serhateng(at)gmail.com
Sultanahmet Parkı Ve Ayasofya Manzarası Fotoğrafı

Sultanahmet Tarihi Otelleri

Sultanahmet Tarihi Otelleri Tavsiye Ve Öneri Yazısı

Sultanahmet bölgesi, İstanbul’un kurulduğu M.Ö. 637 yılından beri, şehrin en büyük çekim noktasıdır. Yunan Akropolis’i Byzantion, Roma ve Bizans’a başkentlik yapmış olan Konstantinopolis ve Osmanlı’nın Der-Saadet yani mutluluk şehri adını verdiği İstanbul’un merkez noktası hep Sultanahmet olagelmiştir.

Bu yüzden, bu bölgedeki tarihi dokunun verdiği huzur ve keyif bambaşkadır. Sultanahmet bölgesinden sadece bir tramvay yolculuğu ile Galata Kulesi, İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı’na ulaşabileceğinizi düşünürsek, Sultanahmet tarihi eserlere yakınlığı ile ideal bir konaklama yeridir.

Yine de şehrin hareketliliğinden faydalanmak, şehrin entelektüel çekim noktalarına ve sanat galerilerine yakın olmak isteyenler, Beyoğlu’nu tercih edebilirler. Beyoğlu ilçesinin; Taksim, Cihangir, Galata, Pera, Karaköy gibi semtleri de ideal bir konaklamaya müsaittir.

Sultanahmet’in En İyi Butik Otelleri

Sultanahmet’te yüzlerce irili ufaklı otel bulunmaktadır. Bunların büyük bir kısmı tarihi evler olduğu için butik otel olarak hizmet verirler. Bunlar içerisinde gerçekten kayda değer bir hikayesi olan ve iyi müşteri hizmeti veren otelleri ayıklayıp, size öneride bulunmak amacıyla bu yazıyı kaleme alıyorum. İşte Sultanahmet’in en çekici ve özellikli otellerinin bir listesi…

Sultanahmet Tarihi Otelleri Soğukçeşme
Soğukçeşme Sokağı’nda Ayasofya Konakları (Ayasofya Mansions)

Ayasofya Konakları (Hagia Sophia Mansions)

Topkapı Sarayı, 1481 yılından 1856 yılına kadar Osmanlı hanedanının konakladığı saraydı. Bu dönemde sarayda görevli bürokratların evleri Sultanahmet bölgesinde konumlanmıştı.

Topkapı Sarayı’nın surlarına bitişik olan meşhur Soğukçeşme Sokağı’nda, Ayasofya manzaralı tarihi konaklarda  şehrin önde gelenleri yaşadılar. Türkiye’nin 4. Cumhurbaşkanı da bu evlerden birinde doğmuştur. Sokakta bulunan 10 adet sevimli konak günümüzde otel olarak hizmet vermektedir.

Bu sokaktaki sevimli evler, Ayasofya Pansiyonları (Hagia Sophia Pensions) ismiyle uzun yıllar hizmet verdiler. 2013 yılına oteli devralan işletme Martin Lawrence adında ünlü bir tasarımcı ile beraber konakları baştan aşağı tekrar dizayn etti. Uzun süren restorasyon çalışmaları sonunda dışarıdan bakılınca bu tarihi evler rengarenk ve çok çekici gözüküyor.

İç mekanın tasarımı ise çok ince bir zekin ürünü… Yakın zamana kadar Four Seasons Sultanamet oteli, bölgenin en sükse yapan oteli olarak göze çarpıyordu. Hagia Sophia Mansions ise, tarihi bir yapıdan devşirme otel olan Four Seasons otelinin en büyük rakibi olacak gibi gözüküyor.

Sultanahmet Tarihi Otelleri Yeşil Ev
Sultanahmet’in En Özel Butik Oteli Yeşil Ev (Green House)

Yeşil Ev Otel (Green House Hotel)

Yüzyılda, Osmanlı’nın tütün ve alkolden sorumlu Tekel bakanı olan, Şükrü Paşa, bu muhteşem konağı kendisine inşa ettirmiş. Topkapı Sarayı ile Sultanahmet Camii arasındaki uzun bir cadde olan Kabasakal Caddesi’nden yürüdüğünüzde, Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı dikkatinizi çekecektir.

Onun duvarlarının dibinden yürüdükçe, yemyeşil görüntüsü ile dikkatinizi çekecek ahşap bir konak göreceksiniz. Bu otel 1980’lerde hizmet vermeye başlamış olan Yeşil Ev (Green House) otelidir.

Bu otel ilk bakışta sadece yeşil rengi ve klasik Osmanlı mimarisi ile dikkatinizi çekse de aslında duvarlarının arkasında büyük bir hazine gizlidir. Çölde bir vaha misali muhteşem bir avluya sahip olan Yeşil Ev, yorucu Sultanahmet gezilerinin en güzel mola yeridir.

Sultanahmet Tarihi Otelleri Four Seasons
Four Seasons Hotel Sultanahmet Old City

Four Seasons Sultanahmet Old City

Four Seasons uzun yıllardır Sultanahmet’in en popüler otelidir. Otel, müşteri hizmetleri yönünden defalarca Avrupa’nın en iyi oteli seçildi. Otelin hikayesi ise gerçekten ilginçtir.

Kare şeklinde ve köşelerinde büyük kuleler olan bina, dışarıdan bir kışlayı andırmaktadır. Bu kadar korunaklı inşa edilmesinin sebebi ise, binanın Osmanlı döneminden kalma bir hapishane olmasından dolayıdır. Osmanlı döneminden, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarına kadar birçok ünlü ismin hapis yattığı bu mekan, günümüzde İstanbul’un en lüks otellerinden biri olmuştur.

Bir mapushane hücresinden, ultra lüks otele dönüşen odalarda kalmanın maliyeti de oldukça yüksektir. Otelin merkezinde, dışarıdan belli olmayan enfes bir bahçe vardır.

Sultanahmet Tarihi Otelleri Adamar
Adamar Hotel terasının muhteşem Sultanahmet manzarası…

Adamar Hotel

Bu otel aslına bakarsanız ötekiler kadar ilginç veya romantik bir hikayesi yok. Fakat Sultanahmet’in en merkezi otellerinden biri olan Adamar, muhteşem bir seyir terasına sahiptir ve hem Ayasofya gibi tarihi binaların, hem de İstanbul Boğazı’nın muhteşem bir manzarasını sunar.

Bölgedeki otellerin çoğunun roof restoranı olmasına karşın, hiç birinin manzarası Adamar ile boy ölçüşemez. Lezzetli yemekleri ve iyi kalpli personeli ile sizi memnun edecek yüksek fiyatlı olmayan bir alternatiftir.

ottoman-hotel-imperial
Ottoman Hotel Imperial Sultanahmet

Ottoman Imperial Hotel

Ottoman Imperial eski zamanlarda Yücel Hostel adlı bir Backpacker mekanıydı. Geceleri içki ile keyiflenen gençler, Ayasofya’nın yanı başındaki bu mütevazi binadan Caferağa Sokağı’na taşar ve Sultanahmet’in gece hayatını hareketlendirirdi. Sonra büyük bir yatırımla güzel bir otele dönüştürüldü.

Ottoman Imperial Otel, Caferağa Medresesi‘nin bitişiğindedir. Çeşitli geleneksel sanatların halen yaşatıldığı Mimar Sinan yapısı medreseyi de ziyaret etmenizi öneririm. Açık sarı renkte olan otel binası Caferağa Sokağı‘nın başından kolayca ayırt edilebilir. Sokak Ayasofya’nın batı cephesi ile komşudur.

Otelin Matbah ismindeki bir restoranı bulunur. Osmanlı mutfağından seçme yemekler sunan Matbah, İstanbul’da iyi bir isim yapmıştır.


Önerilen Diğer Yazılar:


Sultanahmet Tarihi Otelleri Blog Yazısı Serhat Engül

Sultanahmet Tarihi Otelleri Tavsiye Ve Öneri Yazısı

Sultanahmet Tarihi Otelleri was last modified: November 24th, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

18 − four =