Venedikliler Kimdir? Venedik Cumhuriyeti

İtalya yarımadası, Roma İmparatorluğu’nun çöküşünün ardından asırlar boyunca bir birlik sağlayamadı.

Günümüzün İtalya sınırları içerisindeki turistik kentler, uzun bir dönem boyunca bağımsız şehir devletleri olarak varlık gösterdiler. Bunlardan en ünlüleri Ceneviz Cumhuriyeti ve Venedik Cumhuriyeti‘dir.

Bu kent devletleri Akdeniz kıyılarında çok önemli limanları mesken tutmuş ve ticaretle zenginleşmiştir. Doğu ile kurdukları yakın münasebet sebebiyle bu iki devlete tarihimizde sıkça rastlarız. Özellikle Cenevizliler, İstanbul’un mimari dokusuna da katkıda bulunmuştur.

Venedik Cumhuriyeti Tarihi

Venedik Cumhuriyeti, 697 – 1797 yılları arasında varlığını sürdürmüş olan bir denizci şehir devletidir. Venedik’i diğer birçok şehir devletlerinden ayıran şey, denizcilikte olduğu kadar ticaretteki başarısıdır.

Türkiye’nin en büyük kenti olan İstanbul’un, esasında Venedikliler ile çokça kesişen bir tarihi vardır. Venedikliler, bir ticaret kolonisi olarak önce Bizans İmparatorluğu döneminde yerleşmişlerdir. Asya’dan gelen tüm ticari metaları Konstantinopolis (İstanbul’un eski ismi) limanından, Avrupa’ya taşımışlardır.

Asya’nın Çin diyarından gelen ipekli kumaşlar ve Hint topraklarından ithal edilen baharatlar ve çaylar, kervanlar ve gemiler ile İstanbul’a taşınmış ve oradan da Avrupa limanlarına aktarılmıştır.

Bu yolla Venedik Kent Devleti inanılmaz boyutta bir ticaret hacmine ulaşmış ve zenginleşmiştir. Günümüzde Venedik kentinin bu kadar güzel olmasının bir sebebi de, Venedik Cumhuriyeti yıllarından gelmektedir.

Venedik Dükalık Sarayı’ndaki Fatih Sultan Mehmet Sergisi (2007)

Venedikliler Kimdir? Venedik Cumhuriyeti Tarihi
Venedikliler Kimdir? Venedik Cumhuriyeti Tarihi

Venedik Cumhuriyeti Yönetimi

Venedik kenti, Venedik Dükü (Doge Of Venice) tarafından yönetilmiştir. Bugün Venedik hükümdarının yaşadığı muhteşem saray, Venedik San Marco Meydanı’nda bulunur ve bir müze olarak ziyaret edilebilir. Sarayın adı Dükalık Sarayı (Palazzo Ducale) olarak bilinir.

İstanbul’da 1204 Latin İstilası

13. Yüzyıl‘ın başında Venedik Dükü olan Enrico Dandolo, koyu bir katolikti. Hristiyanlığın bir diğer mezhebi olan Ortodoksluğa şiddetle karşı olan Dandolo, dördüncü Haçlı seferinde Haçlı Orduları komutanı oldu. Konstantinopolis’e ve Ortodoks Patrikhanesi’ne büyük nefret besleyen Venedik Dükü, IV. Haçlı Seferi sırasında şehri işgal etti ve yakıp yıktı.

Öyle ki, Konstantinopolis şehrinin en değerli eserlerine el konuldu ve Venedik’e götürüldü. Bunlardan en bilineni ise, orjinalde Sultanahmet At Meydanı’nda (Hipodrom) bulunan dört atlı heykelidir. Bu muhteşem bronz heykel, günümüzde Venedik’in San Marco Katedrali’nin müzesinde sergilenir.

Venedik San Marco Katedrali Ve Meydanı

Venedik San Marco Katedrali Ve Meydanı

Venedik Cumhuriyeti Ve Fatih Sultan Mehmet

Tarih derslerinde sıkça bahsedilen kapitülasyonlar, işte bu İtalyan kent devletleri olan Venedik Cumhuriyeti ve Ceneviz Cumhuriyeti‘ne verilmiştir.

Zaten Bizans İmparatorluğu döneminden beri şehirde varlık gösteren bu ticaret kolonileri, Osmanlılar döneminde de ticari faaliyetleri aynı şekilde sürdürmüştür. Fatih Sultan Mehmet, bu denizci devletlere bazı imtiyazlar ve ticari ayrıcalıklar tanımıştır.

Venedikliler Anadolu’nun meşhur yörük halılarını da Avrupa’ya pazarlamışlardır. Halılar öylesine yoğun bir şekilde satılmış ve beğenilmiştir ki, Türk Halısı; Avrupa Rönesans sanatında birçok tabloda kendine yer bulmuştur.

Günümüzün Venedik Şehri Ve Gondollar

Günümüzün Venedik Şehri Ve Gondollar

Venedik Şehri Gezi Rehberi

İşte Venedik bu muhteşem tarihin mirasçısı bir şehirdir. Bu yüzden İtalya’nın en meşhur turistik noktalarından biridir.Venedikliler ticaret ile zenginleşirken, başkentlerini süslemeyi ve imar etmeyi ihmal etmemişlerdir. Venedik, tarihten aldığı bu güçle; günümüzün en estetik ve popüler şehirlerinden biridir.

Venedik şehri ile ilgili bir gezi yazısı okumak isterseniz: Venedik Gezi Notları isimli yazıya bakabilirsiniz.


Önerilen Diğer Blog Yazıları


Venedikliler Kimdir? Venedik Cumhuriyeti Tarihi – Serhat Engül

Venedikliler Kimdir? Venedik Cumhuriyeti Tarihi Ve İstanbul’da Katolik Mirası

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *