Osmanlı İmparatorluğu Haritası

Osmanlı İmparatorluğu Kuruluş, Yükselme, Duraklama, Çöküş Dönemi Haritası

Osmanlı, Anadolu Selçuklu Devleti’nin tarih sahnesinden silinmesinin ardından, 1299’da Anadolu’nun Söğüt ve Domaniç (Bilecik ve Kütahya) topraklarında kurulan bir beyliktir. Anadolu’da kendisinden büyük ve güçlü beylikler olmasına rağmen, doğru hamleleri yaparak askeri açıdan güçlü ve hızla genişleyen bir devlet olmayı başarmıştır.

Osmanlı Beyliği’nin kaderini değiştiren şey, komşusu Bizans İmparatorluğu’nda taht kavgaları yaşanmasıdır. Geçmişin kadim Bizans İmparatorluğu, özellikle Latin İstilası yüzünden çok zayıfladı ve bir daha toparlanamadı. Kurucu Osmanlı Padişahları, çok önemli stratejik hamleler ile bu altın fırsatı çok iyi değerlendirir.

İkinci Osmanlı Sultanı olan Orhan Bey, bir Bizans İmparatoru’nun kızı ile evlenmiş ve Gelibolu’da Çimpe isimli önemli bir hisarı çeyiz olarak devralmıştır. Osmanlı Devleti’nin Rumeli yani Avrupa Yakası’ndaki ilk toprağı olan bu kale, bir çıkış noktası olmuş ve Osmanlılar, Balkanların iç kısımlarına hızla yayılmışlardır.

Askeri bir gelenekten gelen Osmanlılar, 3. Sultan olan I. Murat döneminden itibaren “Devşirme” adı verilen bir askere alma sistemi kurarlar. Bu askere alma sistemi, Balkanlar’daki kırsal bölgelerden seçilen sağlıklı ve güçlü gençlerin, Yeniçeri asker ocaklarında iyi bir askeri eğitim alması ve elit bir Osmanlı savaşçısı olarak yetişmesidir.

Osmanlı Devlet yönetimi, bu özel seçilmiş çocuklardan, 300 yıl boyunca yenilgi yüzü görmeyen bir harp makinesi meydana getirmeyi başarmıştır.

Fatih Sultan Mehmet Dönemi Harita

Osmanlı, Fatih Sultan Mehmet’in, Bizans İmparatorluğu’nun son kalesi olan  Konstantinopolis‘i fethetmesinin ardından, bir imparatorluk haline geldi. Konstantiniyye, yani İstanbul başkent oldu ve Osmanlı, Anadolu’da Türk birliğini sağladı. Fatih döneminde ayrıca Osmanlı’nın ilk anayasası olan Kanunname-i Ali Osman kaleme alındı.

İstanbul’un Fethi’nde Osmanlı Devleti Haritası

Fatih Sultan Mehmet dönemi Osmanlı
İstanbul’un Fethi Dönemi

Yavuz Sulan Selim Dönemi Harita

Osmanlılar, Yavuz Sultan Selim‘in padişahlığı sırasında kutsal toprakları elde etti. Günümüzde olduğu kadar geçmişte de çok büyük önemi olan Mekke, Medine, Kudüs ve Mısır gibi şehirler veya eyaletler Osmanlı İmparatorluğu’nun eline geçti.

Osmanlı’nın ticaret yollarını ele geçirmesi, ona sonsuz bir gelir kaynağı sağladı. İpek Yolu ve Baharat Yolu gibi geçmişin en önemli ticaret rotaları, yüzyıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğu tarafından kontrol edildi.

Osmanlı İmparatorluğu Kuruluş ve Yükselme Dönemi Haritası

Osmanlı İmparatorluğu Yükselme Dönemi Haritası
Osmanlı Kuruluş ve Yükselme Dönemi

Üstteki Osmanlı Devleti Haritası Hakkında Bilgi

Osmanlı, Osman ve Orhan Bey zamanında haritadaki kırmızı yerlere sahipti. Elde yalnızca İznik, Eskişehir ve başkent Bursa vardı. I. Murad döneminden itibaren Balkanlar‘da yayılma hızlandı.

II. Murad ve oğlu Fatih Sultan Mehmet döneminde Anadolu’nun, Adana‘ya kadar olan kısmı alınmış; Balkanlarda ise Trakya, Bulgaristan, Selanik gibi yerler fethedilmişti.

Yavuz Sultan Selim açık sarı ile gösterilen Suriye, Irak, Kudüs, Mısır gibi yerleri bir çırpıda ele geçirdi. Kanuni Sultan Süleyman döneminde fetihler devam etti. (Yeşil) Kanuni’den sonra bile genişlemenin devam ettiğini mor kısımlarda görüyoruz.

Kanuni Sultan Süleyman Dönemi Harita

Kanuni Sultan Süleyman dönemi, hepimizin bildiği gibi Osmanlı İmparatorluğu‘nun zirve noktası oldu. Bu dönemde Mimar Sinan gibi ünlü mimarlar, İstanbul’u baştan başa güzel eserlerle donattılar. Piri Reis, Murat Reis ve Barbaros Hayrettin gibi Türk denizcileri, Akdeniz‘in güneyine hükmediyorlardı.

Osmanlı’nın genişlemesi ve yükselişi Kanuni döneminden sonra da devam etti. Sultan Süleyman’dan sonra devletin başına onun kadar iz bırakmış bir padişah geçmese de, Osmanlı ihtişamından pek bir şey kaybetmedi.

Bu dönemde güçlü Valide Sultanlar (Nurbanu Sultan, Safiye Sultan, Kösem Sultan) ve becerikli Sadrazamlar (Sokullu Mehmed Paşa, Köprülü Ailesi) devleti yönetti.

Osmanlı İmparatorluğu En Geniş Sınırları Haritası

Osmanlı En Geniş Sınırları Haritası
Osmanlı Zirve Dönemi

Osmanlı İmparatorluğu Gerileme Dönemi

Osmanlı İmparatorluğu, 1699 yılındaki Karlofça Anlaşması‘ndan sonra toprak kaybetmeye başlamış ve gerileme dönemine girmiştir. I.Dünya Savaşı‘na kadar toprak kaybetmeye devam eden Osmanlı İmparatorluğu‘nun, kaybedilen toprakları aşağıdaki haritada renkleri ile beraber işaretlidir. Birinci Dünya Savaşı‘nın patlak verdiği 1914 yılı itibariyle, Osmanlı’nın elinde yalnızca pembe renkli kısımlar kalmıştır.

Osmanlı Gerileme ve Çöküş Dönemi Haritası

Osmanlı Gerileme ve Çöküş Dönemi Haritası
Osmanlı Çöküş Dönemi

Osmanlı’da Askeri ve Siyasal Reformlar

Osmanlı’nın son dönemlerinde bazı padişahlar ciddi reform girişimlerinde bulunmuş fakat bunlar ordu ve halk tarafından kabul edilmemiştir. Yeniçeri Ocağı‘nın II.Mahmud tarafından kaldırılması ile yeni bir ordu kurulmuş (Nizam-ı Cedit) ve bazı başarılar elde edilmiştir.

Ancak Rusya‘nın gittikçe güçlenmesi ve Avrupa‘daki Sanayi Devrimi ve bunun getirdiği zenginleşme ile Osmanlı teknolojik manada geride kalmaya başlamıştır. Bu dönemde imparatorluk, teknik anlamda kendinden üstün ordularla başa çıkabilmek için çok daha fazla insan kaybetmiş ve özkaynaklarını yitirmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun Parçalanması

Padişahın damadı Enver Paşa‘nın kararı ile 1914’te I. Dünya Savaşı‘na Miğfer Kuvvetleri‘nin (Almanya ve Avusturya) yanında katılan Osmanlı İmparatorluğu, kendisini dört yıl süren yıkıcı bir savaşın içinde buldu.

I. Dünya Savaşı‘nda birçok cephede büyük kayıplar yaşandı. Çanakkale Savaşı‘nda verilen destansı savunma mücadelesi uzun vadede memleketi kurtarmaya yetmedi ve İstanbul müttefikler tarafından işgal edildi.

Türk Milletinin Bağımsızlık Mücadelesi

Bilindiği üzere eski bir Osmanlı Generali olan Mustafa Kemal Atatürk, Anadolu’da yeniden organize ettiği yerli unsurlar ile Kurtuluş Savaşı’nı örgütledi. Osmanlı’nın Fevzi Çakmak Paşa, Kazım Karabekir Paşa, İsmet İnönü Paşa gibi generalleri ile bağımsızlığa giden yolu açmayı başardı.

Osmanlı Kuruluş, Yükselme, Duraklama, Gerileme, Çöküş Harita

2 thoughts on “Osmanlı Kuruluş, Yükselme, Gerileme Haritası”

  1. Cok guzel bir sayfa hazirlamissiniz. Baska yerde hepsini bir arada hic gormus degilim. Hem detayli, hem de hepsi birlikte. Tarihci diye gecinenlerin yapmadigini yapmissiniz. Bu calismanizdan dolayi cok tsk ederim.

    1. Merhaba Özgür Bey, güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Emeklerin boşa gitmediğini ve çalışmalarımın birilerinin işine yaradığını görmek güzel.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *