İstanbul Balat Semti Tarihi Ve Sokakları

Balat Semti Tarihi – Balat Renkli Evler Nerede? Nasıl Gidilir? Balat 7 Evler – Merdivenli Yokuş

Yunanca “Saray” anlamında gelen Palation’dan devşirme bir isim olan Balat,  İstanbul’un Haliç kıyısındaki semtlerinden biridir. İstanbul Balat Semti, Palation ismini, Bizans İmparatorları Haliç’ten deniz yolu ile gelerek, şehrin dışında kalan Blachernae Sarayı’na buradaki kapıdan geçtikleri için almıştır.

Balat Semti Tarihi

Balat, son birkaç yılda her geçen gün daha popüler hale gelmeye başladı. Köklü bir tarihe sahip olan ve son yıllarda güzel cafe ve restoranlar ile donatılan Balat semtini tanıyalım.

İstanbul’un Tarihi Semtleri Fener Ve Balat

Balat, hemen yanı başında bulunan Fener (Phanar) semti ile birlikte Haliç’in kıyısının en çok turist çeken bölgelerinden biridir. İstanbul’da fotoğraf kulüpleri ve yerel seyahat acenteleri sıklıkla Fener – Balat turları organize eder ve günümüzde şehrin merkezinden oldukça uzak kalan bu bölgeyi tanıtırlar.

Fener semti, Osmanlı döneminde köklü Rum ailelerin yaşadığı bir bölgeydi. Semt Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi ile ünlüdür. İsmi çokça Fener ile birlikte anılan Balat ise Osmanlı döneminin Musevi yerleşkesidir. Bizans döneminden itibaren burada çekirdek bir Musevi yerleşkesi zaten vardı. Osmanlı döneminde buranın tam bir Musevi semtine dönüşmesinin az bilinen ve özel bir sebebi vardır.

Balat Semti Fotoğraf Çekmek İsteyenlere Harika Fırsatlar Sunar
Balat Semti Tarihi Ve Cumbalı Osmanlı dönemi evleri
Balat Semti’nin tarihi sokakları ve renkli evleri.

İstanbul Balat Semti, tarihi Rum ve Osmanlı evleri ve İstanbul’da kaybolmakta olan mahalle kültürünü yansıtan sokakları ile güzel fotoğraflar verir. Balat Semtinin renkli evlerine nasıl gidildiğini, yazının sonundaki tarifte bulabilirsiniz.

Sefarad Yahudilerinin İspanya’dan Zorunlu Göçü

1492 yılında Kastilyalı Isabel ve Aragonlu Ferdinand’ın yaptığı evlilikle İspanya’da Hristiyan Birliği sağlanır. Isabel ve Ferdinand, ülkenin güneyinde 700 yıldan uzun süredir yaşamakta olan Müslüman Arapları (Endülüs Emevileri) mağlup ederler ve son kale olan Granada (Elhamra Kalesi) düşer.

İspanya’daki Arap varlığına son veren Hristiyan Monarklar, bu kez gözlerini Musevi Cemaati’ne dikerler. Çünkü İspanya’da Hristiyan halktan başka tebaanın yaşamasını istememektedirler.

Musevi azınlık çaresiz bir durumda iken, Osmanlı Sultanı, II.Bayezid, Osmanlı gemilerini İspanya’ya yollar ve yersiz yurtsuz kalan bu cemaati İstanbul’a getirir. İspanya’dan zorunlu olarak göç eden Museviler, Balat bölgesine yerleştirilirler. Bu bölgede yüzlerce yıl komşu semtlerdeki Müslüman ve Hristiyan komşuları ile birlikte yaşarlar.

Ahrida (Ohrid) Sinagogu

Bu sebeple Balat’ta İstanbul’un belki de en görkemli Sinagogu olan Ahrida Sinagogu bulunmaktadır. İstanbul’da Musevi Mirası (Jewish Heritage) turları programında; Galata, Karaköy, Ortaköy ve Balat bölgeleri mutlaka ziyaret edilmektedir.

İstanbul’un Musevi ve Rum halkları, kent yaşantısına yüzyıllar boyunca müthiş bir renlilik ve zenginlik katmıştır. Bugün bildiğimiz bir çok meşhur saraylar, köşkler, camiler, okullar ve hatta çeşitli pastane ve restoranlar onların katkılarıyla hayat bulmuştur.

Balat Semtinin Tarihçesi ve Yahudi-Musevi Geçmişi
İspanyol Monarklar Isabel ve Ferdinand

Isabel ve Ferdinand tarihte çok ünlüdür. Fakat sadece İspanya‘da katolik birliğini sağladıkları için değil. Kristof Kolomb, Amerika’nın keşfi için Isabel ve Ferdinand’ın sağladığı olanaklarla okyanusa açılmış ve Karayip Adalarına ayak basmıştı.

İstanbul’da Bir Sinagogu Ziyaret Etmek

İstanbul’da Sinagog ziyaretleri için Hahambaşılık (Chief Rabbinate) ile temasa geçmek zorunludur. Sinagoglar güvenlik amaçlı çok sıkı bir koruma altındadır. Hahambaşılık ile resmi web sitesi aracılığı ile temasa geçebilirsiniz. Ziyaret edeceğiniz günü ve saati bildirmeniz kimlik veya pasaport fotokopilerinizi göndermeniz sizin için gerekli ayarlamanın yapılması için yeterli olacaktır.

Günümüzün İstanbul’unda Balat Semti

Balat’ta I.Dünya Savaşı yıllarına kadar yoğun bir Musevi nüfusu vardı. Savaş sırasında ve sonrasında nüfusta azalmalar olmuş ve 1948’de İsrail’in kurulması da semtin terk edilmesinde etkili olmuştur.

Geç Osmanlı döneminde yapılan şehir planlamalarında, fabrika ve atölyeler Haliç bölgesine taşınmış ve bu sanayi yapıları bu bölgenin gözden düşmesine yol açmıştır. Varlıklı Musevi ve Rum asıllı aileler Fener ve Balat’ı terk edip Beyoğlu‘na ve Boğaz kıyılarına taşınmıştır.

Cumhuriyet döneminde ise bu fabrika ve atölyeler yıkılmış, sahil tarafına çeşitli park ve otoyollar yapılmıştır. Balat semti, son 150 yılda tarihi dokusu ciddi anlamda bozulmuş olsa da, restore edilmiş şirin tarihi evlerin bolca bulunduğu bir semttir. Bu sebeple de halen fotoğraf sanatçılarının uğrak yeridir.

Balat Semtinin Renkli Evleri Nerede? Balat Sokaklarına Nasıl Gidilir?

Balat’ın en güzel evleri, Fener ve Balat semtlerini birbirine bağlayan Vodina Caddesi‘nden ulaşılacak şekilde konumlanmıştır. Fener semtinde, Rum Ortodoks Patrikhanesi ve Kırmızı Lise (Fener Rum Erkek Lisesi) gibi tarihi mekanları ziyaret ettikten sonra, Balat’a gitmek üzere Balat Kültür Evi‘nin önüne gelin.

Balat Kültür Evi, hoş bir kafe/restoran olduğu gibi, aynı zamanda Fener Semti’ni Balat’a bağlayan uzun bir cadde olan Vodina Caddesi‘nin hemen başlangıcında bulunur.

Oldukça Basit Olsa Da İş Görecek Bir Balat Evleri Haritası
Balat Evlerine nasıl gidilir harita
Balat Evleri Haritası Link

Vodina Caddesi Üzerinden Balat Evleri Adres Tarifi

Vodina Caddesi üzerinden yürürken, Balat çarşısına yaklaştıkça dükkanların, kahvelerin yoğunlaştığını göreceksiniz. Gözünüzün ucuyla bir yandan sol taraftaki sokak tabelelarını okuyun, Hızır Çavuş Mescidi Sk. tabelasını gördüğünüzde sola dönün ve Vodina Caddesi arkanızda kalacak şekilde hafif eğimli yokuşu çıkın. Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılmış olan, Hızır Çavuş Camii‘nin yanından geçeceksiniz.

Sokağın sonuna doğru geldiğinizde, kafanızı sola çevirir çevirmez aşağıdaki fotoğraftaki manzara gözünüze çarpacak. Bunlar Çorbacı Çeşmesi Sokak Evleri. Hemen bitişiğinde ise Merdivenli Yokuş bulunuyor. Ziyaretçilere en derinlikli ve en güzel fotoğrafları çekecek manzarayı sunan sokak budur.

Çorbacı Çeşmesi Sokak’taki Balat Evleri

Balat Sokakları Nasıl Gidilir? Adres tarifi
Balat Semti Tarihi Ve Balat’ın Renkli Evleri

Merdivenli Yokuş Sokak – Balat 7 Evler – Renkli Balat Evleri

Balat 7 Evler Nerede-Nasıl Gidilir? Merdivenli Yokuş Sokak
Balat 7 Evler olarak da bilinen Merdivenli Yokuş Evleri

Yıldırım Caddesi Evleri

Balat‘tan dönüş yolunda, Vodina Caddesi’nin paralel yolu olan Yıldırım Caddesi‘nden Fener‘e geri dönmenizi tavsiye ederim. Zira bu cadde üzerinde konumlanmış, yine renkli ve tarihi evler bulunmaktadır. Yıldırım Caddesi’nin yeri haritada işaretlidir.


Balat’ta Yeme-İçme Konuları: Balat Cafeleri, Restoranları, Kahvaltı Mekanları


Adım Adım Balat Gezi Rotası: Fener Balat Fotoğraf Çekilecek Yerler


Fener Ve Balat Semtindeki Çocuklar
Balat semtinde fotoğraf çekmek
Fener Ve Balat Semtlerinin neşeli çocukları

Balat Semti‘ne uğrayıp da sokakta oynayan sevimli çocukların fotoğrafını çekmeden dönmek olmaz. Öyle sevimli ve samimiler ki!


Fener-Balat Haritalı Gezi Rehberi Yazısı

Eğer Fener Balat bölgesini kendiniz gezmek isterseniz ve gezi rehberi niteliğinde bir yazıya ihtiyacınız var ise, Fener Balat Gezilecek Yerler isimi yazı ilginizi çekebilir ve gezi planı hazırlama konusunda size yardımcı olabilir.


Balat’ın Komşusu Fener Semtinin Tarihi

Balat’ın yanı başında bulunan komşusu Fener Semti ile ilgili aynı şekilde bir yazı okumak isterseniz, Fener Semti Ve Rum Patrikhanesi isimli yazıya bakabilirsiniz.


Özel Tur Rehberi İle Fener – Balat Ve Kariye Müzesi Turu

Fener Balat semtlerinde ailenizle veya arkadaşlarınızla kendinize özel bir tur düzenlemek isterseniz: Fener Balat Turu isimli yazıya bakabilirsiniz. Kişiye Özel Rehbelik konusunu konu alan bu yazı, son dönemde gittikçe artan bir talep gören Fener-Balat turları ile ilgili referans niteliğinde bir yazıdır.


Önerilen Semt Yazıları


Balat Semti Tarihi Ve Balat’ın Renkli Evleri Blog Yazısı Bilgi 2019-2020

Balat Semti Tarihi Ve Balat’ın Renkli Evleri Adres Tarifi – Serhat Engül

2 thoughts on “Balat Semti Tarihi, Renkli Evler Nerede-Nasıl Gidilir?”

  1. Yazınız çok güzel olmuş. Bir balatli olarak bayıldım acikcasi. Hızır Çavuş Camiini de fırsatınız olursa mutlaka haber yapın isterim. Camiide bulunan yatirlarda yatanlarin (hızır çavuş, oğlu ve gelini) geceleri evleri dolastigina şahit olacaksınız. Ben bizzat gördüm ve bir çok kişi de bunu size söyleyecektir. Özellikle çilingir sokakta oturanlarla iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *