Ege Tatili İçin Kaynak: Kesfetsek.com

Ege Tatili İçin Tavsiye Edilen Blog: Kesfetsek.com

Kesfetsek.com seyahat sayfasının sahibi Ahmet Buğra Tokmakoğlu ile tanışmam, yaklaşık 10 yıl öncesine dayanır. 2007 ve 2008 yıllarında yaptığım İtalya ve İspanya seyahatlerinden döndüğümde belleğimde taze anılar, gezdiğim yerler ile ilgili tarihi & mimari bilgiler ve bu bilgileri destekleyecek birçok fotoğraf vardı.

2000’li Yıllarda Seyahat İle İlgili Kaynak Kıtlığı

O zamanlar blog sayfası oluşturmak şimdiki kadar masrafsız ve pratik olmadığı gibi, WordPress gibi hayatı kolaylaştıran programlar da yoktu. Örneğin interrail seyahatleri ile ilgili bilgi o kadar kısıtlıydı ki, ancak Ekşi Sözlük’ün ilgili başlığında karalanmış birkaç düzensiz yazı bulabilmiştim. Bir de Barış Bakır adlı bir gezginin “Sırt Çantamda Avrupa” diye bir kitabı vardı. Bu saydıklarım haricinde derli toplu bir seyahat yazısı bulmak ve detaylı bilgi edinmek pek de mümkün değildi.

Gezi Portallarına Yazılan Seyahat Yazıları

Bir süre sonra gezginler seyahat acentelerinin veya şirketlerin açmış olduğu gezi portallarına yazı yazar oldular. Bu yazılar hem diğer yazarlar tarafından okunuyor ve altına yorum yazılıyordu, hem de seyahatte yaşananları ölümsüz kılacak bir dijital bellek işlevi görüyordu.

Ben de bir arkadaşımın tavsiyesi ile bu tarz platformların ilk örneklerinden birine üye oldum ve seyahatlerde yaşadıklarımı satırlara dökmeye başladım. Kendi yaşadığım macerayı anlatırken, içinde insanları sıkmayacak dozda tarihi ve mimari bilgiler paylaşıyor ve bunları fotoğraflar ile süslüyordum.

Elbette sitedeki tek yazar ben değildim. Seyahatlerini büyük bir heves ve heyecan ile paylaşan benim gibi genç veya orta yaşlı gezginler vardı. Bir seyahat acentesinin bünyesinde açılmış olan bu internet sayfasına, deneyimlerimizi itina ile aktarıyorduk.

İnternet dünyasındaki güncel gelişmeleri temel alarak baktığımızda, bir nevi bedava içerik sağlıyorduk. Şimdi saatlerce süren uğraşlar ile yazılan bu yazılar ve eklenen fotoğraflar bir ticaret unsuru olmuş durumda ve öyle bedava kimse kimseye içerik sağlamıyor. Teknolojinin gelişmesi ile herkes kendi kişisel blog sayfasını açıyor ve kendi dijital pazarlaması için çalışıyor.

Kişisel Seyahat Blogu Furyası Tüm Hızıyla Sürüyor
blank
Blog Açmanın Dayanılmaz Hafifliği!

En Çok Okunan Gezginler

Yazılarım sitedeki yüzlerce amatör yazar içinde en çok favorilere eklenen ve en çok okunan yazıların başında geliyordu. Benim gibi site içi dinamiklerde puanları toplayan ve en üstlere tırmanan bir yazar daha vardı: Ahmet Buğra Tokmakoğlu.

Bu genç arkadaşın öz geçmişini incelediğimde, gazetecilik okuduğunu görmüş ve yazılarının başarılı içeriğinin bir tesadüf olmadığını anlamıştım. Henüz öğrenci iken bolca gezen ve bu gezileri okunabilirliği çok yüksek makaleler halinde sayfalara döken biriydi.

Keşfetsek.com Zengin Yunanistan Arşivi

Ege Tatili İçin en iyi kaynak kesfetsek.com
Yunanistan’ı Keşfetsek!

Seyahat Platformu Kapanıyor Ve Bloglar Kişiselleşiyor

Bir süre sonra gezginlerin buluştuğu bu seyahat platformunun kapatılmasına karar verildi. Siteyi işleten seyahat acentesi umduğunu bulamamıştı. Kendi reklamını yapmak için açtığı site, bireysel seyahatin anahtarını sunan ve herkesi kendi başına gezmek üzere motive eden ve hatta donatan bir platform haline gelmişti. Bu hangi seyahat acentesinin işine gelirdi ki?

Sitenin içindeki binlerce yazı yok olmasın diye, site içerisinden bir yazar; siteyi tamamen devraldı ve bugün halen yayında duruyor. Yalnız kendi seyahat blogu sayfasını açan yazarların birçoğu yazılarını geri çekti ve kendi sitesinde yayınlamaya başladı. Bu yüzden artık eski çekiciliğinin kaldığını pek söyleyemeyiz.

Buğra’nın İnternetteki Adresi: Kesfetsek.com

Kendi kişisel seyahat sayfasını oluşturan Buğra ile yollarımız yıllar sonra tekrar kesişti. Gazetecilik bölümünden mezun olan ve Kesfetsek seyahat blogunu tasarlayan Buğra, son gaz seyahatlere devam ediyor ve sayfasını donatıyordu. Bunun haricinde yüz binlerce ziyaretçisi olan internet sayfalarını işleten bir şirketin de genel yayın yönetmeni olma başarısını göstermişti. Adam olacak çocuk misali yıllar önceden sinyalini verdiği gibi…

Keşfetsek.com Seyahat Sayfası

Kesfetsek.com seyahat sitesi
Keşfetsek.com Seyahat Sayfası

Ege Sahilleri, İzmir ve Yunanistan Yazıları

Buğra’nın sitesini düzenli olarak takip ediyorum ve Ege Bölgesi‘ne seyahat edecek okurlara özellikle tavsiye ediyorum. Kesfetsek.com sitesinde başta Türkiye’nin Ege Sahilleri ve İzmir olmak üzere; Yunan Adaları ve Balkan Ülkeleri hakkında zengin ve kaliteli bir içerik bulunuyor. Site sahibinin aldığı profesyonel eğitimin de etkisiyle, yazıların okunabilirliği oldukça yüksek.

Gezginler İle Keşfetsek.com Röportajları

Sitenin en keyifli kısımlarından biri de, seyahat etmek konusunda fark yaratan insanlarla yapılan çeşitli röportajların olduğu bölüm. Burada çok farklı mesleklerden insanların, seyahat etmeye ilişkin tecrübelerini ve tavsiyelerini okuyabilirsiniz. Zira oldukça ilham verici başarı hikâyeleri var.

Kesfetsek.com hakkında bilgi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *