İstanbul Çikolata Müzesi

İstanbul Pelit Çikolata Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Kakao çekirdeklerinden elde edilen toz ve yağ ile yapılan çikolata, hemen hemen herkes tarafından sevilir. Bir markette bile onlarca farklı çikolata çeşidiyle karşılaşmak mümkün ancak Pelit Çikolata Müzesi, çikolata ile yapılacakların bir sınırının olmadığını kanıtlıyor. Çikolatadan yapılan bir dünyada gezinmek ve Charlie’nin Çikolata Fabrikası filmindeki gibi bir deneyim yaşamak istiyorsanız, Esenyurt’ta yer alan Pelit Çikolata Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz.

Müze Hakkında

Pelit Çikolata Müzesi, Türkiye’de bu konseptteki ilk ve tek müze olmakla birlikte, dünya genelindeki nadir çikolata müzelerinden biri. Müzede, çikolatadan yapılan heykeller, büstler, modeller, minyatür köyler ve üç boyutlu resimler sergileniyor. Müzede çikolatanın bir sanat hâline geldiğine tanık olabilirsiniz. Diğer yandan, müzedeki aktivite sergiden ibaret değil. Burada çocuklar ve yetişkinler için çikolata ve pasta yapımı atölyeleri de düzenleniyor.

Müzenin Bölümleri

  • Ana Salon: Müzenin bu bölümden başladığını söyleyebiliriz. Ana salona girdiğinizde sizi çikolatadan yapılmış geleneksel bir Türk evi karşılıyor. Birebir aynı ölçülerde yapılmış bu evi yakından gördüğünüzde hayran kalacağınıza emin olabilirsiniz. Burada, çikolata şelalesinden akan sıcak çikolatadan tadabilir, çikolata tarihini anlatan tabloları ve Nuh’un Gemisi’nin çikolatadan yapılan modelini inceleyebilirsiniz.
  • İstanbul Salonu: Galata Kulesi, Boğaz Köprüsü, Kız Kulesi, Sultanahmet Camii gibi İstanbul’un önemli tarihi yapılarının çikolatadan yapılan modelleri bu salonda sergileniyor. Modeller oldukça detaylı bir biçimde tasarlanmış ve yapılmış.
  • Türk Büyükleri Salonu: Bu kısımda, Mustafa Kemal Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Osman Gazi gibi Türk tarihine yön veren önemli kişilerin çikolatadan yapılan büstleri ve üç boyutlu portreleri bulunuyor. Ayrıca İstanbul’un Fethi gibi tarihi olaylar da, çikolatadan yapılan figürler ile canlandırılmış.
  • Sanatçılar Salonu: Pablo Picasso ve Albert Einstein gibi dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan kişilerin çikolatadan yapılma büstleri burada yer alıyor. Ayrıca, Picasso’nun sürreal çalışmalarından Osman Hamdi Bey’in meşhur Kaplumbağa Terbiyecisi’ne kadar birçok tablo, burada çikolatadan yapılan üç boyutlu resimler ile tekrar yorumlanmış.
  • Medeniyetler Salonu: Dünya tarihine farklı ve keyifli bir perspektiften bakmak istiyorsanız, bu salonu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Burada Hitit, Antik Yunan, Bizans, Roma, Osmanlı gibi önemli medeniyetlerin yapıları, çikolatadan yapılan tablolar ve modeller bulunuyor.
Pelit Çikolata Müzesi Giriş Ücreti 2019-2020-2021
Müzedeki Eserler

Pelit Çikolata Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz?

Çikolata Müzesi’nde sergilenen eserlerin dünyada başka bir eşi yok. Çikolatadan yapılan modeller, tablolar, heykeller ve illüstrasyonlar, hayal gücünün sınırlarını zorluyor. Diğer yandan, Çikolata Müzesi’nin çocuklar için eğlenceli bir yer olduğunu belirtmekte de fayda var. Buradaki eserler, çocukların ilgisini cezbediyor.

Pelit Çikolata Müzesi, yalnızca bir sergi alanı değil. Burada düzenlenen workshoplar ile çikolata ve pasta yapmayı öğrenebilirsiniz. Ayrıca, müzede çikolata yapımını anlatan informatik tablolar da bulunuyor. Bu sayede, çikolatanın kakao çekirdeklerinin toplanmasından başlayan üretim sürecini öğrenebilirsiniz.

İstanbul Pelit Çikolata Müzesi Giriş Ücreti 2021

Pelit Çikolata Müzesi giriş ücreti 2021 itibarıyla kişi başı 50 Türk Lirası‘dır. Okul gruplarında ise kişi başı 40 TL ödeyerek indirimli giriş yapma imkânı bulunuyor. Bu fiyatlar, 1 yaşın üzerindeki bütün ziyaretçiler için geçerlidir.

Pelit Çikolata Müzesi Ziyaret Saatleri

Pelit Çikolata Müzesi sabah 10:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müze haftanın her günü bu saatler arasında ziyaret edilebilir. Başka bir deyişle hafta sonları da açıktır.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Müzeye gitmeden önce Pelit Çikolata Müzesi’nin resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Pelit Çikolata Müzesi’ne Nasıl Ulaşılır?

Çikolata Müzesi, Pelit Çikolata’nın Esenyurt’taki imalathanesinde bulunuyor. Buraya otobüs ve metrobüs ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Metrobüste Avcılar durağında indikten sonra, 142 nolu İETT otobüsüne binerek, yarım saatlik bir yolculukla Çikolata Müzesi’ne ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Avcılar-Karaağaç arasında çalışan minibüsler de müzenin önünden geçiyor.

Kişisel aracınız ile ulaşım sağlamak isterseniz, Esenyurt yönünde devam edip, Akbatı AVM’nin arka tarafındaki sanayi sitesine giriş yapabilirsiniz. Ancak park yeri konusunda sorun yaşamamak için, kapalı otoparklardan birinde önceden rezervasyon yapmanızda fayda var.

Açık Adres: Koza Mahallesi, 1678 Sk. No: 19 Esenyurt/ İSTANBUL

Pelit Çikolata Müzesi Blog Gezi Yazısı by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *