İstanbul Esnaf Lokantaları Listesi

İstanbul Avrupa ve Anadolu Yakası En İyi Esnaf Lokantaları

Türk ve Osmanlı Mutfağı’nın klasik lezzetlerini cömert porsiyonlarla, mütevazi fiyatlara sunan esnaf lokantaları özellikle öğle yemeklerinin vazgeçilmez uğrak noktaları.

Bir önceki yazıda İstanbul’un En İyi Restoranları listesini sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise İstanbul’da yıllardır hizmet veren esnaf lokantalarını derledik.

İstanbul’un En İyi Esnaf Lokantaları 2020

İstanbul’un eski semtleri olan Eminönü (Sirkeci), Üsküdar, Kadıköy, Fatih ve Beyoğlu gibi semtlerde, gidilmesi mutlaka tavsiye edilen lezzetli lokantaları aşağıda bulabilirsiniz.

Bu lokantalar İstanbul’un en iyi lezzet duraklarından olduğu gibi, nostaljik mekanlardır.

 • Kanaat Lokantası – Üsküdar

Yaklaşık 100 yıldır Üsküdar merkezde bulunan Kanaat Lokantası’nda Türk ve Osmanlı Mutfağı’nın özenle hazırlanmış lezzetlerini bulabilirsiniz.

Açıldığı günden bu yana Rumelili bir ailenin işlettiği lokantada, camekanın arkasından dilediğiniz yemeği seçip masanızda afiyetle yiyebilirsiniz. Kanaat Lokantası’nda çoban kavurması, patlıcan kebabı ve Özbek pilavı gibi yemekler hala geleneksel lezzetiyle pişiriliyor.

Kanaat Lokantası, kayda değer tarihiyle; İstanbul’un en iyi esnaf lokantaları arasında bulunuyor.

İstanbul Anadolu Yakası Esnaf Lokantaları

istanbul üsküdar esnaf lokantaları
Kanaat Lokantası
 •  Şen Lokanta – Bostancı

İşkembe, tuzlama, kelle paça çorbalarının yanı sıra mantarlı tavuk sote gibi yemeklerin de oldukça lezzetli olduğu Bostancı’da yer alan Tarihi Şen Lokantası’nda öğlen servisle plazadan gelen çalışanlara rastlayabilirsiniz.

Odun fırınında pişen enfes pideleri de tatmaya değer. Kiremitte et sotesi, Rus mantısı da spesiyalleri arasında yer alan lokantada Osmanlı Mutfağı’nın vazgeçilmezi komposta ve şerbetler de mevcut.

 • Pidesun – Kadıköy

Geleneksel esnaf lokantalarındaki sulu ev yemekleri, Kadıköy semtindeki Pidesun‘da bulunmaz. Ancak Pidesun İstanbul’un en iyi pidecisi ve mantıcısı olduğu için bu eksikliği çok hissetmezsiniz. Samsunlu pideci Pidesun, Kadıköy Moda Caddesi’nde oldukça merkezi bir noktadadır.

Pidesun’da bol ve kaliteli malzemeyle buluşan hamur; kapalı, açık, yoğurtlu pideye dönüşüyor. Odun ateşinde pişen pidelerin yanı sıra mantı da denemeye değer.

 • Yanyalı Fehmi Lokantası – Kadıköy

Kadıköy’ün Tarihi Balıkçılar Çarşısı’nın hemen girişinde bulunan Yanyalı Fehmi Lokantası, Yunanistan’ın batısında bulunan Yanya’dan göçle gelen Fehmi Sönmezler tarafından kurulmuş.

Beyoğlu ve Sirkeci’de açılan ve ardından sadece Kadıköy’de hizmet vermeye başlayan lokantanın en meşhur yemeği Yanyalı köfte. Közlenmiş patlıcanla hazırlanan bu köfte kesinlikle tavsiye edilir. Her gün Osmanlı ve Türk mutfağından 100 çeşit yemeği bulabileceğiniz Yanyalı’da öğlen veya akşam yemeği yiyebilirsiniz.

İstanbul, Anadolu Yakası’nın en iyi esnaf lokantalarından Yanyalı Fehmi Lokantası.

İstanbul’un En İyi Esnaf Lokantaları

istanbul kadıköy esnaf lokantaları
Yanyalı Fehmi Lokantası
 •  Erzincanlı Ali Baba – Süleymaniye

Yanyana sıralarca kuru fasulyecinin bulunduğu Süleymaniye’nin en lezzetli fasulyecisi Erzincanlı Ali Baba.

1924 yılından beri Erzincan’ın meşhur dermason fasulyesini kullanan Erzincanlı Ali Baba’nın menüsünde taze fasulye, tepsi kebabı, tava köfte, tas kebabı gibi Türk Mutfağı’nın vazgeçilmezleri de bulunuyor.

 • Nato Lokantası – Karaköy

Türkiye’nin 1952 yılında NATO’ya girmesinin şerefine açılan Karaköy Nato Lokantası’nda servis öğlen başlıyor ve yemekler 15:30’a kadar bitiyor. Bölgede modern, gösterişli ve lüks kafe, bar ve restoranların yoğunluğuna rağmen, Karaköy Nato Lokantası popüler bir öğle yemeği noktası olmaya devam ediyor.

Ahşap cepheli bina, beyaz duvarlara sahip Karaköy Nato Lokantası cömert porsiyonlara, mütevazi fiyatlara ve her gün değişen bir menüye sahip.

Çorba, kebap, ızgara et ve zeytinyağlı yemeklerinin renkli ve cazip görüntüsünün yanı sıra salata, pilav ve günlük olarak değişen geleneksel Türk tatlılarınını tadabilirsiniz.

 • Hünkâr Lokantası – Fatih

1950’de kurulan Hünkar Lokantası’nın sahibi Erzurumlu Ügümü Ailesi dört nesildir aşçılık yapan bir aile. Dedeleri, Kazım Karabekir Paşa’nın aşçılığını yapmış olan Ügümü Ailesi’nden Talip Ügümü Erzurum’dan İstanbul’a gelerek kalfalık sürecinin ardından Fatih’te Hünkâr Lokantası‘nı açmış.

Karadeniz’de edindiği tecrübeleri de lokanta menüsüne aktaran Talip Ügümü, Hünkâr Lokantası’nda hamsili pilavı, pastırmalı kuru fasulyeyi, mantıyı lokantada ilk kez sunmaya başlayarak fark yaratmış.

Nişantaşı ve Etiler gibi semtlerde de şubeleri bulunan Hünkar Lokantası’nda yemekler hala Ügümü Ailesi’nin fertleri tarafından pişiriliyor.

İstanbul Avrupa Yakası Esnaf Lokantaları

istanbul fatih esnaf lokantaları
Hünkar Lokantası
 •  Lades – Taksim

1969 yılında Tarlabaşı Caddesi üzerinde Ahmet Çelikkol’un açtığı Lades Muhallebicisi ile başlayan serüven, kardeşi Mehmet Çelikkol ile birleşmesiyle 1986’da kurduğu Lades Restoran’la devam ediyor.

Lades Muhallebicisi ve Lades Restoran uzun süredir Sadri Alışık Sokak’ta hizmet veriyor. Lades’in restoran kısmında Rosto, tandır kuzu incik gibi klasikleri ağız tadıyla yiyebilirsiniz. Lades’in tatlıları ise muhallebici kökenli olduklarından çok özenli ve lezzetlidir. Şekerpare, ekmek kadayıfı, kabak tatlısı gibi klasikleri bulabilirsiniz.

Tarihi Yarımada’nın Lezzet Sokağı: Hocapaşa Lokantaları

İstanbul Tarihi Yarımadası‘nın tam merkezinde konumlanan Eminönü ve Sirkeci semtleri, hafta sonları İstanbulluların uğrak noktalarıdır. Eminönü‘ndeki Mısır Çarşısı çevresi ve Sirkeci‘deki Büyük Postane Caddesi adeta insan seli olur.

İstanbul’un tarihi çarşıları olan Mısır Çarşısı veya Mahmutpaşa Çarşısı‘nda alışveriş yaptıktan sonra, Hocapaşa Lokantaları‘nda bir mola vermek çok keyiflidir. İşte Hocapaşa Sokağı‘nda tavsiye edilen üç lezzetli restoran:

 • Kasap Osman – Sirkeci

Kasap Osman, İstanbul’un en lezzetli dönerini yiyebileceğiniz yerdir. Hocapaşa Sokağı‘nın sağ kanadında, köşede konumlanır. Bitişiğinde Hocapaşa Camii‘ni görebilirsiniz. Kasap Osman’ın en güzel yemeği porsiyon döneridir. Bunun haricinde çeşitli geleneksel Et ve Kebap yemeklerini de bulabilirsiniz.

İstanbul Tarihi Yarımada Esnaf Lokantaları

istanbul eminönü esnaf lokantaları
Kasap Osman
 • Filibe Köftecisi – Sirkeci

Filibe Köftecisi, “İstanbul’da köfte yenecek en iyi yer” deyince akla gelen birkaç seçenekten biridir. Şahsi olarak Sultanahmet Köftecisi‘nden daha lezzetli köfteler yaptığını söyleyebilirim. Birkaç kuşaktır aynı aile tarafından işletilen Filibe Köftecisi, asırlık bir lezzet durağıdır.

Gurmelerle yapılan söyleşilerde sıkça adı geçen Filibe Köftecisi’nin, İstanbul En İyi Esnaf Lokantaları arasında önemli bir yeri var.

Hocapaşa’nın Meşhur Filibe Köftecisi

sirkecide önerilen esnaf lokantası
Filibe Köftecisi
 • Namlı Rumeli Köftecisi – Sirkeci

Köftesiyle meşhur Namlı Rumeli Köftecisi’nde tavuk şiş ve et şiş seçenekleri de mevcut. Piyazı, salatası da ayrı bir güzel olan Namli Rumeli Köftecisi’nde yemeğin üstüne irmik helvası yiyebilirsiniz.

Namlı Rumeli Köftecisi, 1982‘den bu yana Sirkeci Hocapaşa’da köfte konusunda uzmanlığını sergiliyor.

Sirkeci Hocapaşa Lokantalar Sokağı

Namlı Rumeli Köftecisi

İstanbul Esnaf Lokantaları by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *