Balat Fotoğraf Çekilecek Sokaklar

Fener Balat Fotoğraf Çekilecek Yerler, Sokaklar ve Adım Adım Gezi Rotası

Tarihi Yarımada‘nın Fener ve Balat semtleri, son yıllarda yükselen bir ivmeyle ziyaretçi çekiyor. Tarihi dokusu ve nostaljik sokakları ile zaten popüler olan bu semtler, son dönemde dizilerin de çekilmesi ile yoğun bir ilgi görmeye başladı.

Fener Balat semtlerine karşı oluşan bu merak sayesinde, hafta sonları sokaklarda güzel bir ortam oluyor. Semtin cafe ve restoranları da ilgiyi kendilerine çekmek için birbirinden renkli resimler, dekorlar ve antika eşyalar kullanıyorlar. Bu sanatsal dokunuşlar, Balat’ta fotoğraf çekmek isteyenler için bolca malzeme veriyor.

Balat’taki Rengarenk Cafeler Ve Yollardaki Meraklı Gezginler
Balat Fotoğraf Çekilecek Yerler
Balat’taki Rengarenk Cafeler Ve Yollardaki Meraklı Gezginler

Fener Balat Gezi Rotası

Fener Balat semtlerini gezerken, önemli noktaları gözden kaçırmamak için iyi bir planlama yapmak gerekiyor. Yoksa 3-4 saatlik bir yürüyüş turu yaptığınız halde, fark etmediğiniz yerleri başka paylaşımlarda görebilir ve “Ben bunu nasıl kaçırdım!” diye hayıflanabilirsiniz.

Elbette bir gidişte Fener Balat semtlerini tam olarak keşfetmek mümkün değil. Ancak görülmesi gereken yerlerin büyük bir kısmı, iyi bir gezi rotası ile 3 saatte gezilebilir.

Bu yazıda Fener Balat yürüyüş turlarının başlangıç noktası olan Kadir Has Üniversitesi önünden, Balat gezilerinin son durağı olan Demir Kilise‘ye (Bulgar Kilisesi) kadar bir rota çizmeye çalışacağız. Çeşitli fotoğraflar ve görseller ile süslediğimiz bu yazı sayesinde, Fener Balat gezisinde önemli yer tutan noktaları kaçırmayacaksınız. Öyleyse Fener Balat Fotoğraf Çekilecek Yerler Ve Sokaklar isimli yazımıza başlayalım.


Balat Gezi Rotası – Balat Yürüyüş Haritaları

Yazının sonundaki linklerde, Fener Balat gezi haritalarını bulabilirsiniz. Ne kadar “paint terk” modunda hazırlanmış olsalar da, uzun ve karışık Balat Gezi Rotasını sizin için anlaşılır hale getirdiklerine inanıyorum. Bu rota, bölgede tur yapan rehberlerin de büyük bir kısmının izlediği yürüyüş istikametidir.


Balat’ın Cıvıl Cıvıl Sokakları
Balat'ta fotoğraf çekilecek yerler
Fener Balat Semti Sokakları

Fener Balat Fotoğraf Çekilecek Yerler Ve Sokaklar

Fener Balat yürüyüşü, Osmanlı İmparatorluğu‘nun son dönemlerinde kurulan Cibali Tütün Fabrikası‘nın önünden başlar. 19. Yüzyıl’ın Avrupai mimari üslubunu yansıtan bina, günümüzde Kadir Has Üniversitesi olarak faaliyet gösteriyor.

Kadir Has Üniversitesi (Eski Cibali Tütün Fabrikası)
Fener Balat fotoğraf çekilecek yerler
Kadir Has Üniversitesi (Eski Cibali Tütün Fabrikası)
 • Abdülezelpaşa Caddesi (Cibali Semtindeyiz)

Kadir Has Üniversitesi‘nin önündeki ana cadde olan Abdülezelpaşa Caddesi‘nden yürüyüşe başladığınızda, solunuzda bir sur kapısı ile karşılaşacaksınız. Cibalikapı olarak bilinen bu sur kapısı, yanında meşhur Cibali Karakolu ile birlikte göze çarpar.

İlk olarak Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş olan bu surlar, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde de kullanılarak günümüze kadar ulaştı.  İstanbul Tarihi Yarımada olarak adlandırdığımız Suriçi‘nde, bunun gibi birçok giriş kapısı bulunur.

Cibalikapı Sur Geçidi Ve Cibali Karakolu
Fener Balat nerede fotoğraf çekilir
Cibalikapı Seferikoz Sokağı ile Abdülezelpaşa Caddesi Kesişiminde
 • Cibali Şerefiye Sokak

Cibali Sur Kapısı’ndan içeri girdiğinizde, sizi Cibali Şerefiye Sokak karşılayacak. Bu sokakta maalesef yıkılmaya yüz tutmuş olan ahşap evleri göreceksiniz. Cibali, Fener ve Balat bölgesi son dönemlerde ne kadar pastel renkli evleri ile ilgi çekse de, aslında semtin tarihsel karakteri kahve tonları ve toprak renklerini işaret eder.

Cibali Şerefiye Sokak ziyaretçilerine garip bir nostalji yaşatır
Fener Balat fotoğraf gezileri
Cibali Şerefiye Sokak
 • Şerefiye Sokak

Cibali Şerefiye Sokak bittiğinde, sola doğru uzanan sokağın ismi, Şerefiye Sokak‘tır. Bu sokak üzerinde tarihi bir Osmanlı hamamı olan Küçük Mustafa Paşa Hamamı görülebilir.

Gül Camii (Aya Theodosia Kilisesi)

Kafanızı sağa çevirdiğinizde ise karşınıza kırmızı tuğlalı bir yapı çıkacak. Bu günümüzün Gül Camii, geçmişin Aya Theodosia Kilisesi olan bir Bizans dönemi yapısıdır. Tarihçesi İstanbul’un fethinden çok öncelere giden bu yapı, Bizans mimarisinin tipik örneklerinden biri olarak, güzel fotoğraflar çekmemize imkan tanır.

Şerefiye Sokak’taki Küçük Mustafa Paşa Hamamı
Fener Balat rehberli yürüyüş turları
Küçük Mustafa Paşa Hamamı
 • Vakıf Mektebi Sokak

Gül Camii’nin arka cephesi Şerefiye Sokak ve Küçük Mustafa Paşa Hamamı ile yüzleşirken, ön tarafı ise Vakıf Mektebi Sokak‘a bakıyor. Vakıf Mektebi Sokak’ta, Sultan II. Mahmud‘un kızı Adile Sultan tarafından yaptırılmış olan Sıbyan Mektebi de var.

Gül Camii’nin Ön Cephesi Vakıf Mektebi Sokak’a Bakıyor
Fener Balat fotoğraf çekilecek sokaklar
Vakıf Mektebi Sokak’tan Giriş Yapılan Gül Camii
Gül Camii’nin Bizans Mimarisini Ve Osmanlı Bezemelerini Taşıyan İç Mekanı
fener balat resim çekilecek yerler
Cibali Gül Camii – Balat Fotoğraf Çekilecek Yerler
 • Şair Nevi Sokak

Gül Camii‘nden çıkınca, sol tarafa doğru yönelirseniz, Şair Nevi Sokak‘a girmenizi tavsiye ederim. Bu sokakta eskinin çok ihtişamlı evleri, maalesef bugünkü bakımsız haliyle görülebilir.

Ancak sütunlarla süslü bu zarif evlerin ne günler gördüğünü gözünüzde canlandırırsanız, belki nostaljik bir keyif alabilir ve Cibali sokaklarının ruhunu hissedebilirsiniz.

Şair Nevi Sokak, Gül Camii’nin Bitişiğinde Bulunuyor
fener balat instagram fotoğrafları
Şair Nevi Sokak’ın Evleri
 • Haraççıbaşı Sokak

Gül Camii’nden çıkınca Şair Nevi sokağına bir göz attıktan sonra Haraççıbaşı Sokak aracılığı ile tekrar sahile inmemiz uygun olacaktır. Haraççıbaşı Sokak sizi tekrar Sahil Yolu‘na, yani tura başladığımız cadde olan Abdülezelpaşa Caddesi‘ne geri getirecek.

Bu noktada iki seçeneğiniz var. Birincisi sağa dönüp Aya Nikola Kilisesi‘ni ziyaret etmek. Veyahut sola dönüp, turumuzun ilerleyiş istikametinde olan Nevi Cafe ve Sur Kapısı‘na doğru yol almak.

Aziz Nikola Kilisesi

Batı dünyasında Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikolas, çoğumuzun bildiği üzere aslında bizim topraklarımızda yaşamış olan bir aziz. Denizcilerin dua ettiği ve adak adadığı bu azize adanmış pekçok kilise bulunuyor.

Bunlardan biri de Cibali Sahil Yolu üzerindeki Aya Nikola Kilisesi. Bu kiliseyi ziyaret etmek her zaman mümkün olmuyor. Pazar günleri civardan geçerseniz, kapısı açıkken içeri girebilir ve bu gizli hazineyi keşfedebilirsiniz.

Aya Nikola Kilisesi Cibali Sahil Yolu Şeridinde Yer Alıyor
fener balat'ta instagram fotoğrafı çekmelik yerler
Abdülezelpaşa Caddesi üzerindeki Aya Nikola Kilisesi
 • Ayakapı Caddesi

Turumuzun başlangıcında, Cibali Kapı ve Cibali Karakolu‘nu görmüştük. Osmanlı döneminde, şehre giriş kapılarının hemen yanında bir kontrol noktası bulunurmuş.

Nevi Cafe (Sur Kapısı Karakolu)

Sur Kapısı (Ayakapı) ve bitişiğindeki Sur Kapısı Karakolu da aynı mantıkla inşa edilmiş. Günümüzde Nevi Cafe olarak bilinen bina, geçmişin Sur Kapısı Karakolu idi.

Sahil Yolu’ndan Ayakapı Caddesi’ne Yönelince Görülen Sur Kapısı
balat'ın en güzel evleri
Sur Kapısı Karakolu Ve Sur Kapısı (Ayakapı)

Atölye Kafası Kafe

Atölye Kafası, Sur Kapısı’ndan içeri girince göreceğiniz harika bir mekan. Üstteki resme dikkatli bakarsanız, kapının arkasından Türkan Şoray‘ın duvar resmini seçebilirsiniz. İşte Sur Kapısı‘nı geçince hemen karşınıza çıkacak olan bu duvar, Atölye Kafası adlı kafenin duvarıdır.

Balat Fotoğraf Çekilecek Yerler Atölye Kafası
balat'ın en güzel cafeleri
Ayakapı Caddesi üzerindeki Atölye Kafası

Ahşap işçiliği konusunda mahir bir ailenin genç nesilleri tarafından işletilen kafe, hem dışarıdan hem de içeriden müthiş kareler almanıza imkan tanıyor. Atölye Kafası, Cibali-Fener-Balat yürüyüşünde fotoğraf çekilen en popüler yerlerden biri olarak öne çıkıyor.

Ahşap işleri ile süslü Atölye Kafası Kafe
balat semti fotoğrafları
Ahşap işleri ile süslü Atölye Kafası Kafe
 • Sahil Yolu’ndan Patrikhane’ye Yürüyüş

Atölye Kafası‘nı ziyaret ettikten sonra, kafenin caddeye bakan kapısından çıkınız ve sol tarafa doğru devam ediniz. Sur dibinden uzun bir yürüyüş yaptıktan sonra, sol tarafa doğru ana caddeden ayrılan Dr. Sadık Ahmet Caddesi‘ni göreceksiniz.

 • Dr. Sadık Ahmed Caddesi (Fener Semtindeyiz)

Dr. Sadık Ahmet Caddesi‘ni, girişindeki yeni açılmış olan Nargile Cafe’den veya ahşap işi hediyelik eşyalar satan küçük dükkanlardan tanıyabilirsiniz.

Birkaç adım yürüdükten sonra, sağınızda Fener Balat bölgesinin en popüler cafelerinden Perispri‘yi göreceksiniz. Perispri, antika eşyalarla süslenmiş enfes bir yer. Üstün bir zevkle dekore edilmiş olduğunu, kapıdan girer girmez anlıyorsunuz.

Ancak her güzelliğin bir bedeli var! Perispri‘nin sunduğu muhteşem atmosfer karşılığında fiyatları diğer kafelerden bir tık daha pahalı. Lezzeti ve ortamı ile kesinlikle fiyatını hak ettiğini söyleyebiliriz.

Perispri Cafe estetik bir tasarımla ön plana çıkıyor
balat gezi rotası
Perispri Cafe

Troya Hotel (Eski Rum Evleri)

Perispri Cafe’den biraz yürüyünce, sağınızda yan yana birkaç Rum Evi göreceksiniz. Bu evlerin bir tanesi, Troya Hotel adıyla Butik Otel olarak hizmet veriyor.

Balat’ın Az Sayıdaki Butik Otellerinden Troya Hotel
fener gezi rotası
Troya Hotel

Maraşlı İlköğretim Okulu

Troya Otel’in karşısında Efes Antik Kenti‘nden fırlamış gibi duran bir bina göreceksiniz. Semtin eski Rumlarından biri, armatör olup çok zengin olunca; doğduğu yere bir hizmet vermek amacıyla bu okulu inşa etmiş. Ancak günümüzde öğrencisi olmadığı için kapalı duruyor.

Antik Mimarisi ile dikkat çeken okul, Patrikhane’ye çok yakın bir yerde
Maraşlı İlköğretim Okulu

Fener Rum Patrikhanesi

Fener Rum Patrikhanesi, bana kalırsa Fener-Balat yürüyüş turlarının en önemli durağı. Orta Çağ‘da tüm Doğu Avrupa, Afrika ve Asya Hristiyanlarının lideri olan Konstantinopolis Patrikliği’nin bulunduğu yer.

Bizans İmparatorluğu‘nun güçlü olduğu 6. Yüzyıl ile 11. Yüzyıl arasında Batı Avrupa’nın lideri Papa‘ya eşit bir otoritesi bulunan Patrik; imparatorluk kan kaybettikçe gücünü yitirmeye başladı.

13. Yüzyıl’da Latin İstilası ve 15. Yüzyıl’da İstanbul’un fethi ile hakimiyet alanı iyice daraldı. Ancak yine de o ihtişamlı günlerden kalan ikonalar, mozaikler ve rölikler halen Fener Rum Patrikhanesi’nde görülebilir.

Ortodoks Hristiyanların Onursal Merkezi Aya Yorgi Kilisesi
cibali gezi rotası
Fener Rum Patrikhanesi, Aya Yorgi Kilisesi
 • Yıldırım Caddesi

Patrikhane ziyaretinden sonra, sola dönerek Yıldırım Caddesi‘nin harektli atmosferine katılabilirsiniz. Bu cadde üzerinde Fener Balat‘ın en güzel cafe ve restoranlarından bazıları bulunmaktadır.

Yıldırım Caddesi’nin Kahve Dükkanlarından Brew CoffeeWorks
balat sokakları nasıl gidilir
Yıldırım Caddesi – Brew CoffeeWorks
Semtin Popüler Cafelerinden Naftalin
balat görülecek yerler
Yıldırım Caddesi – Naftalin Cafe
Fener Semtinin Sevimli Cafesi Maide
balat en güzel sokaklar
Yıldırım Caddesi – Maide Cafe
Fener Balat’ın En Lezzetli Mekanlarından Fener Köftecisi
balat turu fotoğrafları
Yıldırım Caddesi – Fener Köftecisi
 • Sancaktar Yokuşu

Fener Köftecisi‘nin (resimde de gözüken) sağındaki aralıktan girerseniz, kısa bir yürüyüş ile karşı sırada bulunan Sancaktar Yokuşu‘na gelebilirsiniz.

Dimitri Kantemir Müzesi

Sancaktar Yokuşu’nun başında Dimitri Kantemir Müzesi bulunur. Fener’den yetişen bir gayrimüslim olan Dimitri Kantemir, döneminin önemli aydınlarından biridir.

Osmanlı Tarihi’ni kaleme almış, Türk Musikisi bestelerini notaya dökmüş ve yok olmaktan kurtarmış bir alimdir. Fener semtinden yetişen ve Fenerli Beyler olarak anılan Dragomanların, Osmanlı’da yükselebileceği en üst mertebeye gelmiş ve Boğdan Eyaleti Valisi olmuştur.

Fener Rum Erkek Lisesi

Sancaktar Yokuşu‘nun tepesinde, semtin en görkemli ve karakteristik binası olan Fener Rum Lisesi bulunur. Fener Rum Lisesi, 19. Yüzyıl‘da Dimadis isimli bir Rum mimar tarafından inşa edilmiş. Fener Rum Lisesi’nden mezun olan bir öğrenci olan Dimadis, okulu baştan başa yeniden tasarlamış ve şahane bir mimari üslup kullanarak Fener sırtlarına kondurmuştur.

Semti gezen çoğu insan, gezdiği yerin tarihine ilgi duymadığı için burayı Fener Rum Patrikhanesi sanır. Instagram‘da Fener Balat fotoğraflarını incelerseniz, bu yanılgıya düşen çok insan görürsünüz.

Fener Rum Lisesi, Ayasofya gibi heybetli bir bina olarak Fener Balat’ta fotoğraf çekilecek en güzel yerlerden biridir. Binayı yakından görmek için, Dimitri Kantemir Müzesi’nin bitişiğindeki merdivenlerden (Merdivenli Mektep Sokak) yukarı çıkınız.

Fener Rum Erkek Lisesi, Fener Semtinin En Güzel Yapısı
balat'ta fotoğrafı çekilecek eserler
Fener Rum Lisesi
 • Merdivenli Mektep Sokak

Merdivenli Mektep Sokak girişinde insanın gözüne ilişen ilk yer; İncir Ağacı Kahvesi oluyor. Merdivenli Mektep’in adı “Sokak” olarak geçiyor ancak bildiğimiz sokaklardan değil. Tamamen merdivenlerden oluşan bir geçit diyebiliriz.

Fener Rum Lisesi‘ne ulaşmak için, oldukça dik bir yamaç olan Sancaktar Yokuşu‘nu pas geçip, kestirmeden tepeye ulaşmanın en kolay yolu da “Merdivenli Mektep”.

Merdivenlerin sonuna geldiğinizde, arkanızı dönüp bakarsanız panoramik bir Haliç manzarası görebilirsiniz. Çevredeki dikenli teller ve duvarlar güzel bir fotoğraf çekmeye imkan vermese de, manzara iç açıcı diyebiliriz.

Sağınızda geçmişte varlıklı Rum ailelerin yaşadığı Fener Semti evlerinden bazılarını göreceksiniz. Köşe başına geldiğiniz anda, artık Tevkii Cafer Mektebi Sokak sınırlarındasınız.

Merdivenli Mektep Sokak Girişindeki İncir Ağacı Kahvesi
balat resim çekilecek noktalar
İncir Ağacı Kahvesi
 • Tevkii Cafer Mektebi Sokak

Tevkii Cafer Mektebi Sokak’tan, görüş alanınızdaki Fener Rum Lisesi’ne doğru tırmanırsanız, lisenin mimarisini yakından inceleme şansı bulabilirsiniz. Ateş rengi tuğlalar, Fransa’nın Marsilya kentinden getirilmiştir.

Moğolların Meryemi Kilisesi

Bu arada hemen karşınızdaki kırmızı kubbe, Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi‘ne aittir. Halk arasında Moğolların Meryemi olarak da bilinen bu kilise, Moğol hükümdarına gelin giden; Maria adlı bir Bizans Prensesi‘nin anısını yaşatır. Bu kiliseyi Firketeci Sokak‘ta kalan girişinden zili çalarak ziyaret edebilirsiniz.

Yuvakimyon Kız Lisesi

Tevkii Cafer Mektebi Sokak’tan çıkarken, sağa saparsanız Moğolların Meryemi Kilisesi‘nin kapısına, soldan yukarı devam ederseniz Yuvakimyon Kız Lisesi‘nin önüne gelirsiniz.

Yuvakimyon Kız Lisesi, Fener Rum Erkek Lisesi’nin yanında; Rum kızlarını eğitmek için kurulmuş bir okuldur. Maalesef yeterli sayıda öğrencisi kalmadığı için, yakın tarihte kapatılmış ve öğrencileri Fener Rum Lisesi’ne yönlendirilmiştir.

Yuvakimyon’un yanından Kırmızı Lise‘nin (Fener Rum Lisesi’nin diğer adı) yanına çıktığınızda, artık Usturumca Sokak girişindesiniz demektir.

 • Usturumca Sokak

Usturumca Sokak’tan aşağı doğru inerken, çevredeki nefis evleri gözlemleyebilirsiniz. Usturumca Sokak’ın toprak ve kahve tonlarındaki evleri, semtin evlerinin esas renkleridir.

Fener Balat günümüzde renkli evleri ile meşhur olsa da, gerçekte evlerin çok daha mat renklere sahip olduğunu üstüne basarak belirtmek gerek. 2000’li yıllarda tadilattan geçen evler, pastel renklere boyanmış ve ilgi çekince bu uygulama devam etmiştir.

Hafif Eğimli Bir yokuş olan Usturumca Sokak ve Tarihi Evleri
balat evlerinin resimleri
Usturumca Sokak Evleri – Balat Fotoğraf Çekilecek Yerler
 • Kiremit Caddesi

Usturumca Sokak‘tan yokuş aşağı inerken, gözünüze ilk çarpan şeylerden biri, alt sokaktaki evler olacak. Zira Usturumca’nın sonu Kiremit Caddesi‘ne ve onun pastel renkli evlerine çıkıyor.

Fener Balat fotoğraf çekilecek yerler arasında, renkli evleri ile dikkat çeken iki yerden biri Kiremit Caddesi. Diğeri ise alt satırlarda göreceğiniz Balat’taki Merdivenli Yokuş.

Fener Semti – Kiremit Caddesi Evleri
balat gezi haritası
Fener Semti – Kiremit Caddesi Evleri
 • Çimen Caddesi

Üstteki fotoğraf karesinde Usturumca Sokak’tan, Kiremit Caddesi’ne bakıyoruz. İkisinin kesiştiği noktadan sağa doğru dönüp, yokuş aşağı inmemiz gerekiyor. (Gri arabanın olduğu istikamete doğru) Yol bittiğinde sağa dönün ve Çimen Caddesi‘ne geçiş yapın.

Burada yanıp kül olmuş ve yıkıntıları halen orada duran bir kiliseyi göreceksiniz. Bu bakımsız yapılar da maalesef Fener Balat’ın hüzünlü yüzü oluyor. Kim bilir ne umutlarla inşa edildi ve asırlarca kaç insan içinde dualar etti.

Çimen Caddesi’ndeki Virane Kilise
balat gezi blog
Çimen Caddesi’ndeki Virane Kilise
 • Vodina Caddesi (Balat Semtindeyiz)

Çimen Caddesi‘nin Vodina Caddesi ile kesiştiği yer Fener ve Balat’ın tam ortasıdır. Sağa dönerseniz Fener Rum Patrikhanesi‘ne kadar giden yola sapmış olursunuz. Biz ise sola, yani Balat istikametine gidiyoruz.

Vodina Caddesi’nden yürürken, Balat Çarşısı‘nın mahalle ortamına bir anda girersiniz. Çarşı sizi çeşitli dükkanlarla ve Tahta Minare Camii ile karşılar.

Geçmişi Fatih Sultan Mehmet dönemine kadar giden bu cami, defalarca yangınlardan zarar görmüş; günümüze tahta değil de, tuğla minaresi ile ulaşmıştır. Size Fener semtinden çıkıp, Balat sokaklarına girdiğinizi haber veren ikonik bir yapıdır.

 • Hızır Çavuş Mescidi Sokak

Vodina Caddesi‘nde yürürken, çevrede dükkanların, kahvelerin yoğunlaştığını göreceksiniz. Hatta bazı dükkanlarda antika eşyaların satıldığı mezatlara bile denk gelebilirsiniz.

Gözünüzün ucuyla sol taraftaki sokak tabelelarını takip edin. Hızır Çavuş Mescidi Sk. tabelasını gördüğünüzde sola dönüş yapın ve Vodina Caddesi arkanızda kalacak şekilde hafif eğimli yokuşu çıkın.

Yol üzerinde yine Fatih Sultan Mehmet döneminden kalma bir mescit olan, Hızır Çavuş Mescidi‘nin yanından geçeceksiniz. Bu sokağın sonundan sola doğru dönünüz.

Vodina Caddesi’nin cazibesine kapılıp sola dönmeyi unutmayın! 🙂

fener balat özel tur rehberi
Balat Evlerine Nasıl Gidilir?
 • Çorbacı Çeşmesi Sokak

Sokağın sonundan kafanızı sola çevirir çevirmez aşağıdaki fotoğraftaki manzara gözünüze çarpacak. Bunlar Çorbacı Çeşmesi Sokak Evleri. Hemen bitişiğinde ise Merdivenli Yokuş bulunuyor. Balat Fotoğraf Çekilecek Yerler arasında, fotoğraf tutkunlarına en güzel manzarayı sunan sokak budur.

Hızır Çavuş Mescidi’nen Sola Dönünce Çorbacı Çeşmesi Sokak Evleri
fener balat yürüyüşü
Çorbacı Çeşmesi Sokak Evleri
 • Merdivenli Yokuş Sokak

Merdivenli Yokuş, tarihi dokuya uygun bir şekilde restore edilmiş ve güzel renklere boyanmış evlerden oluşan bir yer. İnternet ortamında Balat 7 Evler olarak da bilinen bu evler, arnavut kaldırımlı taş sokakla birlikte Balat’ta fotoğraf çekmek isteyenlere -film seti gibi- harika bir görüntü sunuyor.

Balat’ın 7 Evler olarak da bilinen Merdivenli Yokuş Sokak Evleri
fener balat gezi yazısı
Merdivenli Yokuş Sokak
 • Kürkçü Çeşmesi Sokak

Çorbacı Çeşmesi Sokak‘tan evleri arkanızda bırakarak Balat içlerine doğru ilerleyiniz. Sağınızda Ayan Caddesi tabelasını görünce sağa dönün ve aşağı doğru yürüyün.

Böylece Vodina Caddesi’nin Balat içindeki devamı olan Kürkçü Çeşmesi Sokağına ulaşmış oldunuz. Hemen solunuzda semtin en güzel iki kahve dükkanı olan Balat Coffee Department ve Cumbalı Kahve olacak. Bunların bitiğinde ise kırmızı renkli giriş kapısı ile dikkat çeken Ahrida Sinagogu var.

İstanbul’un en iyi kahvecileri arasındaki Balat Coffee Department
fener balat gezi blogları
Balat Coffee Department
Balat’ın Renkli Kahve Dükkanlarından Cumbalı Kahve
balat turları
Balat’ın Renkli Kahve Dükkanlarından Cumbalı Kahve
Balat’ın en köklü sinagoglarından Balat Ahrida Sinagogu
balat turu turları
Balat Ahrida Sinagogu
 • Ayan Caddesi

Balat’ın renkli evlerinden geri dönerken, Ayan Caddesi‘ni kullanmıştık. Caddeyi terk edip Ahrida Sinagogu‘nu gördükten ve Balat’ın en iyi iki kahve dükkanından birinde kahve molası verdikten sonra, Ayan Caddesi’nin sahile doğru giden kısmından Leblebiciler Sokağı‘na bağlanıyoruz.

 • Leblebiciler Sokak

Bu sokak geçmişte bir Musevi Mahallesi olan Balat‘ın en güzel köşelerinden biri. Ticaretteki hünerleri ile meşhur olan ve özellikle de kuyum işi ile meşgul olan Musevi Osmanlı vatandaşları, bu sokakta uzun yıllar esnaflık yapmışlar. Bugün bir elin parmağı ile sayılacak kadar Yahudi esnaf kalmış olsa da, sokak halen bize geçmişle ilgili ipuçları veriyor.

Leblebiciler Sokağı girişinde bizi meşhur Agora Meyhanesi karşılıyor
balat en iyi mekanlar
Agora Meyhanesi’nde başlar aşkların en şahanesi.
Balat Leblebiciler Sokak köklü geçmişinin izlerini taşıyor
balat tarihi caddeleri ve sokakları
Balat Leblebiciler Sokak
 • Mürselpaşa Caddesi

Leblebiciler Sokağın sonundan sağa dönüyoruz ve sahil yoluna varmış oluyoruz. Abdelazezpaşa Caddesi ismiyle Cibali’den başlayan sahil yolunun ismi, artık Mürselpaşa Caddesi oldu. Ne de olsa İlber Ortaylı hocanın dediği gibi İstanbul bir Paşalar Şehri. Yani Osmanlı şehrin imar işlerini kubbealtı vezirlerine tevdi etmiş. Bu sebeple de şehre binaları, yolları paşalar yapmış ve elbette adını da miras bırakmış.

Mürselpaşa Caddesi’nden Cibali istikametine gerisin geriye yürürken, Balat İşkembecisi, Balat Lokantası ve Kötfeci Arnavut gibi semtin köklü mekanlarının da önünden geçeceksiniz. Varmak istediğimiz yer ise gezimizin son durağı olan Bulgar Kilisesi, yani nam-ı diğer Demir Kilise.

Demir Kilise 19. Yüzyıl’da kurulan Bulgar Patrikhanesi’nin İbadethanesi
balat demir kilise nerede
Bulgar Kilisesi (Demir Kilise)

Balat Fotoğraf Çekilecek Yerler Blog Yazısı Notları

Bu yazıda binaların bulunduğu sokakları size layıkıyla tanıtmak için, işin tarih kısmını mümkün olduğunca kısa tuttum. Fener Semti’nin ayrıntılı tarihini Fener Semti Tarihi yazısında, Balat’ın tarihini Balat Semti Tarihi yazısında daha detaylı bulabilirsiniz.

Hem tarihsel detayları, hem de gezi rotasını kabaca içeren Fener Balat Turu Gezilecek Yerler yazısı da işinize yarayabilir. Balat’ta yeme-içme konuları için ise Balat Cafeleri, Restoranları ve Kahvaltı Mekanları yazısı faydalı olacaktır.


Özel Rehber Eşliğinde Fener Balat Turları

Balat Fotoğraf Çekilecek Yerler yazısında, bir rehberin sizi götüreceği sokaklardan oluşan bir Balat Gezi Rotası çizdik. Ancak semtteki tüm evlerin ve tarihi eserlerin kendine has bir hikayesi olduğu için, bu bölgeyi kokartlı turist rehberi ile gezmenizi öneririm.

Bu satırların yazarı Serhat Engül de bölge üzerinde uzmanlaşmak için çaba sarf eden bir turist rehberidir. Serhat Engül’ün rehberliği eşliğinde eşinizi, dostunuzu, arkadaşlarınızı toplayıp 15 kişiye kadar kapalı grup turları düzenleyebilirsiniz.

Veyahut eşiniz veya sevgiliniz ile birlikte unutulmaz bir Balat yürüyüş turu da organize edebilirsiniz. Özel turlarda seçim tamamen size aittir.

Kişiye özel turlar için müsaitlik ve fiyat danışmak için bu sayfadaki iletişim formunu kullanabilirsiniz.


Cibali Fener Balat Yürüyüş Ve Gezi Rotası Haritalar

Bölüm 1Kadir Has Üniversitesi önünden başlayan Cibali Gezi Rotası

Bölüm 2Dr. Sadık Ahmet Caddesi‘nden başlayan Fener Gezi Rotası

Bölüm 3Vodina Caddesi‘ndeki Tahta Minare’den başlayan Balat Gezi Rotası


© Telif Hakları Uyarısı: Bulgar Kilisesi ve Fener Rum Patrikhanesi’nin havadan fotoğrafları hariç yazıdaki fotoğrafların tamamı yazara aittir. İzin almadan kullanılamaz.


Balat Fotoğraf Çekilecek Yerler Ve Sokaklar by Serhat Engül

Balat Fotoğraf Çekilecek Yerler Ve Gezi Rotası 2019-2020

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *