Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Beyoğlu‘nun Çukurcuma semtinde bulunan Masumiyet Müzesi ziyaretçilerini eşsiz bir konsept ile ağırlıyor. Orhan Pamuk’un aynı ismi taşıyan kitabına göre düzenlenen müze, ziyaretçilerine 1950 ile 2000 yılları arasındaki İstanbul’u çeşitli objeler aracılığıyla tanıtıyor. 2014 yılında Avrupa Müze Ödülü’nü alan Masumiyet Müzesi’ni görmemek, İstanbul’u sevenler için büyük bir kayıp olur.

Roman Hakkında

1974 ile 2000 arasındaki periyotta geçen bu roman, karakterlerin hatıralarıyla ve geriye dönüşlerle birlikte 1950’lerden başlayan bir dönemi kapsıyor. Her ne kadar bir aşk romanı olarak tanımlansa da, bu romanda karakterlerin deneyimleri, konuşmaları ve hatıraları üzerinden İstanbul’u ve İstanbul’un yıllar içinde geçirdiği değişimi okuyoruz. Romanın ana karakterleri Kemal ile Füsun arasında gelişen ilişki, okuyucuya hatıralarla dolu bir müzenin kapılarını aralıyor.

Müzenin Gelişimi

Roman ile müzede sergilenen koleksiyon arasında kuvvetli bir bağ bulunuyor. Orhan Pamuk, bir yandan romanın bölümlerini yazarken, diğer yandan bu romanda geçen eşyaları satın alıyordu. Roman kahramanlarının eşyaları, romanın geçtiği zamandan kalan gazete haberleri, reklam afişleri, fotoğraflar ve diğer objeler, 20 yıllık bir süreçte toplandı.

Orhan Pamuk, müzeyi açmadan önce Galata ve Sultanahmet gibi semtlerde bir süre keşif yaptıktan sonra, Çukurcuma’da karar kıldı ve burada “Brukner Apartmanı” olarak bilinen 19. Yüzyıl‘dan kalma bir binayı satın aldı.

Müze binası, İhsan Bilgin, Cem Yücel ve Gregor Sunder-Plassman tarafından 2003 yılında tasarlandı. Pamuk, 2009 yılında Masumiyet Vakfı’nı kurdu. Müzenin açılması için gereken maddi destek ise 2010 yılında, Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından sağlandı. Müzenin açılışı ise 28 Nisan 2012 yılında gerçekleşti.

Orhan Pamuk, Masumiyet Müzesi’nde
Orhan Pamuk Masumiyet Müzesi
Orhan Pamuk ve Müzesi

Masumiyet Müzesi’ni Neden Görmelisiniz?

Belirtildiği gibi, müze büyük ölçüde romanla eşzamanlı olarak kurgulandı. Orhan Pamuk, müzenin açılışında yaptığı açıklamada, romanları satın aldığı eşyalara bakarak yazdığını söylemişti. Sergilenen objelerin yerleşimi ise tamamen romana uygun bir biçimde yapıldı. Örnek vermek gerekirse, müzede eşyaların sergilendiği seksen üç adet kutu bulunuyor. Bu kutular, romandaki seksen üç bölümü temsil ediyor ve her kutuda aynı numaradaki bölümle ilgili eşyalar yer alıyor.

Roman ile müze arasında bir bütünlük olduğunu belirtmekte fayda var. Öyle ki, romanda yer almayan bazı olaylar ve detaylar müzede bulunuyor. Örnek vermek gerekirse, Kemal’in babasının Monte Carlo’da kumar oynaması romanda yer almıyordu ancak bu olay müzedeki kurguya eklenmiş.

Masumiyet Müzesi, yalnızca bir müze değil, aynı zamanda bir zaman tüneli. Bu müzeyi ziyaret ettiğinizde kendinizi bir romanın kurgusunda, İstanbul’un elli yılına tanıklık ederken bulacaksınız. Müzede zaman zaman etkinlikler, konferanslar ve söyleşiler de düzenleniyor. Etkinlik programı hakkında detaylı bilgi almak için, Masumiyet Müzesi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Masumiyet Müzesi’ni ziyaret etmeden önce, romanı okumanızı tavsiye ederiz. Ancak bu şart değil. Nitekim bu müzede “masumiyet”e ve İstanbul’a dair tanıdık şeyler göreceksiniz.

Masumiyet Müzesi giriş ücreti
Müzedeki objeler

Image Credit: internationaltraveller.com

Masumiyet Müzesi Giriş Ücreti 2019

Masumiyet Müzesi giriş ücreti 25 Türk Lirası‘dır. Öğrenciler için indirimli bilet fiyatı 15 TL‘dir. Müzeyi daha iyi anlamak için 5 TL karşılığında sesli rehber alabilirsiniz.

Masumiyet Müzesi romanına sahipseniz, bir kereye mahsus olmak üzere ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. Kitabın 574. sayfasında giriş bileti ve müzenin bulunduğu yerin haritası yer alıyor. Bu bileti gişede damgalatarak davetiye alabilir ve müzeyi ücretsiz gezebilirsiniz. Ancak aynı kitapla iki kez giriş yapmak mümkün değil.

Masumiyet Müzesi Ziyaret Saatleri

Masumiyet Müzesi, Pazartesi hariç haftanın her günü ziyaret edilebilir.

Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi, Pazar günleri

10.00 ile 18.00 arası giriş yapılabilir

Perşembe günleri ise

10.00 ile 21.00 arası ziyaret edilebilir

Bilet gişesi ise Perşembe günleri 20.30’da, diğer günlerde ise 17.30’da kapatılmaktadır.

Nasıl Gidilir?

Masumiyet Müzesi, İstiklal Caddesi’ne yakın bir yerde bulunuyor. Kabataş-Bağcılar tramvayına binip Tophane durağında indikten sonra, Çukurcuma yönüne kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

Otobüsle gelmeyi tercih ederseniz, 26, 26A, 26B, 30D, 70D numaralı otobüslerden birine binip, aynı durakta indikten sonra yürüyebilirsiniz. Taksim, Galatasaray, Tophane ve Cihangir semtlerinden ulaşmak için on dakika kadar yürümeniz yeterli.


Yakındaki Diğer Müzeler


Masumiyet Müzesi Hakkında Bilgi Yazısı by Babür Karbey Vina

Masumiyet Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri 2019

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *