İstanbul Madame Tussauds Müzesi

İstanbul Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi Giriş Ücreti

Beyoğlu’nda yer alan Madame Tussauds Balmumu Müzesi, sanatçıların, bilim insanlarının, politikacıların ve önemli şahısların birebir ölçülerde yapılmış balmumu heykellerine ev sahipliği yapıyor. Tanıdık suretleri göreceğiniz bu müzede keyifli vakit geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

İstanbul Balmumu Heykel Müzesi Hakkında Bilgi

İstanbul Balmumu Heykel Müzesi, balmumu alanında zengin bir koleksiyona sahip. Günümüzde kültürel bir cazibe merkezi olarak kabul edilen bu müzede, her biri incelikle işlenmiş olan balmumu heykeller yer alıyor.

Müzenin koleksiyonunda sinema yıldızları, müzisyenler, politikacılar ve bilim insanları başta olmak üzere birçok ünlü ve önemli ismin birebir benzer olarak yapılmış balmumu heykelleri yer alıyor. Madame Tussauds, ziyaretçilerinin yıldızlara yakın olmalarını sağlıyor.

Buradaki heykellerin büyük bir titizlikle hazırlandığını belirtmekte de fayda var. Örnek vermek gerekirse, Müslüm Gürses’in balmumu heykeli, Gürses’in 1978 yılında geçirdiği trafik kazasından kalan yara izi bile dikkate alınarak hazırlandı. Müzedeki bütün heykeller, ciddi bir araştırma sürecinden sonra hazırlanıyor.

Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi’nin Tarihi

Madame Tussauds Müzesi adını 18. Yüzyıl’ın önde gelen balmumu sanatçılarından biri olan Marie Tussaud’dan alıyor. Dr. Philippe Curtius’un öğrencisi olan Marie, yaptığı balmumu heykellerle kısa sürede ün kazanmış bir isim.

1780 yılında Kral 16. Louis’nin kız kardeşine sanat dersleri veren Tussaud, Fransız Devrimi’nden sonraki süreçte sanatını bırakmak, giyotin ve ölüm maskesi üretmek zorunda kalmıştı.

Londra’ya taşındıktan sonra faaliyete geçirdiği müzeye ilham veren de bu süreç oldu. Tussaud, Londra’da açtığı sergide, Fransız Devrimi’nden kalan korkunç anılarını birebir canlandırma ile sergiliyordu.

Madame Tussaud, 1850 yılında hayatını kaybettikten sonra, müze oğulları ve torunları tarafından işletilmeye başlandı. 1972 yılında, müzenin ikinci şubesi Amsterdam’da açıldı ve bu yıldan sonra, Avrupa, Asya ve Amerika’da birçok şube açılmaya başlandı. 2016 yılında İstanbul’da faaliyete geçen Madame Tussauds Müzesi, müzenin 21. şubesidir.

Madame Tussauds Müzesi’nin Bölümleri

Müzenin bünyesinde sinema, spor, bilim&kültür, tarihteki liderler, VIP party ve müzik olmak üzere altı farklı bölüm bulunuyor.

Müzik bölümünde, adından da tahmin edileceği gibi, Türkiye’de ve dünyada dinlenen ünlü müzisyenlerin heykelleri bulunuyor. Burada Rihanna, Madonna, Lady Gaga gibi dünya çapında ünlü yıldızlardan Zeki Müren ve Barış Manço gibi Türkiye’nin sevilen müzisyenlerine kadar birçok heykel mevcut. Hatta, Mazhar Fuat Özkan üçlüsü, 80’li yıllardaki sahne kostümleri ve enstrümanlarıyla birebir olarak karşınıza çıkıyor.

İnsanlığın tarihi birikimine yön veren önemli isimlerin heykelleri ise Bilim&Kültür kısmında bulunuyor. Burada Leonardo Da Vinci, Mozart, Steve Jobs, Albert Einstein, Yaşar Kemal gibi bilim insanları ve sanatçıların heykelleri yer alıyor. Ayrıca, müzenin kurucusu Madame Marie Tussaud’un heykelini de burada görebilirsiniz.

Futbol, tenis, basketbol gibi branşlarda adından söz ettiren sporcuların heykelleri de spor kısmında yer alıyor. Rafael Nadal, Neymar, Lionel Messi, Arda Turan, Maria Sharapova gibi ünlü sporcularla bu bölümde karşılaşabilirsiniz.

Yıldızların davetli olduğu bir partide yeriniz almak için VIP Party kısmını ziyaret edebilirsiniz. Burada sinema ve televizyon dünyasının yıldızları yer alıyor. Bu bölümde Julia Roberts, Brad Pitt gibi Hollywood yıldızlarıyla birlikte Kıvanç Tatlıtuğ ve Beren Saat başta olmak üzere Türk sinemasının önemli isimlerinin heykelleri bulunuyor.

Tarih ve Liderler bölümünde, tarihin akışını değiştiren önemli kişilerin balmumundan yapılan heykelleri yer alıyor. Mimar Sinan, Fatih Sultan Mehmet, Mustafa Kemal Atatürk gibi büyük liderlerin heykellerini birebir ölçülerle ve gerçekçi detaylarla inceleyebilirsiniz.

Sinemaya meraklıysanız, ünlü aktör, aktris ve yönetmenlerin heykellerinin bulunduğu sinema kısmına mutlaka uğramalısınız. Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Jennifer Lawrence gibi aktrislerin heykelleri bu kısımda yer alıyor. Burada, ünlü yönetmen Steven Spielberg’ün de heykelini de görebilirsiniz.

Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi

İstanbul Balmumu Heykel Müzesi Giriş Ücreti 2019-2020-2021
İstanbul Madame Tussauds Müzesi

İstanbul Balmumu Müzesi Giriş Ücreti 2021

İstanbul Balmumu Heykel Müzesi giriş ücreti 75 Türk Lirası‘dır. 3-14 yaş arası çocuklar için indirimli bilet fiyatı ise 55 Türk Lirası‘dır. Biletleri internet üzerinden online aldığınızda daha ucuza gelir. Kapıdan bilet alırsanız %20 daha yüksek ücret ödemeniz gerekebilir.

Madame Tussauds Heykel Müzesi’nde Sea Life Istanbul ve Discovery Centre ile ortak biletler de satılıyor. Bu biletlerden birini satın alarak, 90 gün içinde Discovery Centre, Sea Life Istanbul, Legoland gibi yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

Bilet fiyatlarında çeşitli kampanyalar sebebiyle sıklıkla değişiklik oluyor. Yazıyı en son güncellediğim 26 Aralık 2019 itibarıyla bilet fiyatları bu şekildedir. İstanbul Madame Tussauds Müzesi’nin resmi internet sitesine bu linki tıklayarak ulaşabilir ve güncel bilet fiyatlarını kontrol edebilirsiniz.

İstanbul Balmumu Müzesi Ziyaret Saatleri

İstanbul Taksim Balmumu Heykel Müzesi’ni sabah 10:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Ancak bilet gişesi 19:00’dan itibaren kapanıyor ve bu saatten sonra yeni ziyaretçi alınmıyor. Bunlara ek olarak, indirimli giriş statüsündeki 14 yaş altı çocukların, müzeye yetişkin bir refakatçi eşliğinde girmesi gerekiyor.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Müzeye gitmeden önce Balmumu Müzesi’nin resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

İstanbul Balmumu Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

İstanbul Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi, Taksim’deki İstiklal Caddesi üzerinde, Eski Emek Sineması’nın yerine inşa edilen Grand Pera Alışveriş Merkezi’nde bulunuyor. Taksim Meydanı‘ndan yürüyerek veya Nostaljik Tramvay’a binerek buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İstanbul Balmumu Müzesi Giriş Ücreti by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *