Ayasofya Müzesi Hakkında Kısa Bilgi

Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Ayasofya, 1500 yılı aşan bir süredir ayakta duran, dünya mimarlık tarihinin en önemli yapılarından biridir. Tarihte hem kilise, hem de cami olarak kullanılan Ayasofya; hem Bizans, hem de Osmanlı halkından en üst düzeyde saygı görmüştür.

Bizans Dönemi Ayasofya

M.S. 537 yılında inşası tamamlanan ve bir kilise olarak hizmete giren Ayasofya, dünyada en büyük kubbeli yapıydı. Yerden 49 metre yükseklikteki kubbesi ile görenleri hayrete düşüren Ayasofya, Orta Çağ’da yaşayan insanların gözünde bir insan yapısı değildi. Bu ihtişamı algılamakta zorlanan insanlar, ona olağanüstü güçler atfetmiş ve efsanelere konu etmiştir. Bizans dönemi boyunca, depremde veya kuşatmalarda şehir halkının sığındığı ve korunaklı duvarları içinde huzur bulduğu bir yer olmuştur.

Ayasofya’nın muhteşem kubbesi, 557 yılında bir depremde çökmüş ve yeniden inşa edilmiştir. Bu kez yerden 56 metre yükseklikte inşa edilen kubbe, çevresine eklenen 40 adet pencere ile donatılmıştır. Bu ikinci kubbe günümüzde halen ayakta olan kubbedir.

Ayasofya’nın Dünya Mimarisinde Bir Sıçrama Olarak Kabul Edilen Kubbesi
Ayasofya Kubbesi

Osmanlı Dönemi Ayasofya

1453 yılından sonra Ayasofya bu kez Müslümanların eline geçti ve yine şehir halkı tarafından çok sevildi. Osmanlı Padişahları Ayasofya’yı düzenli olarak restore ettirdiler. Mimar Sinan da Ayasofya’yı restore eden saray mimarlarından biridir. Ayasofya’nın içini gezerken Sultan III. Murad tarafından Bergama’dan getirilen Mermer Küpü, Sultan I. Mahmud tarafından eklenen Kütüphaneyi, Kanuni Sultan Süleyman tarafından getirilen dev şamdanları görebilirsiniz. Fatih Sultan Mehmed ve onu takip eden Padişahların hepsi Ayasofya’ya büyük önem vermiş ve özel günlerde burada dua etmişlerdir.

Avludaki Padişah Türbeleri

Ayrıca Osmanlı Padişahlarından 4 tanesi, Ayasofya’nın avlusuna defnedilmiştir. Ayasofya’yı gezerken, binanın doğu yönünde, Topkapı Sarayı’na gidiş istikametindeki girişinden girerek ücretsiz bir şekilde Padişah Türbelerini de ziyaret edebilirsiniz.

Osmanlı Döneminde Eklenen Minareler Ve Avludaki Türbeler
Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti
Ayasofya Müzesi

Ayasofya Ne Zaman Ve Kim Tarafından Yaptırıldı?

Ayasofya, Bizans İmparatoru Justinianus (Jüstinyen) tarafından 532 ila 537 yılları arasında yalnızca 5 sene içinde inşa ettirilmiştir. Ayasofya’nın yapımında 11 bin işçi görev almış ve inşaat Anthemios ile Isidoros isimli iki mimar tarafından yönetilmiştir. Ayasofya’nın muhteşem mimarisi ile ilgili Ayasofya Tarihi ve Mimarisi isimli yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Ayasofya’nın Eşsiz Mozaikleri

Ayasofya’nın içinde 9. Yüzyıl ile 13. Yüzyıl arasında yapılmış muhteşem mozaikler bulunur. En eski mozaik ana mekandaki Meryem Ana ve Hz. İsa eseridir. Üst katta da enfes mozaikler bulunur. Eğer Ayasofya’yı ziyaret edecekseniz ve yanınızda rehber yoksa, adım adım Ayasofya Müzesini anlatan Ayasofya Müzesi Gezi Rehberi isimli yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Ayasofya’nın Muhteşem Mozaikleri
Ayasofya’nın Muhteşem Mozaikleri

Ayasofya Müzesi Nerede?

Ayasofya Müzesi, İstanbul’un Fatih ilçesindeki Sultanahmet semtinde bulunmaktadır. Sultanahmet tramvay durağında inince, yalnızca beş dakikalık yürüme mesafesindedir. Kırmızı gövdesi ve dört büyük minaresi ile kolayca fark edilir.

Ayasofya Tarihte Neden Böylesine Önemlidir?

Ayasofya hem tarihin en eski yapılarından olduğu için, hem de 900 yıl kilise ve 500 yıl cami olarak hizmet verdiği için önemlidir. İki semavi dinin eserleri de aynı yapının bünyesinde gözlemlenebilir. Ayasofya’nın inşası 6. yüzyılda gerçekleşmiş ve mimarlık tarihinde çığır açmıştır. İnşa edildiği 537 yılından, 1600’lü yıllara kadar dünyanın en büyük mabedi olarak kalmıştır. Halen dünyadaki en büyük dini yapılardan biridir.

Sultanahmet Parkından Ayasofya Manzarası
Sultanahmet Parkı Ve Ayasofya Manzarası Fotoğrafı
Sultanahmet Parkı Ve Ayasofya Manzarası

Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti 2019

Ayasofya Müzesi giriş ücreti 60 Türk Lirası‘dır. Yerli ve yabancı ziyaretçiler için bilet parasında bir değişiklik olmaz, aynı fiyattır. Bu sebeple Ayasofya ziyaretinden önce kesinlikle Müzekart satın almanız önerilir.

Müzekart Topkapı Sarayı, Türk İslam Eserleri Müzesi ve Arkeoloji Müzesi gibi civardaki diğer müzelerde de geçmektedir. Yalnızca Yerebatan Sarnıcı’na ve Topkapı Sarayı Harem Dairesi‘ne müzekart ile girilmez.


Ayasofya Müzesi Ziyaret Saatleri 2019

Ayasofya Müzesi ziyaret saatleri turizm mevsimine göre düzenlenir. Yazın turistlerin yoğun ilgi gösterdiği dönemde geç saate kadar açık iken, kışın erkenden kapanır.

Yaz Sezonu Ziyaret Saatleri

15 Nisan ile 25 Ekim Arası 09.00 – 19.00
Gişe Kapanış Saati: 18.00

Kış Sezonu Ziyaret Saatleri

25 Ekim ile 15 Nisan Arası 09.00 – 17.00
Gişe Kapanış Saati: 16.00


Önerilen Blog Yazıları

Önerilen Tarih Yazıları


Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti ve Saatleri Blog Yazısı by Serhat Engül

Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri 2018-2019

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *