tarihi ve Moda İskelesi
Moda Gezilecek Yerler
Moda İskelesi
 • Cem Sokak

Tramvay yolu üzerinde bulunan Cem Sokak, adını bir zamanlar burada yaşayan karikatürist Cemil Cem’den alıyor. Cumhuriyet’in ilk karikatüristlerinden biri olan Cemil Cem, Türkiye’de muhalif karikatürün öncülerinden olarak bilinir.

Kadıköy Belediyesi, usta karikatüristin eserlerini sokağında yaşatmak adına sokağı yeniden düzenledi ve Cemil Cem’in karikatürleri sokağın çeşitli yerlerine asıldı. Moda’ya uğrarsanız bu sokak sergisine mutlaka göz atmalısınız.

 • Notre Dame d L’assomption (Fransız Katolik Kilisesi)

Cem Sokak’ta bulunan Fransız Katolik Kilisesi, Moda’nın Levantenler tarafından mesken edildiği yıllardan kalan önemli yapılardan biri.

Fransızlar ve Katolik Ermeniler, 1850’li yıllardan itibaren Moda’ya yerleşmeye başlamışlardı. Burada ciddi bir Katolik cemaatinin varlık göstermesi üzerine, 1865 yılında bir kilise inşa edildi. İtalyan Mimar Giovanni Barberini tarafından inşa edilen bu kilise her ne kadar Fransız Kilisesi olarak geçse de, Moda’da oturan İtalyan asıllı Brentano ailesi tarafından yaptırıldığı biliniyor.

Kilisede Brentano ailesi için özel locaların bulunması bu iddiayı güçlendiriyor. Öyle ki, kilise yapımı için gerekli olan para, Cenevizli rahip Guiseppe De Negri tarafından bölgedeki zengin Katolik İtalyan ailelerden toplanmış.

Kilisenin batı kısmında yükselen çan kuleleri, sokağa girer girmez göze çarpıyor. İtalyan mimarisinin Türkiye’deki en önemli örneklerinden biri olan Notre Dame Kilisesi’ni ziyaret etmek için önceden aramanız ve giriş izni almanız gerekiyor.

 • Rıza Paşa Sokak

Rıza Paşa Sokak, her ne kadar 1960’lı yıllarda semtin aldığı dış göçlerle bozulmuş olsa da, tarihi yapısını koruyan birçok binaya ev sahipliği yapıyor.

Burada Osmanlı’nın son dönemlerinde yapılan güzel yapıları gözlemlemek mümkün. Özellikle Rıza Paşa Karakolu, kendine has özelliklerini korumayı başarmış nadir mekânlardan biri.

 • All Saints Moda Kilisesi

Barış Manço Müzesi’nin yakınlarında yer alan All Saints Moda Kilisesi, 1878 yılında inşa inşa edildi. İngiliz mimar G. E. Street tarafından inşa edilen kilise, 19. Yüzyıl’da Moda’ya yerleşmiş olan İngiliz ailelerin ibadet yeri olarak biliniyor.

O dönemde Moda’nın önde gelen ailelerinden olan İngiliz Whithall Ailesi başta olmak üzere, İngiliz ailelerinden toplanan parayla yaptırılan kilise; 1970’lerde Moda’daki İngiliz nüfusunun azalmasıyla kapanmış ve 1996 yılında tekrar ibadete açılmış.

Kilise yönetimiyle irtibata geçerek ayine katılmayı talep edebilir veya kiliseyi ziyaret edebilirsiniz.

Moda Gezilecek Yerler

moda gezilecek yerler blog
All Saints Moda Kilisesi
 • Moda Deniz Kulübü

Burası her ne kadar bir yeme-içme ve eğlence mekânı olsa da, Moda’nın tarihinde önemli bir yere sahip olduğu için görülmesi gereken bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

1935 yılında açılan bu kulübün tarihi 1910’lu yıllara kadar dayanıyor. Bugün Kayıkhane isimli bir işletmenin arazisinin olduğu bölgede o yıllarda İngilizlere ait bir yat kulübü vardı. Bu kulüp, birçok sosyal ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor ve bölgede yaşayan Türkler tarafından da ilgi görüyordu. Bu yüzden adı zamanla Türk – İngiliz Kulübü olarak değişti.

1935 yılına gelindiğinde, kulüp Atatürk ve İsmet İnönü’nün onursal başkanlığında revize edildi ve Moda Deniz Kulübü olarak açıldı. Kulübün açılışında Atatürk, İsmet İnönü ve Celal Bayar ile birlikte, Moda’nın önemli ailelerinden İngiliz Whithall ailesinin de katkıları bulunmaktadır.

Moda Deniz Kulübü, 1983 yılında şimdiki yerine taşındı ve eski bina uzun süre harabe olarak kaldıktan sonra, geçtiğimiz yıllarda restore edilerek restoran olarak hizmet vermeye başladı.

Bünyesinde bir restoran, kafeterya ve havuz bulunduran Moda Deniz Kulübü, toplu organizasyon ve davetler için de kiralanabiliyor. Kulüp duvarlarını süsleyen eski fotoğraflar sayesinde bir müze niteliği taşıdığını da söyleyebiliriz.

Moda Gezilecek Yerler

Moda Kahvaltı Mekanları
Moda Deniz Kulübü – Moda Gezilecek Yerler

Moda Cafeleri ve Kahvaltı Mekanları

 • Çaydanlık

İstanbul’un her yerinde yayılan 3. dalga kahvecilere alternatif bir yer arıyorsanız Çaydanlık tam size göre. Menüsünde elliden fazla çay çeşidini barındıran Çaydanlık, taşıdığı ismi sonuna kadar hak ediyor. Küçük bir mekân olmasına karşın, vakit geçirmek için harika bir yer.

Çaydanlık, sadece çay çeşitleri için tercih edilebilecek bir yer değil. Menüsünde başka yerde bulmanın zor olduğu lezzetli ev yapımı tatlılar da bulunuyor. Ayrıca kafeterya bünyesinde minik bir kütüphane de yer alıyor. Buraya uğrayacak olursanız, ballı yeşil çayı mutlaka denemelisiniz.

 • Od 46

Bir krep en fazla ne kadar lezzetli olabilir? Sorusunun cevabını Moda’daki Od 46’da bulabilirsiniz. Tatlı ve tuzlu krep çeşitlerini servis eden bu mekân, içinizi ısıtacak şık bir tasarıma sahip.

Ayrıca bünyesinde küçük bir kütüphane de yer alıyor. Buranın müdavimleri genellikle ballı kaymaklı krebi tercih ediyorlar. Ayrıca meyveli kremalı krep ürününü de mutlaka denemelisiniz.

 • Asuman

Kendine özgü tatlılarıyla bilinen Asuman, açıldığı günden beri Moda’nın sevilen mekânları arasında yer alıyor. Mekânın adı ise aynı isimli meşhur tatlılarından geliyor.

Buranın en kötü yanı, haftanın hemen hemen her günü önünde bir kuyruk olması. Bu yüzden sabah saatleri dışında kafa dinlenecek tarzda bir yer değil. Ancak lezzetli tatlıları için mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Diğer yandan, burada sıra beklemek o kadar da kötü bir şey değil. Çünkü kış aylarında sıra bekleyenlere ikramları da oluyor. Sadece lezzetleriyle değil, müşteriye davranışıyla da örnek mekânlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Tatlıları dışında, filtre kahveleri de oldukça lezzetli. Moda’ya yolunuz düşerse Asuman’a mutlaka uğrayın.

Moda Kafeleri ve Restoranları

moda gezilecek yerler blog
Asuman
 • Flashback Cafe

Dr. Esat Işık Caddesi’nde açılan Flashback Cafe, yeni bir mekân olmasına rağmen farklı konsepti sayesinde adını duyurmayı başardı. Gerçekten de mekâna girdiğinizde bir flashback yaşıyorsunuz. Vintage ve Retro temalı mekânların sayısı gün geçtikçe artsa da, Flashback Cafe bu konsepti yavanlığa kaçmadan taşımayı başarıyor.

Ancak mekânın tek artısı konsepti değil. Buraya uğrayacak olursanız haşhaşlı limonlu cheesecake ürününü mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Moda Eğlence Mekânları

 • PopMod

Küçük Moda Burnu yakınlarda yer alan Pop Mod, yalnızca Moda’nın değil İstanbul’un en iyi eğlence mekanları arasında bulunuyor.

60’lı, 70’li ve 80’li yılların konseptini taşıyan PopMod’da hemen hemen her gece farklı bir konsept işleniyor. Üstelik burada müzik genellikle plaktan çalınıyor.

Ayrıca haftanın belirli günleri canlı performanslar da gerçekleşiyor. Eski zamana yolculuk edebileceğiniz ve nostaljik müziklerle vakit geçirebileceğiniz bir yer arıyorsanız, PopMod’a mutlaka uğramalısınız.

Moda Gezilecek Yerler

Moda Gece Kulüpleri
Moda Gece Hayatı
 • Zeplin Pub

Moda’nın önde gelen içkili mekânlarından biri olan Zeplin Pub, özellikle zengin bira menüsüyle dikkat çekiyor. Gece 01.00’e kadar açık olan mekânda Meksika usülü nacho gibi lezzetleri de tatmak mümkün.

Menüsünde Kilkenny, Guiness gibi İrlanda biralarına da yer veren Zeplin’in tek dez avantajı akşam saatlerinde yer bulmanın zor olması.

Moda Eğlence Mekanları

Moda Barları
Moda Barları

Moda Gezilecek Yerler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *