blank

Florya semtindeki Aqua Florya Alışveriş Merkezi’nin içinde yer alan ve dünyanın en büyük tematik akvaryumları arasında gösterilen İstanbul Akvaryum, Haziran 2011’de açıldı.

İstanbul Akvaryum; gezi güzergahı, temalandırması, yağmur ormanı ve yeni nesil teknolojisiyle 17 bin deniz canlısına ev sahipliği yapıyor. Karadeniz’den Pasifik’e uzanan 17 tema ve 1 yağmur ormanından oluşan İstanbul Akvaryum, dünya denizlerinde yaşayan balık türlerini barındırıyor.

İstanbul Akvaryum, Türkiye’nin ilk kutup penguenlerine, kum kaplanı köpekbalığına ve kırmızı karınlı piranasına ev sahipliği yapıyor. İstanbul Akvaryum magnet, kupa gibi hediyelik eşyaların bulunduğu bir de online mağazaya sahip.

İstanbul Akvaryum Giriş Ücreti ve Bilet Fiyatları

İstanbul Akvaryum Giriş Ücreti 2019-2020-2021
İstanbul Akvaryum Hakkında Bilgi

İstanbul Akvaryum’da Neler Var?

Bulunduğu alanın kültürel, coğrafi, tarihsel ve mimari özelliklerine göre oluşturulan temalarda bu özelliklere uygun dekoratif unsurlar, interaktif oyunlar, filmler ve alan hakkında detaylı bilgilerin verildiği görsel grafikler yer alıyor. İstanbul Akvaryum’daki 17 tema ses ve ışıklandırma sistemleriyle de destekleniyor.

İstanbul Akvaryum’da dünyanın en tehlikeli canlılarından 2,5 metrelik tehlikeli anakonda, köpekbalıkları, vatozlar, piranalar ve daha birçok değişik deniz ve kara canlısını görebilirsiniz.

Ana tank içerisinde yaşayan ve akvaryumun en büyük canlısı olan Limon Köpekbalığı, Karadeniz bölümünde görebileceğiniz dinozorlardan beri günümüze gelen nadir balık türü Rus mersinleri, zehirli deniz canlıları anemonların içinde yaşayabilen palyaço balıklarını da görebilirsiniz.

İstanbul Akvaryum’da cinsiyet değiştirebilen orfozları ve 7 dakika boyunca su altında kalabilen doğal ortamlarında yaşayan Gentoo Penguenleri’ni de görme şansı bulabilirsiniz.

Sıcaklığı, nem oranı, birbirinden farklı canlı çeşidi, rengarenk ve küçük zehirli kurbağalar, dünyanın en küçük timsah türü cüce kaymanların yer aldığı yağmur ormanı da oldukça etkileyici. Amazon’un atmosferini yaşatan yağmur ormanındaki tüm bitkiler Kosta Rika‘dan getirilmiş.

İstanbul Akvaryum Dalış Deneyimi

4 bin metreküp su kapasitesine sahip, içinde 5 bin canlının yaşadığı ana tank içerisinde köpekbalıkları ve vatozlar ile birlikte dalış yapılabiliyor. İstanbul Akvaryum’da, 30 dakikalık dalış aktivitesi sonrasında katılımcılara İstanbul Akvaryum dalış sertifikası veriliyor.

Dalış Brövesi almak isteyenler için ise İstanbul Akvaryum bünyesinde Scuba Dalış Eğitimi de veriliyor. Başlangıç eğitimine katılım için tek koşul yüzme bilmek.

İstanbul Akvaryum’da Dalış Eğitimi Veriliyor
İstanbul Akvaryum bilet fiyatları 2020
İstanbul Akvaryum Giriş Ücreti

İstanbul Akvaryum’da Balık Besleme Seansları

Dünyanın en büyük tematik akvaryumlarından İstanbul Akvaryum‘da her gün gerçekleştirilen balık besleme seanslarına katılmak da mümkün. Uzman akvaristlerin, akvaryumdaki canlıları besledikler şovu Orta Atlantik alanında yer alan tünelden, Batı Atlantik alanında yer alan ana akrilikten ve Panama alanında yer alan yarım tünelden ziyaretçiler de izleyebiliyor.

Balık Besleme Saatleri

Balık besleme seanlarının saatleri her gün yapılan anonslarla ziyaretçilere duyuruluyor. İstanbul Akvaryum özellikle bu hizmetiyle çocuklar için gezilecek eğlenceli yerler arasında en üstlerde yer alıyor.

Ana tanktaki zebra köpekbalıkları, vatozlar, orfozlar, gitar köpekbalıkları ve diğer canlıların beslemesi pazartesi günleri hariç her gün saat 11.00‘de; Panama tünelinin önünde gerçekleştirilirken, köpekbalıklarıyla dalışın yapıldığı günlerde ise beslenme 10:30’da gerçekleştiriliyor.

Kum kaplanı köpekbalıkları ise Batı Atlantik ana paneli önünde çarşamba ve pazar günleri saat 14:30‘da, Amazon Yağmur Ormanı’nda yer alan kayman timsahları da her cumartesi günleri saat 16:00’da besleniyor.

İstanbul Akvaryum Florya’da Konumlanıyor
İstanbul Akvaryum nerede nasıl gidilir ulaşım
İstanbul Akvaryum Florya

İstanbul Akvaryum Giriş Ücretleri 2021

İstanbul Akvaryum giriş ücreti yetişkinler için 99 TL, ancak online bilet fiyatları daha ucuz ve indirimle birlikte 89 TL‘ye denk geliyor. İstanbul Akvaryum’da 2 yaşına kadar çocuklar için giriş ücretsiz. 2 ile 12 yaş arası bilet fiyatı ise 69 TL olarak belirlenmiş. Aynı şekilde internetten alınırsa 62 TL‘ye tekabül ediyor.

İstanbul Florya Akvaryum Yıllık Bilet Fiyatları

3 kişilik aileye özel kampanyalı yıllık giriş ücreti 210 TL, 4 kişilik aileye özel giriş ücreti ise 280 TL. Yıllık üyelikler internet sitesi üzerinden online satın alınırsa, %20 indirim uygulanıyor. Not ettiğim bu ücretler zaten indirim uygulanmış halidir.

İstanbul Akvaryum’a online bilet almak için online bilet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Son Güncelleme: Fiyatlar 28 Aralık 2019 tarihinde güncel haliyle not edilmiştir.

İstanbul Akvaryum Ziyaret Saatleri 2021

İstanbul Akvaryum’u haftanın 7 günü saat sabah 10:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Akvaryum Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul Akvaryum, İstanbul’un Avrupa Yakası‘ndaki Florya’da konumlanıyor. Metrobüsle Beşyol durağında indikten sonra Florya minibüslerine binerek İstanbul Akvaryum’a gelebilirsiniz.

İETT otobüsleriyle gelecekseniz BN1 Halkalı – Eminönü, BN2 Küçükçekmece – Eminönü, BN3 Halkalı – Yenikapı, 73Y Yenibosna Metro-Akvaryum, 73B Florya – Bakırköy ve 73F Florya – Taksim hattını kullanabilirsiniz.

İstanbul Akvaryum’a Bakırköy’den gelecekseniz BN1, BN2, BN3 İETT Halkalı Eminönü Hattı’nı kullanabilirsiniz. BN1, BN2, BN3 İETT Halkalı Eminönü hatlarına Kazlıçeşme Marmaray istasyonundan veya Yenibosna Metro istasyonundan geçiş yapabilirsiniz.

Taksim, Sultanahmet ve Sirkeci’den karşılıklı olarak İstanbul Akvaryum’a servisler düzenleniyor. Servisleri İstanbul Akvaryum giriş bileti bulunan kişiler kullanabiliyor. Bu sebeple bileti önceden online olarak almanız, size fiyatta indirim sağladığı gibi, ulaşımda da kolaylık sağlayabilir.

İstanbul Akvaryum Giriş Ücreti by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *