Ayasofya Müzesi Hakkında Bilgi

İstanbul Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Ayasofya, 1500 yılı aşan bir süredir ayakta duran, dünya mimarlık tarihinin en önemli yapılarından biridir. Tarihte hem kilise, hem de cami olarak kullanılan Ayasofya; hem Bizans, hem de Osmanlı halkından en üst düzeyde saygı görmüştür.

Bu yazıda İstanbul’daki Ayasofya Müzesi‘ne giriş ücreti ve ziyaret saatleri gibi güncel bilgileri bulabilirsiniz. Ayrıca Ayasofya’nın tarihinden ve mimari özelliklerinden de kısaca bahsedeceğiz.

Bizans Dönemi Ayasofya

M.S. 537 yılında inşası tamamlanan ve bir kilise olarak hizmete giren Ayasofya, dünyada en büyük kubbeli yapıydı. Yerden 49 metre yükseklikteki kubbesi ile görenleri hayrete düşüren Ayasofya, Orta Çağ’da yaşayan insanların gözünde bir insan yapısı değildi.

Bu ihtişamı algılamakta zorlanan insanlar, ona olağanüstü güçler atfetti ve yapı efsanelere konu oldu. Bizans dönemi boyunca, depremde ve kuşatmalarda şehir halkının sığındığı ve korunaklı duvarları içinde huzur bulduğu bir yer olageldi.

Ayasofya’nın muhteşem kubbesi, 557 yılında bir depremde çöktü ve yeniden inşa edildi. Bu kez yerden 56 metre yükseklikte inşa edilen kubbe (öncekinden 7 metre daha yüksek), çevresine eklenen 40 adet pencere ile donatıldı. Bu ikinci kubbe günümüzde halen ayakta olan kubbedir.

Ayasofya’nın Tam ve Yarım Kubbeleri
İstanbul Ayasofya Müzesi giriş ücreti 2019-2020-2021
Ayasofya Kubbesi

Osmanlı Dönemi Ayasofya

1453 yılından sonra Ayasofya bu kez Müslümanların eline geçti ve şehir halkı tarafından yine çok sevildi. Osmanlı Padişahları, Ayasofya’yı düzenli olarak restore ettirdiler. Mimar Sinan da Ayasofya’yı restore eden saray mimarlarından biridir.

Ayasofya’nın içini gezerken Sultan III. Murad tarafından Bergama‘dan getirilen mermer küpleri, Sultan I. Mahmud tarafından eklenen kütüphaneyi ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından getirilen dev şamdanları görebilirsiniz. Fatih Sultan Mehmet ve onu takip eden Padişahların hepsi Ayasofya’ya büyük önem vermiş ve özel günlerde burada dua etmişlerdir.

Avludaki Padişah Türbeleri

Ayrıca Osmanlı padişahlarından bazıları Ayasofya‘nın avlusuna defnedilmiştir. Ayasofya’yı gezdikten sonra, binanın doğu yönüne (yani Topkapı Sarayı’na gidiş istikametine) giderek Padişah Türbelerini de ziyaret edebilirsiniz. Padişah Türbeleri için giriş ücretsizdir. Türbelerden biri Mimar Sinan tarafından yapılmıştır ve içinde İznik Çini Sanatı‘nın en güzel örneklerini barındırır.

Ayasofya Ne Zaman Ve Kim Tarafından Yaptırıldı?

Ayasofya, Bizans İmparatoru Justinianus (Jüstinyen) tarafından 532 ila 537 yılları arasında yalnızca 5 sene içinde inşa edildi. Ayasofya’nın yapımında 11 bin işçi görev aldı. Binayı yapanlar matematikçi ve mühendis Anthemius ile mimar İsidoros idi. Ayasofya’nın mimari özellikleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için Ayasofya Tarihi ve Mimarisi isimli yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Ayasofya’nın Eşsiz Mozaikleri

Ayasofya’nın içinde 9. Yüzyıl ile 13. Yüzyıl arasında yapılmış muhteşem mozaikler bulunur. En eski mozaik ana mekandaki Meryem Ana ve Hz. İsa eseridir. Üst katta da enfes mozaikler bulunur. Eğer Ayasofya’yı ziyaret edecekseniz ve yanınızda rehber yoksa, adım adım Ayasofya Müzesini anlatan Ayasofya Müzesi Gezi Rehberi isimli yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Ayasofya’daki Bizans Mozaikleri
ayasofya müzesi bilet fiyatı
Ayasofya Mozaikleri

Ayasofya Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ayasofya Müzesi, İstanbul’un Fatih ilçesindeki Sultanahmet semtinde bulunmaktadır. Sultanahmet Tramvay Durağı‘nda inince, yalnızca beş dakikalık yürüme mesafesindedir. Kırmızı gövdesi ve dört büyük minaresi ile kolayca fark edilir.

Ayasofya Tarihte Neden Böylesine Önemlidir?

Ayasofya hem tarihin en eski yapılarından olduğu için, hem de 900 yıl kilise ve 500 yıl cami olarak hizmet verdiği için önemlidir. İki semavi dinin eserleri de aynı yapının bünyesinde gözlemlenebilir.

Ayasofya’nın inşası 6. Yüzyıl’da gerçekleşmiş ve mimarlık tarihinde çığır açmıştır. İnşa edildiği 537 yılından, 1600‘lü yıllara kadar dünyanın en büyük mabedi olarak kalmıştır. Halen dünyadaki en büyük dini yapılardan biridir.

İstanbul Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti 2020

Ayasofya Müzesi giriş ücreti 100 Türk Lirası‘dır. İstanbul Ayasofya Müzesi’ne girişte müzekart geçerlidir. Ayasofya bilet gişelerinde uzun kuyruklar oluşabildiği için, müzekartınızı önceden internet yoluyla satın almanızı öneririm.

Müzekart ile Ayasofya’ya çok yakın olan Topkapı Sarayı, Türk İslam Eserleri Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi gibi müzelere de ücretsiz girebilirsiniz. Ancak Yerebatan Sarnıcı‘na ve Topkapı Sarayı Harem Dairesi‘ne müzekart ile giriş yapılamıyor.

Ayasofya Müzesi’ne Kimler Ücretsiz Girebilir?

  • 18 yaş ve altındaki T.C. vatandaşı gençler ve çocuklar
  • 65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları
  • Gaziler ve refakatindeki anne, baba, eş ve çocukları
  • T.C. Vatandaşı engelliler ve eşliğinde bir refakatçi
  • Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevli Er ve erbaşlar
  • Kokartlı tur rehberleri ve seyahat acentesi sahipleri.

Not: Müze fiyatları Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 15 Temmuz 2019‘da güncellendi.

İstanbul Ayasofya Müzesi Ziyaret Saatleri 2020

Ayasofya Müzesi, yaz sezonu olan 1 Nisan ile 31 Ekim arasında sabah 09:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Kış sezonu olarak kabul edilen 1 Kasım ile 1 Nisan arasında ise 18:00‘de kapanmaktadır. Müze kış sezonunda Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Yaz sezonunda ise her gün açıktır.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Müzeye gitmeden önce Ayasofya Müzesi’nin resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti ve Saatleri by Serhat Engül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir